Wybrałam najlepsze akcesoria rowerowe – 7 gadżetów, które musisz wypróbować

Sezon aktywności na świeżym powietrzu uważam za oficjalnie rozpoczęty. Na ten czas czekało wielu z nas, a zwłaszcza pasjonaci rowerowych wojaży. Odświeżenie jednośladu to jednak nie wszystko, ponieważ niezbędnymi okazują się również… akcesoria rowerowe. Jeśli poszukujesz dodatkowych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa, wygody, a nawet rozrywki – jesteś w odpowiednim miejscu.

kobieta na rowerze

Rower to nie wszystko…

Jak wynika z badań CBOS oraz raportu Nationale-Nederlanden, ponad 70% ankietowanych porusza się od czasu do czasu na rowerze. Popularności sprzyja fakt, że już w 2020 roku długość ścieżek rowerowych na terenie Polski wynosiła 17,3 tys. km. Niezależnie od tego czy mowa o podróżowaniu do pracy, szkoły, czy wyłącznie w celach rekreacyjnych – może być to świetna alternatywa dla zachowania odpowiedniego zdrowia, a przy okazji oszczędności czasu. Nie sposób jednak ukryć, że na przestrzeni dekad, wygląd i funkcjonalność jednośladów uległa znacznym przemianom. Poza lepszymi osiągami, większej wytrzymałości i dodatkowym unowocześnieniom, zmiany dotyczą również zachowań społeczeństwa, a tym samym zagęszczeniu ruchu na drogach. Zważając na powyższe czynniki, wielu z nas poszukuje niemal idealnego modelu – wahając się między elektrycznymi rowerami, a wersjami tradycyjnymi (z badania przeprowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Rowerowe wynika, że około 38% ankietowanych rozważa zakup elektryka). Niezależnie jednak od ostatecznego wyboru, ważne jest również odpowiednie przygotowanie jednośladu oraz dodatkowe wyposażenie.

Rynek akcesoriów i gadżetów elektronicznych przeżywa prawdziwy rozkwit, czego jesteśmy naocznymi świadkami. Do sprzedaży trafiają urządzenia zwiększające bezpieczeństwo, wygodę, a nawet uprzyjemniające dalekie podróże. W jakie z nich rzeczywiście warto się wyposażyć? Oto nasz przegląd akcesoriów rowerowych, które powinieneś przetestować!

Gadżety i akcesoria rowerowe, które zmienią twoje podróże

Nawigacja MIO Cyclo 210

Przemieszczanie się rowerem to nie tylko rutynowa podróż z punktu A do punktu B, ale również odkrywanie nowych miejsc. Niezastąpionym gadżetem okazuje się być nawigacja – funkcjonalność map w smartfonie jest dość ograniczona, a żywotność baterii w trasie pozostawia wiele do życzenia. Mając pod ręką m.in. MIO Cyclo 210, mamy dostęp nie tylko do GPS, ale również licznika kalorii, możliwości wytaczania tras dotarcia i nie tylko. Model wyposażono w ekran o przekątnej 3,5 cala (320 x 480 pikseli) oraz procesor ARM Cortex-A7. Mapy obejmują całą Europę, co może okazać się idealną gratką dla rowerowych pasjonatów podczas wakacji.

akcesoria rowerowe, Nawigacja rowerowa MIO Cyclo 210

Cena: 699 zł – przejdź do sklepu

Smartband Xiaomi Mi Band 7

Podróże rowerowe to niezły trening, a podczas pokonywania długich tras warto mieć na uwadze zarówno statystyki, jak i własne zdrowie. Smartband od Xiaomi umożliwia pomiar tętna, a także poziom nasycenia krwi w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie może okazać się szczególnie wygodne, ponieważ zerknięcie na czytelny wyświetlacz AMOLED jest znacznie bezpieczniejsze, niż korzystanie podczas jazdy ze smartfona. Ponadto, w odróżnieniu od zegarka – jest to kompaktowa wersja z wodoszczelnością na poziomie 5 ATM (do 50 m). Warto wspomnieć, że smartband jest dedykowany zarówno dla użytkowników smartfonów z systemem Android, jak i iOS. Jest to więc urządzenie, które może stanowić świetne akcesorium rowerowe.

smartband, xiaomi, smartband xiaomi, akcesoria rowerowe

Cena: 194,53 zł – przejdź do sklepu

Lokalizator Apple AirTag

Bezpieczeństwo w podróży to priorytet, o co zadbać może m.in. lokalizator. Namierza położenie, dzięki czemu bliscy mogą znaleźć nas za naszą zgodą nawet w dalekich zakątkach. Jedną z najważniejszych funkcjonalności jest jednak znajdowanie rzeczy, a mowa tu choćby o bagażu, a nawet rowerze. Pozostaje niemal niezauważony, a w przypadku trybu poszukiwania, z wbudowanego głośnika rozlega się alert dźwiękowy. Apple zadbało o wodoszczelność – klasa jest zgodna z normą IEC 60529.

lokalizator, apple, airtag,akcesoria rowerowe

Cena: 147 zł – przejdź do sklepu

Radar Garmin Varia RVR315

Jeśli pokonujesz trasę szosą, warto mieć na uwadze zachowania kierowców. Niestety choć stanie w korkach i nasilający się ruch można omijać, wypadków na drodze nie brakuje. Zwłaszcza, gdy poza tłocznymi skrzyżowaniami wspomnimy o hałasie i rozgardiaszu. Radar wsteczny wysyła specjalne alerty w przypadku zbliżającego się pojazdu. Jest to możliwe poprzez Bluetooth oraz ANT+. Co ważne, wychwytuje ruch nawet do 140 metrów, co umożliwia odpowiednią reakcję rowerzysty. Gdy mowa o baterii, jej pojemność pozwala na około 7 godzin użytkowania. Radar może być sparowany zarówno ze smartfonem z systemem Android, jak i iOS.

garmin, radar, radar wsteczny, akcesoria rowerowe

Cena: 519 zł – przejdź do sklepu

Lampki rowerowe KRYPTONITE Avenue F-150 R-75

Podróżujesz po zmroku? Odpowiednie oświetlenie to przede wszystkim widoczność na trasie, a więc i bezpieczeństwo. Zestaw od amerykańskiej marki KRYPTONITE umożliwia aż 4 tryby pracy, a w tym Eco, Mocny, Pulsacyjny i Słaby. Co istotne, lampki są zasilane akumulatorowo, a jeden cykl ładowania zapewnia około 24 godziny działania. Stan zasilania możemy nadzorować dzięki kontrolkom LED. Montaż nie powinien być wyzwaniem nawet dla laika, lampki można przymocować do sztycy oraz kierownicy.

lampki rowerowe, kryptonite, oświetlenie, akcesoria rowerowe

Cena: 349,99 zł – przejdź do sklepu

Kompresor Xiaomi Portable Electric Air

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, komu nigdy nie zdarzyło się doświadczyć w podróży utraty powietrza w oponach. Niestety nie zawsze możemy przygotować się tak, aby uniknąć nieprzewidzianych sytuacji. Mini kompresor od Xiaomi cechuje się ciśnieniem do 150 psi i umożliwia ładowanie w 5 trybach. Gadżet waży zaledwie 480 gram, tak więc może być pod ręką nawet wówczas, gdy nie masz możliwości wzięcia dużego bagażu. Atut może stanowić wyposażenie, a jest to torba do przechowywania, adapter zaworu iglicowego i adapter zaworu Presta.

akcesoria rowerowe, Kompresor do roweru Xiaomi Portable Electric Air

Cena: 209 zł – przejdź do sklepu

Inteligentny kask Unit 1 Kask Faro Blackbird M

Elektronika Smart jest nam bliższa, niż kiedykolwiek. Tego typu urządzenia i gadżety są z nami od dekad, jednak obecne możliwości mogą zadziwiać. Wśród interesujących produktów znalazł się m.in. inteligentny kask, który łączy funkcjonalność wielu akcesoriów. Model Unit 1 wyposażono w światła obsługujące kierunkowskazy i akcelerometry (wykrywające upadek, umożliwiają wysłanie alarmu SOS poprzez urządzenie). Wisienką na torcie jest aplikacja, której funkcjonalność obejmuje nawet dystans i spalone kalorie. Nad prawidłowym bezpieczeństwem czuwa ABS i wkładka EPS, której zadaniem jest ochrona głowy poprzez absorpcję uderzeń.

kask rowerowy, inteligentny kask, akcesoria rowerowe

Cena: 999 zł – przejdź do sklepu

Czy warto inwestować w gadżety i akcesoria rowerowe?

Nie ulega wątpliwości, że choć jednośladami poruszamy się od lat, bez wielu akcesoriów rowerowych udało nam się obyć. Niemniej, warto mieć na uwadze, że nie pełnią one wyłącznie funkcji nowoczesnego gadżetu, a pozwalają uniknąć wielu niebezpieczeństw. Sprawdzanie wiadomości tekstowych podczas jazdy, niedostatecznie oświetlona droga, a nawet nieprzewidziany upadek – wszystko to, ma miejsce niemal codziennie. Statystyki z ostatnich lat pokazują, że wypadków z udziałem rowerzystów wcale nie ubywa. W 2021 roku było ich 3,5 tysiąca, przy czym znaczna większość w terenie zabudowanym. Czy można było tego uniknąć? Odpowiedź zostawiam każdemu z osobna.

Wypadek rowerowy, kask

Wszelkie powyższe akcesoria rowerowe są swego rodzaju inspiracją, albowiem na rynku niemal roi się od rozmaitych modeli, których celem jest sprostanie najbardziej wymagającym użytkownikom. Znajdziemy również podstawowe, budżetowe wersje. Warto dodać, że wiele nowoczesnych akcesoriów rowerowych jest kompatybilna z większością smartfonów, tak więc łączność bezprzewodowa nie powinna stanowić problemu. Do wyboru, do koloru!