Robot sprzątający – ranking 2023. Który model wybrać? Już od 979 zł!

Obowiązkowe sprzątanie raczej u niewielu z nas wywołuje podekscytowanie, jednak utrzymanie czystości w domu to konieczność. Nie lubisz sprzątać? Ten sprzęt zrobi to za Ciebie o każdej porze dnia i nocy, a na dodatek nie będzie oczekiwał wynagrodzenia.

Nowoczesne rozwiązania są synonimem dzisiejszych czasów, czego dowodem jest liczne grono domowych sprzętów, które wyręczają nas w znienawidzonych obowiązkach. Robot sprzątający zagościł na salonach już dawno, choć jego popularyzacja na przestrzeni ostatnich lat jest niezaprzeczalna. Producenci niemal ścigają się w ofertach, a nam – coraz ciężej zdecydować się na odpowiedni model. Czym się kierować? Który robot sprzątający okaże się idealnym kompanem? Oto ranking urządzeń, które warto kupić w 2023 roku.

Robot sprzątający – na co zwracać uwagę?

Coraz to nowsze funkcje i ulepszenia mogą przyprawiać o zawrót głowy, zwłaszcza osoby, które dotychczas nie korzystały z tego typu sprzętów. Jeśli chcesz kupić sobie odkurzacz automatyczny, ale nie masz pojęcia, co wybrać – oto najistotniejsze parametry:

  • Czas pracy na jednym ładowaniu – pojemność akumulatora wpłynie na to, jak często trzeba będzie ładować robota, a także jaki jest jego zasięg. Jest to najbardziej istotne wówczas, gdy jesteś właścicielem dużego domu – zasilanie w trakcie sprzątania może znacząco wydłużyć ten proces. W tym przypadku warto zwrócić uwagę również na czas ładowania.
  • Sposób sterowania – znaczna część modeli jest wyposażona w moduł łączności bezprzewodowej, co pozwala na sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej. Zdarza się jednak, że do dyspozycji mamy wyłącznie panel na robocie lub pilot (to jednak może być dobre rozwiązanie dla osób, które stronią od smartfonów),
  • Tryby pracy – jasnym jest, że im większe możliwości dostosowania, tym lepsze rezultaty sprzątania. Mowa tu zarówno o rodzaju powierzchni, jak i stopniu zabrudzenia,
  • Moc ssąca – jeden z kluczowych parametrów, który bezpośrednio wpływa na jakość sprzątania oraz czas, w którym robot sprzątający upora się z porządkami. Najczęściej jest wyrażana w jednostce Pa,
  • Zastosowane czujniki – w tym zakresie mamy doprawdy mnóstwo rozwiązań, pewne z nich są przydatne bardziej, inne mniej. Wyróżnić możemy m.in. sensor przeszkód, uskoku terenu, kurzu, a nawet czujnik zapobiegający zaplątywaniu w kable,
  • Poziom generowanego hałasu – jeśli pracujesz zdalnie lub masz pod opieką małe dzieci, parametr może okazać się szczególnie istotny,
  • Wielkość pojemników na zebrany brud – duże mieszkanie, większe zabrudzenia? Duży pojemnik gwarantuje, że w trakcie sprzątania nie będziemy zmuszeni do jego opróżniania,
  • System filtracji (np. HEPA) – zarazki są wszędzie, a sprzątanie to parametr ważny nie tylko dla alergików,
  • Funkcje dodatkowe – mopowanie, wirtualne ściany, strefy zakazane, tworzenie harmonogramów, sterowanie głosem przy pomocy asystentów itp. Wszystko to, odpowiada za późniejszy komfort podczas użytkowania,
  • Gabaryty robota – im niższy robot, tym łatwiej dotrze do trudniej dostępnych miejsc, co jest szczególnie ważne dla osób posiadających meble z pustą przestrzenią nad podłogą,

Jaki robot sprzątający wybrać? Ranking 2023

Pracując nad publikacją, uznałam że sprzęty zestawię zarówno w oparciu o wyżej wymienione czynniki, ale również cenę. Tym samym, w rankingu znajdziesz polecane urządzenia do 1000 zł, 2000 zł i 3000 zł. Zważając na zasobną ofertę producentów, ograniczony budżet naprawdę nie jest żadną przeszkodą do korzystania z nowoczesnych rozwiązań. Robot sprzątający jest tego najlepszym przykładem. Na wstępie dodam tylko, że wybór modelu powinien być podyktowany naszymi preferencjami, a także metrażem. Jeśli nie zależy Ci na najnowszych funkcjach, a sprostaniu podstawowym zadaniom – nie ma sensu przeznaczać na ten cel kilku tysięcy złotych. Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku właścicieli dużych domów i mieszkań lub osób, którym zależy na pełnej automatyzacji i ograniczeniu zaangażowania w proces porządków do minimum. Wybierz robot sprzątający, który będzie idealny właśnie dla Ciebie – oto nasi faworyci!

Robot sprzątający do 1000 zł

Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite

To chyba najtańszy ze wszystkich zebranych tu robotów sprzątających (a teraz w dodatku w promocji). Co więcej, ma też funkcję mopowania z 3 ustawieniami poziomu wody. Został wyposażony w nawigację żyroskopową i 25 precyzyjnych czujników. Działa w oparciu o zygzakowatą ścieżkę czyszczenia podłóg.

Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite

Oczywiście, Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite łączy się ze smartfonem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Tym sposobem zyskujemy dostęp do np. harmonogramów pracy czy zmiany ustawień. Robot pokonuje przeszkody o wysokości do 20 mm, podczas gdy samo urządzenie mierzy nieco ponad 8 cm (a zatem bez problemu wjedzie np. pod niskie meble). Model od Xiaomi udowadnia, że robot sprzątający do 1000 zł może być naprawdę niezłym rozwiązaniem.

Cena: 979 zł przejdź do sklepu

Robot sprzątający do 2000 zł

Beko RoboSmart VRR80214VB

Dużym atutem tego robota jest dołączona do zestawu baza czyszcząca, w której umieszczono worek na kurz. Na uwagę zasługuje fakt, iż zestaw ten można kupić stosunkowo niedrogo. I nie koniec na tym, bowiem odkurzacz ma też funkcję mopowania. Producent zadbał też o czujniki takie, jak antykolizyjny, krawędzi, odległości, optyczny, przeciw zaplątaniu się w kable, przeszkód, uskoku podłoża, a nawet – wykrywający zabrudzone miejsca.

Beko RoboSmart VRR80214VB

Robotem można sterować przy pomocy aplikacji mobilnej. Umożliwia ona stawianie wirtualnych ścian, ustawianie stref zakazanych czy stref bez mopowania. Czas pracy na jednym naładowaniu wynosi tu 150 minut. Jeśli energii zabraknie podczas sprzątania, Beko RoboSmart VRR80214VB automatycznie wróci do bazy, a po naładowaniu akumulatora wznosi porządki w tym miejscu, w którym zostały one przerwane.

Cena: 1269 zł przejdź do sklepu

SETTI+ RV800

W całkiem przyjemnej cenie otrzymujemy robota odkurzającego z funkcją mopowania o dość sensownych parametrach. SETTI+ RV800 ma liczne czujniki, jak antykolizyjny, upadku, przeszkód oraz kurzu. Jest sterowane za pośrednictwem aplikacji mobilnej, w której można ustawić np. harmonogram pracy czy też postawić wirtualną ścianę. Do dyspozycji użytkownika są 4 tryby pracy: zygzak, krawędziowy, punktowy i wyznaczonego pokoju.

SETTI+ RV800

Jego wysokość to tylko 9 cm, z powodzeniem więc zmieści się pod nawet niskimi meblami. Urządzenie wyposażono w nawigację żyroskopową, wspieraną przez zaawansowany system SLAM, czyli Simultaneous Localization and Mapping. Robot może zapamiętać do 5 map jednocześnie.

Cena: 1799 zł przejdź do sklepu

Roborock Q7 Max

To kolejny odkurzacz w tym zestawieniu, który – przy jednoczesnej atrakcyjnej dość cenie – ma również funkcję mopowania. Dużym atutem jest też możliwość obsługi urządzenia przy pomocy aplikacji mobilnej. Za jej pośrednictwem można np. ustawić harmonogram sprzątania, postawić wirtualną ścianę i określić obszary bez mopowania. Robot współpracuje też z asystentami głosowymi.

Roborock Q7 Max

Zastosowany w robocie akumulator pozwala na nawet 180 minut nieprzerwanego sprzątania. Roborock Q7 Max wyposażono w nowoczesną nawigację LiDAR. Robot może zapamiętać do 4 różnych map jednocześnie.

Cena: 1438 zł przejdź do sklepu

Tefal X-Plorer serie 75 S+

To kolejny robot dostępny w dobrej cenie, który oprócz funkcji odkurzania ma też możliwość mopowania podłogi. Urządzenie sprawnie radzi sobie z przeszkodami, pokonując takie o wysokości nawet 1,8 cm. Do dyspozycji użytkownika są 4 tryby pracy (Auto, Strefa, Pokój, Punkt) oraz 3-stopniowa regulacja poziomu wody. Co ciekawe, producent dorzuca do zestawu 3 różne ściereczki do mopa – szara jest uniwersalna, niebieską przeznaczono do trudnych zabrudzeń, a zieloną (elektrostatyczną) – do drobnego kurzu, na sucho.

Tefal X-Plorer serie 75 S+

Nie zabrakło też sterowania robotem przy pomocy aplikacji mobilnej i komend głosowych oraz precyzyjnej nawigacji laserowej. Tefal X-Plorer serie 75 S+ pozwala na ustawienie harmonogramu pracy orz wskazanie konkretnych pomieszczeń wymagających posprzątania. Więcej z pewnością dowiesz się z naszej wideorecenzji – cały materiał znajdziesz pod tym linkiem.

Cena: 1799 zł przejdź do sklepu

Robot sprzątający do 3000 zł

iRobot Roomba j7

iRobot to marka, która od lat już kojarzona jest właśnie z automatycznym sprzątaniem. Roomba j7 ma 3-stopniowy system sprzątania, na który składa się spora moc ssąca, 2 gumowe szczotki oraz szczotka służąca do sprzątania przy krawędziach. Moją uwagę zwróciła funkcja personalizacji harmonogramów wraz z podpowiedziami – okazuje się, że urządzenie potrafi zaobserwować, w jakich godzinach zwykle sprzątasz dane pomieszczenia i samodzielnie proponuje rozpoczęcie porządków o danej godzinie.

irobot roomba j7

Dodatkowo, robot został wyposażony w nawigację PrecisionVision, która wykrywa zagrożenia i omija je. To dobra wiadomość dla posiadaczy czworonogów, którzy – w obawie o rozmazane po całej podłodze niespodzianki – dotąd nie zdecydowali się na zakup odkurzacza automatycznego. Roomba j7 reaguje też na komendy głosowe.

Cena: 2339 zł przejdź do sklepu

Samsung VR30T85513W/GE

Ten robot ma stację dokującą z pojemnikiem na kurz, choć osobiście uważam, że cały pakiet ma dość spore gabaryty w porównaniu do propozycji od innych producentów. Samsung VR30T85513W/GE został wyposażony w zaawansowany system nawigacji LiDAR. Dodatkowo, zadbano też o czujniki takie, jak antykolizyjny, przeszkód, kurzu i podłoża. Urządzenie można obsługiwać za pośrednictwem aplikacji mobilnej, w której ustawimy np. harmonogram sprzątania.

SAMSUNG VR30T85513W/GE

Ciekawostką jest tu BrushClean, czyli szczotka, której delikatne włókna wykonano z miękkich tkanin. Jednym z użytych do jej produkcji surowców jest srebro antystatyczne, które ma ułatwiać utrzymanie szczotki w czystości. Dodatkowym atutem ma też być minimalizacja plątania się włosów wokół wałka.

Cena: 2099 zł przejdź do sklepu

DREAME Bot W10

Tak, jak i poprzednik, Bot W10 posiada stację dokującą. W tym przypadku możemy liczyć również na automatyczne oczyszczanie mopa podczas sprzątania, co jest jedną z bardziej pożądanych funkcji wśród nowoczesnych robotów. Pracuje w trzech trybach – sprząta, myje lub łączy dwie wymienione czynności jednocześnie. Omijanie przeszkód jest możliwe dzięki nawigacji SLAM, bazującej na systemie LiDAR.

Robot sprzątający DREAME Bot W10

Robot sprzątający jest wyposażony w dwa 4 litrowe pojemniki na wodę (jeden z nich przeznaczony jest do wody czystej, drugi zaś do odpływu wody brudnej). Producent zastosował akumulator o pojemności 6400 mAh, co pozwala na wysprzątanie blisko 300 m2 podczas jednego cyklu.

Cena: 2853 zł przejdź do sklepu

Może zainteresować Cię również: Robot sprzątający z bazą – wszystko, co musisz wiedzieć. Ranking 2023.