niedziela, 14 lipca

Nie spodziewałem się, że kluczową premierą Samsunga na IFA 2023 będzie aplikacja. Jednak z mojej perspektywy, to właśnie prezentacja programu Samsung Food skradła show podczas niedawnej konferencji.

Rozwiązanie zadebiutowało 31 sierpnia i jest dostępne również w Polsce. To kompleksowa platforma do zarządzania dietą i gotowaniem, która efektywnie wykorzystuje sztuczną inteligencję. Aplikacja jest całkowicie darmowa.

Co takiego niezwykłego jest w oprogramowaniu od Samsunga?

Bezpośrednio po zarejestrowaniu się w aplikacji, użytkownik jest proszony o wskazanie swoich preferencji żywieniowych. Możliwe jest zdefiniowanie preferowanych diet, wykluczonych składników, kulinarnych zainteresowań, czy nawet interesujących nas specjalistów od gotowania. Dostarczone przez nas dane zostaną przeanalizowane przez sztuczną inteligencję pod kątem zgodności z 160 000 przepisów.

Użytkownicy aplikacji mogą łączyć się w grupy zainteresowań, komentować przepisy, dodawać własne, przeglądać propozycje niczym w serwisie instagram. Wszelkie reakcje użytkownika będą analizowane w celu stałego udoskonalania dostarczanych rekomendacji.

Przepisy zawarte w aplikacji wyróżniają się niezwykle obszernym i starannym opracowaniem. Każdy zawiera listę składników z zamiennikami, precyzyjne instrukcje przyrządzenia, dokładną ocenę zdrowotną, wartości odżywcze, a nawet indeks glikemiczny. Ponadto w aplikacji pojawiają się komentarze innych gotujących, zawierające niejednokrotnie wartościowe podpowiedzi, oceny oraz tagi.

Wszelkie przepisy można też personalizować za pomocą automatycznego konwertera, który wykorzysta sztuczną inteligencję, aby wybrany przepis zmienić np. w danie wegańskie albo o obniżonym indeksie glikemicznym. Można również poprosić o uproszczenie przepisów, albo stworzenie dania fusion z nietypowymi akcentami.

Jak zapewnia Samsung, niebawem aplikacja Samsung Food zacznie współpracę z popularnym oprogramowaniem Samsung Health dla osób ćwiczących i dbających o zdrowie. Dzięki temu możliwe będzie uzupełnienie preferencji o aktualne obciążenia treningowe, skład ciała czy BMI.

Niesamowita jest również opcja Vision AI, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do rozpoznawania potraw na podstawie zdjęć. Dzięki temu będąc w nowym miejscu i smakując nowych potraw, możemy za pomocą obiektywu smartfona zidentyfikować posiłek i jego składniki, a nawet odtworzyć w domu.

Oczywiście program współpracuje również z urządzeniami kuchennymi Samsung. Przepisy mogą być wyświetlane na ekranach lodówek Bespoke. Zalecenia dotyczące np. temperatury i czasu pieczenia mogą być natomiast przesyłane do piekarników Samsunga. Oznacza to, że aplikacja nie tylko zadba o naszą dietę, ale również maksymalnie zautomatyzuje proces powstawania posiłków, jednak bez konieczności sięgania po multicooker. To połączenie wygody ze swobodą, którego zawsze brakowało mi w wielofunkcyjnych urządzeniach do gotowania.

Wprawdzie do dyspozycji użytkowników nie oddano języka polskiego, ale całość jest wystarczająco intuicyjna aby korzystać z niej po angielsku, nawet przy mocno ograniczonej znajomości języków obcych.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.