Xiaomi Smart Cooking Robot czy Thermomix – porównujemy multicookery dostępne w 2023 roku

Thermomix – robot kuchenny, choć niezwykle popularny, nie jest jedynym dostępnym na rynku tego typu sprzętem. Jednym z jego konkurentów jest pochodzący z Chin Xiaomi Smart Cooking Robot. Jak wypada on w porównaniu z najbardziej rozpoznawalnym multicookerem?

Ciężko zaprzeczyć – lubimy ułatwiać sobie życie i, jeśli tylko to możliwie, chętnie to robimy. Rewolucja technologiczna nie ominęła praktycznie żadnego obszaru naszego życia. W tym także tego kulinarnego. Na poważnie zaczęło się w chwili, gdy firma Vorwerk wprowadziła na rynek swojego innowacyjnego robota gotującego. Thermomix zaskarbił sobie serca tych oddających się w kuchni swojemu hobby oraz tych, którzy przez gotowanie realizują swoją życiową misję.

Xiaomi Smart Cooking Robot a Thermomix

W naszym kraju pierwszy Thermomix pojawiał się w 1995 roku. Od tego czasu wiele się w świecie produkcyjnym wydarzyło i kolejne firmy rozpoczęły dystrybucję podobnych urządzeń. Dziś możemy testować i porównywać między sobą wiele modeli, w tym również urządzenie, jakim jest Xiaomi Smart Cooking Robot.

Marka Xiaomi znana jest nam nie od dziś. Powszechnie kojarzony z urządzeniami typu smartphone producent w Polsce pojawił się w roku 2016 i podbił serca rozmiłowanych w nowinkach technologicznych użytkowników. Dziś jednak chiński brand to już nie tylko świat telefonii komórkowej, ale też część przyjemnego wykonywania domowych obowiązków. Przykładem tego jest interesujący nas dzisiaj multicooker Xiaomi Smart Cooking Robot.

xiaomi smart cooking robot

Oferowane przez Xiaomi wielofunkcyjne urządzenie gotujące stanowi nieco tańszą alternatywę dla kultowego Thermomixa. Sprawdźmy zatem, jak robot o azjatyckim rodowodzie wypada w porównaniu ze swoim europejskim odpowiednikiem.

Multitasking i inteligencja

Kwestia, na którą nacisk kładzie sam producent, to przede wszystkim wszechstronność urządzenia, którego rozbudowane funkcje pozwolą na maksymalne wykorzystanie potencjału urządzenia przy minimalnie zagospodarowanej powierzchni. Połączenie parowaru i garnka do gotowania pozwala na równoczesne przygotowywanie trzech, a wliczając potrawy w postaci płynnej, nawet czterech dań.

Takie rozwiązanie to spora oszczędność czasu, a jak wiemy, czas to pieniądz. Zwłaszcza gdy spojrzymy na zużycie energii, z jakim musimy się liczyć w trakcie tradycyjnego przyrządzania kilkudaniowych posiłków. I choć jest to niezaprzeczalny plus, to nie można kryć, że właśnie wielozadaniowość to jedno z podstawowych założeń Thermomixa.

xiaomi smart cooking

Urządzenie od Xiaomi wyposażono również w specjalny algorytm CookingloT, który samodzielnie dobiera temperaturę, czas i prędkość mieszania każdego z przygotowywanych dań. Indukcyjne ogrzewanie 3D pozwala multicookerowi osiągnąć temperaturę 180°C. Jednocześnie system kontroli temperatur zapobiega przypaleniu umieszczonych w naczyniu potraw.

Jakie mamy możliwości

Z informacji, które możemy znaleźć na stronie chińskiego producenta wynika, że Smart Cooking Robot łączy w sobie tyle różnych możliwości, iż z powodzeniem zastąpi nam 35 innych urządzeń kuchennego AGD. Mając to urządzenie w swoim domu, moglibyśmy śmiało zrezygnować z takich sprzętów jak kuchenka gazowa, kuchenka elektryczna i indukcyjne, mikser, blender, wyciskarka do soków, frytownica, wolnowar, a nawet ekspres do kawy czy czajnik elektryczny. Co więc dokładnie oferuje nam marka Xiaomi? Poniżej prezentujemy spis funkcji, w jakie wyposażono najpopularniejszy obecnie w sprzedaży Thermomix TM6 oraz interesujący nas dzisiaj Xiaomi Smart Cooking Robot.

thermomix tablica funkcje
xiaomi smart cooking tablica

Przedstawione powyżej listy różnią się od siebie nieznacznie. Wyraźniejszy rozdźwięk między tymi multicookerami dostrzeżemy, zapoznając się z opisami, jakie przedstawiają sami producenci. Marka Xiaomi pokusiła się o zamieszczenie w wykazie możliwości dodatkowych funkcji, podobnych to tych, które urządzenie od Vorwerk również posiada. Mowa tu między innymi o minutniku czy wbudowanej wadze. Funkcję samoczyszczenia ujęto tutaj jako możliwość mycia warzyw.

Oba urządzenia wyposażono w czytelny, kolorowy ekran dotykowy (przekątna: Xiaomi Smart Cooking Robot 8″/Thermomix 6,8″), który ułatwia korzystanie z kuchennego pomocnika. Co jednak różni nasze multicookery, to to, że producent Thermomixa umożliwił sterowanie urządzeniem za pośrednictwem mobilnej aplikacji, natomiast Smart Cooking Robot, poza dostępem do aplikacji mobilnej, wyposażono również w asystenta głosowego.

xiaomi smart cooking robot

O czym jednak warto wspomnieć, tak, jak w przypadku porównania z innym dostępnym na rynku multicookerem, to fakt, że urządzenie od Vorwerk nie jest przystosowane do przyrządzania potraw wymagających smażenia. W tym więc pojedynku Thermomix przegrywa ze swoim rywalem.

Co dostaniemy w zestawie

Kwestią, którą również należy rozpatrzeć, to dostępne wraz z urządzeniami elementy. Nie wszystkie bowiem akcesoria kompatybilne z naszym multifunkcyjnym robotem otrzymamy podczas zakupu zestawu podstawowego. Dodatki do Thermomixa na przykład pojawiają się co jakiś czas w ofercie producenta, jednak ich koszt to często kolejna, dość spora inwestycja.

W ramach zakupu urządzenia Thermomix TM6 otrzymujemy następujące elementy:

 • jednostka główna
 • naczynie miksujące wraz z nożami (noże jednostronne, ustawione na obroty wsteczne pełnią funkcję mieszadła)
 • pokrywa z miarką
 • kopystka
 • Varoma wraz z wkładem i pokrywą (do gotowania na parze)
 • motylek
 • koszyczek
 • osłona przed rozpryskiwaniem
Thermomix

Elementy wchodzące w skład zestawu Xiaomi Smart Cooking Robot:

 • jednostka główna
 • garnek
 • taca do gotowania na parze
 • miarka
 • tacka ociekowa
 • kosz
 • ostrza
 • mieszadło
 • łyżkę
 • łopatkę
 • osłonę

Warto wspomnieć, że niektóre akcesoria, na przykład noże w Thermomixie, mogą pełnić kilka różnych funkcji. Co więcej, nabywając urządzenie od niemieckiego producenta, otrzymujemy 6 miesięcy bezpłatnego dostępu do abonamentu Cookidoo, która w wersji płatnej kosztuje nas 199 złotych rocznie. A skoro o Cookidoo mowa..

Przepisy (nie)dostępne dla każdego

To, co dla amatorów kulinariów będzie z pewnością interesujące, a także niezwykle pomocne, to dostęp do zawartej w pamięci urządzenia bazy przepisów. Xiaomi Smart Cooking Robot zaproponuje nam ponad 200 receptur kuchni całego świata. Liczba ta jest imponująca, jednak nijak nie może się ona równać z dostępną dla posiadaczy abonamentu Cookidoo skarbnicą wiedzy, liczącą ponad 80 tysięcy różnych pozycji.

Warto jednak pamiętać, że korzystając z Thermomixa bez wykupionej subskrypcji, użytkownicy mają dostęp jedynie do 212 prostych pomysłów. Nie zmienia to jednak faktu, że obszerna księga kucharska jest nadal w zasięgu ich ręki.

xiaomi smart cooking

Gdzie można kupić multicooker

Choć wydawać by się mogło, że zakup artykułów AGD nie jest niczym nadzwyczajnym i nie wymaga szczególnego wysiłku, w przypadku prestiżowego Thermomixa sprawa nie jest tak oczywista. I nie mówimy tu tylko o przygotowaniu odpowiednich nakładów finansowych.

O ile propozycję od Xiaomi Smart Cooking Robot możemy nabyć drogą sprzedaży internetowej bez wzbudzania czyjegokolwiek zainteresowania, o tyle zakup od Vorwerk to konieczność zaproszenia do domu przedstawiciela handlowego, który przeprowadzi dla nas prywatną prezentację. I choć taka formuła przedstawienia luksusowego produktu, jakim Thermomix jest niewątpliwie, może przynieść wiele korzyści zainteresowanemu, nie każdemu musi ona przypaść do gustu.

degustacja gotowanie

Co też istotne, za urządzenie sygnowane logo Thermomix przyjdzie nam zapłacić co najmniej 6, a w zestawie ze specjalną dostawką Thermomix Friend nawet 8 tysięcy złotych. W takim wypadku poszukiwanie urządzenia od innego producenta, jednak o podobnych możliwościach i w bardziej przystępnej cenie, jest w pełni uzasadnione.

Thermomix czy Xiaomi Smart Cooking Robot – werdykt?

Decyzja o tym, który z oferowanych na rynku termorobotów wybierzemy, może zależeć od wielu czynników. Jedni będą opierać się na latach doświadczenia i opiniach, które formowały się przez dziesięciolecia, inni zaufają nowej propozycji. Jeśli jednak wyboru między multicookerem od Vorwerk a Xiaomi Smart Cooking Robot mielibyśmy dokonać przez pryzmat oferowanych w przez nie rozwiązań, niewątpliwie należałoby wskazać produkt niemieckiego producenta. Dlaczego?

Cóż, może z punktu widzenia czysto kulinarnych możliwości nie jest to najważniejsze, jednak połączenie kuchennego robota z siecią Wi-Fi, sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji, zdalny dostęp do ustawień i kompatybilnych akcesoriów, może przekonać każdego. Zwłaszcza w czasach, w których gotowanie to nie tylko dobry smak, ale też oszczędność i nowoczesność. A z tym multicooker Thermomix z pewnością można utożsamiać.

Fot. Ilustracje w treści: materiały Vorwerk Group oraz Xiaomi