Bioplastik – kupuj tworzywa, jakby jutra miało nie być

Żyjesz w duchu eko i chcesz, żeby takie przedmioty Ciebie otaczały? Nas też zainteresował temat bioplastiku. Sprawdź, co wyszukaliśmy na początek.

Tradycyjny plastik jest wszędobylski i otacza nas z każdej strony. Wystarczy się rozejrzeć wokół siebie – wodę pijemy z plastikowej butelki czy używamy kremów i szamponów z plastikowych tubek. Przedmioty wykonane z tego tworzywa otaczają nas i tak na prawdę dziś trudno byłoby żyć bez tego materiału. Należy jednak pamiętać, że produkowany jest z paliw kopalnych, a więc ich produkcja wpływa destrukcyjnie na środowisko. Temat dbania o środowisko naturalne jest wielokrotnie przywoływany. Dziś, także i my, odwołamy się do tego tematu.

Na szczęście, stopniowo i powoli dzieją się rzeczy, które zmierzają w dobrym kierunku. Mowa o bioplastiku, który jest alternatywą dla zwykłego plastiku. Firmy coraz częściej reklamują swoje towary używając słów bio lub eko, co oznacza na przykład, że do produkcji danego urządzenia użyli mniejszej ilości plastiku. Pojawia się także słowo bioplastik.

Co się kryje pod terminem bioplastik?

Jest to biologiczne tworzywo sztuczne. Jego bazą są produkty pochodzenia naturalnego. Zwykle są to rośliny i naturalne odpady poprodukcyjne typu trzcina cukrowa, słonecznik, kukurydza, pestki awokado, zużyty olej po smażeniu potraw lub rybie skóry i łuski. Tak powstały materiał nazywa się polilaktyd (PLA), z którego powstają różne artykuły, na przykład kubki, plastikowe opakowania, butelki, folie, szczoteczki do zębów lub obudowy sprzętów AGD.

Ważną informacją jest fakt, że produkcja bioplastiku pozostawia mniejszy ślad węglowy, ponieważ nie używa się do produkcji produktów ropopochodnych. Jednak, pomimo że plastik ten pochodzi z roślinnych składników, to niestety nie rozłoży się w naszym kompostowniku, jak powiedzmy obierki z warzyw. Aby mógł zajść proces biodegradacji potrzebne są odpowiednie warunki (między innymi wilgotność, temperatura, ilość tlenu) jakie są w przemysłowej kompostowni. Tak więc, trzeba pamiętać, że jeśli takie opakowanie z bioplastiku zostanie wyrzucone powiedzmy w lesie lub znajdzie się w oceanie to będzie ono takim samym zagrożeniem dla środowiska jak każdy inny plastik.

Polilaktyd oznaczony jest symbolem PLA 07. Właśnie takiego znaku możemy wypatrywać na plastikowych opakowaniach i produktach. Ale uwaga, ponieważ PLA 07 znalazł się w grupie innych plastików, na przykład razem z niebezpiecznym bisfenolem.

Czy warto zatem szukać produktów wykonanych z bioplastiku?

Moja odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Dlatego, że po pierwsze pozostawia mniejszy ślad węglowy, a więc jego produkcja dla środowiska jest bardziej sprzyjająca. Po drugie, choć ta nowość jest obecna na rynku od kilku lat, to nadal jest nowością. Potrzebna jest większa edukacja i świadomość konsumentów w jaki sposób segregować ten rodzaj plastiku.

Ekologiczna kolekcja śniadaniowa

Ekologiczna kolekcja śniadaniowa Philips

Wszystkie prezentowane poniżej urządzenia marki Philips wykonane są z materiałów pochodzących z biorecyklingu. Do produkcji tych plastikowych elementów wykorzystano między innymi zużyty olej po smażeniu potraw, który został przetworzony i w ten sposób powstał ekologiczny materiał – bioplastik. Zarówno czajnik, jak i toster oraz ekspres przelewowy z tej kolekcji objęte są dwuletnim okresem gwarancyjnym.

Czajnik Philips HD9365/10 Eco Conscious Edition

Czajnik Philips ma moc 2200 W i wykonany jest ze stali nierdzewnej i bioplastiku. Elementem grzejnym jest płaska grzałka, która może jednorazowo zagotować w urządzeniu 1,7 l wody.

Czajnik Philips HD9365/10 Eco Conscious Edition

Funkcje: Automatyczne wyłączenie po zdjęciu z podstawy, Zabezpieczenie przed przegrzaniem, Zabezpieczenie przed wygotowaniem, Filtr antyosadowy, Wskaźnik poziomu wody

Cena: 229,00 zł Przejdź do sklepu

Toster Philips HD2640/10

Toster Philips o mocy 830 W jednorazowo opieka dwa tosty. Posiada także ruszt do bułek, które można opiekać nad tosterem jeśli są zbyt duże i nie mieszczą się wewnątrz. Warto wiedzieć, że urządzenie ma funkcję rozmrażania.

Toster Philips HD2640/10

Funkcje: Opiekanie, Ruszt do bułek, Rozmrażanie, 8 poziomów opiekania, Automatyczne centrowanie tostów, Funkcja anulowania

Cena: 269,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres przelewowy Philips HD5120/00

Ekspres przelewowy Philips ma moc 1000 W. Do szklanego dzbanka o pojemności 1,2 l spływa gorący przefiltrowany napar. Zaparzenie pełnego dzbanka trwa, jak podaje producent, około 10 minut.

Ekspres przelewowy Philips HD5120/00

Funkcje: Automatyczne wyłączenie, Blokada kapania, Wskaźnik poziomu wody

Cena: 299,00 zł Przejdź do sklepu

Ekspres Krups Evidence Eco Design EA897B10

Producent zwraca uwagę, że do produkcji ekspresu Krups Evidence Eco Design użyto 62% plastiku pochodzącego z recyklingu, natomiast aż 90 % całości urządzenia można ponownie poddać temu procesowi. Także podzespoły zostały tak przebudowane, aby do ich produkcji użyć mniej plastiku. Dodatkowym atutem urządzenia jest front obudowy, który imituje naturalny kamień. Ekspres kupując otrzymamy w kartonowym pudle, które także w 100% nadaje się do recyklingu.

Interesuje Cię oferta na kupno ekspresu marki Krups z linii Eco Design? Sprawdź, co pisaliśmy na ten temat w tym tekście.

Automatyczny ekspres Krups Evidence EA897A to urządzenie z wbudowanym stalowym młynkiem stożkowym, w którym można regulować stopień zmielenia ziaren. Dzięki temu kawa będzie pełna bogatego smaku i aromatu. Ekspres daje możliwość jednoczesnego przygotowania dwóch filiżanek małej czarnej lub cappuccino albo latte. Istnieje możliwość wyboru na panelu dotykowym temperatury i mocy oraz ilości użytej wody.

Ekspres Krups Evidence Eco Design EA897B10

Funkcje: Gorąca woda, Spienianie mleka, Regulacja mocy kawy, Regulacja temperatury kawy, Regulacja ilości zaparzanej kawy, Wskaźnik poziomu wody, Funkcja Moja Kawa, Parzenie 2 kaw czarnych i mlecznych jednocześnie, Dotykowy ekran, Automatyczne czyszczenie przy uruchamianiu, Automatyczny program czyszczenia i odkamieniania, Program czyszczenia systemu mlecznego, Automatyczne wyłączanie

Cena: 2399,99 zł Cena: 1999,99 zł Przejdź do sklepu

Młynek do przypraw Crush Grind Billund 060350-0028

Młynek do przypraw wykonany jest z ekologicznego bioplastiku (biokompozyt pochodzący z włókien celulozowych) oraz stali. Przeznaczony jest do mielenia gałki muszkatołowej. Górna część młynka jest równocześnie miejscem, gdzie możemy przechowywać kilka gałek pod przykryciem. Produkt objęty jest dwuletnią gwarancją.

Młynek do przypraw Crush Grind Billund 060350-0028

Cena: 125,00 zł Przejdź do sklepu

Szczoteczka Nordics z tworzywa PLA

Ergonomiczny uchwyt szczoteczki Nordics powstał z pochodzącego z recyklingu bioplastiku PLA, natomiast włosie szczoteczki wykonano z wysokiej jakości nylonu DuPont. Także całe pudełko, w którym znajduje się szczoteczka nadaje się do recyklingu i biodegradacji.

Szczoteczka Nordics z tworzywa PLA

Cena: 16,07 zł Cena: 15,70 zł Przejdź do sklepu