poniedziałek, 17 czerwca

Odkurzacz warsztatowy jest sprzętem od wyjątkowo trudnej i brudnej roboty. Dlatego zakup trzeba dwa razy przemyśleć i dobrać go pod swoje indywidualne potrzeby. Najważniejsze jednak jest to, aby sprzęt był niezawodny. Wybraliśmy najlepsze modele do 500, 700, 1500 i 2000 zł.

[Aktualizacja 2023] Opracowanie zostało zaktualizowane. Główną zmianą w tym roku jest wymiana rekomendacji w cenie do 1000 zł. W miejsce niedostępnego modelu Starmix AS 1232 PG+, zaproponowaliśmy nowocześniejszy i lepiej wyposażony Starmix eCraft APL-1422 EWR. Pozostałe rekomendacje nie uległy zmianie – na szczęście w tym roku obyło się bez niekorzystnych zmian w cenach.

Jaki odkurzacz przemysłowy do 500 złotych

Bosch UniversalVac 15

Najlepsza cena tego odkurzacza dostępna jest tutaj: Bosch UniversalVac 15

Model stworzony z myślą o pracy w przydomowym zapleczu –  warsztacie lub garażu. Konstrukcja odkurzacza została opracowana ze starannością w kontekście wygody i ergonomii. Dowodem na to może być między innymi kartridżowy filtr umożliwiający pracę na sucho lub mokro bez wymiany całego elementu. Uwagę zwraca także fantastyczny stosunek mocy do siły ssącej. Przy mocy 1000W, UniversalVac 15 osiąga 24000 Pa. Większość urządzeń w tej klasie cenowej posiada napędy o 500-1000W mocniejsze, przy zauważanie mniejszej sile ssania. Pojemność zbiornika na zanieczyszczania to 15l. Zestaw obejmuje adapter narzędziowy, duszę podłogową i dyszę do fug. Po rejestracji na stronie www, producent udziela 3-letniej gwarancji.

Jaki odkurzacz przemysłowy do 700 złotych

Bosch GAS 15 PS Professional

Najlepsza cena tego odkurzacza dostępna jest tutaj: Bosch GAS 15 PS Professional

Warty uwagi model, którego recenzję znajdziecie na kanale Think-About. Urządzenie wyróżnia się przemyślaną konstrukcją. Dzięki niewielkim rozmiarom i sprytnie opracowanej budowie, będzie idealnym partnerem dla mobilnych fachowców. Zbiornik odkurzacza ma pojemność 15 l. Funkcją przypisującą ten model do kategorii profesjonalnej jest półautomatyczny system oczyszczania filtra – pozwalający na kontynuację pracy bez konieczności otwierania obudowy. Sam filtr ma konstrukcję kartridżową, a więc pozwala na pracę na sucho lub na mokro bez wymiany całego elementu. Przy mocy zaledwie 1000 W, GAS 15 PS zapewnia całkiem zadowalającą moc ssania na poziomie 2200 Pa, przekładającą się na wydajność 1980 l/min. Zestaw obejmuje między innymi dwie dysze podłogowe, tuleję do narzędzi, złączkę kątową i 3-metrowy wąż. Po zarejestrowaniu produktu na stronie producenta użytkownik otrzymuje 3-letnią gwarancję.

Makita VC3012L Class L

Najlepsza cena tego odkurzacza dostępna jest tutaj: Makita VC3012L Class L

Odkurzacz oferty Makita to konstrukcja o parametrach zbliżonych do wspomnianego wcześniej Starmixa. Zasadniczą różnicą jest dedykowane zastosowanie. Model VC3012L Class L to produkt do prac wykończeniowych i współpracy z narzędziami. Wysoka cena modelu to efekt zastosowania filtra z gwarantowaną klasą odpylania L. Oferowana przestrzeń zbiornika to 24 l podczas pracy na sucho i 19 l podczas pracy na mokro.  Producent zachwala możliwość czyszczenia filtra wodąPonadto, model ten może pracować z workami foliowymi i włókninowymi, zwiększając tym samym wygodę eksploatacji. Zestaw obejmuje adapter do narzędzi, ssawkę szczelinową, ssawkę do podłóg, 4-metrowy wąż elastyczny oraz rurę INOX.  Rejestracja urządzenia w programie Makita, zapewnia 3 lata gwarancji.

Jaki odkurzacz przemysłowy do 1000 złotych

Starmix eCraft APL-1422 EWR

Najlepsza cena tego odkurzacza dostępna jest tutaj: Starmix eCraft APL-1422 EWR

Wydając nieco ponad 900 zł, można sięgnąć po prawdziwego potwora wydajności z oferty topowego producenta. Model APL-1422 EWR to nowoczesna konstrukcja w klasie odpylania L z filtrem o powierzchni aż 3400 cm2. Jego specyfikacja zwraca uwagę wydajnością na poziomie przekraczającym 4200 l/min. Ten wynik został osiągnięty przy mocy 1400 W i sile ssania 25500 Pa. Przez wzgląd na dostępność gniazda zasilającego, Starmix może być traktowany jako partner do prac z udziałem elektronarzędzi. Sprzęt wyposażono również w najprostszy wariant otrząsacza, czyli przycisk powodujący raptowne zatrzymanie i wznowienie przepływu powietrza, celem otrzepania filtrów. Dzięki pojemności 22 litrów, jest to dość sensowna propozycja nawet do pracy regularnej – w mniejszych warsztatach i pracowniach. Odkurzacz może pracować na sucho i mokro. Zestaw obejmuje ssawkę na kółkach z wymiennymi wkładkami, dyszę szczelinową, adapter do elektronarzędzi, wąż ssący 2,5 m i dwie rury ze stali chromowanej . Niestety przy zakupie na firmę, użytkownik może liczyć na zaledwie 12-miesięczną gwarancję.

Jaki odkurzacz przemysłowy za ponad 1500 złotych

DeWalt DWV902M

Najlepsza cena tego odkurzacza dostępna jest tutaj: DeWalt DWV902M

Wydając kwotę w okolicach 2000 zł, możemy liczyć na urządzenie o najwyższej klasie parametrów. DeWalt DWV902M to model, który sprawdzi się w dowolnych warunkach pracy. Jest to pierwsze urządzenie w naszym zestawieniu, które z powodzeniem poradzi sobie nie tylko w warsztacie i podczas remontu, ale również na pełnoprawnym placu budowy. Wszystko to za sprawą podwójnego systemu oczyszczania filtra, który automatycznie strząsa zanieczyszczenia co 30 sekund. Dzięki temu DWV902M nadaje się do długotrwałej pracy w trybie ciągłym. Bezawaryjność ma zapewniać silnik motor o mocy 2200 W z przepływem na poziomie 4080 l/min. Kolejnym parametrem potwierdzającym jego zdolność do pracy w trudnych warunkach jest filtracja w klasie M – pozwalająca na pracę z pyłami groźnymi dla zdrowia. Charakterystycznym elementem modelu są również duże koła, pozwalające na stabilne i wygodne manewrowanie, nawet na nierównym podłożu. Ciekawostką jest natomiast system generujący sygnał dźwiękowy przy spadku wydajności zasysania. Model ten może pracować zarówno na mokro, jak i na sucho. Pojemność odkurzacza to 35 l. Produkt jest objęty 3-letnią gwarancją producenta, uzyskiwaną po zarejestrowaniu odkurzacza na stronie www. Warto zwrócić uwagę na komentarze klientów, którzy donoszą, że istnieje problem z dostępnością filtrów typu pierwszego. Niestety wymiana pełnego koszyka filtrów skutkuje w tym wypadku utratą gwarancji.

Jak wybrać odkurzacz przemysłowy

Podczas wyboru odkurzacza przemysłowego powinniśmy w pierwszej kolejności zidentyfikować wszystkie nasze potrzeby.
Poszukując urządzenia do warsztatu możemy wybrać model z naprawdę dużym pojemnikiem na zanieczyszczenia – np. 35 litrowym. Dzięki temu oszczędzimy sobie pracy z jego opróżnianiem.
Jeśli odkurzacz ma posłużyć do pracy w terenie, np. u klienta – powinniśmy sięgnąć po bardziej mobilną konstrukcję. Przykładowo 15 – litrową. Na rynku dostępne są również mobilne odkurzacze akumulatorowe – niektóre z nim mogą dzielić baterię z innymi elektronarzędziami.
Kolejną kluczową kwestią jest sprawa odkurzania na mokro – wykonując remonty i prace montażowe możemy sobie odpuścić funkcję generującą dodatkowe koszty. Z drugiej strony jeśli odkurzacz ma pracować w warsztacie samochodowym albo przy wykonywaniu usług związanych ze sprzątaniem, funkcja mycia podłóg powinna być na szczycie naszej listy. Warto zweryfikować czy przejście między trybami pracy nie wymaga w tym wypadku nadmiernego wysiłku.
Najbardziej wymagającą grupę klientów dla odkurzaczy przemysłowych stanowią firmy budowlane oraz przedsiębiorstwa wyspecjalizowane w usuwaniu niebezpiecznych zanieczyszczeń. Klasycznym wyborem przy takich zadaniach są topowe urządzenia w cenie przekraczającej 1500 zł. Wybierając odkurzacz do najcięższej pracy, należy sprawdzić, czy posiada on rozwiązania związane z samoistnym oczyszczaniem filtra. Konieczność ręcznego otrzepywania elementów co kilka minut pracy może być niezwykle destrukcyjne i szkodliwe. Producenci stosują w tym zakresie różne technologie – nie ma większego znaczenia, którą wybierzemy. Ostatnim istotnym punktem jest klasa odpylania. To jednak temat na osobną opowieść co oznaczają poszczególne klasy można znaleźć w naszym artykule: Klasy odpylania w odkurzaczach przemysłowych – co oznaczają?

Oczywiście podobnie jak w przypadku dowolnego narzędzia rekomendujemy poświęcić szczególną uwagę warunkom gwarancji. Większość producentów zapewnia możliwość bezpłatnego wydłużenia jej do 3 lat po zarejestrowaniu produktu na stronie internetowej.
Sensowny odkurzacz przemysłowy nie powinien kosztować mniej niż 400 zł.

Wersja wideo naszego poradnika jest już dostępna online.

Jestem wydawcą i redaktorem naczelnym think-about.pl. Moją specjalizacją są opracowania związane z przydomowym garażem i warsztatem. Tematyką zająłem się na poważnie w 2015 roku zakładając z grupą przyjaciół pracownię galanterii drewnianej. Przyjmując rolę producenta elementów oświetleniowych i ozdobnych miałem do czynienia z szerokim wachlarzem narzędzi warsztatowych. Wtedy to też na bazie własnych doświadczeń zacząłem przygotowywać pierwsze rankingi narzędzi i artykuły o poszczególnych markach. Cenię wysokiej klasy produkty i umiem docenić ich zastosowania profesjonalne. Jako ex-profesjonalista i konsument-hobbysta jestem jednak fanem łączenia tanich narzędzi i wysokiej jakości oprzyrządowania. Chętnie sięgam m.in. po produkty z dyskontów. Moja opinia o narzędziach parkside to jedno z najczęściej czytanych opracowań na stronie. Jestem również autorem pierwszych w polsce niezależnych testów grilli gazowych i robotów koszących. Planując kolejne teksty przemycam również moją pasję do motoryzacji. Samochody testuję od 2019, a na think-about.pl publikuję przede wszystkim recenzje i artykuł dotyczące aut użytkowych oraz rodzinnych. Moje doświadczenia dziennikarskie sięgają 2007 roku, kiedy to stworzyłem redakcję technologiczną w domenie 3d-info. Portal z krótkimi przerwami istnieje do dziś. Jako autor zawodowy pracuję od 2010 roku. Większość swojej kariery spędziłem korporacjach medialnych i magazynach drukowanych, współtworząc takie tytuły jak Android Magazine PCFormat, Komputer Świat i PCWorld. Tym ostatnim opiekowałem się najdłużej, bo aż do połowy 2023 roku, pełniąc zaszczytną rolę redaktora naczelnego. Jestem też współtwórcą Think-About. Portal powstał w 2012 roku jako projekt hobbystyczny, aby 10 lat później stać się moim kluczowym zajęciem. Z wykształcenia jestem ekonomistą, ale nigdy nie podjąłem pracy związanej z kierunkiem studiów. Mam przywilej łączenia swoich pasji z wykonywanym zawodem. Chętnie sięgam po literaturę dotyczącą zarządzania i biznesu - szczególnie w ujęciu internetowym. Regularnie poszukuję historii ciekawych przedsięwzięć oraz rozwijam się jako wszechstronny administrator i webmaster. Dobrze znam się na sprzęcie komputerowym i pomimo natłoku obowiązków, pozostaję graczem ubóstwiającym tytuły fabularne. Kiedy odchodzę wreszcie od ekranu staram się jak najwięcej biegać. Motywuję się do regularnego wysiłku wyszukując nieszablonowe biegi masowe, w których chętnie biorę udział.