
Traktorek kosiarka, mikrociągnik lub kosiarka samobieżna. Nazw jest wiele, ale oznaczają jedno – zwiększają komfort naszej pracy. Dodatkowo urządzenie to możemy wykorzystywać całorocznie!
Decyzja o zakupie traktorka do trawy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim liczą się takie elementy jak rozmiar działki, wielkość samego trawnika, kształt terenu oraz nasz budżet. Jeśli posiadasz dużą działkę ze sporym trawnikiem do koszenia, to traktorek ogrodowy będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ urządzenie pozwala na szybkie i łatwe koszenie dużych obszarów. Doskonale sprawdzi się więc na przykład u posiadaczy dużych działek, łąk, u rolników, w dużych sadach lub w gospodarstwach agroturystycznych.
Traktorki do trawy są także bardziej komfortowe w użytkowaniu niż tradycyjne kosiarki elektryczne lub spalinowe. Jednak jeśli masz mały trawnik, to traktorek ogrodowy raczej nie sprawdzi się w Twoim ogrodzie. To duża maszyna, którą trzeba odpowiednio manewrować. Na małej działce nie będzie wystarczającej przestrzeni. W tym przypadku polecamy na przykład kosiarki lub roboty ogrodowe, które są tańsze w zakupie i łatwiejsze w utrzymaniu.
Traktorek kosiarka jako wielozadaniowe urządzenie
Oczywiście, już sama nazwa traktorka kosiarki przywodzi na myśl, do jakiego zadania jest to urządzenie stworzone. Nie jest to jednak jedyna funkcja, ponieważ mikrociągnik możemy wykorzystywać przez cały rok. Dlatego warto dokładnie rozważyć przed zakupem, do jakich zadań będziemy chcieli używać traktorka ogrodowego.
Najpopularniejsze akcesoria z jakimi możemy się spotkać to przyczepka i pług do odśnieżania śniegu. Zależnie jaki duży mamy ogród lub teren, który chcemy obsłużyć tym urządzeniem, przyczepka może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na przykład zamiast przewozić worki z ziemią lub kwiaty czy sadzonki krzewów na taczce urządzając ogród możemy to zrobić właśnie traktorkiem. Zimy jakie są, każdy wie. Dlatego dobrze mieć taki sprzęt w domu, kiedy okaże się, że pewnego zimowego ranka samochód utknął w śniegu na podjeździe, a do wyjazdu na odśnieżone ulice pozostał jeszcze całkiem spory kawałek drogi.
Jednak należy pamiętać, że nie każdy traktorek kosiarka może pełnić te funkcje. To jest zależne od modelu urządzenia i producenta – czy wprowadził możliwość montowania dodatkowych akcesoriów. Oto przykładowe propozycje, jak możemy wykorzystać nasz ogrodowy sprzęt:
- prace związane z pielęgnacją trawnika – traktorek może służyć jako mulczer, wertykulator, aerator (walec ugniatający), siewnik (do nawożenia trawnika lub rozsiewania nawozów);
- wielosezonowe i całoroczne wykorzystanie – akcesoria takie jak: przyczepka, pług do śniegu, karczownica do pni, zamiatarka.

Jakie parametry brać pod uwagę decydując się na zakup koszącego traktorka ogrodowego
Moc i rodzaj silnika
Wartością w jakiej podaje się moc są KM – konie mechaniczne. Im większa jest moc silnika tym urządzenie będzie mocniej i wydajniej pracować. Jednak i to należy dostosować do obszaru, jaki będzie obsługiwać traktorek kosiarka, na przykład czy mamy w ogrodzie prosty teren, spadzisty lub nierówny. Istotne znaczenie będzie miało także to czy traktorek będzie nam służył tylko i wyłącznie do koszenia trawy, czy będziemy go wykorzystywać także do innych prac – zimą jako pług lub do przewożenia na przyczepce różnych gabarytowo przedmiotów. Mocniejszy silnik sprawi, że traktorek łatwiej podjedzie pod górkę lub odśnieży ciężkie zwały śniegu. W związku z tymi czynnikami należy wybrać odpowiednią moc silnika.
Warto wiedzieć, że silniki traktorków samojezdnych, te które są przeznaczone do mniejszych powierzchni, a więc do 10 000 m2 (100 arów), mają moc silnika około 11-15 KM. Traktorki kosiarki, które mają obsługiwać teren powyżej 10 000 m2 zwykle mają silniki o mocy 16-22 KM.

Silniki można dzielić na różne rodzaje: pod względem ilości suwów, cylindrów, ale te sprawy związane są z samą pracą silnika. Istotne jest to, że silniki czterosuwowe są praktycznie bezobsługowe – tankujemy je jak zwykły samochód. Dwusuwowe wymagają natomiast stosowania odpowiednich mieszanek paliw – są też głośniejsze i emitują więcej spalin.
Nas interesuje bardziej, że silniki mogą być benzynowe, a więc raczej przeznaczone do obsługi mniejszych ogrodów i raczej płaskich terenów. Silniki diesla są trwałe i lepiej skonfigurowane do ciężkich prac. Dobrze sobie poradzą zarówno z dużym obszarem do skoszenia jak i z podjazdami pod wzniesienia. Z pracą silnika wiąże się oczywiście tankowanie paliwa i pojemność baku. Wiadomo, im większa pojemność tym bardziej rośnie komfort naszej pracy. Jednak należy zwrócić uwagę, by kończąc sezon nie zostawiać pełnego baku, bo paliwo po prostu straci swoje właściwości, a silnik może źle pracować.
Powierzchnia, a wielkość kosiarki
Już trochę wspomnieliśmy na temat powyżej. Jednak jest to bardzo istotny aspekt, kiedy decydujemy się jaki model traktorka wybrać, by służył nam najlepiej. Ważny jest przede wszystkim metraż działki czy ogrodu oraz ukształtowanie terenu. Ponadto należy wziąć pod uwagę czy mamy do obsłużenia wielką łąkę, czy na przykład teren, gdzie rosną drzewa i inne nasadzenia. Traktorki, które przeznaczone są do obsługi mniejszych terenów zwykle mają mniejsze gabaryty, ale dzięki temu są bardziej zwrotne. Mają także mniejszą szerokość koszenia, co może okazać się plusem, kiedy trzeba będzie manewrować w wąskich przesmykach pomiędzy rosnącymi krzewami.
Mając do skoszenia duże połacie traw zdecydowanie lepiej będzie wybrać większy traktorek. Kosiarki takie mają duże i mocne silniki, dzięki czemu koszenie przebiega szybciej. Dodatkowo przystosowane są do pracy z różnego rodzaju osprzętem.

Mechanizm koszący
Sam mechanizm umieszczony jest albo centralnie pod traktorkiem, albo z przodu. Zwykle są to dwa ostrza (o różnej budowie), które pracują rotacyjnie. Skoszona trawa jest wyrzucana na bok lub bezpośrednio do kosza. Ważne jest to, że mechanizm ten można regulować – czyli na jakiej wysokości ma być ścinana trawa. Jeżeli teren jest płaski i doskonale nam znany, to ostrza tnące można ustawić niżej. Natomiast jeśli teren jest nierówny i nie jesteśmy pewni, czy pod trawą nie znajdują się na przykład kamienie, to lepiej przystrzyc trawę na wyższej wysokości, co zawsze możemy skorygować przy kolejnym koszeniu.

Kosz na trawę czy mulczowanie – co wybrać?
Wielkość kosza jest zależna od modelu traktorka koszącego, na który się zdecydujemy. Wiadomo, że im większy kosz tym rzadziej trzeba go opróżniać, a więc odrywać się od pracy i zjeżdżać do kompostownika. To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, czy kosz należy opróżniać ręcznie, czy można elektrycznie – jest to kolejne udogodnienie, które skraca nam czas pracy. Jeśli zbieramy trawę do kosza to murawa pozostaje czysta, bez zalegającej ściętej warstwy trawy, która z czasem obsycha i nie wygląda elegancko. Niektóre modele traktorków kosiarek sprzedawane są bez koszy – należy wówczas rozważyć ten dodatkowy koszt zakupu kosza lub ręcznie grabić trawę.

Jeżeli zamierzamy kosić trawę co najmniej raz w tygodniu (lub częściej) to można zastanowić się nad mulczowaniem. Trawa jest mielona i wyrzucana z powrotem do trawnika w postaci bardzo drobnych ścinków. Te resztki opadają na ziemię, gdzie ulegają rozkładowi i stanowią w ten sposób naturalny nawóz. Tak więc, mulczowanie ma swoje wielkie zalety, ale przede wszystkim najważniejsza jest tu regularność. Jeżeli zdarzy się dłuższa przerwa w koszeniu to pozostałe resztki należy zgrabić, ponieważ urządzenie rozdrabniające nie nadąży odpowiednio przetworzyć zbyt długich źdźbeł i będą zalegały na trawie tworząc z czasem suche, szpecące rządki trawy.
Warto wiedzieć – trawa podczas mulczowania wyrzucana jest z boku traktorka kosiarki. Może zdarzyć się sytuacja, że mechanizm koszący natrafi na kamień, wówczas może on wystrzelić z wielką siłą. Lepiej więc, żeby na ten czas nikt inny nie krzątał się w ogrodzie.
Producent
Warto wybrać sprzęt renomowanych firm. Owszem, zapłacimy drożej za wybrany model, ale zyskujemy dostęp do serwisu oraz możliwości wymiany jakiejś części w sytuacji, gdy ta zepsuje się. Mamy także pewność z jakich materiałów zostało urządzenie wykonane. Natomiast wybierając traktorki kosiarki mniej znanych firm zapłacimy mniej, lecz nie wiadomo czy za rok lub dwa dokupimy jeszcze odpowiednie części wymienne.
Inne
Wygodne siedzisko – to istotna sprawa, jeśli mamy spędzać tam po kilka godzin w tygodniu. Warto sobie dobrać siedzisko odpowiednio wyprofilowane, wygodne z możliwością dopasowania wysokości do siebie;
Tempomat – jeżeli przed nami rozciąga się długa połać zielonego trawnika to warto mieć tempomat. Dzięki niemu utrzymamy stałą prędkość bez potrzeby naciskania nogą na gaz;
Samocentrująca kierownica – podobnie jak tempomat, służy naszej wygodzie podczas koszenia długich prostych odcinków trawnika;
Wielkość zbiornika na paliwo – im większy tym rzadziej trzeba się przejmować tankowaniem. Ale jednak warto wiedzieć, żeby paliwo nie pozostało w baku na dłuższy czas, bo zwietrzeje i straci swoje właściwości;
Koła – powinny być szerokie i mieć taki bieżnik, który nie będzie niszczył nawierzchni ;
Zmiana biegów – skrzynia biegów może być manualna lub automatyczna. Dobrze, by była opcja jazdy do tyłu.

Jak obsługiwać traktorek kosiarkę na co dzień?
- Istnieją na rynku preparaty, które sprawiają, że trawa nie przykleja się do obudowy. Warto jednak zmyć po każdym koszeniu zalegające w mechanizmie koszącym resztki trawy, a nawet ziemi. Przy okazji możemy sprawdzić stan ostrzy. Czynność tę wykonujemy na pewno po zakończeniu sezonu, tak by sprzęt był gotowy do pracy na wiosnę;
- Spędzając wiele godzin na traktorku lepiej założyć słuchawki wytłumiające dźwięk oraz czapkę z daszkiem. Fajnym gadżetem może okazać się uchwyt na butelkę z wodą;
- Jeżeli nie zamierzamy korzystać w sezonie zimowym z traktorka to należy zadbać o to, by w baku nie pozostała zbyt duża ilość paliwa. Traktorek dobrze jest nakryć pokrowcem. Nie powinny też być wystawione na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych – dobrze jest postawić go w garażu lub pod wiatką;
- Raz w roku (o ile inaczej nie zaleca producent) należy wymienić olej. W ciągu sezonu należy co jakiś czas sprawdzać jaki jest jego poziom i jeżeli trzeba to uzupełnić, tak by osiągnąć wymagany poziom.