Powrót do szkoły lub na uczelnię? Jeśli na samą myśl o dojazdach masz przed oczami zatłoczone autobusy, codzienne korki i wysokie koszty transportu – mam na to receptę. Jakie hulajnogi elektryczne dla uczniów i studentów warto wziąć pod uwagę? Wytypowałam najlepsze modele dopasowane do wieku oraz oczekiwań!
Hulajnoga elektryczna – dlaczego warto rozważyć jej zakup? Z tymi zaletami trudno dyskutować
Jeśli na co dzień odwozisz dzieci do szkoły lub twoje pociechy same pokonują tę drogę komunikacją miejską, kwestia marnotrawstwa czasu jest Ci najpewniej dobrze znana. Podobnie bywa w przypadku dalszej ścieżki edukacyjnej – odległość od wyspecjalizowanych szkół średnich lub uczelni nie jest aspektem, którym kierujemy się podczas ich wyboru. Niestety za to poświęcenie będzie należało zapłacić – i to całkiem słono.
Popularność hulajnóg elektrycznych stała się niepodważalna, choć ich wynajmowanie na minuty jest dość mało opłacalne. Swoistym kompromisem jest wyposażenie się we własny środek transportu, który nie generuje większych kosztów użytkowania i możemy mu ufać znacznie bardziej, niż wyeksploatowanym modelom po przejściach. Zastanawiasz się, co skłania Europejczyków do rezygnacji z publicznego transportu lub samochodów na rzecz hulajnóg? Oto kilka powodów, które i mnie przekonały!
- Koniec spędzania poranka i popołudnia w korkach kosztem wolnego czasu,
- Oszczędność w zakresie kosztów paliwa i biletów (jedyne, co generuje pewien koszt to cykliczne ładowanie akumulator),
- Niezależność – jedź, kiedy chcesz, bez obaw o spóźnienia i objazdy,
- Dotrzyj tam, gdzie komunikacja nie może. Zaparkuj tam, gdzie Ci wygodnie,
- Kompaktowy rozmiar, możliwość złożenia i dogodnego transportu,
- Mniej spalin, więcej ekologii i kształtowanie dobrych nawyków poprzez aktywność fizyczną połączoną z rekreacją.
Te i wiele innych aspektów czynią hulajnogę elektryczną najlepszym środkiem transportu do szkoły, jak i na uczelnię w centrum miasta. Spędzając czas na świeżym powietrzu, dotleniamy szare komórki tuż przed nadchodzącymi wyzwaniami. Co istotne, jest to dobra alternatywa dla osób, które prowadzą mało aktywny lub siedzący tryb życia. Tu nie ma zmiłuj, na podeście wyprostowana pozycja to priorytet!
Najlepsze hulajnogi do szkoły i na uczelnię
Nasycenie rynku i wszechobecna konkurencyjność są wprawdzie plusem, albowiem możliwe jest przebieranie w ofertach i wybranie idealnego modelu. Z drugiej strony, ustalenie rzeczywistej wydajności i zadowolenie z zakupu nie są już tak oczywiste. Przedsiębiorstwa chwalą się osiągami i atrakcyjnością produktów, ale nie wszystko złoto co się świeci. Przeanalizowałam mnóstwo ofert, aby wybrać najlepsze hulajnogi dla studentów oraz uczniów. Pod uwagę wzięłam również bezpieczeństwo, a wybrane modele zostały wyselekcjonowane zgodnie z przeznaczeniem, jak i wiekiem użytkowników. Sprawdźmy razem, co w trawie piszczy tego lata i na czym warto zawiesić oko myśląc o Back to School!
Hulajnoga elektryczna dla dzieci 12+
Motus Scooty 10 Lite Gen5
Twój maluch stał się prawowitym nastolatkiem? Jeśli chcesz zaszczepić w nim dobre wzorce i oszczędzić stresujących dojazdów komunikacją, godną propozycją jest Motus Scooty 10 Lite Gen5. Hulajnoga elektryczna posiada 10-calowe koła, a jej moc sięga 350-watów. Nie ma obaw o gwałtowne rozładowanie, albowiem wewnątrz znajduje się akumulator o pojemności 7,8 Ah (maksymalny zasięg 30 km). W celu zwiększenia bezpieczeństwa, producent zastosował hamulec tarczowy oraz kierunkowskazy. Jest to idealna hulajnoga dla najmłodszych, albowiem waży zaledwie 12,5 kg.
Motus Scooty 10 Gen5
Hulajnoga do szkoły, której nie powstydzi się żaden nastolatek – mowa tu o bliźniaczym modelu o nieco wyższych osiągach. Motus Scooty 10 Gen5 rozpędza się do prędkości 35 km/h, a pojemny akumulator (15 Ah) pozwala na pokonanie dystansu sięgającego maksymalne 65 km. Model korzysta z KERS (systemu odzyskiwania energii), a nad bezpieczeństwem czuwa hamulec bębnowy. Kolejnym aspektem, który może spodobać się fanom technologii jest Bluetooth i dostęp do mobilnej aplikacji. Hulajnoga o mocy 350-watów waży około 17,8 kg, a deck ma aż 17 cm.
Hulajnoga młodzieżowa 17+
Ruptor R1
Masz pod dachem starszego nastolatka? Pora na większe możliwości w zakresie jazdy. Ruptor R1 rozpędza się do 45 km/h, a dzięki zastosowaniu pojemnego akumulatora (20 Ah), maksymalny dystans wynosi do 80 km. Aby zapewnić należytą kontrolę, hulajnoga elektryczna została wyposażona w mechaniczne, tarczowe hamulce (przód + tył). Dłuższym wyprawom sprzyja zastosowanie systemu KERS. Dostęp do ustawień, jak i historii tras możemy doglądać na wyświetlaczu i w aplikacji. Z uwagi na podzespoły i osiągi, jednoślad waży 24,5 kg i jest dedykowany starszym użytkownikom (umożliwia regulację wysokości kierownicy).
Motus PRO10 Urban
Pora na nowość z oferty Motus, a mowa tu o modelu PRO10 Urban z wahaczowym zawieszeniem. Hulajnoga elektryczna posiada podwójną amortyzację oraz hamulce tarczowe, a szczytowa moc silnika wynosi 800 watów. Maksymalny zasięg sięga 60 km, a to dzięki baterii o pojemności 15 Ah. Biegami możemy sterować z poziomu dużego wyświetlacza, który dodatkowo posiada funkcję ODO i Trip. Ramę wykonano ze stopu magnezu, cechującego się lekkością (model waży 23,4 kg).
Biorąc pod uwagę parametry techniczne, jak i osiągi, to także idealna hulajnoga na dojazd na uczelnię.
Czy jednoślady są uwielbiane przez nastolatków? Dopytałam o wrażenia z dwoje uczniów szkoły podstawowej i średniej:
- Magda (15 lat): Hulajnoga elektryczna była moim marzeniem! Jeżdżę nią do szkoły codziennie po wyznaczonych ścieżkach. Na wyświetlaczu podglądam aktualną prędkość, aby nie musieć gwałtownie hamować.
- Bartek (17 lat): Moja szkoła jest oddalona o kilka kilometrów – z hulajnogą elektryczną pokonuje trasę w kwadrans. Nie muszę spędzać godziny w korkach, a prędkość w granicach 20 km/h jest dla mnie idealna.
Hulajnoga elektryczna dla studenta
Motus PRO10 2022
Rozpoczęcie semestru na studiach zawsze wiąże się z dużym wyzwaniem i dawką stresu. Doskonale pamiętam, ile razy zdarzyło mi się spóźnić przez korek w centrum miasta. Motus PRO10 2022 nie pomoże Ci w zaliczeniu, ale w ekspresowym i bezpiecznym dojeździe już tak! Hulajnoga elektryczna posiada 10-calowe, dętkowe opony i podwójne hamulce tarczowe. Moc silnika wynosi 600 watów, a pojemność baterii to aż 18 Ah, tak więc po uczelni bez obaw można wyskoczyć na dłuższą wycieczkę (maksymalny zasięg 55-70 km).
Dualtron Togo
Jeśli podczas studenckiego okienka planujesz wyskoczyć na obiad lub do pobliskiego lasu, ograniczony czas to najmniejszy problem. Dualtron Togo porusza się z prędkością do 52 km/h, a moc silnika sięga aż 1000 watów. Oświetlenie LED, podwójne zawieszenie sprężynowe i hamulce tarczowe – hulajnoga elektryczna posiada wszystko, co pozwala połączyć dynamikę z bezpieczeństwem. Pełne naładowanie umożliwia pokonanie dystansu sięgającego 65 km.
Studentką nie jestem już dobrych kilka lat, ale nadal doskonale rozumiem ich potrzeby. Z myślą o dojazdach na uczelnię, świetnie sprawdzi się także wcześniej wspomniany model Motus Scooty 10 Gen5.
Hulajnoga elektryczna dla wymagających
Motus PRO10 Sport Daytona
Jesteś studentem o dość nieprzeciętnych wymaganiach? Najwyższa pora przedstawić Motus PRO10 Sport Daytona, którego wygląd nawiązuje do wyścigów Nascar. Wewnątrz znajdują się dwa silniki (2 x 1000 watów) oraz akumulator LG o pojemności 18,2 Ah. Producent postawił na sprężynową amortyzację, podwójne hamulce tarczowe oraz dętkowe opony. Hulajnoga elektryczna może pokonać na jednym naładowaniu do 65 kilometrów. Jest wykonana z kutego aluminium, a dodatkowym plusem wpływającym na wygodę jest szeroki deck.
Dualtron Spider II
Jeśli należysz do grona prawdziwych fanów motoryzacji i lubisz dreszczyk emocji, Dualtron Spider II został stworzony z myślą o tobie. Nominalna moc silników wynosi 2 x 1100 watów a model jako jeden z nielicznych na rynku posiada amortyzator elastomerowy. Wrażenie robi również akumulator, którego pojemność wynosi aż 30 Ah (maksymalny dystans do 100 km). Aby zapewnić użytkownikom stałą kontrolę, producent zdecydował się na tarczowe mechaniczne hamulce (140 mm). Postępy oraz informacje o trasach znajdziesz w aplikacji Dualtron.
Hulajnoga elektryczna może rozwiązać problemy rodziców, ale także niesie wiele zalet dla dzieci oraz nastolatków. Korzystając z okazji, podpytałam młodsze rodzeństwo moich przyjaciół o ich doświadczenia.
- Dagmara (19 lat): Zajęcia na uczelni często wiążą się z kilkugodzinnymi okienkami, co wcześniej zmuszało mnie do spędzania ich w szkolnej auli. Gdy dojeżdżam hulajnogą, mogę wrócić do domu na obiad lub zrelaksować się w nieco oddalonej bibliotece, bez obaw o stanie w korkach.
- Paweł (21 lat): Hulajnoga elektryczna stała się moją pasją. Zacząłem od prostego modelu, ale po kilku latach kupiłem wymarzony jednoślad z podwójnym silnikiem. Na uczelni jestem raz, dwa, a przy okazji mogę wykorzystać czas dojazdu na świeżym powietrzu.
Pamiętaj, aby wybierać modele dostosowane do wieku, możliwości oraz dotychczasowych umiejętności. Jest to priorytet, albowiem jednoznacznie wpływa na bezpieczeństwo oraz komfort. Wszystkie powyższe jednoślady są zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami.
Powyższe modele są dostępne w sklepach z największym wyborem hulajnóg elektrycznych: 7Way.pl, Media Expert, Media Markt, RTV Euro AGD, Decathlon, X-kom oraz Komputronik.
Materiał opracowany dla Barel.