Szatkownica Thermomix TM5 i TM6 – tanio? Da się!

Interesuje cię szatkownica do Thermomix TM6 czy TM5? Tak czy siak, zapewne dobrze wiesz, że tanio nie będzie. Na szczęście i na to mamy swój sposób! Oto, jak tanio kupić szatkownicę do Thermomixa.

Jesteś użytkownikiem Thermomixa? Wiesz zatem z pewnością, że Vorwerk ma dla użytkowników tego robota kuchennego bardzo ciekawe akcesoria. Wśród nich rekordy popularności bije oczywiście nakładka krojąca, czyli tzw. szatkownica. Dlaczego jest tak lubiana? Zapewne przez to, że bez większego wysiłku wszelkie warzywa i owoce zarówno pokroi nam na cienkie lub grube plastry, jak i poszatkuje na paski o wybranej grubości. Oszczędza to sporo cennego czasu – a nikt przecież nie lubi marnować go na stanie przy kuchennym blacie.

Szatkownica Thermomix – cena i dostępność

Nakładka krojąca od Vorwerk to, dla większości użytkowników tego popularnego robota kuchennego, absolutny must have. Nic dziwnego – jej wykorzystanie znacząco usprawnia krojenie warzyw i owoców. Można stosować ją zarówno do szatkowania twardych warzyw, jak np. marchew, jak też do krojenia bardziej miękkiego pożywienia, np. pieczarek czy truskawek. Niestety, szatkownica ta nie nadaje się do mrożonych czy już ugotowanych składników – wyjątkiem są tu buraki, z którymi da sobie radę nawet, jeśli będą one już poddane obróbce cieplnej.

Nie jest zalecane krojenie czekolady (może zablokować tarczę) i jajek na twardo (będą przyklejać się do tarczy i nie uda się ich dobrze pokroić) oraz świeżych i gotowanych kiełbas, ponieważ są zbyt miękkie, aby nakładka mogła je pokroić na estetyczne plastry

– ostrzega też na swojej stronie internetowej sam Vorwerk.

szatkownica Thermomix

Szatkownica jest przeznaczona do Thermomixa TM5 oraz TM6. Akcesorium aktualnie nie jest dostępne w sklepie internetowym Vorwerk. Znamy jednak cenę – dotychczas przystawka kosztowała 495 zł. Można więc zakładać, że jeśli wróci na wirtualne półki sklepu producenta, to w takiej samej bądź podobnej cenie.

Tania szatkownica do Thermomix TM6 i TM5

Pięć stówek to niemało, a przy podstawowej cenie Thermomixa, dodatkowe akcesoria sprawiają, że robi się z tego majątek. Postanowiłam więc sprawdzić, czy dostępne są jakieś tańsze alternatywy szatkownicy od Vorwerk. I… znalazłam!

Tańsza alternatywa nakładki krojącej do Thermomixa TM5 i TM6 dostępna jest na platformie sprzedażowej Amazon. Kosztuje zaledwie 117,27 zł, a więc praktycznie jedną czwartą ceny oryginalnego akcesorium. W dodatku nie ma problemu z jej dostępnością – jest bowiem w stałej sprzedaży.

tania szatkownica Thermomix

To akcesorium różni się od oryginału – szatkowane warzywa trafiają bowiem bezpośrednio do wnętrza kielicha robota. Dodatkowo, sposób obsługi bardziej przypomina tradycyjną tarkę niż zautomatyzowany sprzęt. Do wyboru mamy plastry oraz cienkie lub grube paski. Nakładka nie porusza się samoczynnie – trzeba własnymi rękami wprawić warzywo w ruch, by je poszatkować. Mimo to, jeśli ktoś ma ograniczony budżet, warto rozważyć tę opcję. W pewnym sensie jest to, według mnie, nowa odsłona tradycyjnej tarki – bardziej stabilna, z wygodnym pojemnikiem w postaci kielicha, jednak nadal wymagająca od użytkownika sporego wysiłku.

Chcę wiedzieć więcej

Alternatywę znajdziesz też w sklepie internetowym Empik. Jest drożej (ta przystawka kosztuje tam aż 489,90 zł), ale i bardziej funkcjonalnie – w porównaniu do szatkownicy z Amazon oczywiście. Mimo to, gdybym miała wydać tyle pieniędzy, postawiłabym raczej na oryginalne akcesorium. Oczywiście, pod warunkiem, że byłoby dostępne – z tym, jak widać, bywa różnie. Niestety, nadal nie da się kupić szatkownicy bezpośrednio od Vorwerk. Przystawka dostępna w Empiku jest więc naprawdę sensowną opcją. Szczególnie, że jest dostępna od ręki, z wysyłką pod same drzwi.

krajalnica Wundermix

Producentem tej szatkownicy jest Wundermix. Jest ona w pełni kompatybilna z Thermomixem TM6, jak i TM5. W przeciwieństwie do akcesorium z platformy Amazon, ta szatkownica ma zbiornik na pokrojone warzywa. Nie jest to jednak konstrukcja taka, jak w oryginalnej przystawce. Ma bowiem formę nakładki na pokrywę robota. Plastry nie spadają więc bezpośrednio do misy robota, a do zbiornika szatkownicy. Pośrodku jest specjalny łącznik, który umożliwia uruchamianie tarczy szatkownicy.

Szatkownica – czy pasuje do nowego modelu Thermomixa

Planujesz zakup nowej wersji Thermomixa TM6, Sparkling Black? Mam dobrą wiadomość! Ten najnowszy wariant również możesz uzupełnić o szatkownicę. Każda przystawka, przeznaczona do standardowej wersji TM6, pasuje również do TM6 Sparkling Black.

Masz Thermomixa? Musisz mieć też te tanie akcesoria, o których nie masz pojęcia!