Marzysz o podróży, która wyrwie Cię od domowych obowiązków i pozwoli zapomnieć o zmartwieniach? Na szczęście rzekomo recepty nie ma, ale podróże i tanie bilety lotnicze to jedne z najlepszych rekomendacji. Jeśli zapragnąłeś wypoczynku z dala od polskiego krajobrazu, przewoźnicy mają dla nas kilka niespodzianek. Sprawdź, która linia oferuje najlepsze rabaty i tanie loty – Wizz Air, RyanAir, a może polski przewoźnik LOT?
Tanie loty: RyanAir
W ofercie linii lotniczej znanej z podróży za grosze, znajdziemy noworoczną akcję promocyjną, która obowiązuje do 9 stycznia. Z tej okazji, mamy szansę upolować tanie bilety lotnicze z dużym rabatem – ceny rozpoczynają się od około 59 zł. Podróże mogą być zrealizowane do 31/03/25, tak więc jest szansa na upolowanie jednego z lotów w dość niskiej cenie. Jeśli nie znalazłeś interesujących lotów, najpewniej lada dzień RyanAir przedstawi najnowszą ofertę z rabatami. Szczegóły sprawdzisz pod tym linkiem.
Tanie loty: Wizz Air
Linia WizzAir umożliwia wyloty z 12 polskich miast i kilkadziesiąt docelowych destynacji (jest to zależne od konkretnego lotniska). Najwygodniej skorzystać z wyszukiwarki w zakładce promocyjnej. Cena na banerze ma się nijak do promek, ponieważ tanie bilety lotnicze możemy upolować już od 59 zł (choć baner wskazuje na nieco wyższą kwotę). Nadmienię jednak, że jak w przypadku RyanAir, koszt nie obejmuje dodatkowego bagażu i miejsca.
Tanie loty: LOT
Dobra wiadomość dla osób, które stronią od tanich linii lotniczych lub zamierzają wybrać się w znacznie odleglejsze kierunki! Polska linia lotnicza kontynuuje promocję znaną pod hasłem Szalona Środa. Każda zwiastuje inną promocję. To jednak nie wszystko, albowiem przez 7 dni w tygodniu możemy skorzystać z wyszukiwarki obejmującej tanie loty. Warto zaznaczyć, że budżetowi przewoźnicy oferują bilety lotnicze do znacznie bliższych miejsc – w przypadku LOT, możliwe jest upolowanie nawet międzykontynentalnych podróży.
Tanie loty – na co uważać?
Każdy mniejszy lub większy podróżnik ma własne sposoby na poszukiwanie tanich biletów, jednak jest kilka zasad, które osobiście podpowiedziałabym osobom, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z lataniem.
- Promocje są ograniczone w czasie, tak jak i pula biletów – kto pierwszy, ten lepszy. Jeśli planujesz konkretne miejsce destynacji, nie wahaj się zbyt długo.
- Nie dokonuj zakupu u niezaufanych pośredników, wyszukiwarki połączeń są bardzo pomocne, jednak podczas promocji, rabaty najszybciej pojawią się na stronach/w aplikacjach przewoźników. Co istotne, w przypadku ewentualnego odwołania lub opóźnienia, najłatwiej dochodzić swoich praw bezpośrednio u linii lotniczych.
- Zwracaj uwagę na datę, której dotyczą promocyjne loty oraz wykluczenia. Niewykluczone, że jeden z lotów będzie dostępny w wysoce atrakcyjnej cenie, natomiast powrotna trasa okaże się znacznie droższa.
- Firmy pośredniczące doliczają prowizje, tak więc nawet jeśli wyszukałeś interesujący Cię lot, najpewniej taniej będzie zakupić go u przewoźnika.
- Uważaj na dodatkowe opłaty, w przypadku tanich linii lotniczych takich jak RyanAir czy WizzAir, podstawowa cena nie obejmuje dodatkowego bagażu i możliwości wyboru konkretnego miejsca. Kwoty mogą różnić w zależności od czasu zakupu dodatkowego bagażu, jednak najdroższą opcją zawsze będzie dokupienie miejsca bezpośrednio na lotnisku.
- Ceny poszczególnych lotów wahają się zarówno w zależności od daty, jak i miasta wylotu. W przypadku droższych podróży, nierzadko warto sprawdzić również ofertę pobliskich lotnisk (różnice w cenie mogą wynosić nawet kilkaset złotych).
- Pamiętaj o ubezpieczeniu podróżnym, karta EKUZ (uprawniająca do podstawowej opieki zdrowotnej) może okazać się niewystarczająca. Wykupić możemy je zarówno podczas bukowania biletów, jak i u zewnętrznych ubezpieczycieli. Warto porównywać szczegóły, ponieważ nierzadko stawki wydają się być zbliżone, a zakres ubezpieczeń jest zgoła inny.
- Podstawowy, najtańszy bilet dostępny w budżetowych liniach lotniczych nie gwarantuje wyboru miejsca. Możliwe jest jego wykupienie (w tym m.in. dobór pod kątem wielkości miejsca na nogi, dostępem do okna).
- W przypadku korzystania z budżetowych przewoźników, odwołanie rezerwacji i zwrot kosztów jest raczej niemożliwy. Inaczej sytuacja ma się w przypadku dokupienia ubezpieczenia, jednak jego kwota znacząco przeważa koszt podstawowego biletu.
Gdzie na ferie 2025?
Jeśli twoim celem jest skorzystanie z uroków słońca i przeniesienie się w nieco cieplejsze klimaty, wyjazd z Polski jest konieczny. Niestety większość państw w Europie nie pozwala na plażowanie przy 25 stopniach, jednak w przypadku takich destynacji jak m.in. Hiszpania, Portugalia, Albania, Malta czy Cypr, będzie cieplej, niż u nas. Kierunek jest zależny od własnych oczekiwań – zwiedzanie, leżenie, podziwianie architektury, każdy z nas ma w planach co innego. Jedno jest pewne, aby dorwać tanie loty na ferie, radzę się pospieszyć. Drugą opcją są ferie spędzone w zimowym klimacie, a o to już znacznie łatwiej. Tanie podróże do Włoch lub (nieco droższe) do Austrii, pozwolą cieszyć się aktywnością bez obaw o śnieg i stoki.
Tanie loty to nie wszystko. Pamiętaj, aby przed rezerwacją warto sprawdzić również opcje zakwaterowania – te mogą w wielu regionach wiązać się z większymi kosztami. Zwłaszcza, jeśli marzysz o odwiedzeniu wysoce turystycznych miejsc, a standard hotelu jest dla Ciebie istotny. Niestety bookowanie noclegu na krótko przed pobytem bywa mniej opłacalne, choć zdarzają się odstępstwa od normy. Warto porównać oferty Last Minute z biur podróży, aby określić rzeczywistą opłacalność przyszłego wyjazdu.
Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz wypoczywać poza granicami kraju, ferie możesz wykorzystać na rekreację i sport. Aby wybrać się na letnie wyprawy, warto rozważyć elektromobilne rozwiązania – jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj do: Rowery elektryczne w Lidlu – cena, dostępność i jakość. Nie czekaj do wiosny!