Pamiętacie budynki z bajki Jetsonowie? Takie nowoczesne połączenia wieży widokowej i domku na drzewie. The Skysphere jest już niemalże zrealizowanym projektem, właśnie tego typu obiektu.

The Skysphere (4)

Budynek został wzniesiony z inicjatywy Jono Williams, który był oczywiście głównym inwestorem, a nawet wykonawcą prac. Aby dostać się do pomieszczeń użytkowych, należy wspiąć się po drabince umieszczonej wewnątrz wieży. Jono naturalnie planował zastosowanie windy jednak na tą chwilę nie podął się jeszcze takiego kroku. Jak sam wskazuje, nie ma nic przeciwko drabinom, natomiast wszelkie przedmioty można wciągnąć łatwo na linach.

The Skysphere (1)

Zamiast ścian, zastosowano ogromne przeszklenia, oferujące niesamowity widok na otoczenie. Niestety nie zapewniają one pełnej prywatności. Pierwsze założenie oparte było o zastosowanie elektronicznych paneli w przeszkleniach, które pozwoliłby przyciemniać i rozjaśniać szyby w zależności od potrzeb. Jednakże ze względu na duże koszty, wdrożenie tego rozwiązania zostało wstrzymane.

The Skysphere (2)

Wnętrze zostało wyposażone w duże sofy wypoczynkowe i wielobarwne światło. Całość wpasowuje się w kawalerski/klubowy styl życia. Najbardziej dotkliwym brakiem jest łazienka. Jono planuje budowę komfortowej toalety w bezpośrednim sąsiedztwie swojej wieży. Umieszczenie jej wewnątrz byłoby utrudnione ze względu na ograniczone miejsce na rury kanalizacyjne. Autor zapewnia że jeśli podejmie się budowy kolejnego tego typu obiektu, poważnie pomyśli o rozwiązaniu tej niedogodności. Zdecydowanie łatwiejsza do rozwiązania była kwestia elektryczności. Dach został pokryty panelami słonecznymi, bez problemów zaspokajającymi potrzeby małometrażowego mieszkanka.

The Skysphere (3)

Koszt wybudowania imponującego obiektu to 50 tysięcy dolarów, oraz 3000 godzin pracy. Warto pamiętać, że Jono zdecydował się na sprowadzenie stali z Chin oraz samodzielną pracę przy większości elementów.  Podobno często padają pytania czy możliwy jest zakup własnego The Skysphere. Projektant, budowniczy i właściciel pierwszej sztuki nie wyklucza, że w dalszej przyszłości może zdecydować się na przygotowanie kilku takich budynków na zamówienie.

PS. Jeśli jesteście fanami Jetsonów, musicie zobaczyć też Lunę – czyli współczesny odpowiednik Rozi: Robot LUNA

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *