Skuteczne sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Kostka brukowa jest nie tylko funkcjonalna, ponieważ pełni funkcję podjazdu do garażu i chodnika, dzięki czemu w deszczowe dni nie musimy poruszać się powodzie czy błocie, ale jest też formą ozdoby naszego podwórka. Jeśli chcemy, aby prezentowała się estetycznie i nie szpeciła naszego domostwa, należy czyścić ją regularnie. Jak to robić? Czy istnieją domowe sposoby na utrzymanie kostki brukowej w nienagannej kondycji? Jakie są Skuteczne sposoby na czyszczenie kostki brukowej? Sprawdźmy to!

Skuteczne sposoby na czyszczenie kostki brukowej.

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Kostkę brukową można czyścić na kilka sposobów i przede wszystkim z wykorzystaniem domowych sposobów. Regularne czyszczenie kostki sprawi, że będzie ona prezentować się atrakcyjnie i schludnie. Musimy więc czyścić ją z różnego rodzaju zabrudzeń, takich jak błoto, plamy oleju, różnego rodzaju tłuszcze czy porostów. Prace nad czyszczeniem kostki możemy zlecić profesjonalistom, ale możemy zrobić to własnoręcznie. Istnieją domowe sposoby, które skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju zabrudzenia. 

Warto na początku podkreślić, że czyszczenie kostki brukowej nie jest skomplikowane i nie wymaga od nas posiadania profesjonalnych urządzeń. Na co dzień wystarczy po prostu twarda (lecz nie druciana) szczotka. Jeśli na kostce pojawiły się plamy, które nie chcą zejść po zalaniu ich wodą, należy użyć detergentu, który na pewno z nimi sobie poradzi. W wielu przypadkach możemy wykorzystać zwykły płyn do naczyń. Podczas spłukiwania mieszanki wody z detergentem przydatna może okazać się myjka ciśnieniowa. Jak widać, do domowego mycia kostki brukowej wcale nie potrzebujemy drogich środków. 

Skuteczne sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Usuwanie porostów – jakie narzędzie wykorzystać?

W przypadku, kiedy na naszej kostce brukowej znajdują się różnego rodzaju porosty, takie jak mech, możemy usunąć je drucianą szczotką drucianą. Jest to mozolna praca, ale z pewnością jest ona skuteczna. Nie musimy obawiać się, że drut naruszy strukturę kostki przy okazjonalnym czyszczeniu. Jej powierzchnia jest na tyle twarda, że wytrzyma szorowanie dwa razy na sezon. Różnego rodzaju chwasty, trawy i mech pojawiają się głównie pomiędzy łączeniami kostki, a ich ręczne usuwanie jest czasochłonne i męczące. Na rynku znajdziemy specjalne szczotki, które stworzone zostały właśnie z myślą o usuwaniu tego typu zabrudzeń. Z jednej strony posiadają one druciane włosie, które skutecznie usuwa mech, a na ich czubie umieszczona jest metalowa końcówka, dzięki której możemy wygrzebać mech i inne porosty z łączeń kostki. 

Bardziej kosztowną lecz mniej pracochłonną alternatywą może być sięgnięcie po akumulatorowe urządzenie do czyszczenia kostki brukowej – np. Dedra Ded7098, lub zakupienie szczotek drucianych na wiertarkę – np. zestawu Wolfcraft WF2133000.

Podczas usuwania porostów warto podlać je mieszanką octu i wody, która skutecznie je zmiękczy. Proporcje powinny wynosić 2:1 (dwie porcje octu na jedną porcję wody). Roztwór ten trzeba dokładnie rozprowadzić po zabrudzonej powierzchni za pomocą pędzla lub spryskiwacza. Metoda ta w żaden sposób nie wpływa na kostkę, nie ulega odbarwieniom, a także nie oddziałuje szkodliwie na glebę. Jeśli to nie pomoże nam w usunięciu mchu, możemy go polać samym octem. Pracując na dużych powierzchniach możemy sięgnąć również po opryskiwacz ogrodowy (np. niedrogi model 5l), który zdecydowanie przyspieszy rozprowadzanie mieszanki. Ostatnim krokiem może okazać się specjalistyczny detergent z właściwościami biobójczymi. Jeśli z niego skorzystamy, musimy przestrzegać instrukcji umieszczonych na opakowaniu.

Jak czyścić mocniejsze zabrudzenia po remoncie? 

Podczas remontów korzysta się z różnego rodzaju materiałów, które mogą zabrudzić naszą kostkę brukową. Mamy tutaj na myśli cement, zaprawy lub farbę. Uniknięcie takich sytuacji podczas remontów graniczy z cudem. Oczywiście w takich przypadkach najlepiej reagować jak najszybciej, jednak nie zawsze jest to możliwe. Prostym sposobem na usunięcie farby, zaprawy czy cementu jest ich zdrapanie i polewanie wodą. Jeśli to nie pomoże, pozostają nam dwa, bardziej zaawansowane sposoby – piaskowanie kostki brukowej lub jej szlifowanie

Pierwszy sposób wykorzystuje sprężone powietrze z ziarenkami piasku. Możemy to zrobić własnoręcznie, a możliwe jest to dzięki specjalnej dyszy, którą można podłączyć do myjki ciśnieniowej. Druga metoda wiąże się z użyciem specjalnych tarcz przeznaczonych właśnie do kostki brukowej. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie tych tarcz, szlifowanie powinno odbyć się na całej powierzchni, a nie tylko na obszarze, w którym znalazło się zabrudzenie. Jeśli ograniczymy się tylko do tego miejsca, będzie ono mocno się wyróżniać na tle całego obszaru. 

Jak usunąć olej?

Kostka brukowa najczęściej służy nam jako podjazd do garażu. Niestety, niekiedy zdarzy się tak, że z silnika auta zacznie kapać olej. Oczywiście jest to typu zabrudzeń, który może nam sprawić zdecydowanie więcej kłopotu. Przy plamach pozostawionych przez olej liczy się szybka reakcja, ponieważ jeśli zostaną one pozostawione na dłużej, to może on wniknąć w strukturę kostki. Jedynym sposobem na usunięcie takiego zabrudzenia jest ciepły strumień wody z detergentem posiadającym odtłuszczające właściwości. Po użyciu detergentu należy pozostawić go na powierzchni przez godzinę, a dopiero potem zmyć wodą. 

Jeśli to nie pomoże, to jedynym rozwiązaniem będzie użycie specjalnego środka do kostki brukowej. Jego użycie wiąże się jednak z możliwością odbarwienia, dlatego też musimy mieć to na uwadze przed pierwszym użyciem. Zakupiony środek warto przetestować w miejscu, które nie jest nadto widoczne, w celu sprawdzenia, czy odbarwienia nie będą się mocno odznaczać. Oczywiście musimy pamiętać o rękawiczkach i o ogólnych zasadach BHP, ponieważ tego typu środki są bardzo żrące

Mycie kostki brukowej a korzystanie z myjki ciśnieniowej

Myjka ciśnieniowa to urządzenie, które warto mieć przy sobie, jeśli zdecydujemy się na czyszczenie kostki brukowej. Urządzenie to jest niezwykle przydatne w tej kwestii. Nie każda myjka jest jednak odpowiednia do takich prac. Musimy zwrócić uwagę na ciśnienie. Moc myjki odgrywa tutaj ważną rolę, ponieważ im większa moc i ciśnienie, tym łatwiej będzie nam usunąć zabrudzenia. Sugeruje się, że urządzenia o mocy mniejszej niż 2 kW i oferujące ciśnienie mniejsze niż 100 barów będzie za słabe. Myjki z ciśnieniem w zakresie od 140 do 180 barów powinny sprostać wyzwaniu. 

W niektórych przypadkach bardzo ważna jest temperatura wody, jaką myjemy naszą kostkę. Dobrze, aby myjka ciśnieniowa ma funkcję podgrzewania, ponieważ w takim przypadku usuwanie zabrudzeń będzie zdecydowanie prostsze. Zaleca się używanie urządzeń, które potrafią podgrzać wodę do temperatury 40 – 50 stopni Celsjusza. Powinniśmy również zwrócić uwagę na przepływ wody. Do skutecznego mycia kostki brukowej dobrze, aby myjka oferowała przepływ na poziomie 350 – 500 l/h. Dla naszego komfortu warto wyposażyć się w urządzenie z lancą i wężem o odpowiedniej długości, paskiem do zawieszenia na ciele i kółkami do prostszego przemieszczania urządzenia. 

Przed zakupem myjki ciśnieniowej, koniecznie przeczytaj nasz przegląd: Najlepsze myjki ciśnieniowe 2022 – ranking popularnych modeli – Makita, STIHL, Karcher i inne

Exit mobile version