Recenzja wentylatora Q od Stadler Form

O czym mowa?

Niestety dość rzadko mamy okazję testować sprzęt, w którym wzornictwo postawiono na pierwszym miejscu. Jeśli już się to zdarza jest to zazwyczaj wentylator. Całe szczęście kiedy już coś nam się spodoba, zazwyczaj jesteśmy w stanie ściągnąć to do redakcji. Przykładem jest wentylator Q od Stadler Form. Urządzenie wypatrzyliśmy podczas targów IFA 2014 i szybko ogłosiliśmy jednym z najciekawszych odkryć tamtej imprezy.

q (7)

Myślicie, że spełnił nasze nasze wyidealizowane oczekiwania ?

Wygląd i budowa

Wentylator trafił do nas w zwyczajnym, totalnie nieporywającym kartonie. Można to potraktować jako atut, ponieważ poprzedni testowany wentylator, trafił do nas zawinięty w folię. Nie ma tutaj również mowy o jakimś zestawie akcesoriów – głównym i jedynym punktem zainteresowania ma być sam Q.

q (8)

Cała konstrukcja została wykonana ze stali nierdzewnej i aluminium. Zbitą i solidną budowę, odzwierciedlają cztery kilogramy wagi. Wentylator okazuje się nieco mniejszy niż pamiętaliśmy – jego wymiary to 430 x 360 x 150 mm. Całość umieszczono na 4 nóżkach z tworzywa.

q (5)

Śmigło zostało oddzielone od reszty za pomocą kratki. Pokrętło sterujące umieszczono natomiast na wystającej „nodze” wentylatora.

q (3)

Autorem niezwykłego kształtu jest szwajcarski projektant Carlo Borer. Artysta jest znany z tworzenia niezwykłych obiektów, rzeźb i instalacji wykonany z laserowo ciętej stali.

Użytkowanie

Po podłączeniu możemy wybrać jedną z 3 prędkości pracy. Już nawet najniższa generuje całkiem mocny strumień powietrza. Producent deklaruje głośność urządzenia na poziomie 41-58 dB(a).  Odnieśliśmy wrażenie, że śmigła nie do końca zachowują stabilność, efektem czego jest słyszalny „turkot”. Dźwięk jest przyjemny dla ucha, jednak dość trudno się przy nim zrelaksować.

q (9)

Mimo pochyłej konstrukcji, pracujący na podłodze wentylator oferuje strumień powietrza do wysokości pasa. Niestety ze względu na rozmiary, trudno go umiejscowić gdzieś wyżej, nie mając specjalnie przeznaczonego miejsca na ten cel.

q (10)

q (2)

Obawy może wzbudzać odporność na zabrudzenia. Metalowa konstrukcja sprawdza się w tym wypadku zaskakująco dobrze. Nieco gorzej wypada kurz zbierający się między kratkami oddzielającymi śmigło. Warto zaopatrzyć się w sprężone powietrze do czyszczenia całości. Możliwe jest również po prostu odkręcenie kratki, jednak zabierze to nieco więcej czasu i będzie wymagało odpowiedniego klucza

q (6)

Podsumowanie

Wentylator Q to typ urządzenia, którego na dobrą sprawę można nie podłączać. Jego głównym i doskonale zrealizowanym założeniem jest efektowny wygląd. Dysponując kwotą 800 zł, bez problemu znajdziemy na rynku wiele dużo bardziej funkcjonalnych rozwiązań. Jednak niewiele z nich nada pomieszczeniom tak ciekawego wyrazu. Absolutnie szczerze, wyposażając redakcję w wentylator, bez wahania zdecydowalibyśmy się na wybór Q.

Stadler Form Q, otrzymał od nas wyróżnienie w kategorii:

TA Design

Kila słów na temat wentylatora znajdziecie w naszym tygodniowym zestawieniu sprzętu:

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy marce:

Stadler Form Logo

Aparat: Canon M

Posted in Archiwalne, Recenzje and tagged , , , , , , .