niedziela, 14 lipca

Pierwszy sklep IKEA został otwarty w 1958 roku w Almhult w Szwecji. Od początku motywem przewodnim były tanie meble dla studentów, czy dorosłych wkraczających na ścieżkę meblowania swojego pierwszego mieszkania. Szwedzi zrewolucjonizowali rynek meblarski, podbijając do dziś serca mieszkańców aż 61 krajów.

W którym kraju jest najwięcej sklepów IKEA?

Osobiście myślałam, że z oczywistych powodów może być to Szwecja lub jakiś kraj o dużej populacji jak Chiny czy Indie. Tak więc nie zgadłam, bo są to Niemcy, w których powstało aż 55 sklepów stacjonarnych. Zgodnie z tym co znalazłam na Wikipedii, nasz sąsiad z zachodu ma 83,2 miliona mieszkańców. Czyli na 1,51 miliona przypada jeden sklep.

Pierwszy sklep w Niemczech powstał w Eching koło Monachium, został otwarty 17 października 1974 roku, czyli po 16 latach od powstania IKEA. Nasi sąsiedzi mogą się pochwalić również największym po Szwecji, oddziałem znajdującym się w Berlinie. Jego powierzchnia to 43 tysiące metrów kwadratowych.

źródło grafiki: www.visualcapitalist.com/

Na którym miejscu jest Polska?

My na naszą pierwszą placówkę IKEA musieliśmy poczekać do 1990 roku. Mieściła się ona przy ulicy Bacewiczów na Warszawskim Ursynowie. Od tej pory liczba ta urosła do 11 sklepów na terenie całej Polski. Jeżeli sprawdziliście na stronie IKEA i wydaje wam się, że jest ich 12, to jesteś w błędzie, gdyż adres Złota Karczma 26 w Gdańsku pojawia się po prostu dwa razy. Sprawdzając jak wypadamy na tle Niemców, w dostępności sklepów na osobę musimy przyjąć, że wg. World Bank Polska ma populację na poziomie 37,75 miliona ludzi. Czyli na jedną placówkę przypada 3,43 miliona osób, jest więc to wynik dwukrotnie większy.

Taka wartość daje nam więc 12 miejsce, pod względem ilości stacjonarnych sklepów IKEA na całym świecie. Znajdujemy się tuż za Japonią, która może pochwalić się 12 punktami oraz przed Australią, która ma ich 10.

Fot. Tomasz Wierzejski / Agencja Gazeta / materiały prasowe IKEA

A tak wygląda cała lista krajów i sklepów IKEA, które się w nich znajdują

Łącznie na całym świecie znajduje się 498 sklepów stacjonarnych IKEA. Blisko połowa, bo 209 placówek jest w pięciu krajach znajdujących się na szczycie listy krajów z największą ilością punktów. Są to oczywiście Niemcy, ale tuż za nimi z 52 sklepami są Stany Zjednoczone, z 37 placówkami Chiny, Francja ma ich 36, a Hiszpania 30. Nie zobaczysz jednak na liście np. Rosji, gdzie nie ma ani jednej placówki.

Największy sklep IKEA znajduje się natomiast na Filipinach w mieście Pasay City. Ma on aż 58 tysięcy metrów kwadratowych, tak więc pomieściłby 150 kortów do koszykówki lub 8 boisk piłkarskich. Jego wielkość jest całkowicie uzasadniona, bo wg. World Bank ten wyspiarski kraj liczy populację na poziomie 113,9 miliona osób (dane z 2021 roku).

 1. Niemczech – 55
 2. Stany Zjednoczone – 52
 3. Chiny – 37
 4. Francja – 36
 5. Hiszpania – 30
 6. Włochy – 23
 7. Wielka Brytania – 22
 8. Szwecja – 20
 9. Kanada – 15
 10. Holandia – 13
 11. Japonia – 12
 12. Polska – 11
 13. Australia – 10
 14. Szwajcaria – 9
 15. Belgia – 8
 16. Austria – 8
 17. Indonezja – 7
 18. Turcja – 7
 19. Tajwan – 7
 20. Izrael – 7
 21. Norwegia – 7
 22. Indie – 5
 23. Grecja – 5
 24. Portugalia – 5
 25. Dania – 5
 26. Finlandia – 5
 27. Tajlandia – 4
 28. Korea Południowa – 4
 29. Arabia saudyjska – 4
 30. Malezja – 4
 31. Emiraty Arabskie – 4
 32. Hong Kong – 4
 33. Czechy – 4
 34. Dominikana – 4
 35. Egipt – 3
 36. Maroko – 3
 37. Singapur – 3
 38. Kuwejt – 3
 39. Węgry – 3
 40. Bułgaria – 3
 41. Puerto Rico – 3
 42. Rumunia – 2
 43. Irlandia – 2
 44. Meksyk – 2
 45. Chile – 2

Po 1 sklepie znajduje się w: Jordan, Filipiny, Oman, Katar, Bahrain, Makao, Ukraina, Serbia, Słowenia, Chorwacja, Litwa, Słowenia, Łotwa, Cypr oraz Islandia.

Dane na podstawie publikacji: World Population Review

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.