Poszukujesz idealnej lodówki turystycznej lub samochodowej 12V? Przygotowaliśmy kompleksową analizę, która pomoże Ci dokonać właściwego wyboru. Zyskasz wiedzę na temat cech, funkcji i możliwości różnych lodówek dostępnych na rynku.

Co warto wiedzieć przed zakupem lodówki turystycznej?

Najpopularniejsze na rynku są lodówki termoelektryczne lub sprężarkowe. Te pierwsze zasilane są ogniwami Peltiera. Dobrze sprawdzą się dla osób planujących maksymalnie kilkudniowe wykorzystywanie lodówki turystycznej np. na weekendowy wyjazd. Działają one na zasadzie przepływu prądu przez dwa różne rodzaje materiałów termoelektrycznych, co powoduje różnicę temperatur i skutkuje chłodzeniem jednej strony. Dzięki temu są zwykle ciche i łatwe w obsłudze, ale mogą mieć ograniczoną zdolność do utrzymania niskiej temperatury.

Entuzjaści wielotygodniowych lub nawet wielomiesięcznych wypraw powinni jednak skoncentrować się na modelach sprężarkowych. Są one bardziej wydajne niż lodówki termoelektryczne i są w stanie osiągnąć niższe temperatury. Chłodziarki na sprężarkę są jednak zwykle większe i cięższe, ale oferują też większą pojemność i dłuższy czas chłodzenia. Dlatego możemy w nim pomieścić sporo żywności.

Czym kierować się przy wyborze lodówki turystycznej?

Przede wszystkim tym, co chcemy zabrać i w jakiej temperaturze ma być to przechowywane. W drugi kolejności zastanów się nad sposobem jej zasilania. Czy Twoim głównym źródłem energii będzie samochód, czy może będziesz miał dostęp do gniazda 230 V. Może okazać się, że istotna będzie możliwość ładowania akumulatorów za pośrednictwem paneli słonecznych. Dlatego zebraliśmy krotką listę do sprawdzenia.

  • Pojemność: Zastanów się, ile żywności i napojów chcesz przechowywać w lodówce turystycznej. Wybierz model, który ma odpowiednią pojemność dla Twoich potrzeb. Pamiętaj, że większa pojemność oznacza zazwyczaj większe rozmiary i wagę lodówki, ale również większe zapotrzebowanie na energie.
  • Wymiary i waga: Sprawdź wymiary i wagę lodówki, aby upewnić się, że będzie pasować do Twojego pojazdu lub miejsca, w którym zamierzasz ją przechowywać. Jeśli planujesz długie piesze wędrówki, zależy Ci na lekkim sprzęcie albo takim, który ma system transportowy.
  • Wydajność energetyczna: Sprawdź klasę energetyczną lodówki, która wskazuje na jej efektywność energetyczną. Wybierz model o jak najwyższej klasie energetycznej, aby zmniejszyć zużycie energii i przedłużyć czas pracy na jednym zasilaniu. Liczy tu się zarówno pobór, ale też czas ładowania akumulatorów.
  • Temperatura i regulacja: Upewnij się, że lodówka turystyczna ze sprężarką ma możliwość regulacji temperatury, aby dostosować ją do Twoich potrzeb. Niektóre modele mają również tryb zamrażania, który może być przydatny w przypadku przechowywania żywności wymagającej niskiej temperatury.
  • Łatwość obsługi: Sprawdź, czy lodówka ma intuicyjny panel sterowania i czy jest łatwa w obsłudze. Powinna być wyposażona w czytelne wskaźniki, które informują o temperaturze i statusie zasilania. Jeżeli chcesz mieć nad nią łatwe panowanie, warto poszukać urządzeń sterowanych z aplikacji.
  • Wytrzymałość i gwarancja: Szukaj lodówek turystycznych wykonanych z wytrzymałych materiałów, które są odporne na wstrząsy i warunki atmosferyczne. Zwracaj uwagę na czas trwania gwarancji oraz, które elementy ona obejmuje.
  • Zasilanie: Zwróć uwagę na rodzaj zasilania lodówki. Czy jest ona zasilana z gniazdka samochodowego (12V), gniazdka sieciowego (230V) czy może również z baterii lub panelu słonecznego? Wybierz taki model, który będzie pasował do dostępnych źródeł zasilania podczas podróży.

Ceny z roku 2022.

Jaka lodówka turystyczna do 400 zł

Peme Ice-On Io-32L

Cena: 289 złotych Przejdź do sklepu

Chłodziarka z ogniwami Peltiera pozwalająca osiągnąć nawet 18°C poniżej temperatury otoczenia. Urządzenie jest dostępne w 3 wersjach pojemności (27, 32 i 50 l) oraz 5 wariantach kolorystycznych. Sterowanie lodówką odbywa się za pomocą panelu sterującego z wyświetlaczem. Po osiągnięciu docelowej temperatury, lodówka uruchamia tryb Eco o zmniejszonym poborze energii. Zasilanie chłodziarki może odbywać się z gniazda zapalniczki samochodowej (12V) lub klasycznego gniazdka sieciowego. W obudowę urządzenia wbudowano rozgałęziacz USB do ładowania urządzeń bez konieczności poszukiwania dodatkowego źródła energii. Producent zapewnia, że Ice-On Io-32L pomieści 24 półlitrowe puszki napoju. Ciekawostką jest funkcja grzania do 65°C  – przeznaczona do utrzymywania wysokich temperatur posiłków. Lodówka posiada 24-miesięczną gwarancję.

Jaka lodówka turystyczna do 600 zł

GÖTZE & JENSEN TC700K

Cena 429,99 złotych Przejdź do sklepu

GÖTZE & JENSEN to marka własna sieci Media Expert. Urządzenie oznaczone symbolem TC700K jest solidną lodówką o pojemności 24 l, która potrafi obniżyć temperaturę o 15°C poniżej temperatury otoczenia. Urządzenie może pochwalić się technologią podwójnego zasilania. Oznacza to, że zasilanie może odbywać się z gniazdka 12 V lub gniazdka sieciowego. Urządzenie posiada tryb ECO przeznaczony do podtrzymywania temperatury. Podobnie jak chłodziarka Peme, również GÖTZE & JENSEN TC700K posiada tryb przeznaczony do utrzymywania wysokiej temperatury — nawet 65°C. Urządzenie jest objęte gwarancją obowiązującą przez 24 miesiące od dnia zakupu.

Sencor SCM 4233BL

Cena 599,99 złotych Przejdź do sklepu

Marka Sencor to japońskie przedsiębiorstwo istniejące od 1969 roku. Urządzenie o pojemności aż 33 litry wyróżnia się konstrukcją wyposażoną w praktyczną rączkę teleskopową oraz kółka ułatwiające przemieszanie się. Model oparty o ogniwa Peltiera pozwala na osiągnięcie do 18°C poniżej temperatury otoczenia. Producent zadbał o obecność trybu ECO, zapewnia automatyczne wyłączenie chłodzenia po osiągnięciu temperatury 12°C. Nie zabrakło również funkcji podgrzewania posiłków. Wrożnikiem modelu jest system blokady otwartego wieka oraz obudowa mogąca pełnić rolę podstawki na napoje. Urządzenie może być zasilane z gniazdka 12 V lub klasycznej instalacji sieciowej.

Jaka lodówka turystyczna do 1000 zł

Vevor SH-C20

Cena 899 złotych Przejdź do sklepu

Wydając blisko 900 zł na lodówkę turystyczną, dołączamy do grona posiadaczy urządzeń klasy premium. Propozycja z oferty Vevor jest dostępna na Amazon z szybką dostawą do Polski. Urządzenie o pojemności 21 l zaprojektowano w sposób maksymalizujący wykorzystanie. Lodówka pomieści nawet 30 standardowych puszek Coli. Do dyspozycji użytkownika oddano panel sterujący z wyświetlaczem, pozwalający łatwo dostosować pożądaną temperaturę. Wyróżnikiem urządzenia jest dedykowana aplikacja na urządzenia mobilne, umożliwiająca np. z fotela pasażera sterować lodówką umieszczoną w bagażniku. Ciekawostką jest również system ochrony akumulatora samochodowego, który pozwoli nam uniknąć przykrych niespodzianek. Producent zapewnia, że obniżenie temperatury o 20°C zajmuje urządzeniu zaledwie 15 minut, natomiast szczelna obudowa pozwoli na utrzymanie takiego rezultatu nawet 10 godzin po wyłączeniu zasilania.

YETICOOL CX10 

Cena 999 złotych Przejdź do sklepu

Rzutem na taśmę w tym progu cenowym, zmieści się najtańsza propozycja od Yeti. CX10 to kompaktowa lodówka kompresorowa o pojemności 10 litrów, idealna do podróży i kempingu dla jednej lub dwóch osób. Wyposażona jest w kompresor, który zapewnia szybkie chłodzenie i utrzymanie niskiej temperatury. Urządzenie wyposażone jest wyświetlacz LED z odczytem temperatury oraz regulowany termostat. Dodatkowo mam możliwość sterowania CX10 za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

Jaka lodówka turystyczna do 1500 zł (modele sprężarkowe)

YETICOOL BX30

Cena 1 149 złotych Przejdź do sklepu

Produkty YetiCool to prawdziwe Mercedesy wśród lodówek turystycznych. Model BX30 to podstawowa konstrukcja sprężarkowa, przemyślana w każdym calu. Urządzenie z 30-litrową skrzynią, pomieści do 38 puszek o pojemności 330 ml. Konstrukcja została wyposażona w teleskopową rączkę oraz kółka ułatwiające przemieszczanie urządzenia. Wbudowany panel sterowania posiada wyświetlacz umożliwiający nadzorowanie parametrów. Do dyspozycji użytkownika oddano również aplikację, pozwalającą połączyć się lodówką za pośrednictwem Bluetooth, dzięki czemu można np. z miejsca pasażera sterować urządzeniem schowanym w bagażniku. Wbudowany panel USB pozwala na wykorzystanie lodówki do ładowania urządzeń mobilnych. Urządzenie jest w stanie obniżyć temperaturę swojego wnętrza do 20°C poniżej temperatury otoczenia. Wyróżnikiem modelu jest bateria modułowa o pojemności 15600 mAh, która pozwala na utrzymanie przez 22 godziny temperatury w okolicach 5°C. Ponadto model z oznaczeniem BXC40 może być zasilany akcesoryjnym (do kupienia oddzielnie – tutaj) panelem solarnym, dzięki czemu urządzenie jest całkowicie niezależne od zewnętrznych źródeł prądu. Chłodziarka może być również zasilana z instalacji samochodowej lub sieci domowej.

YetiCool BX40

Cena 1 299 złotych Przejdź do sklepu

Większy odpowiednik wcześniej opisywanego YetiCool BXC30. Kluczową różnicą w tym wypadku jest pojemność sięgająca 39 litrów. Oznacza to, że tym razem możliwe jest pomieszczenie aż 57 puszek o pojemności 330 ml. Ponadto model z oznaczeniem zaczynającym się od BX są nieco uboższe w możliwości zasilania – zabrakło tutaj zarówno akumulatora, jak i możliwości skorzystania z ogniw solarnych.

[PODPOWIEDŹ] Jeśli wybierasz się na wakacje, zobacz również nasz poradnik zakupowy: Jaki czajnik turystyczny wybrać – przegląd małych czajników

Na początku istnienia serwisu, moim zadaniem było wyszukiwanie tematów i zbieraniem ich na wewnętrznym forum, skąd przechwytywali je redaktorzy. Aktualnie, bogatsza o wiele doświadczeń wyszukuje kierunki publikacji i analizuje wyniki naszych treści. Wszystkie te dane zbieram w tabelki, aby wszyscy mogli wysuwać swoje własne wnioski. Kierunki tematyczne, jakie przygarnęłam to: duże AGD kuchenne, saturatory i frytkownice. Dużą satysfakcję daje mi wyliczanie kosztów, jakie ponosimy przy ich eksploatacji. Czy wiesz, ile kosztuje jedno zmywanie w trybie Eco? Jeżeli masz zmywarkę w klasie minimum C, to zapewne wydajesz około 40 groszy plus za tabletkę. Czytasz każdą instrukcję obsługi? Ja czytam je skrzętnie, dzięki czemu mogę Ci doradzić zakup najlepszej płyty indukcyjnej. Przykładowo - moją ulubioną funkcją jest możliwość połączenia pól grzewczych, aby móc podgrzać dwupalnikową patelnię. Chociaż doceniam również funkcje smart, pozwalające z poziomu aplikacji dostosować temperaturę do poszczególnych etapów gotowania. Dodatkowo w ramach swoich zainteresowań opisuję innowacyjne nowinki od małych producentów. Mam nadzieję zainteresować was nimi na tyle, abyście kiedyś wsparli ich zapał. Think-About założyłam w czasie studiów z Piotrem Opulskim i szybko dołączyło do nas sporo znajomych ze studiów, którym podoba się nasz pomysł. Przygoda ta trwa do dziś, chociaż nasz pierwotny pomysł na tematykę dorósł wraz z nami. Początkowo portal skupiał się innowacyjnych urządzeniach oraz takich, które dostawały nagrody w międzynarodowych i polskich konkursach wzorniczych. Po studiach, gdy zaczęłam swoją karierą architekta, czas na ten projekt zredukował się do minimum. Zdobywanie i poszerzenie wiedzy w różnych dziedzinach otworzyło przede mną nowe horyzonty. Patrząc na sprzęt, wiem, gdzie optymalnie powinien zostać ustawiony. Znam też więcej aspektów czysto technicznych. Potrafię określić przełożenie poboru prądu na domową sieć energetyczną, klimatyzacji na sposób cyrkulacji i wymiany powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, czy ocenić względem wzrostu użytkownika. Poza pracą przy redakcji i prowadzeniu pracowni architektonicznej, większość czasu wypełnia mi marzenie i planowanie. Mam nadzieje, że wystarczy mi życia, aby zrealizować wszelkie plan. Posiadam tysiące zainteresowań - od hodowania meduz czy węży, przez gotowanie i kosmologię, aż do majsterkowania, nowych technologii, kryptowalut i odnawialnych źródeł energii. Często zainteresowania chwytam kątem oka, aby przeżywać je kolejne dni i tygodnie. Każde z dostrzeżonych zagadnień staram się zgłębić, choć troszeczkę, bo naprawdę praktycznie wszystko, co nas otacza, jest niesamowite.