Recenzja przenośnej baterii CubeEnergy od Overmax

O czym mowa

OV-CubeEnergy to przenośny akumulator umożliwiający ładowanie niewielkich, mobilnych urządzeń. Ilość elektroniki zabieranej ze sobą na wszelkiego rodzaju wyjazdy i wycieczki stale rośnie – oprócz telefonu komórkowego który jest aktualnie oczywistym standardem coraz więcej zwolenników znajdują tablety, przenośne konsole czy czytniki e-booków. Właśnie z tego powodu firma Overmax wypuściła na rynek akcesorium mające dać możliwość naładowania urządzeń akumulatorowych tam gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony. Postanowiliśmy sprawdzić czy CubeEnergy sprawdza się w praktyce. Bateria

Wygląd i budowa

Urządzenie oferowane jest w kartonowym pudełku posiadającym otwór umożliwiający podgląd zawartości. Na kartoniku zawarto podstawowe informacje techniczne dotyczące produktu oraz graficzną prezentację zawartości zestawu. Wszystkie elementy dodatkowe wraz z baterią zostały ulokowane w plastikowej wytłoczce zapobiegającej przemieszczeniu wewnątrz pudełka – ułatwia ona również szybką orientację w dołączonych akcesoriach. Zastanawiające jest jedno pozostawione wytłoczenie bez przydzielonej zawartości – jednakże zdeklarowana ilość elementów jest zgodna. Warto podkreślić że do produktu dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskich. Pudełko Do akumulatora dołączono osiem złączy oraz umożliwiający ich stosowanie kabel USB. Końcówki to popularne wtyki umożliwiające ładowanie za pośrednictwem popularnych wtyków (takich jak np. mini-USB, micro-USB, wtyki stosowane w telefonach SonyEricson czy konsoli PSP). Samo urządzenie wykonano z twardego połyskliwego tworzywa, dość podatnego na zabrudzenia. Zestaw Na jednym z krótszych boków CubeEnergy ulokowano dwa wtyki – po jednym USB i mini-USB – oraz diodę latarki, natomiast na górze znajduje się przycisk zasilania otoczony diodowym wskaźnikiem naładowania. Dość wyraźne przetłoczenie oraz próba nadania opływowych kształtów w połączeniu z czarnym połyskliwym plastikiem nadają produktowi eleganckiego charakteru.

Specyfikacja i praca

Podstawowe dane techniczne:

  • Typ ogniwa: Li-ion 18650
  • Pojemność: 5600 mAh Max
  • Rozmiar: 25 * 45 * 102mm
  • Waga: 200g (deklarowane)/145g (sprawdzone w redakcji)
  • Moc znamionowa: USB 5V/1A
  • Temperatura pracy: -10 ° C – 50 ° C
  • Czas ładowania: 6 godzin (deklarowane)/7 godzin (sprawdzone w redakcji)

Oczywiście przed rozpoczęciem użytkowania, CubeEnergy wymaga naładowania, odbywa się ono za pośrednictwem kabla usb i wymaga użycia przejściówki mini-USB z zestawu. Producent nie przewidział umieszczenia w zestawie ładowarki sieciowej – jest to dość istotna wada wykluczająca możliwość naładowania urządzenia chociażby w podróżach gdy dostęp do komputera może być ograniczony (oczywiście nabywca może na własną rękę zakupić odpowiednią ładowarkę). Deklarowany czas ładowania na poziomie sześciu godzin to kolejny minus zaliczony na konto produktu Overmax, szczególnie że podana wartość jest mocno optymistyczna. Czasy ładowania uzyskiwane w redakcji wahają się między siedem a osiem godzin. Aktywna Dioda O poziomie naładowania baterii informuje wskaźnik złożony z pięciu diod umieszczonych wokół włącznika, migają one przez cały czas ładowania –  po naładowaniu informację można wywołać wciskając wspomniany przycisk zasilania. Zasilanie urządzeń za pośrednictwem akumulatora przebiega bezproblemowo i stosunkowo sprawnie, pojemność na poziomie 5600mAh pozwala na co najmniej dwukrotne naładowanie większości dostępnych na rynku spartphone czy tabletów. Ładowanie Jakość zastosowanych materiałów jest więcej niż zadowalająca, obawy może powodować jedynie wysoka połyskliwość obudowy która w przypadku urządzenia przeznaczonego do stosowania poza domem może łatwo ulec porysowaniu. Dobrym jednak niewykorzystanym rozwiązaniem byłoby dołączenie prostego, materiałowego pokrowca. Ciekawą oferowaną funkcją jest latarka led, czyli dioda umieszczona na jednym z krótkich boków aktywowana po dwu sekundowym wciśnięciu przycisku zasilania. Wielkość Rozmiary i waga CubeEnergy w sytuacji w której liczy się każdy gram i centymetr (np wędrówki piesze) mogą rozczarowywać – jest to jednak wciąż niemożliwa do ominięcia bariera technologiczna.

Podsumowanie

CubeEnergy od Overmax to z całą pewnością produkt przydatny, zaprojektowany z dużą dbałością o wygląd oraz jakość materiałów. Na pochwałę zasługuje duża pojemność gwarantująca sprawne i skuteczne zasilanie oraz ciekawe rozwiązania w postaci designerskiego sposobu prezentacji stopnia naładowania czy funkcja latarki. Niestety testowany akumulator posiada również kilka wad, najistotniejszą jest irytująco długi czas ładowania. Dodatkowe akcesoria w postaci przejściówki umożliwiającej ładowanie z gniazdka sieciowego lub przykładowo zapalniczki samochodowej oraz pokrowiec z pewnością wpłynęłyby pozytywnie na odbiór produktu.

 

Za pomoc przy sporządzeniu recenzji dziękujemy firmie Overmax:

overmax_logo_2