poniedziałek, 17 czerwca

Czarny Piątek zbliża się wielkimi krokami. Zastanawiasz się, czy istnieją sposoby, dzięki którym nie dasz się oszukać właśnie tego dnia? Oczywiście!

Fot. Max Fisher/Pexels

Czarny Piątek, a właściwie z języka angielskiego Black Friday, to komercyjne święto promocji i zniżek zapożyczone prosto ze Stanów Zjednoczonych. Dwudziestego piątego listopada w piątek, wiele sklepów angażuje się oferując jednodniowe obniżki cen na produkty każdej kategorii. Z roku na rok w to święto angażuje się coraz więcej producentów oraz dystrybutorów, gdyż jest to świetna okazja nie tylko dla konsumentów ze względu na zniżki, ale także dla firm ze względu na wysoki utarg.

Niestety, pomimo że według idei ma być to dzień wysokich zniżek sięgających nawet -90%, to niektóre firmy w sposób niemoralny starają się oszukać konsumentów na różne sposoby, by Ci zapłacili tyle samo lub więcej niż zazwyczaj. Najczęściej wykorzystywanym sposobem jest wysoka podwyżka cen od początku listopada, a następnie nakładana zniżka w Czarny Piątek. W efekcie konsument ma wrażenie, że kupił coś dużo taniej, kiedy w rzeczywistości zapłacił dokładnie tyle samo ile warty jest produkt normalnie. Takie praktyki są szeroko krytykowane, jednak nie każdy producent zdaje się przejmować głosem ludu. Jak nie dać się oszukać i czy w ogóle się da?

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Czarny Piątek – analiza cen

Pierwszym i najbardziej sprawdzonym sposobem jest skrupulatna analiza cen przez kilka miesięcy przed 25 listopada. Niestety, nie jesteśmy w stanie śledzić wszystkich sklepów online, a co dopiero sklepów stacjonarnych pod względem każdego produktu. Dlatego ten sposób sprawdzi się tylko w momencie, jeżeli szykujemy się do zakupu konkretnego urządzenia. Wtedy jesteśmy pewni, czy cena określona jako promocyjna w Czarny Piątek jest faktycznie niższa, niż cena regularna danego produktu.

Co jednak w sytuacji, gdy na krótko przed Black Friday zdecydowaliśmy się na zakup jakiegoś urządzenia i nie mamy już czasu na wsteczną analizę rynku? Wtedy z pomocą przychodzi nam strona internetowa o nazwie Ceneo, która w rzeczywistości jest wyszukiwarką zbierającą dane. Jak działa?

W oknie wyszukiwania należy wpisać nazwę producenta oraz model produktu, który nas interesuje. Następnie strona korzystając z własnych zasobów danych, przedstawi średnie wartości danego produktu w okresie ostatnich miesięcy. W ten sposób jesteśmy w stanie przeanalizować ceny i to, czy wartość promocyjna z Czarnego Piątku jest faktycznie promocyjna. Przykładowy wykres przedstawiamy poniżej.

Przykładowy wykres ze strony Ceneo

Kupuj tylko to, co naprawdę potrzebujesz

Nie da się ukryć, że Czarny Piątek to trudny czas dla tych, którym trudno jest oprzeć się rozmaitym zniżkom. Ma to przede wszystkim wymiar psychologiczny, w końcu o to chodzi, że promocje są tylko tego dnia i może nam się wydawać, że następna taka okazja może się nie przydarzyć przez następny rok. Jest to jednak złudzenie, bo w rzeczywistości ceny mogą rosnąć i spadać cały rok. Nie można jednak nie zauważyć, że znacząca podwyżka cen występuje właśnie w listopadzie i grudniu, kiedy to szykujemy się do okresu świątecznego. Jest to związane z kupowaniem prezentów, nic więc dziwnego, że producenci i dystrybutorzy podnoszą cenę produktów tylko po to, by zarobić więcej.

W związku z tym radzimy, by w Czarny Piątek kupować jedynie te produkty, których naprawdę potrzebujemy. W innym wypadku lepiej zakupy odłożyć w czasie o kilka miesięcy, najlepiej na okres poświąteczny lub nawet wakacyjny.

Black Friday – wybierz kilka stron do śledzenia promocji

Oczywiście, w Czarny Piątek prawie wszystkie sklepy oferują gorące zniżki i promocje. Tego dnia nie wiadomo na czym oczy zawiesić, gdyż oferty wyskakują praktycznie z lodówki. Dlatego radzimy, by na ten dzień wybrać sobie kilka stron internetowych, które będziesz śledził. Tylko wtedy będziesz mógł wyłapać najlepsze zniżki, bez obawy, że inni wyprzedzą Cię w trakcie dokonywania zakupu. Jeżeli swoje zainteresowanie rozbijesz na zbyt wiele sklepów internetowych, tym większe prawdopodobieństwo, że najlepsze promocje po prostu Cię ominą.