Jaka suszarka do ubrań do 2000 zł? Najlepsze suszarki do prania, które nie zrujnują budżetu

Automatyczna suszarka do ubrań to coraz bardziej popularny sprzęt wśród osób poszukujących wygody i efektywności w codziennych zadaniach domowych. To urządzenia, które nie tylko oszczędzają czas, ale także pozwalają zaoszczędzić cenne miejsce w domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad zakupem takiego sprzętu. Jednak na rynku dostępne są dziesiątki różnych modeli, różniących się funkcjonalnością, pojemnością oraz ceną.

W dzisiejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska i pomóc Wam wybrać najlepszą suszarkę do ubrań w cenie do 2000 złotych. Naszym celem jest nie tylko przedstawienie różnych opcji dostępnych na rynku, ale także dostarczenie Wam informacji, które pomogą podjąć świadomą decyzję zakupową.

Suszarka bębnowa to urządzenie umożliwiające szybkie i wygodne suszenie ubrań, bez konieczności ich rozwieszania oraz zdejmowania. Decydując się na tego typu sprzęt, możesz zapomnieć o tym czasochłonnym i żmudnym procesie, a przy okazji zaoszczędzić sporo miejsca. Nie musisz bowiem wówczas myśleć o rozstawianiu rozkładanej suszarki czy zawieszaniu sznurków, ani przejmować się pogodą.

Znika także problem nadmiernej wilgotności, która może negatywnie wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale także powodować pojawienie się pleśni czy grzybów w mieszkaniu. Za kupnem suszarki do ubrań może przemawiać również to, że większość wyjętych z urządzenia ubrań nie wymaga prasowania – można je od razu złożyć i umieścić w szafie. Świeże i pachnące ubrania są praktycznie od razu gotowe do użytku.

Suszarka do ubrań – jakie rodzaje? Na rynku znajdziemy aktualnie kilka typów tych urządzeń.

  • Suszarki do ubrań kondensacyjne. Do suszenia wykorzystują one specjalną grzałkę elektryczną, która podgrzewa pobierane z otoczenia powietrze. Skraplana para jest schładzana i zamieniana w wodę, która następnie trafia do specjalnego, wbudowanego pojemnika (istnieje także możliwość instalacji przewodu odpływowego i podłączenie go do sieci kanalizacyjnej). Tego typu rozwiązanie praktycznie nie wymaga montażu – wystarczy podpiąć urządzenie do gniazdka.
  • Suszarki do ubrań kondensacyjne z pompą ciepła. Istnieją również modele wyposażone w pompę ciepła, która tworzy zamknięty obieg powietrza. Oznacza to, że gorące powietrze jest schładzane i ponownie wykorzystywane, bez utraty energii. Takie działanie pozwala znacząco zmniejszyć opłaty za prąd. W porównaniu do modeli bez pompy ciepła, pobierają one o 50% mniej energii elektrycznej oraz umożliwiają suszenie ubrań w niższych temperaturach, dzięki czemu mamy pewność, że delikatne tkaniny nie zostaną uszkodzone. Aktualnie to najpopularniejszy rodzaj suszarek do prania.
  • Suszarki do ubrań wentylacyjne (inaczej zwane ewakuacyjnymi lub wywiewowymi). Aktualnie są one bardzo rzadko spotykane i zostały wyparte przez suszarki kondensacyjne, głównie ze względu na trudniejszy sposób montażu oraz większy pobór prądu. W przeciwieństwie do wyżej wymienionych, do odparowania wilgoci z odsączonego prania konieczne jest podłączenie do szybu wentylacyjnego. Potrzebny jest do tego oddzielny przewód o długości ok. 1,5 m. Decydując się na taki rodzaj suszarki, musimy odpowiednio zaplanować miejsce jej ustawienia.

W moim rankingu pojawiają się wyłącznie suszarki bębnowe kondensacyjne w zakresie cenowym do 2000 zł. Wytypowałam modele o klasie energetycznej A+++ oraz A++. Zobacz, którą suszarkę do ubrań warto wybrać.

Whirlpool FFT M22 9X2BS PL

Whirlpool FFT M22 9X2BS PL suszarka do prania suszarka do ubrań

Cena: 2 299 zł przejdź do sklepu

To wolnostojąca suszarka bębnowa z pompą ciepła, która jest w stanie pomieścić do 9 kg prania. Została wyposażona w nowoczesną technologię Szósty Zmysł, czyli funkcję ciągłego monitorowania poziomu wilgotności wewnątrz bębna – suszarka automatycznie dobiera parametry oraz temperaturę suszenia, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty. Dzięki przemyślanemu działaniu urządzenie nie marnuje niepotrzebnie energii. Za energooszczędne suszenie odpowiada także pompa ciepła (technologia Heat Pump), która zastępuje tradycyjny element grzewczy. Co istotne, takie rozwiązanie umożliwia pranie w niższych temperaturach (średnio 40°C), a to oznacza, że możemy suszyć nawet delikatne tkaniny, bez obawy, że zostaną zniszczone.

Użytkownik może regulować poziom wysuszenia według własnego uznania oraz wybrać jeden z dostępnych programów, w tym między innymi: Jedwab, Jeans, Koszule czy Kołdry. Oprócz tego istnieje możliwość personalizacji ustawień – możemy wybrać i zapisać pogram, który najlepiej odpowiada naszym potrzebom. Możemy także zadecydować, kiedy ma rozpocząć się cykl suszenia. Do dyspozycji mamy duży, czytelny i intuicyjny interfejs.

Suszarka do ubrań Whirlpool FFT M22 9X2BS PL wyróżnia się przede wszystkim wysoką klasą energetycznąA++ oraz innowacyjnymi funkcjami. W tej cenie to jeden z nielicznych modeli o takich właściwościach.

Deklarowana głośność suszarki to jedynie 64 dB. Wymiary to: 84,9 x 59,5 x 64,9 cm (W x S x G).

Amica ADC82LD

suszarka do ubrań Amica ADC82LD suszarka do ubrań

Cena: 1 999 zł przejdź do sklepu

Suszarka kondensacyjna do ubrań z pompą ciepła, która pomieści do 8 kg odzieży. Urządzenie zostało wyposażone w technologię SensiDry, umożliwiającą automatyczne dostosowanie cyklu pracy do wilgotności załadunku. Funkcja ta zabezpiecza ubrania przed przesuszeniem. Wpływa ona także na ochronę tkanin – oznacza to tyle, że temperatura suszenia jest zdecydowanie niższa niż w przypadku zwykłych suszarek kondensacyjnych, a co za tym idzie, ubrania dłużej zachowują swoją jakość. Nawet najbardziej delikatne tkaniny są suszone w bezpieczny dla nich sposób – urządzenie automatycznie dostosowuje ruch bębna oraz temperaturę do rodzaju materiału.

Dzięki technologii HeatPump ubrania nie są narażone na nadmierne działanie ciepła – specjalne czujniki mierzą poziom wilgotności każdego załadunku i dostosowują do niego czas suszenia. Ma to wpływ nie tylko na bezpieczeństwo ubrań, ale także na niższe zużycie energii, niż w przypadku innych suszarek kondensacyjnych.

Do dyspozycji mamy kilkanaście programów, m.in.: Jeans, Koszule, Pościel, Program MIX, Syntetyki oraz Wełna. Dotykowy wyświetlacz LED umożliwia wybór poziomu suszenia oraz tryb suszenia. Ekran poinformuje nas m.in. o czasie, który pozostał do zakończenia cyklu czy konieczności wyczyszczenia filtra.

Suszarka do ubrań Amica ADC82LD to urządzenie o klasie energetycznej A++, która sprawdzi się do częstych zastosowań w każdym domu.

Deklarowana głośność suszarki to 69 dB. Wymiary to: 84,5 x 59,5 x 65 cm (W x S x G).

Candy RapidO ROE H8A2TE-S

Candy RapidO ROE H8A2TE-S suszarka do prania suszarka do ubrań

Cena: 1 999 zł przejdź do sklepu

To suszarka kondensacyjna z pompą ciepła o pojemności 8 kg, która sprawdzi się do suszenia każdego rodzaju tkanin. Urządzenie zostało wyposażone we wszystkie podstawowe funkcje oraz czujniki, które mierzą temperaturę i wilgotność podczas całego procesu, dzięki czemu pranie jest suszone w bezpieczny sposób, nie zużywając przy tym zbędnej energii.

Do szybkiego i codziennego suszenia ubrań sprawdzi się program 45 minut, natomiast Sport posłuży do suszenia bardziej wymagających tkanin (z membraną; strojów sportowych), które wymagają niższej temperatury oraz stałej kontroli wilgotności. Tym, co wyróżnia suszarkę Candy RapidO ROE H8A2TE-S, jest posiadanie certyfikatu Woolmark, który otrzymują wyłącznie urządzenia spełniające odpowiednie warunki. Jednym z nich jest przygotowanie programu do suszenia wełny z powolnie wzrastającą temperaturą, dzięki czemu mamy pewność, że nasze swetry wełniane nie ulegną sfilcowaniu.

Suszarka do ubrań Bosch dysponuje takimi programami, jak np.: Białe, Eco, Jeans, Kolory, Koszule, Mały załadunek, Program 30 minut, Sport oraz Wełna. Wyświetlacz LED wskazuje pozostały czas pracy, cykl programu, a także informacje o funkcjach specjalnych.

Candy RapidO ROE H8A2TE-S to suszarka o klasie energetycznej A++.

Maksymalna, deklarowana przez producenta głośność suszarki wynosi 67 dB. Wymiary to 85 x 59,6 x 58,5 cm (W x S x G).

Candy Smart Pro CSOE H7A2TE-S

Candy Smart Pro CSOE H7A2TE-S suszarka do prania suszarka do ubrań

Cena: 1 899 zł przejdź do sklepu

To niedroga suszarka kondensacyjna z pompą ciepła z bębnem o pojemności 7 kg i klasie energetycznej A++. Suszarka do ubrań Candy Smart Pro wyposażona jest w podstawowe funkcje, dzięki którym dostosujemy sposób działania do rodzaju tkanin. Wybierając dany program, użytkownik może dodatkowo zmienić ręcznie poziom suszenia. Wśród opcji znajdziemy także specjalny program do suszenia małych ilości prania o nazwie Mały załadunek oraz tryb eco, który ma być najkorzystniejszy pod względem oszczędności energii.

Do dyspozycji mamy również program do suszenia wełny, który dodatkowo otrzymał certyfikat Woolmark. Ważne jest, że aby go posiadać suszarka musi spełniać konkretne i bardzo restrykcyjne wymagania, a jednym z nich jest to, by ruch bębna był powolny, co zapobiega tarciu, a tym samym filcowaniu się materiału. Bezpiecznie wysuszymy również ubrania sportowe za pomocą programu o nazwie Sport. Funkcja SmartPro umożliwia zatrzymanie cyklu po włączeniu maszyny, by dorzucić odzież, o której zapomnieliśmy.

Dostępnych jest kilkanaście programów, w tym m.in.: Bawełna, Codzienny, Do prasowania, Eco, Jeans, Koszule, Mały załadunek, Program 30 minut, Program 45 minut oraz Wełna. Co więcej, po wybraniu danego trybu możemy ustawiać różne opcje, np. Poziom suszenia. Znajdziemy również funkcję Opóźnienia startu czy Wyciszenie (możliwość wyłączenia sygnałów dźwiękowych panelu sterowania). Niestety na panelu suszarki znajdziemy wyłącznie symbole programów, bez podpisów, co może nieco utrudniać szybki wybór – konieczne będzie zapoznanie się z opisem poszczególnych grafik w instrukcji obsługi.

Jak deklaruje producent, maksymalny hałas wynosi 67 dB. Rozmiar to: 85 x 59,6 x 58,5 cm (W x S x G).

Beko DS8412WPB

Cena: 1 848 zł przejdź do sklepu

Beko DS8412WPB to suszarka kondensacyjna z pompą ciepła z bębnem o pojemności 8 kg i klasie energetycznej A++. Oprócz podstawowych funkcji i wielu dostępnych programów suszenia jest wyposażona w takie funkcje, jak boczne panele redukujące drgania, ochrona przed zagnieceniami Beko FreshTherapy czy oświetlenie bębna. Użytkownik ma do dyspozycji aż 16 programów suszenia, w tym: Daily Express, Wełna, Bawełna, BabyProtect czy program czyszczenia suszarki Self Clean. BabyProtect, na przykład, to specjalny program suszenia zaprojektowany w trosce o najmłodszych.

Roczne zużycie prądu przez suszarkę Beko wynosi 235 kWh. Przy pełnym załadunku czas trwania programu wynosi 197 minut, a przy częściowym – 125 minut. A jeśli Twoim problemem jest mało przestrzeni w mieszkaniu, możesz dokupić specjalny łącznik, który pozwoli Ci ustawić suszarkę na pralce (o głębokości min. 45 cm). Maksymalny hałas urządzenia wynosi jedynie 64 dB, a wymiary suszarki wynoszą 52,1 x 59,7 x 84,6 cm (G x S x W).

Szukasz suszarki? Sprawdź również nasz ranking suszarek do ubrań – TOP 7 najlepszych modeli w 2023.

Ranking ten zawiera linki afiliacyjne do sklepów naszych partnerów. Nie ma to żadnego wpływu na wartość merytoryczną tekstu. Jeśli jednak dokonasz zakupu za pośrednictwem któregoś z tych linków, redakcja otrzyma niewielką prowizję i nadal będziemy mogli tworzyć dla ciebie wartościowe treści.