poniedziałek, 20 maja

Jeśli nieobce ci majsterkowanie w domowych, nieprofesjonalnych warunkach, istnieje spora szansa, że miałeś już do czynienia z elektronarzędziami marki Graphite. Są one bardzo popularne, a ich producent przekonuje, że przystępna cena wcale nie świadczy o niższej jakości i ich sprzęt może być używany w warunkach bliskich profesjonalnym. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej ofercie marki i sprawdzić, czy jest warta uwagi.

Graphite, czyli kto?

Graphite to marka elektronarzędzi produkowanych przez polską firmę Topex, która w swoim portfolio posiada również marki Neo Tools, Verto i Top Tools. Są to produkty skierowane do nieprofesjonalnych klientów, którym jednak zależy na wysokiej jakości ich narzędzi. W związku z tym ceny sprzętu z Graphite są przystępne, a jednocześnie mają doskonale nadawać się do intensywnego użytkowania. Czy takie deklaracje producenta pokrywają się z opiniami użytkowników?

Zanim odpowiemy na to pytanie warto zauważyć, że oferowany przez Graphite asortyment jest bardzo szeroki. Obejmuje narzędzia do szlifowania (szlifierki, polerki, bruzdownice), wiercenia (wkrętarki i wiertarki, a także młotowiertarki) i cięcia (rozmaite rodzaje pił i wyrzynarki). Do tego wszystkiego dochodzi sprzęt ogrodowy, odkurzacze warsztatowe i ogrodowe i różnego rodzaju akcesoria. Producent widocznie postanowił wyjść naprzeciw wszystkim potencjalnym potrzebom domowych majsterkowiczów – i rzeczywiście, jeśli potrzebujesz jakiegoś elektronarzędzia, Graphite zazwyczaj jest wśród dostępnych opcji wartych rozważenia.

Niezależnie od wybranego sprzętu, jego nabywcy (zarówno indywidualni, jak i przedsiębiorcy) mają pełną 3-letnią gwarancję z możliwością przedłużenia jej o kolejne 2 lata w przypadku narzędzi Graphite Pro. Pełna 3-letnia gwarancja dotyczy wszystkich elektronarzędzi, urządzeń, akumulatorów i ładowarek Graphite. Reklamowane urządzenie należy dostarczyć do miejsca zakupu.

System Energy+

Zachętą do „wierności” marce jest również system akumulatorowy Graphite Energy+, obejmujące wiele elektronarzędzi i urządzeń zasilanych akumulatorami tego samego typu. Pozwala on skompletować zestaw sprzętu, który może być ładowany z jednej ładowarki i dobrać liczbę akumulatorów najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom.

Narzędzia dostosowane do potrzeb?

Jak wspomnieliśmy, Graphite reklamowany jest jako sprzęt na poziomie prawie profesjonalnym, jednak skierowany do domowych majsterkowiczów. Wiele pozytywnych opinii na temat narzędzi tej marki zdaje się to potwierdzać. Wpływ na to może mieć fakt, że narzędzia rzeczywiście możemy wybierać pod względem naszych osobistych potrzeb. Jeśli interesują nas wkrętarki, Graphite oferuje sprzęt w bardzo atrakcyjnej kategorii cenowej: wiertarko-wkrętarkę Graphite Energy+ 58G000 kupimy za ok. 150 zł. Choć zbiera ona przeważnie pozytywne opinie, nie da się ukryć, że sprawdzi się raczej do okazjonalnych robót w domu. Świadczy o tym zwłaszcza akumulator, który nie wystarczy do dłuższej, intensywnej pracy. Jeśli nie spełnia to naszych oczekiwań, do dyspozycji mamy modele z wyższej półki cenowej i o lepszych osiągach, np. bezszczotkową wiertarko-wkrętarkę akumulatorową Energy+58G019 czy jeszcze nowszy model z udarem, 58G020. Ten ostatni to już raczej rzecz dla profesjonalistów.

Trzy różne opcje rzeczywiście dają szeroki wybór zarówno dla zupełnie początkujących, jak i dla bardziej wymagających majsterkowiczów:

Popularne modele

Nie tylko wiertarko-wkrętarki Graphite cieszą się uznaniem klientów. Warto wspomnieć o szczególnie popularnych modelach wyrzynarek i pilarek. Wyrzynarka Graphite 58G077, jak przekują opinie klientów, sprawdza się do cięcia drewna i metalu również w warunkach domowych. Jak na sprzęt w bardzo przystępnej cenie (w sklepach internetowych można ją znaleźć za niewiele ponad 250 zł!) nie jest zawodna i spełnia oczekiwania majsterkowiczów-amatorów. To samo możemy powiedzieć o pilarce tarczowej Graphite 58G486, choć taki sprzęt skierowany jest do bardziej profesjonalnych użytkowników.

Porządek po pracy

Wiadomo, że robota w domowym warsztacie oznacza bałagan, który trzeba będzie potem sprzątnąć. Co ciekawe, również i wtedy może przydać nam się sprzęt Graphite; w ofercie są bowiem bardzo atrakcyjne modele odkurzaczy warsztatowych. Pozytywne recenzja zbiera zwłaszcza Graphite 59G608 z silnikiem 1500W i turbinę dającą 18 kPa ssania.