
Projekt Solar Roadways został zaprezentowany na portalu crowdfundingowym indiegogo. Jego idea została oparta na produkcji wytrzymałych, paneli solarnych mogących służyć jako podłoże na drogach i chodnikach. Oprócz głównego aspektu jakim jest skuteczne pozyskiwanie energii słonecznej, Solar Roadways oferują szereg funkcjonalności mających wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania.
Zastosowane w projekcie panele pokryte są wzmocnionym szkłem odpornym na uszkodzenia oraz warunki atmosferyczne, którego powierzchnia oferuje odpowiedni poziom przyczepności. Materiał ten w znacznej swojej części pochodzi z recyklingu. Istotnym elementem projektu jest przekonanie decydentów odpowiedzialnych za budowę infrastruktury drogowej, że korzyści płynące z zastosowania paneli słonecznych wyrównują różnicę cenową w stosunku do tradycyjnych metod. Aktualnie przygotowana wersja Solar Roadways posiada 69 % powierzchni pokrytej panelami słonecznymi, docelowo autorzy chcą uzyskać wynik w wysokości 100%.
Kolejnym atutem paneli ma być wykorzystanie zbieranej energii do zasilania dodatkowych funkcjonalności. Jednym z podstawowych założeń było zastosowanie w Solar Roadways paneli grzewczych pozwalających na roztapianie śniegu, a tym samym nieprzerwaną pracę przez cały rok niezależnie od klimatu. Oczywistymi dodatkowymi atutami są oszczędności spowodowane niższym obłożeniem służb miejskich, czy brakiem konieczności solenia bądź piaskowania dróg. Rozwiązania ma również pozytywne przełożenie dla kierowców, sprawiając że podróż będzie bezpieczniejsza a czynniki zewnętrzne łagodniejsze dla samochodu. Autorzy podkreślają, że roztopienie powłoki śnieżnej oraz lodu umożliwi całoroczne korzystanie z wszelkiego rodzaju jednośladów.
Ponadto każdy panel zostałby wyposażony w szereg wielobarwnych diod. Pozwoliłoby to zastąpienie znaków oraz linii tradycyjnie nanoszonych farbą na asfalt, pozwalając na ich dowolną modyfikację oraz czyniąc je bardziej widocznymi dla użytkowników dróg. Rozwiązanie miałoby być szczególnie przydatne w przypadku zmian w organizacji ruchu, potrzeby umieszczenia znaków ostrzegawczych czy chociażby edycji rozkładu miejsc na parkingach. Dodatkową funkcjonalnością byłoby wykorzystanie czujnika nacisku do podświetlania zagrożeń pojawiających się nocą – przykładowo zwierząt wychodzących na ulicę. Autorzy nie wykluczają, że powierzchnia mogłaby być również zastosowana na płytach lotniskowych.
Zastosowanie paneli Solar Roadways na terenach rekreacyjnych miałoby pozwolić na zmianę ich zastosowania w zależności od aktualnej potrzeby. Przykładowo, w prosty sposób linie i oznaczenia przygotowane z myślą o boisku koszykarskim, mogłyby zostać zmienione w odpowiednie do hokeja czy gdy w szachy.
Okablowanie użyte w przypadku projektu przewiduje system pozwalający przenieść infrastrukturę naziemną, pod ziemię z zastosowaniem szeregu zabezpieczeń oferowanych przez produkt. Osobny układ odpowiadałby za odprowadzanie i filtrowanie wody deszczowej.
Autorami projektu jest małżeństwo: Scott oraz Julie Brusaw którzy opracowali projekt już w 2006 roku. Przygotowana przez nich kampania na portalu indiegogo przewiduje zebranie miliona dolarów który umożliwi zatrudnienie dodatkowej grupy fachowców niezbędnych do wprowadzenia projektu w fazę produkcji masowej. Zamierzony cel został już osiągnięty z nawiązką, mimo że w dniu publikacji tego tekstu do zakończenia akcji zostało jeszcze 6 dni. Osoby które zdecydują się na dotowanie produktu mogą liczyć na prezenty w postaci odpowiednio zmodyfikowanych elementów pochodzących z produkcji Solar Roadways, przykładowo szklane ośmiokąty czy wisiorki wypełnione pokruszonymi bateriami słonecznymi.