Szafa parowa dla Ciebie – przegląd dostępnych modeli w 2023 roku

Kontakt ze świeżymi i gładkimi tkaninami to przyjemność dla zmysłów. Dziś, dzięki pojawieniu się urządzenia, jakim jest szafa parowa, możemy zadbać o swoją garderobę w sposób wygodny i skuteczny, a więc nowoczesny. Choć modeli szaf parowych na rynku jest dostępnych jeszcze niewiele, kolejno się im przyjrzymy. Sprawdzimy, co te urządzenia potrafią i czy nowoczesna technika wykorzystania pary jest warta swojej ceny.

Szafa parowa – co musimy wiedzieć przed zakupem?

Na początek zastanówmy się, na co zwrócić uwagę podczas wyboru szafy parowej. Oto kilka parametrów, które pomogą nam w podjęciu decyzji.

Moc pary mocą szafy

Jak sama nazwa wskazuje, podstawowym parametrem, na który przy wyborze tego typu urządzenia należy zwrócić uwagę, jest generator pary. Wydaje się to raczej oczywiste, jednak niektóre sklepy umieszczają w tej samej co szafy parowe kategorii podobne do nich szafy suszące. Te drugie jednak pozbawione są kluczowego elementu, jakim w tym przypadku generator pary właśnie jest.

szafa parowa

Moc pary wyrażana jest w gramach na minutę. O czym nam to mówi? Wartość ta informuje, z jaką siłą urządzenie wyrzuca z siebie powstałą parę wodną, odpowiedzialną za skuteczne wygładzanie powstałych w procesie używania tkanin zagnieceń. Jako najniższą wystarczającą podaje się wartość 20g/min.

Co więcej, intensywna para umożliwia skuteczną eliminację większości znajdujących się na materiałach bakterii i alergenów.

pościel

Szybkie nagrzewanie to sprawne działanie

Jak w przypadku większości sprzętów, w których główną rolę odgrywa ciepło, parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest czas, w jakim dane urządzenie się nagrzewa. W przypadku szafy parowej współczynnik ten nie powinien spadać poniżej 2000 Watów.

Większa pojemność to większa oszczędność

Tym, na co warto również zwrócić uwagę podczas wyboru szafy parowej, jest jej pojemność. To właśnie możliwość poddania całemu procesowi większej ilości ubrań jednocześnie jest główną zaletą urządzenia, która stawia je daleko przed parownicami ręcznymi.

poduszki

Co więcej, sama jej forma umożliwia wygodne suszenie, prasowanie czy dezynfekcję nie tylko elementów garderoby, ale też zabawek czy, na przykład, poduszek i kołder.

Warto również zwrócić uwagę na pojemność zainstalowanego w naszej szafie pojemnika na wodę. To w końcu od niego zależy, jak często płyn trzeba będzie uzupełniać.

Liczy się nie tylko para

Nie da się ukryć, że szafa parowa nie jest elementem domowego AGD, którego zakupu nie odczujemy w naszej kieszeni. Z tego względu należy dokładnie przyjrzeć się funkcjom, jakie dana parownica nam oferuje. Zależnie bowiem od dostępnych w menu urządzenia programów będziemy mieli pewność, że poddane procesowi parowemu materiały będą nie tylko odświeżone, ale też pozostaną nieuszkodzone.

ubrania

Szafy parowe – przegląd modeli

Ponieważ szafy parowe nadal są na naszym rynku zjawiskiem dość egzotycznym, klienci marketów z wyposażeniem AGD mają do wyboru zaledwie kilka modeli. Nie oznacza to jednak, że nie możemy ich między sobą porównać. Poniżej przedstawiamy ranking dostępnych urządzeń w porządku od najtańszych do tych bardziej kosztownych.

Automatyczna szafa parowa Tefal YT3040 Care For You

TEFAL YT4050E1 CARE FOR YOU

Automatyczna szafa parowa Tefal 3040 Care For You pojawiła się na naszym rynku jako pierwsze urządzenie tego typu, łączące w sobie funkcje trzech sprzętów. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób poddawać tkaniny procesowi prasowania, dezynfekcji oraz suszenia. Jak obiecuje producent, w ciągu zaledwie 10 minut możemy doprowadzić naszą koszulę do idealnej gładkości, w ciągu 40 minut pozbędziemy się 99,99 procent szkodliwych bakterii, wirusów i alergenów (bez użycia detergentów), a delikatny, trwający 30 minut program suszenia zapewni naszym tkaninom trwałość bez uszkodzeń, również dzięki specjalnej technologii OptimalTemp.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż jest to jedyny model szafy parowej składanej w naszym zestawieniu. Rozmiar urządzenia po złożeniu i zamontowane w nim cztery kółka, pozwalają na swobodne manewrowanie szafą zależnie od potrzeb.

 • Wymiary: 160 x 78 x 33 cm rozłożona, 92 x 78 x 33 cm po złożeniu (W x S x G)
 • Liczba miejsc: do trzech sztuk odzieży
 • Funkcje: funkcja samoczyszczenia, system antywapienny, regulacja strumienia pary, tryb dezynfekcji,
 • Dodatkowe: technologia OptimalTemp, automatyczne wyłączenie, sterowanie pilotem, pojemnik na wodę 2000 ml
 • Wyposażenie: 12 x klips, 2 x wieszak na ubrania, Pilot

Mieliśmy już okazję opowiadać o tym modelu w jednej z naszych recenzji.

Cena: 2999 zł przejdź do sklepu

Szafa parowa LG Styler S3WF

lgstylers3wf

W przeciwieństwie do parownicy proponowanej przez markę Tefal szafa parowa LG Styler S3WF jest już urządzeniem, dla którego powinniśmy znaleźć jedno, stałe miejsce. Pozbawienie możliwości złożenia pozwala jednak na zaaplikowanie większej liczby elementów na jeden cykl pracy. Dzięki temu para pomoże nam odświeżyć nie tyko ubrania, ale poduszki czy kołdry. Dodatkowo szafę wyposażono w specjalny uchwyt, pozwalający na suszenie spodni z opcją modelowania kantu.

Warto również zaznaczyć, że przy pozostawieniu otwartych drzwiczek możemy usunąć nadmiar wilgoci z całego pomieszczenia. Zastosowana technologia TrueSmart pozwala również na wyeliminowanie niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów.

 • Wymiary: 195,5 x 54,5 x 58,5 cm (W x S x G)
 • Liczba miejsc: 3 koszule + 1 spodnie
 • Funkcje: odświeżanie, suszenie, suszenie po deszczu, suszenie pomieszczenia, spodnie, płaszcze, wełna, sportowe, sanityzacja (pościel), sanityzacja (drobny kurz)
 • Dodatkowe: obsługa aplikacji LGThinQ
 • Wyposażenie: 2 x wieszak na koszule, 1 x wieszak na spodnie, prasa do spodni, półka

Cena: 5999 zł przejdź do sklepu

Szafa parowa Samsung AirDresser DF60A8500CG

Samsung-AirDresser-DF60A8500CG

Kolejny prezentowany w zestawieniu model, choć przez producenta określany również jako szafa odświeżająca, łączy w sobie różne funkcje, w tym także te wykorzystujące parę. W odróżnieniu od wcześniejszych modeli Samsung AirDresser DF60A8500CG oferuje jednak nie tylko suszenie, dezynfekcję czy deodoryzację, lecz również aromatyzację tkanin przy użyciu naszych ulubionych perfum. Umożliwia też jednoczesne odświeżenie aż 6 sztuk odzieży. Perfekcyjne odświeżenie zapewnić ma zastosowana w urządzeniu czterostopniowy proces, obejmujący usuwanie pyłku i kurzu (powietrze), eliminację drobnoustrojów (para), deodoryzację (filtr UV) oraz suszenie (niskie temperatury).

Na uwagę zasługuje również wykorzystanie technologii Self Clean, pozwalającej na samoczynne oczyszczanie się urządzenia po określonej liczbie przeprowadzonych cykli.

 • Wymiary: 185 x 44,5 x 63,2 cm (W x S x G)
 • Liczba miejsc: 3 kurtki/3 pary spodni
 • Funkcje: odświeżanie delikatne, suszenie normalne, suszenie pomieszczenia, płaszcze, wełna, suszenie czasowe, mundurek szkolny, samoczyszczenie, dziecięcy, jeans, kurtki puchowe
 • Dodatkowe: ekran dotykowy, blokada rodzicielska, opóźnione zakończenie, łagodny domyk, odkamienianie, tryb cichy, aplikacja Samsung SmartThings
 • Wyposażenie: 3 x wieszak na koszule, 1 x wieszak na spodnie, półka

Cena: 6999 zł przejdź do sklepu

Szafa parowa LG Styler S3MFC

LG Styler S3MFC

Szafa parowa LG Styler S3MFC to nieco bardziej luksusowa wersja omówionego wcześniej modelu LG Styler S3WF. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że mamy tu do czynienia z urządzeniem zarówno nowoczesnym, jak i eleganckim, które wzbogaci naszą garderobę nie tylko o dodatkowe funkcje, ale też nada jej wyjątkowego stylu. Jeśli chodzi o jej możliwości, są one podobne do wcześniej zaprezentowanych urządzeń. Jak uprzednio mamy tu opcję dezynfekcji, a niskie temperatury suszenia pozwalają chronić nawet najdelikatniejsze materiały, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka powstania nieestetycznych zagnieceń. Szafa susząca jest kompatybilna z aplikacją SmartThinQ.

 • Wymiary: 185 x 44,8 x 58,5 cm (W x S x G)
 • Liczba miejsc: 5 koszul/5 par spodni
 • Funkcje: odświeżanie delikatne/średnie/mocne, suszenie normalne, sanityzacja, własny do pobrania, suszenie po deszczu, suszenie pomieszczenia, płaszcze, wełna, sportowe, sanityzacja (pościel), sanityzacja (drobny kurz)
 • Wyposażenie: 2 x wieszak na koszule, 1 x wieszak na spodnie, prasa do spodni, półka

Cena: 7499 zł przejdź do sklepu

Szafa parowa Samsung AirDresser DF10A9500CG

Samsung-AirDresser-DF10A9500CG

W porównaniu z tańszym modelem DF60A8500CG szafa parowa Samsung AirDresser DF10A9500CG wypada całkiem podobnie. Nie da się jednak przeoczyć kilku elementów, które wyraźnie wywarły wpływ na cenę urządzenia. Prezentowany tu model charakteryzuje się większą pojemnością od swojego poprzednika. Różnicę widać również w designie. Pierwsza szafa dostępna jest w kolorystyce ciemnego lustra, druga to już cristal mirror. W tej parownicy możemy bezpiecznie umieścić nie tylko wełniane elementy garderoby, ale też te wykonane ze skóry czy futra.

 • Wymiary: 196 x 59,5 x 63,2 cm (W x S x G)
 • Liczba miejsc: 5 koszul/5 par spodni
 • Funkcje: odświeżanie delikatne, suszenie pomieszczenia, płaszcze, wełna, suszenie czasowe, program szybki, garnitury, mundurek szkolny, futro/skóra, samoczyszczenie, dziecięcy, zabawki, jeans, kurtki puchowe
 • Dodatkowe: blokada rodzicielska, opóźnione zakończenie, odkamienianie, ekran dotykowy, aplikacja Samsung SmartThings, wieszak obrotowy
 • Wyposażenie: 5 x wieszak na koszule, półka

Cena: 8499 zł przejdź do sklepu

Materiał zawiera linki partnerskie.