Haier, znany i ceniony producent dużego AGD na tegorocznej wystawie EuroCucina pochwalił się nie lada nowinkami. W Mediolanie, bo właśnie tam doszło do spotkania największych przedstawicieli branży, zaprezentowano produkty z najnowszej linii marki, Haier ID Series.

Milan Design Week i EuroCucina 2024

Mediolan – jedna z czterech światowych stolic mody. Nic dziwnego, że to właśnie tam najwięksi przedstawiciele branży AGD prezentują szerszej publiczności swoje świeżo stworzone projekty. Od poniedziałku 15 kwietnia w mieście trwa Milan Design Week, a 16 kwietnia ruszyły międzynarodowe targi EuroCucina, cieszące się obecnością uznanych na całym świecie producentów, którzy chcą pochwalić się osiągnięciami nie tylko w sferze designu, ale i zastosowania nowoczesnych technologii.

Właśnie w ramach wstawy EuroCucina 2024 na jednym ze stanowisk słuchaczom przedstawiono debiutującą linię produktową, za którą odpowiada zajmujący od 15 lat pozycję lidera w swojej dziedzinie producent. Nie da się przecież zaprzeczyć, że Haier dostarcza swoim klientom rozwiązania klasy premium, łączące w sobie wysoką funkcjonalność z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi wraz z przemyślanym, pełnym stonowanego wdzięku designem. A tym właśnie nowoczesne sprzęty Haier ID Series, jeśli zapomnimy na chwilę o ich możliwościach, z pewnością mogą się pochwalić.

Haier ID Series, czyli kuchnia, jakiej jeszcze nie było

W czasie prezentacji linii Haier ID Series można było przyjrzeć się bliżej produktom, których pierwsze publiczne odsłonięcie nastąpiło zaledwie dzień wcześniej, podczas konferencji prasowej, zorganizowanej przez grupę Haier Europe. Wówczas cała uwaga przedstawicieli firmy skupiała się na ewoluującym wizerunku innej znajdującej się pod ich skrzydłami marki, jednak nie zapomniano o przedstawieniu nowości ID Series – choć jedynie z daleka. Czym zatem mogą poszczycić się najnowsze pozycje w portfolio producenta?

Oczywiście wyposażeniem w inteligentne rozwiązania. W przedstawionych na targach w Mediolanie piekarnikach, mikrofalówkach i płytach indukcyjnych znajdziemy bazujące na zaawansowanych algorytmach AI funkcje Bionicook, dzięki którym pracę poszczególnych urządzeń dostosujemy do naszych indywidualnych potrzeb i własnego stylu gotowania. Poznajmy więc urządzenia z nowej linii kuchennej marki Haier.

Piekarniki Haier ID Series

Piekarniki Haier ID Series mogą już chwalić się sukcesami, jakim jest uhonorowanie nagrodą iF Product Design Award modeli Haier ID Advaced Oven Series 4 oraz Haier ID Ultimate Oven Series 6. Jednak w gotowaniu jak w życiu – nie chodzi jedynie o wygląd, a urządzenia kuchenne Haier zdecydowanie mają do zaoferowania znacznie więcej niż tylko, bez wątpienia doskonałą, prezencję. Czym więc zwracają na siebie uwagę?

Przede wszystkim wykorzystaniem zaawansowanych rozwiązań, opartych na sztucznej inteligencji, takich jak Bionic Vision. Technologia wykorzystuje kamerę, która, umieszczona wewnątrz piekarnika, ma rozpoznawać produkty spożywcze i na podstawie przeprowadzonej analizy samodzielnie dobierać właściwe dla danej potrawy parametry pieczenia. Niemniejszy udział w tym procesie mają pobierające z wnętrza komory informacje czujniki Bionic Precision. Bionic Flexibility natomiast to gwarancja równomiernego pieczenia na każdym z siedmiu poziomów piekarnika.

Jeśli chodzi o zdalne sterowanie piekarnikiem, pomocna okaże się technologia Bionic Intelligence, która umożliwia kontrolę temperatury oraz planowanie procesu pieczenia. Użytkownik zyskuje również dostęp do menu programów urządzenia, a także gotowych przepisów. Do produktu dołączono specjalną tacę AirFry, przeznaczoną do przygotowywania wyjątkowo chrupiących, zdrowych i niewątpliwe pysznych potraw.

Urządzenia można obsługiwać, korzystając bezpośrednio z panelu sterowania oraz za pośrednictwem aplikacji mobilnej hOn. Jakby tego było mało, piekarniki Haier ID Series są urządzeniami o klasie energetycznej A++, są więc przyjazne nie tylko dla środowiska, ale też dla domowego budżetu.

Jak wynika z informacji przekazanej przez producenta, sprzedaż produktów w Polsce rozpocznie się w czerwcu 2024 roku.

Kuchenki mikrofalowe Haier ID Series

Kuchenki mikrofalowe z najnowszej oferty marki Haier to urządzenia przeznaczone do kuchennej zabudowy i, choć może to być lekko zaskakujące, one również wyposażono w funkcje bazujące na sztucznej inteligencji. Wśród nich znalazła się ta zapewniająca dostęp do obszernej bazy przepisów, których autorami są najwięksi szefowie kuchni. Everydaycooking, bo o niej właśnie mowa, dostępna jest zarówno bezpośrednio z poziomu panelu sterowania kuchenki, jak i za pośrednictwem aplikacji mobilnej hOn.

Technologia Inverter, z którą mamy do czynienia w produktach Haier ID Series, odpowiada za równomierne rozprowadzanie mikrofal wewnątrz urządzenia, które charakteryzuje się imponującą pojemnością 44 litrów.

Kuchenki mikrofalowe najnowszej linii Haier będą dostępne w sprzedaży na terenie Polski w czerwcu 2024 roku.

Płyty indukcyjne Supernova

Tu również Haier pokusił się o zastosowanie technologicznych nowości. Bionicook, Bionic Precision, a przede wszystkim czujnik Preci Probe łączący się z aplikacją hOn umożliwia zarządzanie temperaturą pola grzewczego z dokładnością do +/- 1°C. Preci Temp natomiast, ze swoją zdolnością do odczytywania temperatury wewnątrz garnka i wzbogacony o czuły Boiling Sensor ma zapobiegać wylaniu gotującej się wody na powierzchnię płyty indukcyjnej. Nie sposób też pominąć znaczenia, jakie płyty Haier Supernova mają dla technologii Bionic Flexibility, otwierającej przed użytkownikiem drzwi do w pełni spersonalizowanej przestrzeni.

Dzięki funkcji Varycook w obszarze gotowania możemy wyodrębnić trzy różne strefy ciepła, co zwiększa precyzję całego procesu, jakim jest przygotowywanie posiłku. Flexy Zone pozwoli na ustawienie rozmiaru pola grzewczego do konkretnego naczynia. Auto Pan Detection natomiast, wykrywając na powierzchni płyty patelnię lub garnek, automatycznie uruchomi interfejs użytkownika, co zwiększy nie tylko komfort, ale i płynącą z gotowania przyjemność.

Według zapowiedzi producenta, płyty indukcyjne Supernova do sprzedaży w Polsce trafią jeszcze w kwietniu tego roku.

Jeśli interesują cię urządzenia, które mogą wzbogacić wizerunek twojej kuchni, jednak nie wiesz, w jaki sposób pomieścić wszystkie pomysły na niewielkiej przestrzeni, artykuł z poradami architekta może być dla ciebie dobrą inspiracją.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.