niedziela, 14 lipca

Dziś sprawdzimy flagowy system Mesh od TP-Link – Deco X95. Czy to naprawdę najwydajniejsza opcja do stworzenia niezawodnej sieci Wi-Fi? Przekonajmy się, do czego jest zdolny.

Systemy bezprzewodowe Mesh cieszą się w dużym zainteresowaniem zarówno wśród użytkowników domowych, jak i w firmach. Dziś jest to chyba najwygodniejszy i najprostszy sposób zapewnienia wysokiej jakości sygnału Wi-Fi na dużym obszarze czy w pomieszczeniach o skomplikowanym układzie. Oferowane przez wielu producentów gotowe zestawy, składające się z kilku routerów, pozwalają rozwiązać te problemy użytkownikom, którzy nie posiadają dużego doświadczenia w pracy, ze sprzętem sieciowym. Dziś przyjrzymy się właśnie takiemu rozwiązaniu od TP-Link, wyróżniającemu się przeogromną prędkością, sięgającą nawet 7800 Mb/s. Czy szybciej znaczy lepiej?

TP-Link Deco X95 – to nie wazon, a router

TP-Link Deco X95 jest dostępne w dwóch wariantach – z pojedynczym lub dwoma  nadajnikami w zestawie. Tak naprawdę każdy z nich jest osobnym routerem, który może pracować jako zunifikowany system mesh. Do testów otrzymałem zestaw TP-Link Deco X95 zawierający dwa identyczne moduły. Już samo otwarcie pudełka sugeruje, że mamy do czynienia z produktem premium. Takie samo wrażenie sprawiają już same routery. 

Białe stożki, rozszerzające się ku górze, w niczym nie przypominają klasycznych routerów z wystającymi antenami. Ich kształt śmiało można nazwać nowoczesnym, jednak nie jest też zbytnio krzykliwy. Przez to nie będą przesadnie rzucać się w oczy i wpasują się w niemal każde wnętrze. Dodatkowo zajmują bardzo małą ilość miejsca. Wysokość routera to 21 cm, a średnica podstawy to zaledwie około 13 cm.

W dolnej części obudowy znajdują się otwory wentylacyjne, a z tyłu trzy porty Ethernet.  Dzięki funkcji automatycznego wykrywania nie ma potrzeby rozróżniania portów WAN i LAN. Jest to bardzo sprytne rozwiązanie, ułatwiające podłączenie routera do Internetu. Producent starannie ukrył też gniazdo zasilające, w niewielkim wgłębieniu w dolnej części. W efekcie przewód pozostaje prawie niewidoczny, bez wystającej zbytnio wtyczki. Deco X95 możemy ustawić tylko w jednej pozycji. Dla lepszej przyczepności modułów do podłoża zastosowano cztery gumowe nóżki.

Co skrywa wnętrze

W celu zapewnienia stabilnego zasięgu i wysokich prędkości, każdy moduł TP-Link Deco X95 obsługuje standard Wi-Fi 6. Urządzenia zostały wyposażone w cztery wbudowane anteny. Dla przypomnienia testowany przeze mnie router od TP-Link Archer AX80 miał ich dwa razy tyle. Jednak w przypadku Deco X95 mówimy o systemie mesh, a nie o pojedynczym urządzeniu.

By osiągnąć najlepszą wydajność, urządzenia TP-Link wykorzystują metodę kształtowania wiązki (Beamforming). Dzięki temu są w stanie skupić kanał na konkretnym urządzeniu. Sygnał kierunkowy jest mniej podatny na zakłócenia i przesyła dane szybciej. Jednocześnie dzięki technologii OFDMA każdy kanał jest dzielony na osobne pasma, zapewniając jednoczesną komunikację z dużą liczbą urządzeń, redukując przy tym opóźnienia sygnału.

Skoro jednak mamy do czynienia z systemem mesh dodatkowa komunikacja musi się odbywać między nadajnikami wchodzącymi w skład zestawu. Każdy moduł zawiera parę inteligentnych anten odpowiedzialnych za funkcję backhaul. Dzięki niemu urządzenia wybierają najlepsze źródło sygnału skanując przestrzeń wokół nich. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by routery połączyć ze sobą przewodowo. Do naszej dyspozycji pozostają dwa gigabitowe oraz jeden 2.5-gigabitowy port LAN. Warto również zauważyć, że Deco X95 to system trójzakresowy, który wykorzystuje jedną z częstotliwości 5 GHz specjalnie do bezprzewodowego łącza typu backhaul.

Równie przydatnym elementem systemu obsługującego Wi-Fi 6 jest technologia jednoczesnej wymiany danych z wieloma klientami (4×4 MU-MIMO). Korzystające z niej, urządzenia podłączone do sieci nie muszą stać w kolejce w oczekiwaniu na wolny kanał. Nie zabrakło też opcji kolorowania BSS czy obsługi modulacji 1024-QAM oraz wsparcia dla kanałów o szerokości 160 MHz. Dzięki takiemu zestawowi możliwości TP-Link Deco X95, zgodnie ze specyfikacją, jest w stanie obsłużyć pomieszczenia o łącznej powierzchni do 570 metrów kwadratowych i pozwala na podłączenie do sieci do 200 urządzeń.

Po co mi tak szybki system mesh?

Maksymalna przepustowość systemu sieci mesh TP-Link Deco X95 to imponujące 7800 Mb/s. Na liczbę tę składają się możliwości dwóch pasm: 5 GHz (4804 + 2402 Mb/s) i 2,4 GHz (574 Mb/s). Pytanie, które się może nasuwać to, po co w ogóle potrzebujemy tak szybkiego połączenia? Przecież nasi dostawcy Internetu przeważnie nie przekraczają nawet 1 Gb/s, w racjonalnej cenie usług.

Pamiętajmy, jednak że prędkość ta nie dotyczy wyłącznie naszego dostępu do światowej sieci. Każde urządzenie podłączone do urządzenia wymienia dane, czy to z lokalnym serwerem, czy właśnie tym umieszczonym gdzieś w Internecie. A ich ilość w naszych domach stale rośnie. Dziś z internetu nie korzystają przecież tylko komputery, telewizory, czy smartfony. Tak zwany Internet rzeczy (Internet of Things – IoT) jest coraz bardziej popularny. 

Inteligentne żarówki, włączniki, elektroniczne rolety, automatyczne odkurzacze, bramy garażowe, systemy monitoringu czy nawet frytkownice coraz częściej podłączamy właśnie do internetu. Być może nie mają one największych wymagań, tylko jak wspominałem wcześniej, zajmują one część ograniczonego pasma. Możliwość ich wydzielania i przypisania osobnej częstotliwości pozwoli uniknąć problemu przepełnienia. Dzięki temu ważniejsze dla nas urządzenia jak telewizor, na którym oglądamy seriale wieczorem z serwisów streamingowych, czy wieczorna rozgrywka w grze online na konsoli, czy komputerze ze znajomymi będzie pozbawiona jakichkolwiek opóźnień, czy nieprzyjemnego zrywania połączenia. Dodatkowo wspominana też ukryta sieć – backhaul, służąca wymianie danych między nadajnikami, również realizowana jest przez osobne pasmo 5 GHz.

Jadąc samochodem w drugą trasę, też wolimy korzystać z dróg wyposażonych w wiele pasów ułatwiających wymijanie. Dzięki temu nasza podróż jest nie tylko szybsza, ale i bezpieczniejsza. Właśnie do tego moglibyśmy porównać wysokie prędkości oferowane przez systemy mesh serii Deco.

TP-Link Deco X95 – konfiguracja

Konfigurację systemu mesh możemy rozpocząć od dowolnego z routerów, które znajdziemy w zestawie. Te są identyczne i oferują takie same funkcje oraz wydajność. Wystarczy podłączyć urządzenie do gniazdka zasilającego oraz podłączyć Ethernetowy przewód internetowy od naszego dostawcy. Proces inicjalizacji trwa około dwóch minut. Gdy na routerze zacznie migać niebieska dioda, oznacza to, że urządzenie jest gotowe do konfiguracji.  

Tej dokonujemy przez aplikację Deco, którą musimy zainstalować na naszym telefonie. Jest ona dostępna zarówno w sklepie Apple AppStore, jak i Google PlayStore. Nie powiem, że początkowo zdziwiło mnie to, ponieważ w przypadku routerów TP-Link korzysta z aplikacji Tether i oczekiwałem, że zainstalowany już na prywatnym smartfonie program będzie również działał z systemem mesh.

Przechodząc do samej konfiguracji. Po uruchomieniu aplikacji po raz pierwszy, zostaniemy poproszeni o utworzenie bezpłatnego konta przy użyciu adresu e-mail. Po jego aktywacji możemy się zalogować i przystąpić do konfiguracji sieci. Możemy się też zalogować na nasze konto, jeżeli wcześniej korzystaliśmy ze sprzętu TP-Link. Cały proces ogranicza się do kilku prostych kroków. Łączymy urządzenie z nowo utworzoną siecią Deco. Na kolejnym etapie ustawiamy typ połączenia internetowego, które jest rozpoznawane automatycznie. Na końcu możemy zdecydować o nazwie naszej sieci Wi-Fi oraz haśle dostępu do niej.

I tyle. W moim przypadku musiałem jeszcze podłączyć drugi nadajnik. Ten jednak automatycznie został wykryty i dodany do istniejącej sieci, o czym zostałem powiadomiony stosownym komunikatem. Jedyne co musiałem zrobić to przydzielić nazwę dla łatwiejszej identyfikacji. 

Sama aplikacja jest bardzo przejrzysta. Oczywiście nie zabrakło możliwości konfiguracji dodatkowych opcji zabezpieczeń, automatycznej aktualizacji firmware, priorytetyzacja urządzeń (QoS) czy kontroli rodzicielskiej. Dostępny jest również płatny pakiet subskrypcji HomeShield Pro, który dodaje dodatkowe opcje zabezpieczeń. Obejmuje on ochronę przed atakami DDoS, zabezpieczenia urządzeń IoT i zaawansowaną kontrolę rodzicielską. Subskrypcję można wypróbować przez miesiąc bezpłatnie. Wszystkie opcje dobrze znane z innych urządzeń od TP-Link.

W tym miejscu muszę wspomnieć o dwóch rzeczach. Jeżeli lubicie grzebać w ustawieniach swoich urządzeń sieciowych to linia Deco od TP-Link może was lekko rozczarować. Do naszej kontroli pozostają tylko podstawowe opcje. Co jeszcze dziwniejsze, te są dostępne wyłącznie z aplikacji. Logując się przez przeglądarkę do routera zobaczymy tak naprawdę tylko ekran podsumowujący pracę naszej sieci i urządzeń. 

Urządzenie domyślnie posiada włączoną opcję Smart Connect, przełączająca automatycznie pasmo 2.4 i 5 GHz. Nie mamy możliwości stworzenia dwóch osobnych podsieci. W ustawieniach możemy jedynie priorytetyzować urządzenia – wybrać dla nich preferowane pasmo czy nawet nadajnik, z którym mają się łączyć. Czy to źle? W sumie to nie. Pamiętajmy, że systemy mesh przeznaczone są przeważnie dla osób, które nie koniecznie chcą się zagłębiać w niuanse sieci domowych czy firmowych. Te po prostu mają działać i Deco X95 spisuje się na tym polu świetnie.

Testy

Testy przeprowadzane były w mieszkaniu w bloku wielorodzinnym. Patrząc na specyfikację urządzenia, nie można mieć wątpliwości, że sprzęt w takich warunkach sprawdza się idealnie i nie doświadczyliśmy żadnych problemów z dostępem do sieci. Warto też wspomnieć, że w obrębie miejsca wykonywania testów było dostępnych aż 19 sieci Wi-Fi, więc było dość tłoczno. Wszystkie testy zostały przeprowadzone 3-krotnie, a wyniki prezentowane na wykresach są wartościami uśrednionymi. 

Po skonfigurowaniu sieci Mesh przystąpiliśmy do pomiarów, które składały się ze zmierzenia siły sygnału sieci Wi-Fi, testów prędkości wewnątrz sieci narzędziem iPerf3 oraz testów prędkości połączenia z Internetem. 

Do każdego z testów wyznaczyliśmy cztery punkty pomiarowe znajdujących się w następujących lokalizacjach:   

  • 1 metr od TP-Link Deco X95 (w tym samym pomieszczeniu);  
  • 5 metrów od TP-Link Deco X95 z 2 ścianami po drodze;  
  • 10 metrów od TP-Link Deco X95 klatka schodowa z 3 ścianami po drodze (jedna ściana nośna);  
  • 15 metrów od TP-Link Deco X95 pomiar przed blokiem z 1 ścianą zewnętrzną po drodze. 

Wszystkie testy były wykonywane na laptopie wyposażonym w bezprzewodową kartę sieciową Killer Wi-Fi 6 AX1650x. Zapewnia ona nie tylko kompatybilność z Wi-Fi 6, ale również obsługę kanałów o szerokości 160 MHz. 

TP-Link Deco X95 – siła sygnału 

Pomiar wykonujemy wbudowanym w system Windows narzędziem, pozwalającym na identyfikację siły sygnału. TP-Link Deco X95 nie zawodzi. Zapewnia bardzo dobrą jakość sygnału w każdym sprawdzanym przez nas punkcie pomiarowym. Co prawda parametry łącza spadają wraz ze wzrostem odległości od routera, co już nie raz widzieliśmy podczas testów urządzeń sieciowych. Zobaczymy, czy dalsze testy potwierdzą te wyniki. Zobaczcie jak mała różnica jest pomiędzy testowanym wcześniej Routerem Archer AX80, który przypominam posiada aż 8 wewnętrznych anten. Przy odpowiednim ustawieniu dwóch nadajników wchodzących w skład systemu mesh DECO, bez problemu powiększylibyśmy zasięg naszej sieci bezprzewodowej. Jednak chcąc się przekonać o możliwościach testowanego urządzenia, zdecydowaliśmy się na najmniej optymalny wariant.

TP-Link Deco X95 – iPref3

Z racji, że jakość sygnału monitorowana przez system Windows nie jest zbyt miarodajna, postanowiłem przeprowadzić testy narzędziem iPref3. 

Poniżej na wykresie umieściłem rezultaty zarejestrowane w każdym z punktów pomiarowych. Dzięki obecności 2,5 Gbitowego portu LAN na każdym routerze wchodzącym w skład zestawu Deco X95 serwer został podłączony przewodowo, a klient (laptop) korzystały z sieci Wi-Fi. Testy zostały każdorazowo wykonane z parametrem –t (czas) na 60 sekund oraz na 10 wątkach (-P 10). Tutaj również bez niespodzianek. Po raz kolejny widzimy niewielką różnicę względem mocnego routera, a wyniki są spójne z naszymi obserwacji z wcześniejszych testów. Warto też zaznaczyć, że połączenie cały czas korzystało z pasma 5 GHz, mimo oddalenia nawet 15 m od nadajnika.

TP-Link Deco X95 – SpeedTest

Na samym końcu sprawdziłem, jak system mesh TP-Link Deco X95 poradzi sobie podczas testów narzędziem SpeedTest.pl, które mierzy prędkość Internetu. Pomiary zostały przeprowadzone na łączu o przepustowości 600/60 Megabit.

Jak widać – w całym mieszkaniu uzyskujemy pełną przepustowość naszego połączenia internetowego. Spada dopiero przy większej odległości od routera bądź gdy sygnał jest blokowany przez grubsze ściany. Zapewne duża w tym zasługa technologii BeamForming – która kierunkuje moc sygnał Wi-Fi w stronę urządzeń odbierających sygnał. Różnica w prędkości pomiędzy system Mesh a Routerem wynika z niestabilności samego łącza.

Podsumowanie

Największą wadą testowanego dwuczęściowego systemu Mesh od TP-Link wydaje się cena.  Zestaw dwóch nadajników Deco X95 został wyceniony w polskich sklepach na ok. 2550 zł. To dużo, zważywszy, że przecież nie mamy do czynienia z urządzeniem kompatybilnym z Wi-Fi 7 czy nawet Wi–Fi 6E. Jednak zastanówcie się, czy naprawdę tego w ogóle potrzebujecie. 

TP-Link Deco X95 został tak zaprojektowany, by zapewnić jak najlepszą łączności w każdym zakątku domu w standardzie Wi-Fi 6. Czemu? Bo to on mimo upływu lat ten wciąż jest dalej tym najpopularniejszym. Większość urządzeń IoT przecież i tak łączy się za pomocą 2,4 GHz pasma, gdyż nie liczy się jego prędkość a zasięg. Dodatkowo zalety testowanego trójzakresowego systemu AX7800 to 2,5-gbitowe porty Ethernet, solidne funkcje kontroli rodzicielskiej czy oprogramowanie zabezpieczające naszą sieć, chociaż niektóre z tych funkcji wymagają płatnej subskrypcji HomeShield Pro. 

Co więcej, X95 jest łatwy w konfiguracji i zapewnia wysoką przepustowość co udowodniły nasze testy. Potrzebujesz wydajnego urządzenia na już, który pozwoli się cieszyć najszybszym internetem w całym domu czy mieszkaniu, a zwykły router nie wystarcza? Deco X95 jest dla Ciebie. Pamiętajcie, że TP-link w swojej ofercie posiada wiele urządzeń sieciowych, więc na pewno znajdziecie coś dopasowane do waszych potrzeb.