Przeglądając specyfikacje wiertarek, możemy łatwo natrafić na urządzenia oznaczone symbolem mocowania SDS / SDS Plus. Wyjaśniamy czym jest SDS i kiedy warto z niego korzystać. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę kupując urządzenie z SDS.

SDS (Spannen durch System) to system mocowania narzędzi wymiennych. Jego pierwotną wersję opracowali inżynierowie Hilti w 1967 roku. Szerzej spopularyzował go Bosch w 1975 roku, prezentując system SDS-Plus.
Zaletą mocowania jest szybkość i prostota wymiany narzędzi w wiertarkach, młotowiertarkach i młotach udarowych. Od 2016 roku SDS stał się globalnym standardem mocowania osprzętu, tym samym szybko wypiera uchwyty kluczykowe. 

SDS / SDS Plus technicznie

Na wiertle z mocowaniem SDS są wyżłobione dwa owalne zagłębienia służące do mocowania narzędzia oraz dwa rowki, których krawędzie przenoszą obroty. Wiertła SDS nie są droższe od swoich konwencjonalnych odpowiedników. Już za 15-20 zł można znaleźć markowy, uniwersalny zestaw wierteł, najczęściej wykorzystywanych przy wierceniu w ścianach. Znajdziecie go TUTAJ
Co więcej, profesjonalny pakiet Bosch z walizką nie powinien kosztować więcej niż 80 zł. Do kupienia TUTAJ.

Oprócz wiertarek z tego systemu mocowania korzystają także młotowiertarki i młoty udarowe.

Proces instalacji polega na wciśnięciu narzędzia w otwór centryczny na wrzecionie wiertarki, w efekcie czego następuje samoczynne zabezpieczenie przed jego wypadnięciem. W ten sposób po chwili sprzęt jest gotowy do pracy.

Bardzo łatwe jest także wyjęcie wiertła z wiertarki lub jego wymiana. Proces polega tylko na zwolnieniu zabezpieczenia i bezkonfliktowym wysunięciu narzędzia.

Odmiany systemu SDS

  • SDS-Plus – średnica uchwytu 10 mm
  • SDS max – średnica uchwytu 18 mm

oraz rzadziej używane:

  • SDS top – średnica uchwytu 14 mm
  • SDS quick – średnica uchwytu 6,5mm [stosowany we wkrętarkach]
  • SDS Pro – uchwyt stosowany w szlifierkach kątowych, do szybkiego montażu tarcz. Nazwa jest używana przez Bosch w stosunku np. do szybko zaciskowych uchwytów wiertarskich (po prawej na ilustracji).


Podsumowując można powiedzieć, że uchwyt mocujący SDS to bardzo dobre i proste rozwiązanie ułatwiające pracę i ograniczające czas operacji wymiany wierteł.

Jeśli szukacie fajnej młotowiertarki SDS, koniecznie obejrzyjcie naszą recenzję Boscha GBH 2-28 F.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.