Robot sprzątający – ranking 2023. Jaki robot sprzątający wybrać?

Marzy ci się robot sprzątający? Nie dziwię się – to jest naprawdę funkcjonalny sprzęt. Ale – co wybrać i jaki będzie najlepszy robot sprzątający? Ranking na pewno pomoże ci wybrać wymarzony model.

Jaki robot sprzątający będzie najlepszy? Niejeden zadaje sobie dziś to pytanie. Na rynku dostępnych jest tyle modeli o rozmaitych funkcjach i możliwościach, że podjęcie decyzji to karkołomne zadanie. Postaram się pomóc ci wybrać idealny dla ciebie robot sprzątający. Ranking z pewnością okaże się pomocny. Pamiętaj, że nie zawsze cena powinna być głównym argumentem przemawiającym za zakupem danego urządzenia (choć np. temu taniemu robotowi z Lidla trudno się oprzeć). Jest bowiem o wiele więcej detali, na które warto zwrócić uwagę.

Na co zwrócić uwagę, kupując robot sprzątający?

Chcesz kupić sobie odkurzacz automatyczny, ale nie masz pojęcia, co wybrać? Jak zabrać się za poszukiwania i na co zwracać uwagę? Oto, co może być ważne:

  • gabaryty robota – im niższy robot, tym łatwiej dotrze do trudniej dostępnych miejsc, co jest szczególnie ważne dla osób posiadających meble z pustą przestrzenią nad podłogą;
  • czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu – pojemność akumulatora wpłynie na to, jak często trzeba będzie ładować odkurzacz i jaki jest jego zasięg (co jest istotne w przypadku naprawdę dużych domów);
  • czas ładowania – nikt nie lubi zbyt długo czekać, aż robot się naładuje;
  • sposób sterowania – zwykle możemy liczyć albo na pilota, albo na aplikację mobilną;
  • różnorodność trybów – umożliwiają dostosowanie pracy urządzenia do sprzątanej powierzchni i stopnia jej zabrudzenia;
  • moc ssąca;
  • obecność czujników – przydatny bywa np. czujnik przeszkód, czujnik uskoku terenu czy czujnik kurzu;
  • poziom generowanego hałasu – istotny nie tylko dla rodziców malutkich dzieci;
  • wielkość pojemników na zebrany brud;
  • system filtracji (np. HEPA) – parametr ważny nie tylko dla alergików;
  • cena worków – lepiej zawczasu to sprawdzić (w przypadku dołączonej do zestawu bazy);
  • funkcje dodatkowe – mopowanie, wirtualne ściany, strefy zakazane, tworzenie harmonogramów, sterowanie głosem przy pomocy asystentów itp.

Jaki robot sprzątający? Ranking 2023

Robot sprzątający do 1000 zł

Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite

To chyba najtańszy ze wszystkich zebranych tu robotów sprzątających (a teraz w dodatku w promocji). Co więcej, ma też funkcję mopowania z 3 ustawieniami poziomu wody. Został wyposażony w nawigację żyroskopową i 25 precyzyjnych czujników. Działa w oparciu o zygzakowatą ścieżkę czyszczenia podłóg.

Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite

Oczywiście, Mi Robot Vacuum-Mop 2 Lite łączy się ze smartfonem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Tym sposobem zyskujemy dostęp do np. harmonogramów pracy czy zmiany ustawień. Robot pokonuje przeszkody o wysokości do 20 mm, podczas gdy samo urządzenie mierzy nieco ponad 8 cm (a zatem bez problemu wjedzie np. pod niskie meble).

Robot sprzątający do 2000 zł

Beko RoboSmart VRR80214VB

Dużym atutem tego robota jest dołączona do zestawu baza czyszcząca, w której umieszczono worek na kurz. Na uwagę zasługuje fakt, iż zestaw ten można kupić stosunkowo niedrogo. I nie koniec na tym, bowiem odkurzacz ma też funkcję mopowania. Producent zadbał też o czujniki takie, jak antykolizyjny, krawędzi, odległości, optyczny, przeciw zaplątaniu się w kable, przeszkód, uskoku podłoża, a nawet – wykrywający zabrudzone miejsca.

Beko RoboSmart VRR80214VB

Robotem można sterować przy pomocy aplikacji mobilnej. Umożliwia ona stawianie wirtualnych ścian, ustawianie stref zakazanych czy stref bez mopowania. Czas pracy na jednym naładowaniu wynosi tu 150 minut. Jeśli energii zabraknie podczas sprzątania, Beko RoboSmart VRR80214VB automatycznie wróci do bazy, a po naładowaniu akumulatora wznosi porządki w tym miejscu, w którym zostały one przerwane.

SETTI+ RV800

W całkiem przyjemnej cenie otrzymujemy robota odkurzającego z funkcją mopowania o dość sensownych parametrach. SETTI+ RV800 ma liczne czujniki, jak antykolizyjny, upadku, przeszkód oraz kurzu. Jest sterowane za pośrednictwem aplikacji mobilnej, w której można ustawić np. harmonogram pracy czy też postawić wirtualną ścianę. Do dyspozycji użytkownika są 4 tryby pracy: zygzak, krawędziowy, punktowy i wyznaczonego pokoju.

SETTI+ RV800

Jego wysokość to tylko 9 cm, z powodzeniem więc zmieści się pod nawet niskimi meblami. Urządzenie wyposażono w nawigację żyroskopową, wspieraną przez zaawansowany system SLAM, czyli Simultaneous Localization and Mapping. Robot może zapamiętać do 5 map jednocześnie.

Roborock Q7 Max

To kolejny odkurzacz w tym zestawieniu, który – przy jednoczesnej atrakcyjnej dość cenie – ma również funkcję mopowania. Dużym atutem jest też możliwość obsługi urządzenia przy pomocy aplikacji mobilnej. Za jej pośrednictwem można np. ustawić harmonogram sprzątania, postawić wirtualną ścianę i określić obszary bez mopowania. Robot współpracuje też z asystentami głosowymi.

Roborock Q7 Max

Zastosowany w robocie akumulator pozwala na nawet 180 minut nieprzerwanego sprzątania. Roborock Q7 Max wyposażono w nowoczesną nawigację LiDAR. Robot może zapamiętać do 4 różnych map jednocześnie.

Robot sprzątający do 3000 zł

Tefal X-Plorer serie 75 S+

To kolejny robot dostępny w dobrej cenie, który oprócz funkcji odkurzania ma też możliwość mopowania podłogi. Urządzenie sprawnie radzi sobie z przeszkodami, pokonując takie o wysokości nawet 1,8 cm. Do dyspozycji użytkownika są 4 tryby pracy (Auto, Strefa, Pokój, Punkt) oraz 3-stopniowa regulacja poziomu wody. Co ciekawe, producent dorzuca do zestawu 3 różne ściereczki do mopa – szara jest uniwersalna, niebieską przeznaczono do trudnych zabrudzeń, a zieloną (elektrostatyczną) – do drobnego kurzu, na sucho.

Tefal X-Plorer serie 75 S+

Nie zabrakło też sterowania robotem przy pomocy aplikacji mobilnej i komend głosowych oraz precyzyjnej nawigacji laserowej. Tefal X-Plorer serie 75 S+ pozwala na ustawienie harmonogramu pracy orz wskazanie konkretnych pomieszczeń wymagających posprzątania. Więcej z pewnością dowiesz się z naszej wideorecenzji – cały materiał znajdziesz pod tym linkiem.

iRobot Roomba j7

iRobot to marka, która od lat już kojarzona jest właśnie z automatycznym sprzątaniem. Roomba j7 ma 3-stopniowy system sprzątania, na który składa się spora moc ssąca, 2 gumowe szczotki oraz szczotka służąca do sprzątania przy krawędziach. Moją uwagę zwróciła funkcja personalizacji harmonogramów wraz z podpowiedziami – okazuje się, że urządzenie potrafi zaobserwować, w jakich godzinach zwykle sprzątasz dane pomieszczenia i samodzielnie proponuje rozpoczęcie porządków o danej godzinie.

irobot roomba j7

Dodatkowo, robot został wyposażony w nawigację PrecisionVision, która wykrywa zagrożenia i omija je. To dobra wiadomość dla posiadaczy czworonogów, którzy – w obawie o rozmazane po całej podłodze niespodzianki – dotąd nie zdecydowali się na zakup odkurzacza automatycznego. Roomba j7 reaguje też na komendy głosowe.

Samsung VR30T85513W/GE

Ten robot ma stację dokującą z pojemnikiem na kurz, choć osobiście uważam, że cały pakiet ma dość spore gabaryty w porównaniu do propozycji od innych producentów. Samsung VR30T85513W/GE został wyposażony w zaawansowany system nawigacji LiDAR. Dodatkowo, zadbano też o czujniki takie, jak antykolizyjny, przeszkód, kurzu i podłoża. Urządzenie można obsługiwać za pośrednictwem aplikacji mobilnej, w której ustawimy np. harmonogram sprzątania.

SAMSUNG VR30T85513W/GE

Ciekawostką jest tu BrushClean, czyli szczotka, której delikatne włókna wykonano z miękkich tkanin. Jednym z użytych do jej produkcji surowców jest srebro antystatyczne, które ma ułatwiać utrzymanie szczotki w czystości. Dodatkowym atutem ma też być minimalizacja plątania się włosów wokół wałka.