Tanie multicookery – czy warto? Przegląd modeli 2023

Przyrządzanie potraw może być łatwe i szybkie nawet dla laika. Wszystko to, jest możliwe dzięki nowoczesnym sprzętom – dziś, pod lupę trafiają tanie multicookery!

Multicooker – wielofunkcyjny garnek receptą dla zapracowanych?

Tytułem wstępu podkreślę, że bohater dzisiejszej publikacji sławę zdobywa już od lat dwudziestych XX wieku. Dekady prac, innowacji i ponowne wskrzeszenie sprzętu na rynek można nazwać mianem ewolucji, co udowadnia poszerzenie funkcjonalności ale i nie tylko. Tanie multicookery zyskały sympatię naszych babci m.in. ze względu na możliwość ograniczenia kosztów zużycia gazu. Wówczas, sprzęt ten był swoistą alternatywą, która z czasem przerodziła się w nowoczesną formę przyrządzania posiłków dla zabieganych. Więcej o historii tych niepozornych urządzeń dowiesz się z wpisu: Multicooker – czy warto kupić ten wielofunkcyjny sprzęt? Ranking 2023. Choć główny powód zaopatrywania się w multicookera uległ zmianie, efekt użytkowania pozostał ten sam (a przynajmniej jest jednym z wielu). Szybko, sprawnie, ograniczając zaangażowanie do minimum – brzmi zachęcająco? To wyzwanie podjęło wielu producentów, czego efektem jest znaczące usprawnienie niegdyś dość prostych sprzętów. Na rynek trafiają obecnie wysoce wyspecjalizowane modele, którym doprawdy żadne wyzwania niestraszne. Niemniej, w parze z tym idzie również wyższa cena, a z wielu oferowanych opcji tak czy siak – nie korzystamy. Tanie multicookery są dedykowane dla osób, które nie chcą przeznaczać na nowy sprzęt zbyt dużego budżetu, a jednocześnie na co dzień nie mają zbyt dużo czasu na przyrządzanie potraw. Jeśli kuchenne rewolucje nie są więc tym, na co chciałbyś poświęcać czas, a zdrowsza forma żywienia jest dla Ciebie priorytetem – jesteś w dobrym miejscu.

Multicooker

Tanie multicookery – parametry, funkcje. To musisz wiedzieć

Jak wspomniałam wcześniej, budżetowe wersje są nieco mniej funkcjonalne, niż najnowsze modele na rynku. Niemniej, to nadal urządzenia, które mogą świetnie poradzić sobie z przygotowywaniem posiłków niemal bez twojej ingerencji. Aby jednak zakup nie zakończył się rozczarowaniem, należy wybrać sprzęt w oparciu o konkretne możliwości. Oto parametry techniczne, które powinieneś mieć na uwadze.

  • Moc – tak, jak w przypadku większości urządzeń na rynku, wyższa moc może gwarantować lepsze osiągi. Bezpośrednio przekłada się to na możliwości oraz czas, który uda nam się zaoszczędzić podczas gotowania.
  • Pojemność – jeśli planujesz przyrządzać posiłki dla całej rodziny, warto zdecydować się na większe urządzenie. Wówczas z powodzeniem przygotujesz dania bez konieczności dzielenia ich na porcję. Jasnym jest, że będzie wiązało się to z większą misą/garnkiem, co bezpośrednio ma wpływ na gabaryt. Jesteś posiadaczem małej kuchni? Postaw na mniejszy model.
  • Tryby pracy – pora na omówieniu parametru, który decyduje o funkcjonalności. Tryby te, to nic innego jak zadania, którym sprostają tanie multicookery. W zależności od modelu wyróżnić można m.in. gotowanie na parze, duszenie, smażenie, podgrzewanie, a nawet pieczenie. W tym zakresie ogranicza nas więc jedynie budżet.
  • Funkcje dodatkowe – aby multicooker był nie tylko przydatny, ale i pozwalał na dostosowanie do wielu potraw, ustawienia podczas procesu przyrządzania są wysoce istotne. W tym zakresie warto wspomnieć m.in. o regulacji temperatury, programach automatycznych oraz minutniku.

Tanie multicookery – proponowane modele w 2023 roku

Tuż po zapoznaniu się z możliwościami, danymi technicznymi, nadeszła pora na wyłonienie kilku urządzeń, które znajdziesz w grupie najtańszych rozwiązań. Nadmienię jednak, że dobór nie jest przypadkowy, a ranking powstał w oparciu o możliwie najlepsze modele z danej półki cenowej.

Esperanza EKG011

Multicooker Esperanza

Powyższy model jest najtańszą propozycją w naszym rankingu, choć wcale nie najgorszą. EKG011 posiada aż 5 funkcji, a w tym – gotowanie, gotowanie na parze, smażenie, wypiekanie ciast i podgrzewanie. Moc wynosi 850 Wat, natomiast pojemność – 5 litrów. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu sterującego z LCD.

Sprawdź ofertę

Eldom SW500 Perfect Cook

Multicooker Eldom

Reprezentant od ELDOM posiada aż 14 programów automatycznych, a regulacja temperatury jest możliwa w zakresie od 30 do 160 stopni. Tak, jak w przypadku poprzedniego modelu, pojemność wynosi 5 litrów. Funkcja podgrzewania ma zachować odpowiednią temperaturę potraw nawet do 8 godzin. Dzięki czytelnemu panelowi z podświetlanymi symbolami, obsługa jest intuicyjna.

Sprawdź ofertę

Russell Hobbs 21850-56

Multicooker Russell Hobbs

Tanie multicookery to nie tylko gotowanie, co udowadnia model od Russell Hobbs. Do dyspozycji mamy aż 11 programów oraz 7 funkcji, w tym m.in. smażenie, pieczenie ciast lub przyrządzanie jogurtu. Moc urządzenia wynosi 900 Wat, wśród dodatkowych funkcji znajdziemy minutnik.

Sprawdź ofertę

Tefal RK705138

Multicooker Tefal

Multicooker to nie tylko Cook4Me! Tefal ma do zaoferowania o wiele więcej rozwiązań, a w tym m.in. budżetowy model RK705138. Atut stanowi technologia Fuzzy Logic, która odpowiada za automatyczne dostosowanie ustawień podczas gotowania. Poza funkcją opóźnionego startu, timera oraz podtrzymywania ciepła, możemy korzystać z 9 wbudowanych programów.

Sprawdź ofertę

Instant Pot Duo 6

Multicooker Instant Pot Duo 6

Pora na najdroższą pozycję, choć nadal wpasowująca się w tanie multicookery. Moc modelu Duo 6 wynosi aż 1000 Wat, a do dyspozycji oddano nam aż 7 funkcji (4 rodzaje gotowania, pieczenie i nie tylko). Powyższa propozycja pomieści aż 6 litrów, a dodatkowym atutem jest możliwość regulowania temperatury i minutnik.

Sprawdź ofertę

Budżetowe AGD – czy to ma sens?

Tanie multicookery mogą spełnić swoje zadanie bezbłędnie, o ile nie zależy nam na sprzęcie, który zastąpi 10 innych urządzeń w kuchni. Decydując się na tańsze modele, należy zrezygnować z pewnych mniej lub bardziej potrzebnych bajerów. Tym samym, priorytetem jest ustalenie naszych oczekiwań i przeznaczenia sprzętu. Część z nich nawet w wariancie budżetowym posiada już sterowanie elektroniczne, a nawet dotykowy ekran lub panel (choć w żaden sposób nie wpływa to na proces gotowania). Warto mieć to na uwadze, ponieważ nierzadko dopłacamy za coś, co de facto nie ma dla nas większego znaczenia. Reasumując, jeśli chcesz przyrządzić szybkie, zdrowe posiłki – tanie multicookery mogą być strzałem w dziesiątkę. Licząc na znacznie większą funkcjonalność (w tym m.in. przyrządzanie jogurtów, rozbudowaną bazę programów, przepisów, a nawet łączność z aplikacją) – postaw na nieco droższy model. Przekrój rynku jest na tyle duży, że każdy z łatwością może znaleźć coś dla siebie!