poniedziałek, 17 czerwca

Mimo że za oknem nadal bucha gorąco, to dla producentów klimatyzatorów sezon powoli się kończy. Dlatego tak chętnie przeceniają swoje produkty, aby nie zalegały im w magazynach. To idealny moment na kupno klimatyzatora, ja właśnie przystępuję do zakupu. Zanim jednak przejdziemy do ofert (na końcu artykułu), to przygotujmy się merytorycznie. Zobacz, który promocyjny klimatyzator będzie najlepszy dla Ciebie.

Jak dobrać klimatyzacje to Twojego domu lub mieszkania?

Producenci urządzeń podają przybliżone powierzchnie, do jakich przeznaczony jest ich sprzęt. Tak więc stosunkowo łatwo wybrać przedział modeli, które będą nas interesować. Jednak sama powierzchnia to za mało. Ważne jest też to ile mamy pomieszczeń, lub czy ich kształt umożliwia optymalne rozprowadzenie chłodu. Niezależnie czy klimatyzacja jest w promocji, to jest instalacją, którą zakładamy na długie lata. Nie powinniśmy więc oszczędzać za wszelką cenę na ilości jednostek wewnętrznych, bo może okazać się, że komfortową temperaturę uświadczymy tylko w jednym pomieszczeniu.

Przy wyborze powinniśmy więc myśleć w kategorii danego pomieszczenia. Jeżeli nasz pokój dzienny ma 20 metrów kwadratowych, to wybieramy jednostek dla tego metrażu. Jeżeli sypialnia ma 15 metrów, wymieramy kolejną jednostkę, dla takiej powierzchni.

Jaka klimatyzacja dla 25 metrów kwadratowych?

Jeśli szukacie klimatyzatora do małego pomieszczenia, to powinniście zwracać szczególną uwagę na hałas jaki generuje jednostka wewnętrzna . Jeżeli planujecie zamontować ją w pokoju dziennym to ważne, aby ta wartość nie przekraczała 60 dB. Jest bowiem poziom głośności normalnej mowy, a nie chcemy, aby zagłuszano nam lub telewizor. Jeżeli jednak planujemy zamontować ją w sypialni, to taki hałas będzie nie do zniesienia. Dla takiej lokalizacji maksymalny próg nie powinien przekroczyć 30 dB, odpowiada to szeptu słyszanego z odległości 1 metra.

Klimatyzacja do 2 000 tysięcy złotych [25 m2]

Do kwoty 2 tysięcy złotych, nie znajdziemy niestety ofert z usługą montażu. Trzeba więc przygotować się na dodatkowy koszt. Nie musimy decydować się na korzystanie z oferty instalacyjnej od Media Expert’u, ale nie możemy również przeprowadzić instalacji własnoręcznie, bowiem stracimy gwarancję.

BEKO BEHPGH 120/BEHPGH 121 (bez montażu)

Cena: 1 999,99 zł, przeceniona z 3 850 zł Zobacz ofertę

Poziom hałasu generowanego przez jednostkę wewnętrzną to 54 dB. Jest to hałas porównywalny ludzkiej mowy, tak więc urządzenia nie powinniśmy montować w sypialni, jeżeli chcielibyśmy spać podczas gdy nawiew pracuje. Precyzyjne wartości możemy przeczytać na stronie producenta. Moc klimatyzatora to 3500 W, tak więc mamy do dyspozycji dość potężne urządzenie. Z wyposażenia dodatkowego, model ten wyróżnia się funkcją HygieneMax, która dzięki pomocy lampy UV-C ma eliminować aż 91% wirusów. Dodatkowo jednostka wewnętrzna posiada funkcję „GoClean” umożliwiającą samoczyszczenie.

Sterowanie obsługiwane jest za pośrednictwem pilota lub aplikacji na telefon. Dzięki temu, że klimatyzator możemy podłączyć do domowej sieci Wi-Fi, to bez problemu włączymy schładzanie mieszkania, aby było gotowe na nasz powrót z pracy. Będziemy mogli również upewnić się, że nie zostawiliśmy włączonej klimatyzacji po wyjściu z domu, co powodowałoby zbędne wydatki na prąd.

Klimatyzacja do 5 000 tysięcy złotych [25 m2]

WHIRLPOOL SPIW309A3WF.1 (z montażem)

Cena: 4 479 zł, przeceniona z 4 799 zł Zobacz ofertę

Poziom hałasu generowanego przez jednostkę wewnętrzną wynosi między 31, a 39 dB. Powinniśmy więc móc spać przy ustawieniach włączonych na minimum. Prawidłowe wartości możemy przeczytać na stronie producenta, gdyż na stronie sklepu wydają się błędne. Moc urządzenie to 2600 W. Jednostka spełnia klasę energetyczną A+++, a więc jest możliwie najbardziej energooszczędnym wyborem.

Sterowanie temperaturą odbywa się przy pomocy pilota. Aktualną wartość ustawień można odczytać na obudowie splitu.

Przy zakupie tego urządzenia mamy wliczoną w cenę usługę montażu, na który będziemy mogli się umówić po zakupie urządzenia. Dzięki temu mamy pewność, że w przypadku problemów, w wygodny sposób będziemy mogli zareklamować usterki w ciągu 2 lat.

Ten materiał jest regularnie aktualizowany – niebawem wyszukamy nowe promocje, w innych metrażach i przedziałach cenowych.

Najczęściej popełniane błędy

Najczęściej jednostki wewnętrzne klimatyzatorów montowane są nad oknami. Jest to pewna analogia do sposobów mocowania grzejników, ale wcale nie musi to być optymalna lokalizacja do twojego mieszkania. Grzejniki są bowiem montowane pod oknami, aby przemieszczające się do góry, gorące powietrze, odcinało podmuchy zimna emitowanego ze strony okna. Zimne powietrze wywiewane ze splita opada natomiast w dół, mieszając się z ciepłym powietrzem wewnątrz mieszkania. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest montowanie jednostek wewnętrznych na ścianach wewnętrznych. Jeżeli zamontujemy je przy drzwiach do sypialni, możemy tym samym zmniejszyć ilość splitów, licząc, że powietrze będzie wędrowało przez otwór drzwiowy.

Wiele osób decyduje się również na jedną, bardzo mocną jednostkę, życzeniowo myśląc, że zapewni im komfortową temperaturę w całym mieszkaniu. Powietrze wcale nie miesza się chętnie. Jeżeli do gorącej wody wlejemy zimną, to jej cząsteczki z szybko podzielą się, uśredniając temperaturę, odpowiada za to przewodnictwo cieplne, dlatego w rurach centralnego ogrzewania krąży woda, a nie powietrze. Bowiem ten życiodajny gaz przenosi energię, aż 24 razy gorzej niż woda. Dlatego jeżeli będziemy mieli tylko jedno punktowe źródło chłodnego powietrza, to nie uzyskamy jednolitej temperatury. Przy jednostce wewnętrznej będzie lodowato, podczas gdy w pozostałych pomieszczeniach może być nadal za ciepło.

Mało kto, decydując się na instalację klimatyzacji, ma świadomość tego , że tam, gdzie jest zimno, tam skrapla się woda. Kojarzycie na pewno, że gdy w samochodzie włączymy klimatyzacje, to często po zaparkowaniu widzimy, że coś „cieknie” z okolic silnika. Jest to właśnie woda, która skropliła się podczas ochładzania powietrza. Dzieje się tak, ponieważ czym powietrze jest cieplejsze, tym więcej pary wodnej może przyjąć. Dlatego na jesieni walczymy z wilgocią, a w zimie musimy nawilżać mieszkania. Tak więc, oprócz doprowadzenia przewodów między jednostką zewnętrza a wewnętrzną, musimy też pomyśleć, jak poprowadzimy rurkę ze skroplinami. Jeżeli mieszkamy w domku, możemy wyprowadzić ją na zewnątrz do ogródka, pamiętając jedynie, żeby rurka ciągle opadała. Jeżeli jednak mieszkamy w bloku, to najpewniej będziemy musieli ją odprowadzić do naszej kanalizacji. Musimy wtedy pamiętać, że czeka nas prowadzenia rurki (która na całej trasie musi opadać), aż do łazienki bądź kuchni. Nie jest to wcale duży problem, ale musimy myśleć o tym, aby np. split nie znajdował się za nisko.

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.