Czyste, pachnące świeżością, a do tego błyskawicznie suche pranie? Wyposażona w odpowiednie parametry pralka może to wszystko zapewnić. Wybierz się ze mną na wycieczkę po internetowych marketach i znajdź swoją kandydatkę na idealną pomoc dla domu. W tym artykule przedstawiam kilka modeli, które zdecydowanie zasługują na uwagę, nie tylko dzięki swoim możliwościom, ale też dzięki przystępnej cenie. Sprawdźmy zatem, która pralka do 3000 złotych zdobędzie twoje uznanie!

Poniżej prezentuję najciekawsze modele pralek w kolejnych kategoriach cenowych. W moim zestawieniu znalazły się urządzenia, które cieszą się wysokimi ocenami wśród użytkowników. W opisie poszczególnych pozycji uwzględniłam najważniejsze parametry, o których znaczeniu również dowiesz się z tego artykułu. Zapoznaj się więc z poniższą listą i z większą świadomością zdecyduj, jaką pralkę wybrać dla siebie.

Pralka do 1500 złotych

Whirlpool FFB6238WPL

Pralka marki Whirlpool charakteryzuje się klasą energetyczną D i załadunkiem do 6 kg. Na etykiecie energetycznej znajduje się informacja, że zużycie prądu na 100 cykli prania wynosi 65 kWh. Zużycie wody na jeden cykl to natomiast 43 litry.

Prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę, co oznacza, że urządzenie osiąga klasę efektywności wirowania B. W urządzeniu zastosowano technologię 6. Zmysł, pozwalającą pralce na wykrywanie wielkości oraz rodzaju załadunku, co skutkuje automatycznym dostosowaniem wszystkich parametry prania. Wszystko to dla jak najlepszego efektu całego procesu.

Na uwagę zasługuje tu również funkcja FreshCare+. Dzięki niej, jeśli przypadkiem zapomnisz o wyciągnięciu ubrań po skończonym cyklu, tkaniny będą tak samo świeże, jak po natychmiastowym wyjęciu. Do dyspozycji mamy też technologię Clean+, pozwalającą dostosować cykl prania do poziomu zabrudzenia ubrań.

Do wyboru mamy 3 tryby: Intensywny, Codzienny oraz Szybki. Pralka posiada też 14 programów automatycznych, w tym m.in.: 20 stopni, bawełna, delikatne, kołdry, jeans, wełna, program szybki czy pranie codzienne. Urządzenie wyposażono również w takie udogodnienia jak blokada rodzicielska czy kontrola ilości wytworzonej piany.

Pralkę Whirlpool FFB6238WPL możesz znaleźć na stronie sklepu w cenie 1299 PLN.

Sharp ES-NFB612CWB-PL

Druga na naszej liście prezentuje się reprezentantka japońskiej marki. Pralka Sharp ES-NFB612CWB-PL, choć niewiele droższa od wcześniejszej propozycji, ma do zaoferowania całkiem sporo. Przede wszystkim jej klasę energetyczną producent wskazał jako klasę B, co stawia ją zdecydowanie przed modelem Whirlpool FFB6238WPL.

Zużycie energii na 100 cykli prania ma w tym przypadku wynosić 49 kWh. Ilość wykorzystanej w czasie jednego cyklu wody to natomiast 42 litry. W bębnie, który jednorazowo pomieści 6 kg wsadu, zamoczone wcześniej materiały odwirujemy z maksymalną prędkością 1200 obrotów na minutę.

To, co zwraca uwagę w tym niedrogim modelu, to obecność funkcji pary. Dzięki zastosowaniu tej technologii możemy liczyć na to, że poddane działaniu gorącego powietrza tkaniny będą świeże i pozbawione wszelkich nieprzyjemnych zapachów. W połączeniu z programem Allergy Smart mamy niemalże gwarancję pozbycia się z ubrań wszelkich kłopotliwych szczególnie dla osób wrażliwych alergenów.

Sprytnym i wygodnym rozwiązaniem jest również wyposażenie pralki Sharp w czujnik wykrywający poziom załadowania bębna, który w razie potrzeby poinformuje nasze urządzenie o konieczności skorygowania standardowych dla danego cyklu parametrów prania, wprowadzając je w tryb zmniejszonego zużycia energii elektrycznej. Co ciekawe, ta opcja jest dostępna we wszystkich modelach pralek producenta.

O czym jeszcze należy wspomnieć? Oczywiście liczba dostępnych programów. A ta jest, trzeba przyznać, imponująca. Do dyspozycji mamy aż 15 różnych trybów, w tym również 15-minutowy program szybki. Możemy również skorzystać z opcji dodatkowych, takich jak ograniczająca powstawanie zagnieceń funkcja łatwego prasowania.

Model Sharp ES-NFB612CWB-PL wyposażono również w kompleksowy system zabezpieczeń, który ma uchronić nas przed skutkami niespodziewanych zdarzeń. Mamy tutaj odpowiedzialny za kontrolę ilości piany system Foam Protect, zapobiegający nierównomiernemu rozłożeniu ładunku bębna Unbalanced Control System, a także Overflow Protect, czyli system automatycznego odpompowywania nadprogramowej ilości wody.

Jako zwieńczenie całego projektu zaznaczmy tylko, że urządzenie marki Sharp może pochwalić się jeszcze jedną, godną uznania cechą, a jest nią cicha praca. Z podanych przez producenta informacji wynika, że poziom emitowanego przez pralkę hałasu nie przekracza przedziału od 50 dB w trybie prania do 75 dB w trybie wirowania.

Pralka Sharp ES-NFB612CWB-PL dostępna jest na stronie sklepu w cenie 1299,99 PLN.

Pralka do 2000 złotych

CANDY Rapido Pro RP4 476BWMRR 1-S 7kg

Pierwsza z opcji do 2000 złotych to urządzenie włoskiej marki Candy, opatrzone logo jeszcze w jego niezmienionej formie. Czemu zwróciłam na nią uwagę? Czy zdecydowała cena, ciekawy design zgodny z koncepcją SLIM, czy też zaufanie do producenta, mojej uwadze nie uszła nie tylko klasa energetyczna A, do której model Rapido Pro RP4 476BWMRR się zakwalifikował.

Pralka Candy o pojemności 7 kg sprawdzi się w większości łazienek, w których liczy się skuteczność i wygoda prania. Maksymalna prędkość wirowania 1400 obrotów na minutę zapewnia dokładne usunięcie nadmiaru wilgoci z tkanin. Liczba zużytych na jeden cykl litrów wody wynosząca 41 to również całkiem niezły wynik.

Pralka Candy Rapido oferuje nam 16 programów podstawowych, w tym 9 szybkich. W menu urządzenia znajdziemy między innymi takie pozycje jak Higiena, Bawełna, Mieszane i kolorowe, Delikatny 59 minut czy Ec0 40-60°C. Nie zabrakło również funkcji parowych, pozwalających na dezynfekcję odzieży i przygotowanie jej do prasowania.

Pralka Candy oferuje również dostęp do aplikacji hOn, dzięki której możemy zarządzać jej działaniem w prosty i wygodny sposób z dowolnego miejsca. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość automatycznego ustalenia parametrów cyklu na podstawie zdjęcia interesującej nas sztuki odzieży.

Pralkę CANDY Rapido Pro RP4 476BWMRR znajdziesz teraz na stronie sklepu w cenie 1699,99 PLN.

Amica WA3S714BLiSTG

To, co w pralce Amica WA3S714BLiSTG przyciąga uwagę natychmiast, to jej elegancki design. Połączenie klasycznej czerni i nowoczesnej technologii zawsze wywiera dobre wrażenie, potęgując jednocześnie pozytywne wrażenia z użytkowania sprzętu. Jednak, jak to mówią, wygląd to nie wszystko. Także w tym przypadku.

Propozycja od marki Amica to urządzenie zakwalifikowane do klasy energetycznej B, o pojemności 7 kilogramów. Maksymalna prędkość wirowania to 1400 obrotów na minutę. Liczba zużytych na jeden cykl litrów wody wynosi, wedle informacji producenta, 45 litrów.

W swoim wnętrzu pralka skrywa bezszczotkowy silnik LogicDrive 3.0., który gwarantować ma wysoką efektywność prania przy nawet najkrótszych programach, których łącznie mamy do wyboru 15. Wśród nich znajdziemy m.in. program Antyalergiczny, Bawełna 20°, Eco 40-60, Jeans, Szybki 60 minut.

Na szczególną uwagę zasługują wprowadzone w urządzeniu funkcje. Amica WA3S714BLiSTG daje nam możliwość korzystania z takich rozwiązań jak elektroniczny system wyważania wsadu, kontrola piany, pranie wstępne czy funkcja Add+, pozwalająca na dodawanie kolejnych elementów do bębna pralki już po jej uruchomieniu.

Technologia SteamPower Pro ma zapewniać nie tylko czystość, ale i dezynfekcję tkanin. OptiTime pozwala na indywidualne ustalenie parametrów poszczególnych programów, a opcja EcoBar, informująca o zużyciu wody i energii elektrycznej, pozwala nam na wybranie najkorzystniejszego trybu pracy.

Pralkę Amica WA3S714BLiSTG znajdziesz na stronie sklepu w cenie 1899,99 PLN.

Pralka do 2500 złotych

Whirlpool FFD 9458 BSV PL

Pralka Whirlpool FFD9458SBSVPL to urządzenie o klasie energetycznej B oraz ładowności 9 kg. Jak zostało zaznaczone na etykiecie, dany model na 100 cykli prania zużywa 57 kWh. Zużycie wody wynosi natomiast 50 litrów na cykl. Prędkość wirowania to w tym modelu do 1400 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Funkcja FreshCare+ pozwala utrzymać świeżość ubrań do 6 godzin po zakończeniu cyklu, np. gdy zapomnimy o wyjęciu upranych tkanin.

Pralka Whirlpool automatycznie wykryje wielkość oraz rodzaj załadunku i zapewni osiągnięcie właściwych rezultatów i optymalnego zużycia energii. Wszystko to dzięki technologii 6. Zmysł. Do dyspozycji mamy także funkcje Steam Hygiene czy Steam Refresh. Pierwsza z nich odpowiedzialna jest za dezynfekcję za pomocą pary, bez środków chemicznych. Druga natomiast to opcja szybkiego odświeżania (bez konieczności prania) i wygładzania ubrań.

Urządzenie Whirlpool wyposażono w 14 programów, m.in.: bawełna, bawełna Eco, delikatne, sport, pranie codzienne, odświeżanie parowe, szybkie 30 min czy wełna. Do udogodnień należy zaliczyć tu także obecność takich funkcji jak opóźnienie startu pracy czy blokada rodzicielska.

Pralkę Whirlpool FFD 9458 BSV PL znajdziesz na stronie sklepu w cenie 2149 PLN.

Samsung AddWash WW70T552DTW

W tej kategorii cenowej z pewnością warto zwrócić uwagę na model Samsung AddWash WW70T552DTW. To pralka o klasie energetycznej B oraz ładowności 7 kg. Jak podaje producent, zużycie energii na 100 cykli wynosi 52 kWh, a ważone zużycie wody to 45 litrów na cykl. Prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę (klasa efektywności wirowania B). Podobnie jak w innych propozycjach z tej serii znalazła tu zastosowanie technologia EcoBubble, która ma pozwalać na usuwanie nawet najcięższych zabrudzeń.

Samsung AddWash wyposażono w inteligentny panel AI Control, który ułatwi dostosowanie ustawień do sposobu, w jaki dany użytkownik korzysta z urządzenia. Co istotne, urządzenie posiada także moduł Wi-Fi, dzięki czemu możemy sterować pralką z poziomu aplikacji mobilnej SmartThings. Pralka oferuje aż 22 programy, przeznaczone do różnych tkanin, podczas których pracy poziom wytwarzanego hałasu nie powinien przekroczyć 72 dB.

Pralkę Samsung AddWash WW70T552DTW znajdziesz na stronie sklepu w cenie 2329,99 PLN.

Pralka do 3000 złotych

Samsung EcoBubble WW90T534DAE

Modele pralek Samsung wykorzystujące technologię EcoBubble od początku jej istnienia cieszą się ogromną popularnością. Swoją sławę zawdzięczają wysokiej skuteczności w usuwaniu nawet najbardziej uporczywych zabrudzeń. Czym jednak charakteryzuje się wersja Samsung EcoBubble WW90T534DAE?

Przede wszystkim produkt marki Samusung o pojemności 9 kilogramów jest bardzo wydajny, a przy tym ekonomiczny. Obecny w jej wnętrzu silnik Digital Invertter zapewniać ma oszczędność energii elektrycznej, cichą pracę i żywotność urządzenia. Dla wzmocnienia tych zapewnień na element ten producent przyznał 20-letni okres gwarancyjny. Model EcoBubble WW90T534DAE opisano jako produkt przynależny do klasy energetycznej A.

W menu pralki Samsung EcoBubble WW90T534DAE znajdziemy programy: Bawełna, Ciche pranie, Eco, Higiena, Mieszany, Super szybki. W modelu tym nie zabrakło również funkcji parowych, które pozwalają na usunięcie z tkanin do 99,9% szkodliwych dla zdrowia bakterii i alergenów. Funkcja samooczyszczania natomiast nie ogranicza się tutaj jedynie do bębna. Po zakończonej pracy płukaniu poddana zostaje również szuflada na detergenty, co znacznie upraszcza kwestię utrzymania urządzenia w czystości.

Dzięki technologicznym rozwiązaniom od Samsung mamy możliwość personalizacji wszystkich ustawień i parametrów programów piorących. Urządzenie zapamiętuje wybrane przez nas opcje i domyślnie wykorzystuje je przy podobnych cyklach. Co więcej, pralka samodzielnie dobierze również odpowiednią dla danego cyklu ilość detergentów. Na tym jednak nie koniec.

Jeśli posiadamy wyprodukowaną przez producenta suszarkę, dzięki połączeniu z aplikacją SmartThings pralka wyśle do niej informację wskazującą rekomendowany tryb dla zakończonego właśnie cyklu prania. W ten sposób zyskujemy nie tylko czas, który możemy poświęcić na ważniejsze (lub przyjemniejsze) czynności, ale też pewność, że nasze ubrania są dobrze chronione od pierwszej do ostatniej minuty.

Pralkę Samsung EcoBubble WW90T534DAE znajdziesz na stronie sklepu w cenie 2699,99 PLN.

Whirpool W6X W845WB EE Supreme Silence

Pralka Whirpool W6X W845WB EE Supreme Silence to zdecydowany faworyt wśród miłośników przyjaznego w użytkowaniu domowego sprzętu AGD. Swoją ledwie zauważalną dla ucha pracę model ten zawdzięcza obecności zainstalowanego wewnątrz pozbawionego paska napędowego silnika ZEN oraz wykorzystaniu dźwiękochłonnych paneli bocznych. Innowacje te pozwoliły obniżyć poziom emitowanego przez urządzenie hałasu do 65 dB na przestrzeni całego cyklu.

Wykorzystanie energii o wartości 54 kWh na 100 cykli i zużycie 48 litrów wody na cykl przy ładowności 8 kilogramów i maksymalnej prędkości wirowania blisko 1400 obrotów na minutę stawia urządzenie w klasie energetycznej B. Jednocześnie wykorzystana technologia 6. Zmysł 6th Sense pozwala na dynamiczne dopasowanie parametrów prania w trakcie każdego cyklu i zapobieganie nadmiernemu zużyciu energii.

Na uwagę z pewnością zasługuje również opcja dezynfekcji parą SteamRefresh oraz technologia FreshCare+, podtrzymująca świeżość znajdujących się wewnątrz urządzenia materiałów przez 6 godzin od momentu zakończenia prania. Dodatkowo znajdziemy tu takie udogodnienia jak program umożliwiający bezpieczne pranie zabawek i innych wykonanych z pluszu akcesoriów, a także funkcja start/pauza, pozwalająca na dołożenie prania już w trakcie aktywnego programu.

Pralkę Whirpool W6X W845WB EE Supreme Silence znajdziesz na stronie sklepu w cenie 2799 PLN.

Nie każda pralka złoto, co się świeci, czyli jak wybrać pralkę dla siebie

Zakup urządzeń dla gospodarstwa domowego, zwłaszcza tych o większych gabarytach, nie należy do zadań najłatwiejszych. Większy rozmiar to też większe koszty, a te chciałoby się ograniczyć do możliwego minimum. I nie chodzi tu może tyle o zakup sprzętu najtańszego, ale dokonaniu dobrego, czyli zaspokajającego naszą potrzebę na wiele lat wyboru. Jak jednak podjąć decyzję o inwestycji bez specjalistycznej wiedzy eksperta?

Przede wszystkim – pamiętaj! Zakup nowej pralki nie powinien być wynikiem nagłego impulsu. Oczywiście, sama chęć nabycia sprzętu czymś spowodowana być musi, jednak już decyzja o tym, który z dostępnych na rynku modeli będzie rozwiązaniem na miarę naszych potrzeb, powinna zapaść dopiero po sprawdzeniu najważniejszych dla jego działania parametrów.

Nie każde zachwalane przez producenta urządzenie będzie najlepszym w swojej klasie, a nie każdy model z najwyższej półki cenowej rzeczywiście zaoferuje więcej, niż jego tańszy odpowiednik. Na co zatem zwrócić uwagę przeglądając sklepowe oferty, by każde pranie skutkowało nie tylko świeżymi tkaninami, ale i szczerym uśmiechem zadowolenia z mądrego zakupu?

Klasa energetyczna, czyli koszty prania

Aby oszacować roczny koszt eksploatacji naszej pralki, zacznijmy od sprawdzenia jej etykiety energetycznej. Znajdziemy tam m.in. informację dotyczącą zużycia energii elektrycznej, podawanej w kWh (na 100 cykli prania) w standardowym programie (bawełna). Warto jednak pamiętać, iż wskazana przez producenta wartość, może ulec zmianie. Dlaczego?

Wszystko z powodu sposobu, w jaki będziemy naszą pralkę użytkować. Nie każde przecież materiały nadają się do prania w programie podstawowym. Co w związku z tym? Korzystając z kilku różnych programów i zakresów temperatur, z pewnością nie potwierdzimy wyniku testów producenta. Niemniej jednak wartość ta może nam posłużyć jako jeden z parametrów porównawczych dla propozycji kolejnych marek.

Jeśli jednak chcemy stwierdzić faktyczne zużycie energii dla tego urządzenia w naszym gospodarstwie domowym, warto w obliczeniach uwzględnić zużycie energii podczas jednego cyklu w trybie standardowym (taką informację powinniśmy znaleźć w karcie produktu). Następnie wartość tę mnożymy przez uśrednioną cenę jednej kilowatogodziny (ok. 0,80 zł). W ten sposób otrzymamy przybliżony koszt zużycia energii podczas jednego prania.

Obroty podczas wirowania, czyli skuteczność

Przyglądając się etykiecie energetycznej pralki, warto zwrócić uwagę na informację dotyczącą prędkości obrotów urządzenia. Co prawda najpewniej znajdziemy tam jedynie wskazaną klasę efektywności wirowania (w skali od A do G) bez konkretnych parametrów, jednak w specyfikacji produktu dane te powinniśmy odnaleźć bez większego problemu. Do najczęściej spotykanych trybów wirowania należą te zawarte w przedziale od 600 do 1800 obrotów na minutę. A dlaczego ten parametr jest ważny?

Sprawa jest dość prosta do wyjaśnienia. Im wyższe obroty wirowania, tym krótszy czas suszenia tkanin. Musimy jednak pamiętać, że nie każde ubrania mogą być wirowane z dużą prędkością, dlatego najlepiej wybrać pralkę, którą wyposażono w możliwość regulacji obrotów.

Rozmiar i załadunek, czyli pojemność

Kolejna istotna kwestia, o której musimy pamiętać przy zakupie pralki, to jej rozmiar. I chociaż dostępne na rynku modele mają bardzo zbliżone wymiary, to czasem nawet kilka niepozornych centymetrów może stanowić ogromną różnicę dla użytkownika. Nie bez znaczenia jest również sposób ładowania pralki. Standardowe drzwiczki z boku urządzenia nie zawsze są wygodne w użyciu, a w mniejszych przestrzeniach lepszym rozwiązaniem okazać się może wybór pralki otwieranej od góry.

Poza tym musimy określić jakiej pojemności pralka rzeczywiście jest nam potrzebna. Standardowa ładowność tych urządzeń to 6-7 kg. Przy wyborze warto więc zastanowić się, jakiego rodzaju tkaniny pierzemy najczęściej, a także ilu domowników z pralki w naszym gospodarstwie korzysta. Im więcej uda nam się załadować naraz, tym rzadziej będziemy musieli uruchamiać kolejny cykl prania, co zaowocuje zmniejszeniem zużycia energii. A przecież oszczędność zawsze się opłaca.

Technologiczne rozwiązania, czyli nowoczesność

Zastanawiając się nad wyborem pralki, warto zapoznać się z oferowanymi przez producenta funkcjami interesującego nas modelu. Aktualnie nawet niedrogie urządzenia wyposażone są w szereg praktycznych rozwiązań, które decydują o jakości prania czy wygodzie użytkowania. Jedną z najpopularniejszych technologii stosowaną przez producentów pralek jest automatyczne dostosowywanie ilości wody oraz czasu prania w zależności od załadunku.

Innym ciekawym udogodnieniem jest możliwość wkładania lub wyjmowania ubrań podczas prania. Warto również zwrócić uwagę, czy pralka posiada wbudowany wyświetlacz, na którym prezentowane są informacje dotyczące m.in. czasu trwania cyklu.

Programy i funkcje, czyli wszechstronność

Przed zakupem pralki należy też dokładnie określić, na jakich funkcjach i programach najbardziej nam zależy. To w końcu one zazwyczaj okazują się głównym dla decyzji kupna argumentem. Wiele z dostępnych dziś modeli, oprócz podstawowych programów (bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatne) wyposażono również w te specjalne, przeznaczone do prania konkretnych tkanin, np. ubranek dziecięcych czy pościeli. Nie do rzadkości należą też takie funkcje jak odświeżanie parowe, opóźnienie startu, programowanie czasowe czy blokada rodzicielska.

Jeśli wizja rozwieszania prania nie napawa cię optymizmem, a jednocześnie lubisz kompleksowe rozwiązania, warto, abyś zapoznał się z naszym zestawieniem najlepszych dostępnych w sprzedaży pralko-suszarek.

Materiał zawiera linki partnerskie.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.