Thermomix czy Vitamix – podobna nazwa i różne urządzenia. Czy warto mieć obydwa?

Trudno znaleźć marki kuchenne z większą rzeszą oddanych fanów niż Thermomix i Vitamix. Entuzjastyczne społeczności różnią się jednak od siebie, podobnie jak same urządzenia. Finalnie te dwa produkty więcej dzieli niż łączy. Sprawdź jakim typem kuchennego bohatera jesteś i jaki oręż lepiej pasuje do ciebie.

Warto zacząć od tego, że zbieżne nazwy nie oznaczają w tym wypadku nawet wspólnej genezy. Marka Vitamix powstała w 1921 roku w USA. Thermomix istnieje od 1971 roku, chociaż historia jego producenta, niemieckiej firmy Vorwerk sięga 1883 roku. Vitamix jako urządzenie do przetwarzania żywności jest starszy, ale pierwsze wersje obydwu urządzeń wyglądały niezwykle podobnie. Jest to niezwykle ironiczne, wobec faktu, że przedstawiciele Thermomixa potrafią nalegać, aby dziennikarze nie używali nazwy Lidlomix (potoczna nazwa na robota Monsieur Cuisine), ponieważ jest zbyt podobna do tej nadanej ich urządzeniu.

Thermomix – multicooker, którego pragną zabiegani

Wiele osób powiedziałoby, że Thermomix jest bardziej unikatowy od Vitamixa. Wszak pierwsze z urządzeń jest produktem oferującym aż 20 trybów i funkcji. To taki wielki elektryczny garnek, który potrafi smażyć, gotować, emulgować, podgrzewać, ubijać, mielić, mieszać, miksować. Ponadto Thermomix posiada wbudowaną bazę przepisów, która pozwala na zautomatyzowanie nie tylko czynności, ale również czasu i sposobów przyrządzania posiłków, tak aby użytkownik mógł tworzyć potrawy nie napotykając żadnych trudności. Thermomix nie jest jednak jedynym urządzeniem w swojej klasie i pomimo jego ogromnej popularności, trudno orzec czy jest najlepszy.

Thermomix gotowanie TM6

Przykładowo wiele osób twierdzi, że co najmniej równie dobry, a zdecydowanie tańszy jest – Monsieur Cuisine, o którym pisaliśmy tutaj. Inni bardziej cenią Tefal Cook4me Touch (nasze porównanie tych dwóch urządzeń przeczytasz tutaj), który posiada funkcję gotowania pod ciśnieniem.

Aktualnie prym wiedzie model o oznaczeniu TM6, chociaż na rynku wtórnym można wciąż znaleźć pojedyncze egzemplarze wersji TM5. Oferta producenta jest prosta. Vorwerk sprzedaje tylko jednego wielofunkcyjnego robota, a jedynym urozmaiceniem jest limitowana wersja Sparkling Black, która jest dokładnie tym samym robotem, ale w trochę zabawniejszej obudowie. Opcjonalnie do Thermomixa można dokupić nieliczne, oryginalne akcesoria (głównie dlatego, że zestaw sprzedażowy jest całkiem pokaźny). Najciekawszym dodatkiem wydaje się być misa mieszająca Thermomix Friend przyspieszająca przygotowywanie posiłków wymagających dwóch naczyń. Drugim pożądanym gadżetem jest szatkownica, która niestety często jest niedostępna. Pisaliśmy na jej temat tutaj.

Warto podkreślić, że zakup Thermomixa nie jest procedurą standardową. Przyszły nabywca musi najpierw umówić się na spotkanie z przedstawicielem firmy obejmujące prezentację. Ponadto ogrom możliwości ma swoją cenę. Robot kosztuje 5 995 zł, a to nie koniec wydatków. Standardowy pakiet obejmuje jedynie 6 miesięcy dostępu do przepisów Thermomix Cookidoo. Aby móc korzystać z pełni możliwości robota, trzeba się przygotować na wyłożenie 199 zł rocznie. Alternatywnie można korzystać z mniej wygodnych przepisów konfigurowanych ręcznie, o których pisaliśmy w artykule o darmowych przepisach bez Cookidoo.

Vitamix – blender, którego używają szefowie kuchni

Oficjalnym dystrybutorem Vitamixa w Polsce jest firma Best Blender. Jak łatwo można zauważyć urządzenie przypomina blender, głównie dlatego, że właśnie nim jest. Mówiąc precyzyjniej Vitamix, to urządzenie, które definiuje blender kielichowy. Sam producent podkreśla, że ten niepozornej urody sprzęt, zastępuje 10 różnych urządzeń kuchennych. Wśród nieoczywistych zastosowań można wymienić przygotowywanie własnej mąki, lodów i domowego masła. Imponujące, ale bez funkcji podgrzewania, daleko mu do możliwości Thermomixa.

Thermomix czy Vitamix

Pomimo mniejszej liczby zastosowań, Vitamix posiada jedną dużą przewagę nad Thermomixem. To urządzenie, które jest niekwestionowanym liderem swojego segmentu. Używają go nie tylko fani, ale również profesjonalne kuchnie najlepszych restauracji świata. Sprzęt nie jest tani jak na swoje możliwości, ale to jednorazowy wydatek zabezpieczony gwarancją na okres 7 do 10 lat, zależnie od modelu. Ponadto podstawowe Vitamixy sprzed kilkunastu lat niczym nie różnią się od tych współczesnych, a użytkownicy nie muszą się przejmować, że ich urządzenie za jakiś czas stanie się przestarzałe.

Czasem trudno sobie to wyobrazić, ale różnica w efektach pracy zwyczajnego blendera, a urządzenia takiego jak Vitamix jest iście ogromna. Przykładem niech będzie koktajl z truskawek. Jeśli napój przyrządzony twoim blenderem ma wyczuwalne pestki, to znaczy że jeszcze wiele można w nim poprawić.

Vitamix – modele

Oferta Vitamix’a dzieli się na urządzenia do użytku indywidualnego oraz sprzęty do profesjonalnej gastronomii. Dystrybutor Best Blender ma aktualnie w swojej ofercie 4 urządzenia konsumenckie. Najtańszy jest model Explorian E310 oferowany za 2445 zł. To klasyczny sprzęt z pokrętłem pozwalającym sterować prędkością. Najdroższy jest natomiast ASCENT A3500I za 4390 zł, który oferuje kilka zautomatyzowanych trybów pracy, zabezpieczenia i możliwość stosowania akcesoriów.

Dystrybutorem profesjonalnych Vitamixów jest firma Profnes oferująca 7 urządzeń, w tym blendery z wyciszoną obudową oraz maszyny mieszające. Ceny urządzeń dla gastronomii mieszczą się w przedziale 4400 – 9200 zł i są oferowane na indywidualne zamówienie.

Thermomix a Vitamix – podobieństwa

Jakieś 50 lat temu mógłbym powiedzieć, że Thermomix i Vitamix to dwa dobre blendery, ale ten pierwszy oferuje możliwość podgrzewania żywności więc można zrobić w nim zupę. Jednakże podczas gdy Vitamix postawił na rozwój podstawowej funkcji, Thermomix wybrał multi-funkcyjność.

Podobieństwem pozostaje więc funkcja blendowania, chociaż w Vitamixie jest ona zdecydowanie lepiej dopracowana. Drugim elementem wspólnym jest możliwość zastąpienia wielu innych przyborów kuchennych. Tutaj ocena jest jednak odwrotna i to Thermomix potrafi zastąpić większą ilość urządzeń.

Obydwa urządzenia są niezwykle drogie, a pomimo tego posiadają bardzo dobrze zorganizowane grupy fanów.

Thermomix czy Vitamix – różnice

Thermomix czy Vitamix? – który wybrać na podstawie różnic? Jak już ustaliliśmy, różnica jest kolosalna. Jedno z urządzeń jest multicookerem więc potrafi przyrządzić ogrom pełnoprawnych, ciepłych posiłków. Drugie jest blenderem, który może przygotować napoje lub półprodukty do dań, ale nie ugotuje za nas obiadu.

Różni się również grupa docelowych odbiorców. Thermomix to sprzęt dla osób zabieganych, nielubiących lub niemogących gotować samodzielnie. Vitamix wybierają natomiast entuzjaści przyrządzania posiłków, właściciele lokali gastronomicznych, profesjonalni kucharze i majętni entuzjaści smoothie.

Thermomixa kupuje się na kilka lat, a żeby wykorzystywać jego możliwości potrzebny jest abonament. Vitamixa można kupić na całe życie i nie przejmować się dodatkowymi kosztami.

Niezwykłe i oddane społeczności

Na koniec warto wspomnieć o społecznościach obydwu urządzeń. Marki bez problemu budują swoje zasięgi bez dodatkowych inwestycji w marketing. Każda z nich posiada grono oddanych influencerów w postaci blogerów, vlogerów i instagramerów o potężnych zasięgach. Na korzyść produktu od Vorwerk przemawia duża sieć przedstawicieli handlowych, którzy na własną rękę próbują budować bańki i społeczności.

Spójrzmy więc jak wygląda to na instagramie. Hasztag thermomix został wykorzystany w 3 188 106 wpisów. Vitamix uzyskał „zaledwie” 565 519 wpisów. Dla porównania hasztag „gotowanie” ma 782 951 wpisów.

Największa polska grupa na Facebook dotycząca Thermomixa ma ponad 300 000 obserwujących. Największa globalna grupa Vitamixa ma około 50 000 członków. Przewaga po stronie Thermomixa jest więc przytłaczająca. Mówimy jednak o skali, w której każdego dnia pojawiają się setki wpisów dotyczących przepisów na obydwa urządzenia, a ilość zasobów i wiedzy jest absolutnie niemożliwa do przetworzenia przez jedną osobę. Żaden fan Vitamixa czy Thermomixa nie pozostanie bez odpowiedzi na jakiekolwiek swoje pytanie dotyczące urządzenia.

Fot. Ilustracje w treści prezentujące Thermomixa to materiały prasowe Vorwerk Group. Ilustracja Vitamixa pochodzi z serwisu Pexels.