niedziela, 14 lipca

Na targach CES 2024 Samsung zaprezentował swój najnowszy koncept – linię odkurzaczy Bespoke Jet Bot Combo. Choć projekt jest jeszcze w fazie rozwoju, to już wiadomo, że jego twórcy mają co do niego spore plany. Czy wywodzące się z niego produkty wyznaczą nowe standardy i zapewnią marce koronę wśród producentów domowych urządzeń sprzątających?

Targi CES to najlepszy dla związanych z branżą technologiczną producentów moment na przedstawienie nowych pomysłów szerszej publiczności. W trakcie odbywającego się w Las Vegas spotkania największych z największych można nie tylko zaprezentować swoje osiągnięcia, ale też ogłosić nadchodzącą w danej dziedzinie rewolucję. A tak chyba można właśnie określić produkt, który w swojej strefie SmartThings pokazali światu przedstawiciele marki Samsung.

Lepsza wersja samego siebie

Odkurzacze od firmy Samsung mogą nie wydawać się specjalną nowością. Kilka propozycji od tego producenta wielu z nas miało okazję przetestować w swoich domach. Wyniki tych działań bywały różne, tak jak różne są opinie i oczekiwania użytkowników tego typu sprzętów. Nie da się jednak ukryć, że dotychczasowych prób marki w tej materii nie należy zaliczać do tych wybitnie udanych, a teraz grono jej konkurentów dodatkowo się poszerzyło i, co nie ulega wątpliwości, rozwinęło.

Mimo to Samsung z optymizmem spogląda w swoje plany i prezentuje najnowsze rozwiązanie, z jakim rynek się jeszcze nie spotkał. Robot sprzątający, nad którym pracują obecnie inżynierowie marki, może bowiem nie tylko odkurzać i myć konserwowaną powierzchnię, ale też wspomagać jej oczyszczanie przez zastosowanie funkcji czyszczenia parą.

Nowa jakość AI od Samsung

Bespoke Jet Bot Combo od Samsung to nowoczesna linia robotów odkurzających, charakteryzująca się wykorzystaniem sztucznej inteligencji na nowym poziomie. Jak można było usłyszeć w czasie spotkań CES, urządzenie, dzięki ulepszonym funkcjom AI i systemowi czyszczenia parą sprawi, że dotychczasowe czynności związane z tym rodzajem domowej aktywności będą dla użytkowników znacznie prostsze i przyjemniejsze. O takiej intencji świadczyć mogą wypowiedziane w Las Vegas słowa jednego z przedstawicieli marki:

Mam wielką przyjemność przedstawić naszą innowacyjną linię odkurzaczy na 2024 rok, Bespoke Jet Bot Combo, która wykorzystuje nasze najnowsze osiągnięcia w zakresie technologii AI, aby znacznie zwiększyć ich użyteczność. Nowy robot tak jak wcześniej zapewnia wydajne sprzątanie, ale również wnosi doświadczenie klienta na nowy poziom dzięki innowacyjnym funkcjom. Jesteśmy przekonani, że dzięki temu sprzątanie będzie dla naszych klientów po prostu wygodniejsze.

Moohyung Lee, wiceprezesa i kierownik zespołu ds. obsługi klienta w branży urządzeń cyfrowych w Samsung Electronics

Co zatem w nowym robocie sprzątającym od firmy Samsung jest tak wyjątkowe, że ma zatrząść światowym rynkiem w posadach? AI w urządzeniach AGD nie jest przecież żadną nowością i to od dawna. A jednak producent Bespoke Jet Bot Combo pokłada w swoim nowym dziele ogromne nadzieje.

Robot sprzątający i Samsung to dobrana para

Z wykorzystaniem podobnie funkcjonującej sztucznej inteligencji mieliśmy już do czynienia w przypadku wcześniejszej wersji robota Bespoke Jet Bot AI+. W nowej odsłonie jednak Samsung zapowiedział rozwinięcie i udoskonalenie zastosowanych dotychczas rozwiązań. Jako najważniejsze w linii produktów Bespoke Jet Bot Combo producent wskazuje sterowaną przez AI funkcję rozpoznawania obiektów, która nie ogranicza się jedynie do przedmiotów. Sztuczna inteligencja ma z powodzeniem radzić sobie z określaniem konkretnych przestrzeni, a także, co bardziej imponujące, z identyfikowaniem różnego rodzaju plam.

Mamy tu więc do czynienia z robotem, który nie tylko rozpozna, które obszary mieszkania powinien omijać z daleka, ale również wie, jaki rodzaj zabrudzenia przychodzi mu zwalczać. Zależnie od przeprowadzonej analizy plamy może on dostosować parametry swojej pracy do rzeczywistej potrzeby. W przypadku uporczywych plam działać ma właśnie wspomniana wcześniej para, która pozwoli na skuteczną eliminację wszelkich, nawet głęboko wtartych nieczystości. To jednak nie wszystko.

Bespoke Jet Bot Combo dokładnie wie, co robi

Bespoke Jet Bot Combo jest w stanie rozpoznać rodzaj podłoża, na którym przychodzi mu pracować, co również wpływa na efektywność sprzątania. W jaki sposób? Analiza AI pozwala na dopasowanie mocy ssania urządzenia, co przekłada się na poziom zużytej w trakcie porządków zgromadzonej w jego akumulatorach mocy. Co więcej, nie mamy tu do czynienia jedynie z informacją o konieczności zwiększenia lub zmniejszenia siły ssącej. Bespoke Jet Bot Combo będzie też wyczulony na konieczność podniesienia nakładek mopa, gdy znajdzie się na łatwym do zamoczenia dywanie, a także będzie w stanie ocenić, czy poziom zabrudzenia jego samego pozwala mu na przekroczenie granicy między twardym a miękkim podłożem. W razie konieczności, by uniknąć wzajemnego zanieczyszczania powierzchni, robot uda się do stacji czyszczącej.

Bespoke Jet Bot Combo od Samsung to też urządzenie zachowujące wysoki poziom higieny osobistej. Po każdym sprzątaniu robot zostaje poddany trzyetapowemu cyklowi czyszczenia kompleksowego nakładek mopa, który obejmuje automatyczne mycie, czyszczenie z użyciem pary oraz suszenie gorącym powietrzem, zapewniając im w ten sposób wysoką higienę bez niepożądanych zapachów.

Premierę urządzenia sprzątającego Samsung Bespoke Jet Bot Combo w Polsce zapowiedziano na rok 2024.

Jeśli interesują Cię nowinki ze świata technologii, możesz znaleźć więcej informacji w naszych pozostałych artykułach.

Z redakcją Think-About związałam się pod koniec 2023 roku i od tego momentu nieustannie zgłębiam tajemnice drugiej strony konsumenckiego świata. Każdego dnia tworzę różnego rodzaju treści, które, mam nadzieję, pomagają Czytelnikom w podejmowaniu bardziej świadomych zakupowych decyzji. W ostatnich latach zdobywałam doświadczenie jako copywriter, współpracując z klientami indywidualnymi, agencjami czy firmami IT. Często tworzenie konkretnych artykułów wiązało się z eksploracją tematów dotychczas mi obcych, co jednak nigdy nie było dla mnie przeszkodą. Wręcz przeciwnie. Możliwość nieustannego poszerzania swojej wiedzy to coś, co niezmiennie pociąga mnie w moim zawodzie. Z wykształcenia jestem muzykiem, jednak to zabawa słowem od dziecka dawała mi prawdziwą radość. Chociaż w swoim życiu pracowałam już w różnych branżach, wiem, że pisanie jest tym, co chcę i co mam szczęście robić na co dzień. W trakcie studiów, oprócz tworzenia dla własnej przyjemności, publikowałam teksty na portalu muzycznym Cameral Music oraz w kwartalniku muzycznym Kamerton. Obecnie prowadzę bloga, na którym pozwalam sobie na dzielenie się z innymi własnym zdaniem na różne tematy oraz tworzoną przeze mną miniaturową prozą. Gdy nie piszę - rysuję, czytam książki o hobbitach i pierścieniach, różach bez imion i stuleciach samotności. Słuchając audiobooków, śledzę losy małego belgijskiego detektywa, a czas przed  teleodbiornikiem spędzam obserwując pojedynki na miecze świetlne i podróże w nadprzestrzeni.