Recenzja radiobudzika Horizon od JBL

O czym mowa?

Radiobudzik to takie dziwne urządzenie, które najlepsze czasy ma już za sobą. Podobnie jak napęd DVD – wciąż jest obecny w wielu domach, jednak ani producenci ani nabywcy nie przywiązują do niego większej wagi. Tymczasem firma JBL, znana głównie z niezłej klasy sprzętu audio, postanowiła zaprezentować własne spojrzenie na tego typu produkt. Co więcej zaprezentowany sprzęt, wcale nie należy do tanich. Bardzo chętnie podjęliśmy się sprawdzenia, czy ma to właściwie jeszcze jakiś sens.

jbl (15)

 

Budowa i wygląd

Dobrze zaprojektowane opakowanie, już przy pierwszym kontakcie informuje nas, że nie mamy do czynienia z produktem, który byłby potraktowany po macoszemu. Jego wnętrze kryje radiobudzik wraz z zestawem obejmującym zewnętrzny zasilacz i antenę FM

jbl horizon

Centralnie umieszczony wyświetlacz, został ukryty pod lustrzaną powierzchnią. Wokół niego rozciągnięto materiałową osłonę głośnika.

jbl horizon

Górną część obudowy wraz z całym panelem sterującym i bokami, pokryto gumowanym tworzywem wysokiej jakości. Jednolity materiał sprawia, że przyciski zdają się być wtopione w urządzenie.

jbl horizon

Tylna część zawiera dwa elementy: oświetlenie ambientowe, ukryte pod półprzeźroczystym plastikiem oraz osłonę – najprawdopodobniej pełniącą rolę pasywnego wzmacniacza.

jbl horizon

Na spodzie Horizona znajdują się wtyki do ładowarki, anteny i AUX. Tutaj również znajduje się dostęp do baterii podtrzymującej podstawowe funkcje, w razie wypięcia urządzenia z zasilania.

jbl horizon

 

Użytkowanie

Obsługa radiobudzika od JBL jest dość intuicyjna. Wystarczy podpiąć, przesadnie wielki zasilacz do sieci, a następnie ustawić aktualną godzinę i datę. Horizon oferuje całkiem spore spektrum możliwości, niedostępnych w konkurencyjnych produktach. Standardowo możliwe jest ustawienie godziny budzenia i wybranie jednego z trybów: sygnału dźwiękowego bądź radia. Jednakże nawet tutaj Horizon wyróżnia się możliwością równoczesnego zdefiniowania godzin dwóch alarmów. Ponadto można zdecydować czy budzik ma być aktywny jedynie w dni robocze, czy może przez cały tydzień.

jbl horizon

Prosty wyświetlacz cyfrowy jest czytelny i estetyczny. Co ciekawe, producent zadbał o system dopasowujący jego jasność do oświetlenia w pomieszczeniu.

jbl horizon

Dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth oraz złączu AUX, budzik może z powodzeniem pracować w roli głośnika zewnętrznego dla urządzeń mobilnych. Jest to o tyle istotne, że Horizon oferuje naprawdę zdumiewającą jakość dźwięku. Świetna barwa i czyste brzmienie rekompensują wąską scenę (oceniając jako sprzęt stereo) oraz nieco przerysowany bass (który na dobrą sprawę wielu osobom się spodoba). Dźwięk strumieniowany z innego urządzenia, może być również wykorzystany w roli sygnału budzika.

jbl horizon

Kolejną ciekawą funkcją jest tryb lampki LED. Panel umieszczony w tylnej części urządzenia, oferuje światło ambientowe – czyli takie, które rozprasza mrok ale nie oświetla. Również ta funkcja może zostać wykorzystana w budziku. Włączenie się lampki może towarzyszyć sygnałom dźwiękowym, bądź samodzielnie posłużyć do wybudzenia użytkownika.

jbl horizon

Ostatnim interesującym elementem są dwa wtyki USB, umieszczone na lewym boku urządzenia. Możliwość jednoczesnego ładowania dwóch urządzeń mobilnych wyjaśnia nieco, ogromne rozmiary zasilacza.

jbl horizon

  • Dane techniczne urządzenia, przedstawiają się następująco:
  • Pasmo przenoszenia: 70 Hz – 20 KHz
  • Moc znamionowa: 2 x 5 W
  • Wymiary (wysokość x szerokość x głębokość): 160 x 183 x 86 (mm)
  • Waga: 890 g
  • Dostępne kolory: czarny lub biały

Cena: 419 zł

Podsumowanie

JBL Horizon to prawdopodobnie jedyny radiobudzik, który można bez wstydu trzymać na widoku. Jego wzornictwo i jakość wykonania przywołują na myśl, najwyższą półkę współczesnego sprzętu IT. Ponadto urządzenie doskonale sprawdzi się w roli głośnika Bluetooth. W tej kategorii bije na głowę nie tylko inne radiobudziki, ale znaczną część urządzeń przygotowanych stricte do tej roli. Dodatkowa funkcjonalność w postaci ładowarki do urządzeń mobilnych i lampki ambientowej, redukuje ilość urządzeń przechowywanych wokół łóżka i sprawia, że Horizon szybko staje się niezastąpiony.

JBL Horizon został nagrodzony przez redakcję wyróżnieniem:

 

TA Poleca rozwiązanie TA Design

Think About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about.

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy firmie:

jbl logo