The Smog Free Tower – wieża oczyszczająca powietrze

„Zbudujmy największy na świecie oczyszczacz powietrza” – takimi słowami holenderski artysta Daan Roosegaarde zachęca do wzięcia udziału w jego kampanii crowdfundingowej. Celem przedsięwzięcia, jest stworzenie stref czystego powietrza w miastach na całej Ziemi.

smog free tower 1

Zarówno fabryki jak i maszyny użytku codziennego, produkują ogromne ilości dwutlenku węgla. Zanieczyszczenia te mają bardzo duży wpływ na nasze życie, mimo, że nie zawsze je widzimy. W mediach temat smogu jest dość często nagłaśniany, jednak dalsze kroki mające na celu zatrzymanie procesu zatruwania atmosfery nie są podejmowane. Ruch Smog Free chce uczynić nowoczesne miasta metropoliami nadającymi się do zdrowego życia.

smog free tower 2

Niderlandzki pomysł powstał podczas pobytu grupy projektantów w Pekinie, gdzie zadymienie i uliczny brud to przykra codzienność milionów mieszkańców. Po zbudowaniu domowego prototypu nadszedł czas na zbudowanie większego, zewnętrznego „czyściciela”. Efektem 3-letniej pracy jest powstanie projektu The Smog Free Tower. Zadaniem wieży będzie pobieranie miejskiego smogu i rozprowadzanie oczyszczonego powietrza. Autorzy nie podają wielu informacji na temat działania oraz materiałów potrzebnych do budowy, jednak zapewniają, że obiekt nie będzie produkował jakichkolwiek strat (oprócz poboru energii elektrycznej). Wszelkie zanieczyszczenia zostaną przetworzone w małe kostki zbudowane z wchłoniętego węgla. Produktem finalnym ma być ekskluzywna biżuteria będąca „cegiełką” w procesie budowania czystszej przyszłości.

smog free tower 3

Pomysł można wesprzeć poprzez internetowe donacje. W cenie 50 euro otrzymamy kostkę o wymiarach 8,4 x 8,4 mm wypełnioną skompresowanym węglem. Wsparcie w wysokości 250 euro wiąże się z otrzymaniem pierścienia lub spinki do materiału, wykonanych ze stali nierdzewnej i uzupełnionych o sześcian przypominający o problemie zanieczyszczeń. Jedna kostka, symbolizuje smog przefiltrowany z 1000 metrów sześciennych miejskiego powietrza. W przyszłości wieża ma podróżować dookoła świata, odwiedzając najbardziej skażone metropolie.

[iframe width=”600″ height=”450″ src=”https://www.kickstarter.com/projects/1777606920/the-smog-free-tower/widget/video.html” frameborder=”0″ scrolling=”no”> </iframe]