Nie spodziewałem się, że kluczową premierą Samsunga na IFA 2023 będzie aplikacja. Jednak z mojej perspektywy, to właśnie prezentacja programu Samsung Food skradła show podczas niedawnej konferencji.

Rozwiązanie zadebiutowało 31 sierpnia i jest dostępne również w Polsce. To kompleksowa platforma do zarządzania dietą i gotowaniem, która efektywnie wykorzystuje sztuczną inteligencję. Aplikacja jest całkowicie darmowa.

Co takiego niezwykłego jest w oprogramowaniu od Samsunga?

Bezpośrednio po zarejestrowaniu się w aplikacji, użytkownik jest proszony o wskazanie swoich preferencji żywieniowych. Możliwe jest zdefiniowanie preferowanych diet, wykluczonych składników, kulinarnych zainteresowań, czy nawet interesujących nas specjalistów od gotowania. Dostarczone przez nas dane zostaną przeanalizowane przez sztuczną inteligencję pod kątem zgodności z 160 000 przepisów.

Użytkownicy aplikacji mogą łączyć się w grupy zainteresowań, komentować przepisy, dodawać własne, przeglądać propozycje niczym w serwisie instagram. Wszelkie reakcje użytkownika będą analizowane w celu stałego udoskonalania dostarczanych rekomendacji.

Samsung Food

Przepisy zawarte w aplikacji wyróżniają się niezwykle obszernym i starannym opracowaniem. Każdy zawiera listę składników z zamiennikami, precyzyjne instrukcje przyrządzenia, dokładną ocenę zdrowotną, wartości odżywcze, a nawet indeks glikemiczny. Ponadto w aplikacji pojawiają się komentarze innych gotujących, zawierające niejednokrotnie wartościowe podpowiedzi, oceny oraz tagi.

Wszelkie przepisy można też personalizować za pomocą automatycznego konwertera, który wykorzysta sztuczną inteligencję, aby wybrany przepis zmienić np. w danie wegańskie albo o obniżonym indeksie glikemicznym. Można również poprosić o uproszczenie przepisów, albo stworzenie dania fusion z nietypowymi akcentami.

Samsung Food

Jak zapewnia Samsung, niebawem aplikacja Samsung Food zacznie współpracę z popularnym oprogramowaniem Samsung Health dla osób ćwiczących i dbających o zdrowie. Dzięki temu możliwe będzie uzupełnienie preferencji o aktualne obciążenia treningowe, skład ciała czy BMI.

Niesamowita jest również opcja Vision AI, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozpoznawania potraw na podstawie zdjęć. Dzięki temu będąc w nowym miejscu i smakując nowych potraw, możemy za pomocą obiektywu smartfona zidentyfikować posiłek i jego składniki, a nawet odtworzyć w domu.

Oczywiście program współpracuje również z urządzeniami kuchennymi Samsung. Przepisy mogą być wyświetlane na ekranach lodówek Bespoke. Zalecenia dotyczące np. temperatury i czasu pieczenia mogą być natomiast przesyłane do piekarników Samsunga. Oznacza to, że aplikacja nie tylko zadba o naszą dietę, ale również maksymalnie zautomatyzuje proces powstawania posiłków, jednak bez konieczności sięgania po multicooker. To połączenie wygody ze swobodą, którego zawsze brakowało mi w wielofunkcyjnych urządzeniach do gotowania.

Wprawdzie do dyspozycji użytkowników nie oddano języka polskiego, ale całość jest wystarczająco intuicyjna aby korzystać z niej po angielsku, nawet przy mocno ograniczonej znajomości języków obcych.