poniedziałek, 24 czerwca

Przedstawiciele firmy Dyson wyszli z niecodzienną propozycją dla inżynierów. Okazuje się, że do wygrania jest niezła suma pieniędzy. Jeżeli interesuje się zrównoważony rozwój planety oraz ekologia, to coś zdecydowanie dla Ciebie.

Firma Dyson ogłosiła zapisy do kolejnej edycji konkursu o nazwie „Nagroda Jamesa Dysona”, którego celem jest wyłonienie najlepszych wynalazków i pomysłów na rozwój technologii związanej ze zrównoważonym rozwojem i ochroną naszej planety. Udział mogą wziąć inżynierowie, którzy w ciągu ostatnich czterech lat studiowali chociaż przez jeden semestr na studiach I lub II stopnia na kierunku związanym z inżynierią lub projektowaniem. Tak naprawdę to jedyny warunek, a nagrody są naprawdę kuszące. Oto, co o konkursie mówi założyciel firmy Dyson.

Poszukujemy młodych inżynierów, którzy próbują rozwiązywać poważne problemy w zrównoważony sposób, np. przy mniejszym zużyciu energii i materiałów oraz pragną zmieniać świat poprzez swoje projekty. Młodzi mają pomysły, które mogą przynieść pozytywną zmianę, więc należy ich wspierać. Konkurs Nagroda Jamesa Dysona ułatwia im realizację zamierzonych celów, dlatego z niecierpliwością czekam na tegoroczne projekty, które będę oceniał. Powodzenia!

– wyjaśnia James Dyson, założyciel firmy Dyson

Dyson – zadanie konkursowe

Według informacji udostępnionych na stronie konkursu zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie wynalazku. Chodzi o to, że ma on rozwiązać jakiś problem, z jakim borykamy się jako społeczeństwo. Przedstawiciele firmy Dyson podają, że głównie zależy im na poruszaniu problemów o wymiarze globalnym dotyczących kwestii środowiskowych i związanych z opieką zdrowotną. Przykładowo, w 2021 roku nagrodę w kategorii Zrównoważonego Rozwoju otrzymał wynalazek o nazwie Plastic Scanner zaprojektowany przez Holendra Jerry’ego de Vosa, który ma za zadanie rozpoznawać rodzaje tworzywa sztucznego.

Częsta krytyka plastiku przysłania fakt, że jest to trwały i wszechstronny materiał, który odgrywa istotną rolę. Wyzwanie polega na wykorzystywaniu tworzyw sztucznych ponownie i poddawaniu ich skutecznemu recyklingowi, aby nie trafiały na wysypiska śmieci. Prawidłowe przetwarzanie plastiku wymaga dużej wiedzy, jednak Jerry stworzył nad wyraz skuteczną technologię, która mogłaby uczynić tę wiedzę dostępną dla każdego.
– James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier.

Nagroda

Główna nagroda dla zwycięzcy etapu międzynarodowego to 160 000 zł. Można jednak odetchnąć spokojnie, bo zwycięzcy etapów krajowych nie pójdą do domu z pustymi rękami – Ci mają dostać po 26 000 zł na dalsze prace nad swoimi projektami. Ponadto w każdym kraju, gdzie odbywa się konkurs, ma zostać przyznana Nagroda Krajowa o wartości 26 500 zł oraz dwa wyróżnienia.

Więcej o konkursie możesz dowiedzieć się na stronie internetowej „Nagroda Jamesa Dysona”, tutaj.