Na co zwracać uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Trawa rosnąca przy skalniaku i krawężniku może być bardzo uporczywa. Nie usuniemy jej klasyczną kosiarką spalinową, a wycinanie ręcznie byłoby bardzo męczące i zajęłoby sporo czasu. Dlatego też kosa spalinowa jest idealnym uzupełnieniem każdego garażu. Dzięki niej w szybki sposób będziemy mogli pozbyć się źdźbeł trawy znajdujących się w miejscach, do których ostrze kosiarki nie dosięgnie. Na co zwracać uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Kosa spalinowa jest idealnym uzupełnieniem lub alternatywą dla klasycznej kosiarki czy podkaszarki. Możemy ją wykorzystać w wielu sytuacjach – czy to do koszenia wysokich traw na działce, sadzie, czy w ogródku. Warto jednak postawić na narzędzie, które spełni nasze oczekiwania i będzie nam służyło przez długie lata. Aby to zrobić, musimy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

kosa spalinowa na co zwracac uwage przy zakupie

Na co zwracać uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Koszenie trawy w ciasnych zakamarkach, w których nie ma praktycznie żadnego pola manewru jest bardzo uciążliwe i denerwujące. Każdy, kto chociaż raz kosił ogródek, wie, że w takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest odpalenie kosy spalinowej. Jeśli jednak takiej nie mamy, to powinniśmy się w nią wyposażyć. Gwarantuje to niezwykły komfort podczas pielęgnowania naszego podwórka oraz działki. 

Na co sprawdzać uwagę przy zakupie kosy spalinowej, tak, aby spełniła wszystkie nasze oczekiwania i służyła nam przez kilkanaście sezonów? Na rynku znajdziemy wiele modeli, które w teorii oferują to samo. Warto jednak skupić się na konkretnych parametrach, po to, abyśmy nie żałowali swojego zakupu. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na moc silnika, ciężar urządzenia, ale również średnicę cięcia, pojemność zbiornika paliwa i możliwość regulacji rękojeści, ponieważ komfort koszenia jest bardzo ważny. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie kosy spalinowej?

Kosa spalinowa – najważniejsze parametry

Moc silnika

Kosa spalinowa jest urządzeniem, które charakteryzuje się łatwością manewrowania i koszenia w miejscach, do których klasyczna kosiarka nie dotrze. Bardzo ważnym elementem tego narzędzia jest moc silnika. W tym przypadku większa moc jednostki spalinowej wiąże się z dłuższą pracą bez odpoczynku. Jest to niezwykle ważne, kiedy nasza działka jest dość sporych rozmiarów. Warto tutaj także wspomnieć o tym, że kosy spalinowe o większej mocy silnika lepiej radzą sobie ze wszelkimi przeszkodami, które mogą napotkać na swojej drodze. Mowa między innymi o wysokich trawach czy grubych chwastach, z którymi słabsze modele mogą sobie nie poradzić. Moc silnika kosy spalinowej wpływa również na szerokość koszenia. Nie da się nie zauważyć, że na rynku znajdziemy urządzenia o przeróżnej mocy. Najmocniejsze z nich mogą mieć nawet 3 KM mocy

Pojemność zbiornika paliwa

Kupując kosę spalinową, musimy zwrócić uwagę na pojemność zbiornika paliwa, w jaki zostało wyposażone urządzenie. Jeśli obszar, który będziemy kosić, nie jest duży, wystarczy taki o mniejszej pojemności. Większy zaś przydaje się w scenariuszu, kiedy podwórko lub działka, która wymaga koszenia trawy, jest dużych rozmiarów. Zasada jest tu prosta: im większa pojemność, tym rzadsze uzupełnianie mieszanką napędzającą. Warto jednak pamiętać, że rozmiar zbiornika na paliwo wpływa na ogólny ciężar urządzenia. 

kosa spalinowa na co zwracac uwage przy zakupie

Ciężar kosy

Koszenie trawy przy wykorzystaniu kosy spalinowej wiąże się z trzymaniem urządzenia w dłoniach lub w specjalnych szelkach, które ułatwiają manewrowanie urządzeniem. Przez to, że jesteśmy zmuszeni do trzymania całego ciężaru kosiarki, bardzo ważną kwestią w kontekście komfortu pracy jest waga urządzenia. W efekcie – im większy ciężar, tym mniejsza wygoda pracy dla operatora urządzenia. Na rynku znajdziemy urządzenia, których waga może przekroczyć nawet 8 kilogramów, jednak w ofertach producentów znajdują się także lżejsze modele. Im mniejsza waga, tym lepsze manewrowania, a co za tym idzie, dokładniejsza i przyjemniejsza pielęgnacja ogrodu. 

Regulacja rękojeści 

Tak jak już zostało wspomniane, kosę można trzymać na dwa sposoby – za rękojeść lub poprzez podpięcie do niej specjalnych szelek. Wygoda w przypadku pracy na kosie spalinowej jest bardzo ważna, dlatego też warto zwrócić uwagę na możliwość dostosowania rękojeści do naszego wzrostu. Ma to ogromny wpływ na komfort pracy. 

Średnica cięcia 

Średnica cięcia kosy spalinowej odgrywa ważną rolę, ponieważ wpływa na szybkość koszenia trawnika. W teorii może się wydawać, że im większa średnica koszenia, tym szybciej uporamy się z trawą. Warto jednak pamiętać, że duży rozmiar cięcia przekłada się na mniejszą możliwość manewru na niewielkich, trudno dostępnych przestrzeni. Jeśli nasze podwórko nie jest za duże i posiada wiele ciasnych miejsc, w których operowanie kosą może być problematyczne, to lepszym wyborem będzie zakup kosy o mniejszej średnicy cięcia. Analogicznie, jeśli podwórko jest duże i takowych miejsc nie ma, powinno być zupełnie odwrotnie. 

kosa spalinowa na co zwracac uwage przy zakupie

Źródło zdjęć: Husqvarna.