Czy jest wśród nas ktoś, kto w dzieciństwie nie marzył o przyłapaniu Świętego Mikołaja (znanego również jako gwiazdor) podczas podrzucania prezentów? Jeśli masz ochotę poczuć prawdziwą magię na Święta Bożego Narodzenia, miejsce destynacji jest jedno. Sprawdzam, ile kosztuje wymarzona wycieczka do Laponii!

Święta Bożego Narodzenia – magia Rovaniemi

Grudzień to wyjątkowy miesiąc nie tylko dla najmłodszych. Wspólne biesiadowanie, sentymentalne wspomnienia, ubieranie choinki – powodów jest wiele. Poza aspektem religijnym, wspólny czas jest dla wielu z nas na wagę złota. Mimo, że wraz z wiekiem przestajemy wierzyć w Świętego Mikołaja, w dalszym ciągu kontynuujemy wiele tradycji, które mają czynić Święta Bożego Narodzenia wyjątkowymi. Jednym z miejsc, które mogą przenieść nas do nieco bardziej abstrakcyjnego świata jest… Rovaniemi. Miasto w północnej Finlandii od dekad jest kojarzone z Wioską Świętego Mikołaja, a historia popularyzacji sięga II wojny światowej. Region został zrównany z ziemią przez niemieckie wojsko, co w późniejszych latach stało się przedmiotem zainteresowania Eleanor Roosevelt – wdowy po amerykańskim prezydencie. Odbudowa miasta toczyła się dość opieszale, jednak celem pierwszej damy było przekroczenie koła podbiegunowego, co znacząco zmotywowało Finów do pracy. W przeciągu kilku tygodni, na miejscu utworzono małą, drewnianą placówkę pocztową, która umożliwiłaby nadanie Eleanor listu. Rovaniemi zyskało sławę wśród wielu turystów z niemal każdego zakątka świata. Na ten moment, Wioska (Joulukka) to raj dla osób, które chcą poczuć prawdziwą magię świąt – renifery, husky, wręczenie prezentu od Mikołaja, elfy, atrakcji nie brakuje. Co istotne, sam wstęp jest bezpłatny, jednak za wszelkie dodatkowe przyjemności należy słono zapłacić.

Ile kosztuje wyprawa do Świętego Mikołaja – lot, nocleg

Jak wspomniałam, Rovaniemi leży w północnej Finlandii, przekroczenie koła podbiegunowego jest więc na wyciągnięcie ręki. Wbrew pozorom, dotarcie do wioski Świętego Mikołaja nie jest wielkim wyzwaniem, ponieważ leży około 2,5 kilometra od najbliższego lotniska w sentymentalnym miasteczku. Możliwe jest skorzystanie z podstawianego autobusu, który przetransportuje nas z lotniska. Niestety podróżując z Polski, nie ma możliwości skorzystania z bezpośredniego lotu, wszyscy przewoźnicy oferują podróż z koniecznością międzylądowania. Ceny biletów w grudniu są wyższe, jednak najtańsze oferty z przesiadką można upolować już za około 950 -1300 zł – za osobę, w dwie strony. Niemniej, najbardziej budżetowe połączenia mogą wiązać się z dość długim czasem oczekiwania na kolejny samolot w stronę powrotną, tak więc najdogodniej zdecydować się na podróż z sąsiedniego Berlina. Korzystając z wyszukiwarek internetowych, natrafić możemy również na kilka bezpośrednich połączeń, jednak wszystko jest zależne od długości pobytu, daty i… szczęścia.

Święta Bożego Narodzenia, Rovaniemi

Choć Święta Bożego Narodzenia to najbardziej popularny czas, swój pobyt możesz zrealizować w dowolnym miesiącu, ponieważ wioskę można odwiedzić przez cały rok. Wiąże się to bezpośrednio z ceną noclegu, choć w okolicy symbolicznej Wioski Mikołaja znajduje się mnóstwo opcji zakwaterowania. Najtańszej oferty poszukiwałam w odniesieniu do powyższego rozkładu lotów (różnią się one ilością noclegów, tak więc uśrednię cenę za 1 dobę). Hotel kapsułowy za noc wyniesie nas od około 450 zł/noc, natomiast prywatny apartament to koszt 600-650 zł/noc. Warto zaznaczyć, że nierzadko podróżując w pojedynkę, zapłacimy tyle samo (lub niewiele mniej), niż w przypadku zameldowania dwóch gości w hotelu. Wówczas, możemy liczyć na podzielenie kosztów, co okazuje się nie stanowić już tak dużej kwoty. Oferty znajdziemy zarówno na oficjalnych stronach hoteli, jak i serwisach pokroju Booking lub Airbnb. Święta Bożego Narodzenia (a właściwie okres przedświąteczny) to gorący czas dla wielu sektorów handlu, turystyki i nie tylko, tak więc zaplanowanie podróży z dużym wyprzedzeniem pozwala na pewne oszczędności.

Wycieczka do Świętego Mikołaja – o twój wyjazd zadba biuro podróży

Jeśli nie podróżujesz zbyt często lub organizowanie wyprawy podsycającej Święta Bożego Narodzenia Cię nieco przeraża, żaden problem. Skorzystać możesz również z usług biur podróży, które oferują jednodniowy pobyt w Rovaniemi. Oczywiście, wówczas koszta rosną, ponieważ taka przyjemność wyniesie nas około… 2230 zł. Jak wynika z oferty Rainbow, cena obejmuje m.in. lot, wizytę u Świętego Mikołaja, przejażdżkę zaprzęgami z husky, reniferami, wizytę w mini zoo i lunch. Wylot i przylot w ciągu jednego dnia może być korzystny dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu, a chcą spełnić swoje dziecięce marzenia. Niemniej, mimo wszystko sugerowałabym skorzystać z samodzielnego wyjazdu, który jest znacznie tańszy.

Święta Bożego Narodzenia, Święty Mikołaj
Fot. Adobe/Maksim Shmeljov

Wioska Świętego Mikołaja w Rovaniemi – dodatkowe atrakcje

Raj dla najmłodszych, ale również uciecha dla starszych! W miasteczku znajdziemy kilka bezpłatnych niespodzianek, choć jest ich znacznie mniej. Wśród przyjemności, jakie czekają na miejscu wyróżnić możemy m.in. zdjęcie ze Świętym Mikołajem (ok. 35 – 45 euro) oraz wizytę w pobliskim Santa Park (ok. 39 euro). Santa Claus Village posiada rozwiniętą siatkę gastronomiczną, własną ofertę noclegową, a także sklepiki. Pełen rozkład obiektów został uwidoczniony na mapce.

Święta Bożego Narodzenia, Santa Claus Village

Wszystkie informacje znajdziesz na oficjalnej stronie, pod tym linkiem.

Jeśli zdążyłeś zapomnieć o emocjach, jakie wywoływały w tobie Święta Bożego Narodzenia w dzieciństwie, wizyta w Rovaniemi z pewnością Ci o nich przypomni. Jeśli dobrze zorganizujesz przebieg wyprawy, wcale nie musi wiązać się z ogromnym nakładem kosztów – niemniej, to nadal spory wydatek. Umilić świąteczny czas możesz również w inny sposób – tańszych miejsc destynacji nie brakuje. Sprawdź, co na Ciebie czeka: RyanAir, Wizz Air, LOT: gdzie złapać tanie bilety lotnicze? Świąteczne promocje.