Planujesz wymianę sprzętów AGD? A może urządzasz mieszkanie lub dom? Tak czy siak, z pewnością musisz podjąć decyzję, na jakie modele się zdecydować. Może warto rozważyć ofertę IKEA AGD?

Przy okazji mojej ostatniej wizyty w IKEA, podczas której wybierałam dla siebie akcesoria do parzenia kawy, postanowiłam obejrzeć też sprzęt AGD. Oto, co znalazłam w sklepie tej szwedzkiej sieci.

IKEA AGD – co warto kupić?

Zastanawiasz się, czy AGD z IKEA są godne uwagi? A może lepiej postawić na coś z elektromarketu? Postanowiłam sprawdzić, co można tam kupić i jakie opinie mają te urządzenia.

IKEA – jaki piekarnik?

Najtańszy piekarnik z IKEA kosztuje 999 zł. W tej cenie możesz nabyć model LAGAN. Z kolei za najdroższy trzeba tam zapłacić 4999 zł – to model MUTEBO. Na plus z pewnością warto zaliczyć różnorodność kolorów obudowy. Znajdzie się bowiem piekarnik odpowiedni i do kuchni nowoczesnej, i takiej utrzymanej w klimacie bardziej retro, i rustykalnej… Co więcej, niektóre modele mają różne warianty kolorystyczne. Większość piekarników z IKEA ma klasę energetyczną A+.

Przejrzałam też opinie poszczególnych modeli. Niestety, nie każdy piekarnik został oceniony przez konsumentów. Spośród tych, którym przyznano gwiazdki, najlepszą notę ma KULINARISK, SMAKSAK, a także EFTERSMAK.

IKEA – jaka pralka?

Najtańsza pralka spośród modeli dostępnych w IKEA to UDDARP o ładowności 7 kg za 1599 zł. Ma klasę energetyczną D. Z tej samej linii produktowej można też dobrać sobie suszarkę za 2699 zł – tu już mamy klasę energetyczną A++. Za 2999 zł możemy mieć natomiast produkt 2w1 – pralko-suszarkę UDDARP. Alternatywa? Linia produktowa TVÄTTAD, w ramach której dostępna jest albo sama pralka za 2599 zł, albo pralko-suszarka za 3599 zł.

IKEA – jaka lodówka?

Lodówki IKEA dzieli na modele wolnostojące oraz do zabudowy. W przypadku tych pierwszych, najtańsza jest oczywiście niewielka, 43-litrowa lodówka TILLREDA, którą można kupić już za 499 zł. Pełnowymiarowe modele zaczynają się od 1299 zł za 163-litrowy model LAGAN. Najdroższa jest z kolei 2-drzwiowa VINTERKALL – trzeba za nią zapłacić 4699 zł. Natomiast w kategorii lodówek do zabudowy ceny wahają się od 1599 zł za podblatowy model HUTTRA, po 3999 zł za wysoką lodówkę z zamrażarką KÖLDGRADER.

Klasy energetyczne tych urządzeń to przeważnie E lub F. Tylko jeden model – UNDERVERK – może pochwalić się klasą energetyczną D. Do wyboru są lodówki w białej lub srebrnej obudowie. Zwolennikom czarnego AGD IKEA może zaproponować jedynie lodówkę MEDGÅNG, która ma zresztą bardzo dobre opinie. Osobiście nie zdecydowałabym się natomiast na zakup modelu PÅKALLA, który ma ocenę zaledwie 2,5/5.

IKEA – jaka płyta kuchenna?

Sieć IKEA oferuje dwa rodzaje płyt – gazowe oraz indukcyjne. Spośród tych pierwszych najtańsza 2-palnikowa płyta LAGAN kosztuje zaledwie 499 zł, a najniższa cena 4-palnikowej LAGAN wynosi 599 zł. Co ciekawe, szwedzki sklep ma też w ofercie płyty 5-palnikowe SKÅLAN, najdroższe – kosztują 1299 zł. Do wyboru są i białe, i srebrne, a nawet czarne modele.

Jeśli chodzi o opinie użytkowników, to zdecydowanie najlepsze noty zebrał model VASASTAN. Tanie płyty LAGAN zyskały zaledwie 3,5 gwiazdki na 5 możliwych.

Z kolei w temacie płyt indukcyjnych IKEA daje nam znacznie większy wybór. Po pierwsze, w szwedzkiej sieci dostępne są tanie przenośne indukcje TILLREDA – 1-palnikowa jest bowiem za 199 zł, a 2-palnikowa – za 399 zł. Po drugie, rozpiętość cenowa modeli do wbudowania w zabudowę kuchenną, jak i ich różnorodność są spore. Najtańsza, ale i najmniejsza (ma bowiem tylko 1 palnik) płyta LAGAN kosztuje 399 zł. Z kolei najdroższy jest tam model BLIXTSNABB – kosztuje 3299 zł – który oferuje udogodnienia takie, jak booster czy wolne strefy do elastycznego korzystania. Ostatnim typem są 2 warianty modelu FÖRDELAKTIG, które wyróżniają się wbudowanym wyciągiem – za nie trzeba zapłacić od 5699 zł do 7499 zł.

Spośród droższych modeli, większość cieszy się uznaniem użytkowników. Zaskoczeniem może być natomiast ocena przenośnej płyty 1-palnikowej, o której pozytywnie wypowiedziały się aż 44 osoby.

IKEA – jaki okap czy wyciąg?

Całkiem sporą różnorodność IKEA oferuje też w kategorii okapów i wyciągów kuchennych. Najtańszy (i naprawdę przyjemny dla oka) wyciąg montowany do ściany można kupić tam już za 229 zł – mowa o modelu LAGAN, który dostał również dobre noty od użytkowników. Niestety, cechuje go klasa energetyczna D. Te z klasą A+ i A++ to droższe modele, których ceny osiągają kwoty do 2399 zł. To m.in. modele BEMÖTA, BEJUBLAD oraz FINSMAKARE (co ciekawe, ani ten drugi, ani trzeci nie cieszą się najlepszymi opiniami – mają tylko 3,5 gwiazdki na 5 możliwych.

Jeśli chodzi o wyciągi montowane do sufitu, mamy do wyboru tylko 2 modele – SVÄVANDE (za 2499 zł) oraz OMNEJD (za 2799 zł). Cechuje je klasa energetyczna odpowiednio A+ i A++. Niewiele więcej opcji mamy w przypadku wyciągów do zabudowy. Do wyboru są bowiem: UTDRAG za 649 zł, 60-centymetrowy UNDERVERK za 1199 zł oraz 80-centymetrowy UNDERVDERK za 1699 zł.

IKEA – jaka zmywarka do naczyń?

Ceny zmywarek w IKEA wahają się od 1399 zł za model TALLBODA do 3299 zł za model DISKAD. Co ciekawe, ten najtańszy ma lepsze opinie od najdroższego. Jednak różnica nie jest znaczna – zaledwie pół gwiazdki. Do wyboru są zarówno 45-centymetrowe zmywarki, jak i takie o szerokości 60 cm. Spory przekrój jest też, jeśli chodzi o kwestię klasy energetycznej – od E po C.

Sprawdź też koniecznie, jakie gadżety do parzenia kawy znalazłam podczas ostatniej wizyty w IKEA!

Jestem dziennikarką, specjalizującą się w zagadnieniu nowych mediów. W Think-About zajmuję się przede wszystkim tematyką AGD, którą poznałam już od podszewki. Największą przyjemność sprawia mi odkrywanie innowacyjnych rozwiązań i technologii. Zachwyca mnie dobry design, który uważam za równie ważny, jak funkcjonalność sprzętów. Potrafię docenić stosowane w sprzętach domowych sprytne rozwiązania. Satysfakcję czerpię też z wyszukiwania perełek cenowych – gdy tylko jakąś znajdę, od razu biegnę podzielić się nią z czytelnikami. Mam oko do produktów, które szybko stają się prawdziwymi bestsellerami. Wierzę, że na każdy temat można napisać coś ciekawego. Dbam jednak, by artykuły były nie tylko wysokiej jakości merytorycznej, ale również – by były przejrzyste i przyjemne dla oka. Doskonale czuję się pisząc artykuły, jednak prawdziwa frajda to, oczywiście, recenzowanie testowanych osobiście urządzeń. Niestety, często przywiązuję się do nich tak bardzo, że nie umiem z czymś rozstać i prędko biegnę po swój własny egzemplarz. Ukończyłam studia na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Zdecydowałam się na specjalizację koncentrującą się na tematyce nowych mediów. Dotychczasowe doświadczenie zawodowe zbierałam w redakcjach portali internetowych. Zajmuję się między innymi tematyką prawa, finansów i nieruchomości. Czytelnicy mogą też kojarzyć mnie np. z redakcji PCWorld, w której do niedawna odpowiadałam za tematykę ofert i AGD. Jestem współtwórczynią książki „Digital 5.0: wywiady o mediach cyfrowych i technologii”. Swoje pierwsze zawodowe kroki stawiałam w akademickim magazynie, pisząc felietony. Mieszkam w Krakowie, choć pochodzę z Krynicy. Prywatnie jestem żoną, mamą i opiekunką dwóch adoptowanych kotów. Pasjonuje mnie polityka i obserwacja ludzkich zachowań społecznych. Relaksuję się, tworząc rękodzieło – uwielbiam tworzyć piękne rzeczy, które jednocześnie są funkcjonalne i nie służą tylko do podziwiania. Choć jestem domatorką, z przyjemności uciekam od codzienności pod namiot, odpoczynku szukając w lesie. Z wytęsknieniem upatruję chwili, gdy na stałe ucieknę na wieś i zamieszkam pod własnym lasem.