Nie trzeba nikogo przekonywać, że płyty winylowe są w ostatnich latach coraz bardziej popularnym nośnikiem muzycznym. Własne biblioteczki winyli mają już nie tylko doświadczeni audiofile, a gramofon coraz częściej staje się niemalże podstawowym wyposażeniem mieszkania – o czym świadczyć może fakt, że można go kupić nawet w IKEI. Jeśli jednak chcesz rozpocząć przygodę z muzyką na winylach, stoisz przed trudną decyzją do podjęcia: jaki gramofon na początek? Przychodzimy z pomocą – oto nasz wybór najlepszych gramofonów dla amatorów.

Powiedzmy sobie szczerze: pierwsze kroki w świecie analogowej muzyki nie są łatwe. Wybór jest ogromny, a rzeczy, które warto brać po uwagę, jest onieśmielająco wiele. Nie należy jednak sądzić, że jest to elitarystyczne hobby. Obecnie bardzo duża gałąź rynku stanowi propozycje przystępne cenowo i skierowane dla tych, którzy chcą rozpocząć tę muzyczną przygodę.

Rodzaje gramofonów

Zacznijmy od podstaw. Dostępne są trzy rodzaje gramofonów:

 • gramofony manualne – w których użytkownik sam musi wykonywać czynności związane z odtwarzaniem płyty, czyli przede wszystkim – kładzie igłę na początku nagrania i zdejmuje ją na końcu;
 • gramofony półautomatyczne – w których odtwarzanie rozpoczynamy sami, ale po jego zakończeniu ramię samo wraca na miejsce;
 • oraz gramofony automatyczne, które nie wymają złożonej obsługi: ramię samodzielne kładzie igłę na początku płyty i podnosi ją po zakończeniu odtwarzania. By rozpocząć odtwarzanie, wystarczy wcisnąć jeden przycisk.

Jak nietrudno się domyślić, najbardziej wygodne i przyjazne dla początkujących są gramofony automatyczne. Jeśli jednak już na starcie priorytetem jest najwyższa jakość dźwięku i pełna kontrola nad procesem odtwarzania, gramofony manualne są jedyną słuszną opcją. Obsługa tych najbardziej zaawansowanych gramofonów jest wymagająca, ale do minimum zredukowano w nich wszelkie szkodliwe wibracje, które negatywnie wpływają na jakość dźwięku.

Co wziąć pod uwagę?

Jest wiele elementów, które należy brać pod uwagę, porównując ze sobą modele gramofonów: napęd, konstrukcję podstawy, kształt igły czy ramienia. Początkującym terminy te niewiele powiedzą, warto jednak zwrócić uwagę, że najczęściej używanym napędem jest typ paskowy. Alternatywne rozwiązanie, tj. napęd bezpośredni, stosowany jest raczej w sprzęcie DJ-skim i nie przyda się melomanom-amatorom.

Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że gramofon nie jest domyślnie sprzętem, z którego można zacząć korzystać tuż po wyjęciu go z pudełka: zazwyczaj wymaga on całego zewnętrznego systemu nagłośnienia. Na zestaw, oprócz gramofonu, składają się też zatem kolumny, przewody głośnikowe i przedwzmacniacz. Jeżeli gramofon nie ma wbudowanego przedwzmacniacza, będzie to kolejny niezbędny zakup. Służy on do zamiany sygnału z wkładki na sygnał liniowy, co umożliwi podłączenie do gramofonu głośników. Posiadanie zewnętrznego przedwzmacniacza ma swoje zalety, jak choćby wyższa jakość dźwięku i łatwość późniejszej wymiany sprzętu na lepszy.

Gramofon nie musi być drogi. W sprzedaży znajdziemy modele nawet w cenie 200-300 zł. Czy jednak będzie to rozsądny zakup? Cóż… Trzeba liczyć się z tym, że jakość dźwięku raczej nie będzie zadowalająca, a igła może mieć niewielką żywotność – zaś jej naprawa czy wymiana może nie być łatwa (ani tania). Przyjrzyjmy się zatem sprzętowi nieco wyższej jakości, którego cena nie przekroczy 1000 zł.

Gramofon do 1000 zł

Gramofon Audio-Technica AT-LP3 to model z wbudowanym przedwzmacniaczem, zatem nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu, by połączyć go z systemami audio. Napęd to oczywiście system paskowy. Dostępne są dwie prędkości odczytu: 33 1/3 i 45 obr./min., dzięki czemu można odsłuchiwać na nim zarówno płyty długogrające, jak i EP. Sterowanie jest automatyczne, co również czyni model niezwykle atrakcyjnym dla początkujących. Jest to jeden z nielicznych sprzętów tej kategorii cenowej, który zbiera pozytywne opinie nawet od najbardziej wymagających znawców tematu. Jest chwalony za zrównoważony dźwięk przy jednoczesnej prostocie obsługi.

 • Sterowanie: automatyczne
 • Przedwzmacniacz: tak
 • Napęd: paskowy
 • Łączność bezprzewodowa: nie
 • Prędkość obrotowa: 33 1/3 RPM, 45 RPM
 • Typ wkładki: MM – Moving Magnet

Gramofon Audio-Technica AT-LP3: Zobacz ofertę

Gramofon do 1500 zł

Wybrany przez nas gramofon uznanej firmy Denon w pierwszej kolejności przyciąga uwagę minimalistycznym designem. Choć nie jest to najmłodszy model, jego długi rynkowy staż dowodzi, że jest solidna konstrukcja polecana przez wielu użytkowników. Jak na zautomatyzowany gramofon przystało, jego obsługa jest bajecznie prosta, a jeśli marzy nam się większa kontrola nad procesem odtwarzania muzyki, można też przełączyć się na tryb manualny. Denon DP-300F pozwala cieszyć się muzyką z analogowych nośników w wysokiej jakości za relatywnie niską cenę, zwłaszcza że przedwzmacniacz jest już wbudowany. Potencjalna wada? Kable (sieciowy i sygnałowy) są na stałe zainstalowane do urządzenia, w związku z czym ich wymiana czy naprawa mogą być utrudnione. Całe szczęście sprzęt cieszy się opinią nieawaryjnego i trwałego.

 • Napęd: paskowy
 • Sterowanie: automatyczne
 • Predkość obrotowa: 33 1/3 RPM,  45 RPM
 • Przedwzmacniacz: tak
 • Złącza: wyjście 2x RCA / wbudowany kabel
 • Typ wkładki: MM – Moving Magnet

Denon DP-300F: Zobacz ofertę

Gramofon do 3000 zł

Wielu audiofilów wskazuje ten właśnie przedział cenowy- do 3000 zł – jako rozsądny start, jeżeli dysponujemy większym budżetem. O ile znajdują się też chętni na sprzęt za kilkanaście tysięcy (i więcej!), to w tej kategorii cenowej gramofony mają wszystko, by zadowolić nawet bardziej wymagających melomanów. Dobrym przykładem jest model TN-4D uznanej marki TEAC: z wbudowanym wzmacniaczem, ręcznym sterowaniem i bezpośrednim napędem. To gramofon, który efektowny, minimalistyczny wygląd ma łączyć z wygodą użytkowania i nienaganną jakością dźwięku. Posiada też funkcję, o której jeszcze nie wspomnieliśmy, a na którą coraz częściej decydują się producenci nowoczesnych gramofonów: złącze USB. Dzięki niemu możemy z łatwością nagrać i zarchiwizować nasze nagrania, łącząc gramofon z komputerem.

 • Napęd: bezpośredni
 • Sterowanie: ręczne
 • Prędkość obrotowa: 33 1/3, 45 RPM
 • Przedwzmacniacz: tak
 • Typ wkładki: MM Oyster Sumiko
 • Złącze USB: tak

Gramofon TEAC TN-4D: Zobacz ofertę