O czym mowa?

Większość telewizorów jakie można w tej chwili kupić w sklepach to urządzenia wyposażone w funkcje Smart TV. Pozwalają one surfować po Internecie za pomocą wbudowanej przeglądarki, instalować aplikacje dostarczane przez producenta (playe’ry popularnych portali, aplikacje mediów społecznościowych czy serwisów informacyjnych), grać w proste gry lub oglądać stream’owane z lokalnego serwera multimedialnego filmy. Ale co zrobić, gdy nabyty parę lat wcześniej telewizor, nie jest wyposażony w wymienione funkcje, a chcielibyśmy móc z nich korzystać, nie wyrzucając przy tym na śmietnik aktualnie używanego urządzenia? W takim przypadku z pomocą przychodzi dongle mini PC. A2W Recenzowane urządzenie to propozycja firmy Measy – model A2W. Sprawdzimy czy warto zainwestować w tego typu produkt, odwlekając na jakiś czas decyzję o zakupie nowego telewizora.

Wygląd i budowa

Urządzenie sprzedawane jest w zgrabnym częściowo przeźroczystym opakowaniu, które pozwala zobaczyć jak wygląda dongle bez wyciągania go z pudełka. Jego wnętrze, poza samym urządzeniem, zajmuje zasilacz z kablem USB, łamana przejściówka HDMI oraz płyta z instrukcją obsługi. W tym miejscu pojawiają się uwagi do producenta i polskiego przedstawicielstwa firmy Measy. Pierwsza dotyczy zbyt krótkiego kabla do zasilania – jest tak krótki, że gniazdko, w którym umieścimy zasilacz musi być bardzo blisko urządzenia. Druga uwaga dotyczy płyty – na jej etykiecie widnieje duży napis DRIVER, co sugeruje, że po jej uruchomieniu będziemy mogli od razu zainstalować oprogramowanie konieczne do połączenia się z A2W. Okazuje się jednak, że na płycie znajdziemy jedynie plik DOC z instrukcją obsługi. Uruchamiamy instrukcję z nadzieją na znalezienie w niej linku do strony, z której można pobrać program EZCast, kompatybilny z donglem. Link jest, ale po jego kliknięciu otwiera się strona z kilkoma chińskimi symbolami, które po przetłumaczeniu oznaczają wystąpienie błędu systemu. Rzut okiem na link i wszystko jest jasne – brakuje jednego znaku. Niby drobnostka, ale nie każdy to zauważy, co może doprowadzić do frustracji w trakcie pierwszej instalacji urządzenia.

[slideshow_deploy id=’17355′]

A2W wykonany jest dość solidnie z czarnego, matowego plastiku i swoim kształtem przypomina większy pendrive ze złączem HDMI. Na węższym boku znajduje się wejście dla kabla zasilającego, dioda aktywności oraz przycisk resetujący urządzenie. W testowanym egzemplarzu ówże przycisk nie pełnił żadnej funkcji, co jak później się okazało miało bardzo prostą przyczynę – przycisku nie było, a w miejscu, gdzie być powinien znaleźliśmy tylko mały otwór o średnicy igły. A2W

Specyfikacja i praca

Dane techniczne:

  • Wejście USB (tylko zasilanie)
  • Wyjście HDMI z obsługą HDCP
  • WiFi w standardzie n
  • Miracast
  • Wymiary: 90x32x14 mm

A2W Mesay A2W uruchamia się automatycznie po włączeniu zasilania. Umieszczenie go wejściu HDMI telewizora powoduje wyświetlenie na ekranie, obrazkowej informacji jak połączyć się z donglem z wykorzystaniem komputera, smartfona czy tabletu. Do rozpoczęcia pracy z urządzeniem konieczne jest zainstalowanie wspomnianej aplikacji EZCast. Użytkownicy smartfonów i tabletów mają ułatwione zadanie, ponieważ na ekranie telewizora wyświetlany jest kod QR, po którego zeskanowaniu uruchamiana jest odpowiednia strona w sklepie Google Play lub App Store z aplikacją EZCast. Po jej zainstalowaniu i uruchomieniu, laptop czy smartfon łączy się z siecią WiFi utworzoną przez dongle A2W. Aby zapewnić łączność z Internetem należy podłączyć dongle do domowej sieci WLAN.

A2W

Aplikacja EZCast wygląda podobnie na poszczególnych platformach, jednak różni się możliwościami. W redakcji testowaliśmy aplikacje dla komputerów z systemem Windows oraz urządzeń mobilnych z Androidem. W przypadku aplikacji dla popularnych „okienek” dostępne są następujące funkcje:

  • pulpit rozszerzony i klonowanie pulpitu
  • zmiana jakości klonowania pulpitów
  • streamowanie plików muzycznych
  • streamowanie plików wideo
  • aktualizacja aplikacji
  • tryb DLNA
  • ustawienia urządzenia

Funkcja klonowania pulpitu działa sprawnie, dopasowując automatycznie rozdzielczość obu ekranów. Zastrzeżenie pojawia się przy opcji pulpitu rozszerzonego – dodatkowy obszar jest tak mały, że ciężko wykorzystać go w jakikolwiek sensowny sposób. Wybierając jakość klonowania pulpitu możemy decydować się na lepszą jakość obrazu kosztem płynności lub wyższą płynność w zamian za niższą jakość obrazu. Streamowanie plików muzycznych działa bez zarzutu. W przypadku streamowania treści wideo niewielki problem pojawia się przy dużych plikach o wysokiej przepływności (filmy w wysokiej rozdzielczości) – urządzenie potrzebuje chwili na zbuforowanie danych. Wyświetlane filmy są dobrej jakości, tak samo jest z dźwiękiem. Właściwie ciężko jest odróżnić czy wyświetlany obraz pochodzi z kabla HDMI podłączonego do laptopa czy z Measy A2W. W trybie DLNA możliwe jest stream’owanie multimediów z aplikacji zgodnych z tym standardem. Wchodząc w ustawienia urządzenia możliwa jest zmiana rozdzielczości wyświetlanego obrazu (1280×720@60 Hz, 1920×1080@24Hz, 1920×1080@30 Hz), zmiana hasła do urządzenia, podłączenie do lokalnej sieci WLAN, zmiana języka, zmiana trybu (EZCast lub EZMirror) i aktualizacja firmware’u. W aplikacji EZCast przeznaczonej na Androida liczba oferowanych funkcji jest większa. Brak klonowania pulpitu zastępuje funkcja EZMirror, która jest kompatybilna z urządzeniami obsługującymi Miracast. Korzystając z aplikacji na urządzeniu z Androidem możemy prezentować zdjęcia zapisane w pamięci urządzenia, uruchomić kamerę z podglądem na podłączonym telewizorze, przeglądać dokumenty zapisane w pamięci urządzenia (pliki doc, pdf, ppt), korzystać z przeglądarki internetowej, oglądać wideo z popularnych serwisów internetowych (YouTube, Vimeo, Videobash i wiele innych), oglądać wideo zapisane na dyskach internetowych, oglądać wideo streamowane na żywo oraz przeglądać treści wideo umieszczone przez naszych znajomych na Facebooku, Linkedin czy tumblr.

[slideshow_deploy id=’17369′]

Co do samego działania aplikacji EZCast musimy zaznaczyć, że na początku testów zdarzały się irytujące zatrzymania jej pracy, występowało sporo problemów przy podłączaniu komputera czy tabletu do dongle’a. W trakcie użytkowania przez redakcję A2W miało miejsce kilka aktualizacji aplikacji EZCast oraz oprogramowania wewnętrznego urządzenia. Aktualizacje te znacząco poprawiły działanie i ogólną ocenę pracy Measy A2W. Ostatnią kwestią, która była utrapieniem do samego końca testów była szybkość połączenia WiFi. Podłączany do A2W tablet, smartfon czy laptop łączy się z Internetem poprzez udostępnione przez dongle łącze. Niestety udostępniane połączenie miało ograniczoną prędkość przez co przeglądanie stron internetowych momentami bywało bardzo uciążliwe, a wręcz niemożliwe. Testy połączenia wykazały spadek szybkości w stosunku do bezpośredniego połączenia z Internetem przez router  nawet o 90%.

Podsumowanie

Czas spędzony na testach Measy A2W pozwala nam stwierdzić, że dongle mini PC może być przydatnym urządzeniem. Szczególnie jest to widoczne w przypadku, gdy w domowym zaciszu korzystamy z kilku urządzeń mobilnych (laptopów, smartfonów, tabletów) i chcemy prezentować z ich pomocą treści multimedialne na ekranie telewizora. Urządzenie takie jak Measy A2W nie zastępuje wszystkich funkcji Smart TV, ale może stać się wybawieniem dla osób, które nie chcą lub nie mogą podłączyć wielu kabli do swojego telewizora. W takim przypadku zastępuje je nieduże urządzenie, niewiele większe od pendrive’a, a oferujące szeroki wachlarz możliwości, szczególnie w czasie korzystania z aplikacji na platformy mobilne. A2W

Doceniamy częste aktualizacje oprogramowania, które zdecydowanie poprawiły komfort użytkowania urządzenia. Producent i polski dystrybutor muszą popracować nad detalami (krótki kabel, instrukcja obsługi i instalacji urządzenia), ale nasza ocena Measy A2W jest dość wysoka. Za korzystny stosunek ceny do jakości w swojej kategorii, przyznaliśmy Measy A2W wyróżnienie:

rozwiązanieZa udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy marce

measy logo

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *