poniedziałek, 27 maja

Nadeszło święto dla fanów muzyki na winylach. Słynna firma audiofilskiego sprzętu Technics ogłosiła premierę najnowszej iteracji swoich cenionych gramofonów: SL-1200GR i 1210GR. Dzięki innowacyjnemu systemowi sterowania napędem oraz zaawansowanemu, wielostopniowemu zasilaczowi, te nowe modele o nazwach SL-1200GR2 i 1210GR2 zapewniają doskonale płynną i precyzyjną stabilność obrotów, przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu poziomu szumów.

Dzięki nowemu podejściu do sygnału sterującego silnikiem nowa generacja gramofonów SL-1200GR2 i 1210GR2 znacząco poprawia wydajność, czego efektem jest lepsza precyzja śledzenia. Zmniejszono wibracje silnika, wykorzystując sygnał PWM generowany przez metodę Delta-Sigma(ΔΣ) zaawansowaną 1-bitową konwersję cyfrowo-analogową opatentowaną przez Technic, znaną jako technologia w pełni cyfrowego wzmacniacza JENO Engine.

To podejście, nazywane Delta-Sigma(ΔΣ)-Drive, ma istotny wpływ na jakość śledzenia gramofonu, szczególnie w obszarze częstotliwości, gdzie wibracje silnika pokrywają się z naturalnym rezonansem kombinacji ramienia i wkładki. Dodatkowo precyzja prędkości obrotowej została zwiększona dzięki połączeniu napędu Delta-Sigma(ΔΣ)-Drive z magnetycznie zasilanym generatorem częstotliwości (FG) oraz systemem wykrywania prędkości. Brzmi skomplikowanie? Audiofile natychmiast zrozumieją, że przekłada się to na doskonałą jakość dźwięku, obrazowanie i niski poziom szumów.

Nowa generacja gramofonów SL-1200GR2 i 1210GR2 posiada również ulepszony ogólny zasilacz. Nowy wielostopniowy cichy zasilacz łączy niskoszumowy, szybki zasilacz pracujący z częstotliwością ponad 100 kHz z obwodem redukcji szumów odziedziczonym po modelu SL-1000R. Dzięki wstrzykiwaniu prądu o odwróconej fazie rzeczywistego szumu, eliminowany jest pozostały szum, co przekłada się na wyjątkowy stosunek sygnału do szumu i ogólną wydajność sygnału.

To jednak nie wszystko. Gramofony SL-1200GR2 i SL-1210GR2 zostały zaprojektowane z myślą o redukcji wibracji. Ich dolna obudowa składa się z dwóch warstw aluminium i Bulk Moulding Compound (BMC), co zapewnia wysoką odporność na wibracje. Talerz gramofonów jest również dwuwarstwowy, wykonany z aluminium i wytłumiony ciężką gumą. Gramofony posiadają aluminiowe ramie o wysokiej czułości w kształcie litery S oraz izolowane nóżki, które pomagają w dalszym redukowaniu wibracji.

Cały projekt został dopracowany pod względem estetyki, z uwzględnieniem dopasowania kolorów wszystkich części i elementów, aby uzyskać elegancki wygląd. Wprowadzono też nowe, przyjazne dla środowiska opakowanie, eliminując w ten sposób stosowanie styropianu (EPS) na rzecz tektury o inteligentnym kształcie, co zapewnia bezpieczny transport produktów Technics.

Frank Balzuweit z Technics Europe podkreślił, że celem projektu było wykorzystanie istniejącej konstrukcji gramofonów SL-1200GR2 i SL-1210GR2 oraz wprowadzenie nowych technologii, takich jak Delta-Sigma(ΔΣ)-Drive, aby osiągnąć doskonałą precyzję śledzenia i jakość dźwięku.

Najważniejsze cechy gramofonów SL-1200GR2 i 1210GR2:

  • Innowacyjny mechanizm napędu silnika, który wyeliminował mikrowibracje.
  • Zaawansowany wielostopniowy zasilacz o minimalnym poziomie szumów i niewielkiej zmienności napięcia.
  • Usprawniony system sprzężenia zwrotnego prędkości obrotowej.
  • Wyrafinowana konstrukcja o najwyższej jakości i doskonałej funkcjonalności oparta na klasycznym układzie Technics.

Nowe modele SL-1200GR2 i SL-1210GR2 będą dostępne od października 2023 roku w kolorach srebrnym i czarnym u autoryzowanych sprzedawców Technics.

Przeczytaj również: Jaki gramofon na początek? Ranking gramofonów do 1000, 1500 i 3000 zł