poniedziałek, 17 czerwca

Czasy, w których spędzaliśmy prawie całą dobę w domu, minęły na dobre. W związku z tym coraz trudniej jest mieć kontrolę nad tym, kto przychodzi do naszych drzwi. Istnieje jednak kamera zewnętrzna, która będzie podawać nam te informacje na bieżąco.

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Kto z nas nie był w takiej sytuacji, że czekał na kuriera, który miał pojawić się w konkretnym przedziale czasowym, a ten spóźniał się o dobre kilka godzin? Nie jest to problemem, jeżeli większość czasu siedzimy w domu i możemy poczekać. Konflikt pojawia się wtedy, gdy koniecznie musimy wyjść i nie możemy już dłużej czekać. Całe szczęście zdarza się, że dostawcy, którzy nie zastali nikogo w domu dzwonią i dogadują szczegóły dostawy, ale nie zawsze. 

Kamera zewnętrzna – sposób na kuriera

Tak jak w przypadku mieszkania w bloku czy kamienicy kurier może ze spokojem pod naszą nieobecność zostawić paczkę pod drzwiami lub u najbliższych sąsiadów, to w przypadku domów jednorodzinnych może to być problematyczne. W końcu, jeżeli nikogo nie ma w domu, a paczka zostanie bez opieki gdzieś niedaleko bramy, to ktoś mógłby bez problemu ją ukraść i przywłaszczyć. Nie jest więc to najlepsze rozwiązanie, szczególnie jeżeli nie mamy pod stałą obserwacją swojego podwórka. Rozwiązaniem na to może być kupno kamery zewnętrznej. Jaką wybrać, żeby idealnie spełniała nasze potrzeby?

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Aktualnie na rynku znajdziemy rozmaite firmy i modele kamer zewnętrznych, które potrafią się między sobą różnić ceną, ale także liczbą funkcji, a tym samym możliwościami. Są jednak takie elementy specyfikacji, których nie warto pominąć, jeżeli chcemy w komfortowy sposób korzystać z urządzenia na co dzień. 

Tego pominąć nie można

Najważniejszą funkcją, jaką musi posiadać kamera zewnętrzna jest możliwość wykrywania ruchu. To właśnie za jej pomocą otrzymamy natychmiastowe powiadomienie na swój telefon, gdy tylko ktoś poruszy się w obrębie przestrzeni kontrolowanej przez kamerę. W naszym przypadku najbardziej interesuje nas to, by informacja została przesłana od razu, gdy kurier zbliży się do naszych drzwi lub bramy. Samo powiadomienie jednak nic nam nie da, jeżeli nie będziemy mogli się z nim skontaktować. W tym momencie z pomocą przychodzi funkcja rozmowy w czasie rzeczywistym, która umożliwia nam prowadzenie rozmowy z osobą stojącą pod naszymi drzwiami. Możemy to wykorzystać na przykład do poinformowania kuriera gdzie może bezpiecznie zostawić paczkę. Wszystkie wymienione funkcje posiada kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale, której specyfikację możemy prześledzić poniżej. 

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Specyfikacja – kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren

RozdzielczośćFull HD 1080p
Tryb nocny o zasięgu widzenia10 m
Połączeniepoprzez Wi-Fi
Częstotliwość2.4 GHz
Reflektor LED160 Lumenów
Źródło zasilaniagniazdo sieciowe
Długość kabla3 m (USB)
Wbudowany mikrofon i głośnikTak
Syrena80 dB
Współpraca z Asystentem GoogleTak
Miejsce na kartę SDmax 128 GB (brak w zestawie)
Montaż kamery na ścianieTak
Kompatybilność z systememiOS i Android


Nie tylko licznymi funkcjami kamery stoją, dlatego przed wyborem warto dokładnie przejrzeć parametry techniczne. To właśnie podczas analizy specyfikacji technicznej jesteśmy w stanie na trzeźwo ocenić przydatność urządzenia. W końcu co z tego, że kamera będzie posiadała najciekawsze funkcje, skoro będzie nagrywała w jakości dalekiej od pożytecznej? Właśnie dlatego w tym momencie przejrzymy różne elementy techniczne, których odpowiedni dobór może znacząco wpłynąć na komfort użytkowania kamery.

Skoro to kamera, to na pierwszy rzut warto sprawdzić rozdzielczość, z jaką nagrywa wideo. Według producenta, urządzenie marki Yale nagrywa w jakości Full HD o rozdzielczości 1080p. W przypadku kamer zewnętrznych, jak i wewnętrznych radzimy nie decydować się na wyższe rozdzielczości, gdyż to właśnie 1080p umożliwia nagrywanie w dobrej jakości przy zachowaniu niewielkiej wagi plików. Nie da się ukryć, że może mieć to kluczowe znaczenie w momencie, którym zdecydujemy się na nagrywanie naszego podwórka na przykład w trakcie tajemniczych włamań w okolicy lub gdy martwimy się, że ktoś ukradnie nam naszą paczkę spod drzwi. 

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Jeżeli jesteśmy przy wideo, to nie można nie wspomnieć o trybie nocnym, który szczególnie w okresie zimowym może przysporzyć sobie fanów ze względu na szybko zapadający mrok. W tym czasie paczki mogą być dostarczane, gdy na dworze jest ciemno. W takim momencie może przydać się tryb nocny, który w przypadku kamery zewnętrznej Yale posiada zasięg określony na poziomie 10 metrów. Jest to wystarczająca wartość, by dokładnie podejrzeć nie tylko bezpośrednie wejście do domu, ale także okolice. Co ważne, kamera posiada również wbudowany reflektor LED o mocy 160 lumenów. Jak zobaczycie na nagraniu, w wielu wypadkach, skutecznie wyręcza on tryb nocny, rozświetlając całą okolicę.

Na wyróżnienie zasługuje posiadana przez kamerę Yale funkcja rozmowy dwukierunkowej w czasie rzeczywistym. Aby działała sprawnie, producent zaimplementował głośnik, który uruchamia się jedynie wtedy, kiedy chcemy coś powiedzieć. Taka opcja może się przydać na przykład w sytuacji, gdy chcemy poinformować kuriera, w jakim miejscu może zostawić paczkę. Nic nam jednak z głośnika, jeżeli nie będziemy mogli posłuchać, co kurier ma nam do powiedzenia. Do tego potrzebny jest wbudowany mikrofon, który odbiera dźwięki z otoczenia. 

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Może się jednak zdarzyć, że to nie kurier, a złodziej zdecyduje się stanąć przed naszymi drzwiami. W takim wypadku także możemy wykorzystać rozmowę dwukierunkową, ale zdecydowanie lepiej sprawdzi się syrena generująca hałas na poziomie 80 dB, co można porównać do głośnego krzyku. Jej zadaniem jest odstraszenie nieproszonych gości, jeżeli takowych zauważymy na wideo. Alarm jest aktywowany za pomocą przycisku w aplikacji mobilnej. 

A skoro o aplikacji mobilnej mowa, to kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale sterowana jest właśnie za pomocą takowej o nazwie Yale View. Oprogramowanie jest kompatybilne z systemem iOS i Android oraz asystentami głosowymi Amazon Alexa i Google Assistant. Dzięki temu mamy możliwość podglądania widoku z kamery w czasie rzeczywistym z każdego miejsca na ziemi – o ile mamy dostęp do Internetu. Ponadto urządzenie wyposażono w wejście na kartę SD, która może mieć maksymalną pojemność 256 GB (karty brak w zestawie).

Co znajduje się w opakowaniu

Kamerę zewnętrzną marki Yale dostałam zapakowaną w prostokątnym pudełku. W środku poza urządzeniem znalazło się miejsce na niewielki kartonik, w którym umieszczono elementy mocujące oraz kołki rozporowe i śrubki. Poza tym producent dołączył ładowarkę sieciową (kabel USB jest bezpośrednio przymocowany do kamery zasilanej sieciowo) oraz instrukcje instalacji i konfiguracji.

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Pierwsze wrażenie po uruchomieniu

Przed uruchomieniem urządzenia należy pobrać na smartfona aplikację Yale View dostępną w Apple Store oraz Google Play. Następnie należy postępować zgodnie z etapami konfiguracji wyświetlanymi w aplikacji, na które składają się: podłączenie kamery zewnętrznej do sieci oraz podłączenie urządzenia do naszej sieci Wi-Fi. Można to zrobić skanując kod QR znajdujący się pod spodem kamery. Warto tutaj dodać, że w trakcie procesu konfiguracji napotykamy system przesyłania zakodowanego hasła do sieci w formie „kukania”. Dzięki tej procedurze nie musimy przechodzić skomplikowanej procedury łączenia kamery z siecią – wystarczy, że ustawimy urządzenie blisko telefonu z włączonym dźwiękiem. Ostatnim krokiem jest ustawienie hasła bezpieczeństwa. Warto zauważyć, że w przypadku tego modelu mamy możliwość podłączenia urządzenia tylko za pomocą Wi-Fi (brak opcji podłączenia bezpośrednio kablem do routera). 

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Skoro to kamera zewnętrzna stworzona do instalacji nad drzwiami, to warto ją przymocować do ściany. W tym procesie pomocne będą dołączone do zestawu śrubki i kołki rozporowe (jest ich naprawdę dużo!), szablon montażowy naklejany na ścianę oraz plastikowe elementy mocujące. Jeżeli wolimy, możemy użyć własnych śrubek i kołków o większej średnicy i długości, by mieć pewność, że urządzenie nie spadnie. Przed zamocowaniem jej na ścianie warto jeszcze pamiętać o umieszczeniu karty SD. Aby to zrobić należy uchylić klapkę znajdującą się na górnej ścianie kamery.

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Po dłuższym czasie użytkowania

W czasie, gdy użytkowałam urządzenie z przyjemnością przetestowałam je pod względem kontaktu z kurierami i listonoszami przychodzącymi pod moje drzwi. Podczas tych dwóch tygodni kamera zewnętrzna Yale znacząco ułatwiła mi kontrolę nad tym co się dzieje pod moją nieobecność. Szczególnie przydatna okazała się funkcja wykrywania ruchu. Dzięki niej mogłam w czasie rzeczywistym oglądać wejście do domu. Było to możliwe za pomocą powiadomień, które otrzymywałam za każdym razem, gdy kamera wykryła ruch w obrębie obserwowanej przestrzeni. 

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Równie ciekawa okazała się funkcja rozmowy dwukierunkowej, która znacząco ułatwiała kontakt z osobami przychodzącymi pod drzwi. Jakość rozmowy jest wystarczająca do swobodnej komunikacji, warto jednak zadbać o dobry dostęp do sieci Wi-Fi, by przesył danych był jak najlepszy. 

Co prawda nie miałam okazji przetestować funkcji syreny na złodzieju, bo ten w trakcie testowania urządzenia nie zapukał do moich drzwi, ale jako obiekt testowy wykorzystałam niespodziewającego się nic partnera. Trzeba przyznać, że odgłos alarmu połączony z gwałtownym włączeniem reflektora zrobił na nim piorunujące wrażenie. Na samym końcu warto wspomnieć, że kamera Yale ma osobą rangę produktów CCTV, czyli może służyć jako monitoring.

Czy kamera pomaga w kontakcie z kurierem?

Podsumowując, kamera zewnętrzna to sprzęt, który może przydać się każdemu, kto chciałby mieć oko na drzwi wejściowe lub część podwórka. To właśnie za sprawą takiego niepozornego sprzętu możemy znacząco zyskać na spokoju ducha, jeżeli obawiamy się o swój dobytek podczas naszej nieobecności zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie da się ukryć, że tego typu kamera przyda się także w sytuacjach, gdy spodziewamy się paczki dostarczanej przez kuriera lub listonosza, a nas akurat nie ma w domu. 

Kamera zewnętrzna Wi-Fi All-in-One Light & Siren marki Yale

Nawet jeżeli nie jesteśmy zakupoholikami, a liczba dostarczanych paczek wcale nie jest taka duża, to i tak możemy docenić zalet kamery zewnętrznej. Przecież nie tylko kurierzy mogą pukać do naszych drzwi, ale także ulotkarze oraz niezapowiedziani goście, w tym tacy ze złymi intencjami. W końcu, zależnie od ustawienia, za pomocą kamery zewnętrznej mamy podgląd na żywo nie tylko na drzwi, ale także na część podwórka na odległość 10 metrów.

Kamerę można kupić między innymi tutaj.

Przeczytaj również o innych nowościach marki Yale które poznaliśmy na IFA 2022:
Rezygnuję z tradycyjnych zamków do drzwi – znalazłem świetne promocje