Przeglądając specyfikacje wiertarek, możemy łatwo natrafić na urządzenia oznaczone symbolem mocowania SDS / SDS Plus. Wyjaśniamy czym jest SDS i kiedy warto z niego korzystać. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując urządzenie z SDS.

SDS (Spannen durch System) to system mocowania narzędzi wymiennych. Jego pierwotną wersję opracowali inżynierowie Hilti w 1967 roku. Szerzej spopularyzował go Bosch w 1975 roku, prezentując system SDS-Plus.
Zaletą mocowania jest szybkość i prostota wymiany narzędzi w wiertarkach, młotowiertarkach i młotach udarowych. Od 2016 roku SDS stał się globalnym standardem mocowania osprzętu, tym samym szybko wypiera uchwyty kluczykowe. 

Bosch z SDS Plus i SDS Pro

SDS / SDS Plus technicznie

Na wiertle z mocowaniem SDS są wyżłobione dwa owalne zagłębienia służące do mocowania narzędzia oraz dwa rowki, których krawędzie przenoszą obroty. Wiertła SDS nie są droższe od swoich konwencjonalnych odpowiedników. Już za 15-20 zł można znaleźć markowy, uniwersalny zestaw wierteł, najczęściej wykorzystywanych przy wierceniu w ścianach. Znajdziecie go TUTAJ
Co więcej, profesjonalny pakiet Bosch z walizką nie powinien kosztować więcej niż 80 zł. Do kupienia TUTAJ.

Wietła SDS

Oprócz wiertarek z tego systemu mocowania korzystają także młotowiertarki i młoty udarowe.

Makita SDS

Proces instalacji polega na wciśnięciu narzędzia w otwór centryczny na wrzecionie wiertarki, w efekcie czego następuje samoczynne zabezpieczenie przed jego wypadnięciem. W ten sposób po chwili sprzęt jest gotowy do pracy.

Bardzo łatwe jest także wyjęcie wiertła z wiertarki lub jego wymiana. Proces polega tylko na zwolnieniu zabezpieczenia i bezkonfliktowym wysunięciu narzędzia.

Makita SDS

Odmiany systemu SDS

  • SDS-Plus – średnica uchwytu 10 mm
  • SDS max – średnica uchwytu 18 mm

oraz rzadziej używane:

  • SDS top – średnica uchwytu 14 mm
  • SDS quick – średnica uchwytu 6,5mm [stosowany we wkrętarkach]
  • SDS Pro – uchwyt stosowany w szlifierkach kątowych, do szybkiego montażu tarcz. Nazwa jest używana przez Bosch w stosunku np. do szybko zaciskowych uchwytów wiertarskich (po prawej na ilustracji).
SDS Plus i SDS Pro


Podsumowując można powiedzieć, że uchwyt mocujący SDS to bardzo dobre i proste rozwiązanie ułatwiające pracę i ograniczające czas operacji wymiany wierteł.

Jeśli szukacie fajnej młotowiertarki SDS, koniecznie obejrzyjcie naszą recenzję Boscha GBH 2-28 F.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One reply on “SDS, SDS plus i SDS max – co oznaczają i czym się różnią”