Rower elektryczny dla dziecka – bezpieczeństwo, parametry i polecane modele

Sprawność fizyczna, a nawet wiek nie jest żadną przeszkodą uniemożliwiającą poruszanie się na dwóch kółkach z silnikiem. Na rynku pojawiły się rozwiązania również dla najmłodszych użytkowników, jednak obowiązują pewne ograniczenia oraz przepisy. Sprawdź, co należy wiedzieć przed zakupem, aby rower elektryczny dla dziecka był bezpieczny i funkcjonalny.

Rower elektryczny – łatwość poruszania, czy zabawa?

Jednoślad wspomagany silnikiem zdobywa coraz większe zaufanie, a tym samym popularność. Tytułem wstępu, warto wspomnieć o jego historii sięgającej XIX wieku. Nie, to nie żart – pierwszy prototyp powstał już w 1881 roku. Jeśli chcesz dowiedzieć się o ewolucji rowerów elektrycznych, dłuższą chwilę poświęciłam temu w publikacji: Chińskie rowery elektryczne – ukryty potencjał czy tandeta? Powracając do rozpowszechnienia tego typu jednośladów, producenci oferują nam obecnie doprawdy imponujący wachlarz możliwości. Nie da się ukryć, że coraz częściej poszukujemy alternatyw dla podróżowania publicznymi środkami komunikacji, a ceny paliw i zakorkowane miasta skutecznie zachęcają do pozostawiania aut w garażu. Na fali tejże tendencji, czołowe przedsiębiorstwa starają się możliwie najbardziej przystosowywać modele dla osób o różnych preferencjach. Tym samym, rower elektryczny staje się już nie tylko dogodną formą na dotarcie z punktu A do B, ale również pełni funkcję rekreacyjną. Na nowe trendy szczególnie otwarte są dzieci, które stosunkowo szybko przekonały się m.in. do hulajnóg elektrycznych. Nie ukryły się przed nimi również jednoślady z silnikiem, które stały się niemalże nową zabawką. Wielu rodziców stoi jednak przed dużym dylematem – czy rower elektryczny dla dziecka rzeczywiście jest bezpieczny? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko jest uwarunkowane odpowiednim użytkowaniem, wiekiem dziecka, a nawet terenem, po którym będzie się poruszać. Wiele kwestii jest regulowanych przez przepisy pochodzące z Kodeksu Ruchu Drogowego, w myśl których:

Art. 96. 1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat:  

1) rowerem – jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy; 

2) motorowerem – jest karta motorowerowa lub prawo jazdy; 

[…] Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.  

Kwestią, która nie podlega ustępstwom jest również opieka nad najmłodszymi użytkownikami – dzieci poniżej 10 roku życia, mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Gdy mowa o bezpieczeństwie, należy wspomnieć, że często rower elektryczny dla dziecka jest wyposażony w podzespoły o mniejszych osiągach. Pomówię o tym jednak nieco więcej w akapicie, poświęconym parametrom technicznym. Tak czy inaczej, zagrożenia mogą pojawić się wszędzie – spowodowane mogą być zarówno nieodpowiedzialnym zachowaniem dziecka, jak i innych uczestników ruchu. Tym samym, podróże na elektrykach należy traktować z dozą dystansu i ograniczonego zaufania. Jeśli wybierzemy odpowiedni model, rower elektryczny dla dziecka może być formą zabawy, rekreacji, a nawet służyć koniecznym dojazdom do szkoły i nie tylko.

Rower elektryczny dla dziecka

Rower elektryczny dla dziecka – parametry, wyposażenie. To ma znaczenie!

Wybór odpowiedniego modelu dla najmłodszych bywa trudny, ponieważ pod uwagę powinniśmy wziąć nie tylko aspekt wizualny, ale i wiele czynników, które zwiększą wspomniane bezpieczeństwo. Istotnym jest, aby rower elektryczny był dostosowany do wieku, jak i wzrostu dziecka. Najgorsze, co możemy zrobić to usadzić świeżo upieczonego nastolatka na jednośladzie dla dorosłych. Oto kilka priorytetowych parametrów, które powinny przyświecać nam (i naszym pociechom) zakup…

  • Maksymalny zasięg – za ten parametr odpowiada w dużej mierze pojemność baterii. Jeśli twoja pociecha dopiero rozpoczyna swoją przygodę z elektrykami, lepiej aby nie oddalała się zbyt daleko, jednak biorąc pod uwagę rodzinne wycieczki, rozładowanie akumulatora po kilku kilometrach może być rozczarowujące.
  • Maksymalna prędkość – wyrażana w kilometrach, niejako powiązana z wcześniejszym aspektem. Tradycyjne rowery elektryczne (nie uznawane przez kodeks jako motorower), poruszać mogą się do 25 km/h z jednoczesnym wspomaganiem. Dla młodszych użytkowników, zaleca się rower elektryczny o nieco niższych osiągach.
  • Typ hamulca – ich rodzaj to kolejny aspekt, który należycie czuwa nad bezpieczeństwem. Warto nieco dopłacić, aby rower elektryczny dla dziecka posiadał hydrauliczne, tarczowe hamulce. Wśród zalet wyróżnić możemy m.in. większą siłę hamowania.
  • Zastosowane podzespoły – najmłodsi użytkownicy mogą być nieco mniej poradni, gdy mowa o ewentualnych awariach, tak więc wybierajmy wyłącznie modele o sprawdzonych podzespołach. Nie należy w tym zakresie ufać markom słynącym ze słabszej jakości, ponieważ może odbić się to bezpośrednio na bezpieczeństwie. Na uwagę zasługuje tu m.in. silnik, hamulce, przerzutka, opony i nie tylko.
  • Opcja regulacji – czy twój rower dorastał wraz z Tobą? Tę historię zna większość z nas. Możliwość regulowania siodełka i kierownicy jest ważny zarówno względem odpowiedniego dopasowania, jak i w perspektywie dłuższego użytkowania.

Pamiętaj, aby rama oraz koła były odpowiednie dla wzrostu oraz wagi dziecka. Wiele producentów umożliwia kilka wariantów powyższych części. Co ważne, do wypadku może doprowadzić zarówno zbyt duża, jak i zbyt mała średnica kół. Wybierajmy również te modele, których waga jest nieco niższa niż tradycyjnych rowerów dla dorosłych. Wówczas, opanowanie jazdy i poruszanie się będzie dla dziecka znacznie wygodniejsze.

Rower elektryczny dla dziecka – polecane modele

Rockrider E-ST 500

Rower elektryczny dla dziecka Rockrider

Zestawienie rozpoczynamy od modelu górskiego, wyprodukowanego przez Decathlon pod marką Rockrider. E-ST 500 posiada 26-calowe, dwukomorowe koła, tak więc jest przeznaczony dla nieco wyższych użytkowników (jak wynika z zapewnień, ten rower elektryczny dla dzieci może być użytkowany już od 9 roku życia). Pojemność akumulatora wynosi 380 Wh, natomiast wspomaganie – 250 Watt.

Sprawdź ofertę

VR46 Kid Motorbike-X

Rower elektryczny dla dziecka VR46

Kolejny model jest dedykowany znacznie mniejszym dzieciom, o czym świadczą m.in. 16-calowe opony. Producent ograniczył maksymalną prędkość do 16 km/h, aby poruszanie się było bezpieczne nawet dla kilkulatka. Valentino Rossi 46 będzie odpowiedni dla użytkowników o wzroście od 105 do 135 cm, których waga nie przekracza 45 kg. Tym samym, może być to całkiem dobra propozycja, gdy mowa o pierwszym elektryku.

Sprawdź ofertę

Haibike Alltrack Kids Gloss Lime Crystal Red

Rower elektryczny dla Haibike

Czy wiesz, że rower elektryczny dla dziecka może być równie dobrze wyposażony jak modele dla dorosłych? Dobrym przykładem jest nieco droższa propozycja od Haibike. Wewnątrz zastosowano akumulator o pojemności 400 Wh, a elektryk pozwala na osiąganie prędkości w granicach 20 km/h. Nad bezpieczeństwem czuwają hydrauliczne, hamulce tarczowe Tektro M282.

Sprawdź ofertę

woom 6 UP

Rower elektryczny dla dziecka woom

Pora na najdroższy model pochodzący od austriackiej marki woom. To, czym może się pochwalić to m.in. hydrauliczne, tarczowe hamulce Promax oraz 250-Wattowy silnik Fazua (zamontowany centralnie). Warto wspomnieć, że powyższy elektryk jest dedykowany dla dzieci od 11 do 14 roku życia, jednak producent oferuje również wariant dla młodszych użytkowników.

Sprawdź ofertę

Ducati Kid e-Bike

Rower elektryczny dla Ducati

Mniejszy budżet wcale nie przekreśla marzeń naszej pociechy – rower elektryczny dla dziecka znajdziemy również w wersji budżetowej. Mowa tu m.in. o modelu od Ducati wyposażonego w 16-calowe opony. Jest on przeznaczony dla kilkulatków, tak więc moc silnika ograniczono do 150 Watt, a pojemność baterii wynosi 125 Wh. Poruszanie się jest możliwe z wykorzystaniem 3 biegów.

Sprawdź ofertę

Reasumując, wybieraj rozsądnie i nie ulegaj prośbom o model, który wybierze twoje dziecko wyłącznie przez pryzmat aspektu wizualnego. Dostosuj wszelkie parametry tak, aby rower elektryczny był możliwie najbardziej wygodny i bezpieczny. Jeśli masz wątpliwości, najdogodniej wybrać się do najbliższego sklepu oferującego elektryczne jednoślady, aby umożliwić dziecku żartobliwie mówiąc – przymiarkę. Gdy znajdziesz model, który okaże się być idealny, nie zapomnij o dodatkowym wyposażeniu (w tym m.in. kasku) oraz przestrzeganiu dziecka o możliwych zagrożeniach. Jeśli zastanawiasz się między wyborem roweru, a hulajnogi, może zainteresować Cię: Hulajnoga elektryczna a dziecko – bezpieczne połączenie? To musisz wiedzieć.