iRobot dalej -44% na giełdzie, czy blokada UE utrzyma ten poziom na długo?

Po piątkowym obwieszczeniu możliwej blokady sprzedaży praw do robota odkurzającego Roomba, akcje iRobot spadły o 44%. Na razie nie widać, aby ta sytuacja miała się zmienić. Dopiero 14 lutego UE wyda oficjalne stanowisko.

Podczas czwartkowego posiedzenia z Komisją Europejską, Amazon został poinformowany, że transakcja zostanie prawdopodobnie zablokowana. Wg. źródeł „Wall Street Journal”. Amazon do tej pory milczy. Mówimy jednak o umowie wartej 1,4 miliarda dolarów. Ostateczna decyzja komisji UE ma zostać ogłoszona do 14 lutego. Wtedy też dowiemy się, czy porozumienie zostało zatwierdzone, czy odrzucone.

iRobot traci na giełdzie -44% akcje w dół. Blokada ze strony Uni Europejskiej

Amazon już w sierpniu 2022 roku poinformował o tym, że zamierza rozwijać pakiet wyposażenia smart. W ofercie oprócz głośników z asystentem głosowym Alexa pojawiły się inteligentne termostaty, czujniki czy centralki smart w formie ekranu montowanego na ścianie. Nic dziwnego, że kolejnym krokiem jest inteligentny robot odkurzający.

irobot roomba

Blokada na tę skalę przez organy antymonopolistyczne nie będzie precedensem. Dopiero co, bo w grudniu zeszłego roku, UE zablokowało wartą 20 milionów dolarów umowę między Adobe, a Figma. Obawą organów jest to, że korzystając z przejęć mniejszych konkurentów, giganci runku uzyskają dostęp do zbyt dużych baz danych dotyczących klientów. Skutkiem tego może być kontrola nad rynkiem, spowodowana brakiem alternatyw dla konsumentów.

(Raporty: Harshita Mary Varghese oraz Chavi Mehta z Bengaluru; Foo Yun Chee z Brukseli)