O czym mowa?

Jakiś czas temu mieliśmy okazję przetestować dwie podkładki chłodzące z oferty Enermax oraz Lepa. Produkty te mimo niewątpliwych walorów funkcjonalnych i praktycznych, nie zachwyciły nas swoim wyglądem.

Dzięki uprzejmości firmy Enermax, otrzymaliśmy okazję do przeprowadzenia kolejnych tekstów. Tym razem na stół redakcyjny trafiły, naszym zdaniem, najładniej zaprojektowane podkładki z oferty firmy czyli TwisterOdio oraz Aeolus Pure.

Wygląd i budowa

Zgodnie z tradycją podkładki trafiły do nas w kartonowych pudełkach, opatrzonych dużą ilością opisów i grafik. Nieco większy Aeolus otrzymał nawet kartonik z plastikową rączką, dla wygodnego transportu po zakupie.

Enermax Aeolus

Zawartość obydwu opakowań jest dość skromna i ograniczona do kabla USB. Jedynie TwisterOdio, zgodnie ze swoją funkcjonalnością, dodatkowo otrzymał w zestawie kabel Mini Jack.

Enermax TwisterOdio

Jeśli chodzi o ogólny wygląd, zdecydowanie więcej uwagi przyciąga Aeolus. Konstrukcja wykonana w całości z ciemnego, szczotkowanego aluminium, robi bardzo dobre wrażenie. Delikatna z wyglądu, lecz stosunkowo ciężka podkładka, zachwyca prostotą i starannością wykonania. Panel sterujący umieszczono w tym wypadku z tyłu obudowy, ograniczając go do 2 gniazd USB i przycisku odpowiadającego za wybór trybu pracy.

Enermax Aeolus

Na spodzie pod aluminiową siateczką, umieszczony został duży (25 cm) wentylator wolnoobrotowy. Podkładka ma wymiary 350 x 45 x 335 mm co umożliwia jej pracę z laptopami nie większymi niż 17″.

Recenzja podkładek chłodzących Aeolus Pure i TwisterOdio od Enermax

TwisterOdio również prezentuje się całkiem pozytywnie, jednakże nie wzbudza już takiego zachwytu jak Aeolus. Wszystko za sprawą plastiku stanowiącego główną część konstrukcji podkładki. Jedynie górna część otrzymała maskownicę ze szczotkowanego aluminium, oszpeconym nieco przez plastikowy element, zapobiegający zsuwaniu się laptopa. Budowa TwisterOdio sprawia, że komputer podczas pracy jest delikatnie pochylony w stronę użytkownika. Umieszczone z tyłu podwyższenie pełni rolę tuby rezonansowej dla głośników umieszczonych po bokach. Panel sterowania w tym przypadku został ukryty pod górną częścią obudowy, prawdopodobnie w związku z niezachwycającą estetyką wykonania. Umieszczono na nim gniazdo Mini USB, gniazdo Mini Jack, oraz pokrętło do regulacji siły nadmuchu.

Enermax TwisterOdio

Podkładka została wyposażona w mniejszy, lecz zdecydowanie szybszy wentylator. Zastanawiająca jest nieażurowa konstrukcja, która sprawia, że pełna cyrkulacja powietrza możliwa jest jedynie punktowo w miejscu ulokowania wentylatora. TwisterOdio dedykowana jest dla laptopów nie większych niż 16″ dzięki wymiarom  352 x  270 x  52 mm.

Enermax TwisterOdio

Specyfikacja i instalacja

Dane techniczne (wg. producenta):

Aeolus Pure

  • Prędkość pracy wentylatora: 650 / 850 RPM
  • Poziom hałasu: 17 / 20 (dB(A))
  • Waga: 1,3 kg

TwisterOdio

  • Prędkość pracy wentylatora: 800 / 1400 RPM
  • Poziom hałasu: 25 – 32 (dB(A))
  • Waga: 784 g
  • Moc głośników 2 W

Sama instalacja w przypadku podkładek ogranicza się do podłączenia ich odpowiednimi kablami z laptopem. Producent nie przewidział zastosowania włączników, dlatego praca rozpoczyna się natychmiast po włączeniu do zasilania. TwisterOdio pozwala ponadto na włączenie bądź wyłączenie głośników, za pomocą prostego przełącznika.

Enermax TwisterOdio

Praca

Niezwykły wygląd Aeolus Pure, niesie za sobą jedno dość denerwujące nieudogodnienie. Mianowicie ostro zakończone krawędzie podkładki, uniemożliwiają inną pracę z laptopem niż bezpośrednio na wprost. Wszelkie próby sięgania do klawiatury pod pewnym kątem kończą się malutkim, acz denerwującymi zadrapaniami w okolicach nadgarstków.

Enermax Aeolus

Rozczarowani będą również fani pracy z laptopem na kolanach. Brak dolej osłony w przypadku tego modelu, sprawia że możliwe jest umieszczenie go na jedynie stosunkowo równym podłożu.

Umiejscowienie panelu sterowania z tyłu podkładki, również nie jest najwygodniejszym rozwiązaniem. Sprawia iż zazwyczaj konieczne jest sięgnięcie za rozłożony ekran i w celu „wymacania” przycisku czy gniazd. Na pochwałę zasługuje natomiast umieszczenie 2 gniazd USB które pełnią rolę Hub’a pozwalającego na wpięcie dodatkowego urządzenia, czyli bez straty wtyku wykorzystywanego przez podkładkę.

Enermax Aeolus

Przycisk sterujący odpowiada za 2 tryby pracy wentylatora – szybki (850 RPM), oraz wolny (650 RPM). Niezależnie od trybu hałas wywołany pracą jest znikomy.

TwisterOdio nie otrzymał podkładki pod nadgarstki, jest to jednak rozwiązanie optymalne, biorąc pod uwagę dość duży kąt nachylenia podkładki. Wygoda użytkowania nie przynosi żadnych zastrzeżeń. Stabilność podkładki jest zadowalająca, podobnie jak dostęp do panelu sterowania.

Enermax TwisterOdio

Zastosowane w modelu pokrętło, pozwala na płynne dostosowanie prędkości wentylatora w zakresie 800 – 1400 RPM. Przy najwyższej wartości hałas wywołany pędem powietrza, może być w  niektórych przypadkach dokuczliwy.

Enermax TwisterOdio

Zastosowane głośniki nie zachwycają, oferują jednak dźwięk nieco lepszej jakości niż w przypadku większości niewielkich laptopów, do których podkładka jest dedykowana. Kluczowa zdaje się być jednak głośność, wyraźnie wyższa niż w redakcyjnych laptopach, która pozwala cieszyć się cieszyć mocnym dźwiękiem podczas oglądania filmów czy odtwarzania muzyki w szerszym gronie. Szkoda że producent nie zdecydował się na zastosowanie pokrętła do kontroli głośności, użytkownik do dyspozycji otrzymuje jedynie włącznik.

Enermax TwisterOdio

Testy

Obydwie podkładki zostały poddane serii testów badających ich skuteczność. Do testów został wykorzystany komputer HP Compaq Mini 700ew. Wyniki dotyczące temperatury mierzone były z wykorzystaniem programu SpeedFan w wersji 4.49. Obciążenie procesora platformy wywoływane było przez program OCCT Perestroika 4.4.0. Całość pomiarów była wykonywana latem przy panującej w pomieszczeniu, temperaturze 27 stopni Celciusza.

Podkładki były testowane w trybie umownie przyjętym jako cichy (c), oraz trybie wydajnym (w), czyli z pełną mocą wentylatora.

TwisterOdio (normalna praca laptopa)

Pomiar Bez podkładki TwisterOdio (c) Różnica Twisterodio (w)  Różnica
Dysk  35  34  -1  31  -4
Płyta główna  53  46  -6  46  -6
Procesor  43  33  -10  33  -10

TwisterOdio (wydajna praca laptopa)

Pomiar Bez podkładki TwisterOdio (c) Różnica Twisterodio (w)  Różnica
Dysk  35  32  -3  32  -4
Płyta główna  67  61  -6  60  -7
Procesor  58  51  -7  49  -9

Jak łatwo zauważyć w przypadku TwisterOdio, podkładka najsilniej wpływa na temperaturę procesora. Obniżenie temperatury o 10 stopni to wynik więcej niż zadowalający. Niewielkie różnice w przypadku zmiany trybu pracy, sprawiają że wykorzystanie pełnej wydajności wentylatora przy obniżonym komforcie pracy jest raczej bezcelowe.

Aeolus Pure (normalna praca laptopa)

Pomiar Bez podkładki TwisterOdio (c) Różnica Twisterodio (w)  Różnica
Dysk  35  33  -2  33  -2
Płyta główna  53  49  -4  49  -4
Procesor  43  38  -5  36  -7

Aeolus Pure (wydajna praca laptopa)

Pomiar Bez podkładki TwisterOdio (c) Różnica Twisterodio (w)  Różnica
Dysk  35  29  -6  29  -6
Płyta główna  67  60  -7  60  -7
Procesor  58  50  -8  49  -9
 

Zaskakiwać może fakt że punktowe chłodzenie TwisterOdio, poradziło sobie lepiej ze schładzaniem laptopa niż ażurowa konstrukcja Aeolus. Warto jednak zwrócić uwagę że druga z testowanych podkładek, nawet w wydajnym trybie pracy nie wywołuje dyskomfortu spowodowanego hałasem. Aeolus Pure poradził sobie lepiej również z chłodzeniem obciążonego laptopa, oraz obniżeniem temperatury dysku.

Podsumowanie

TwisterOdio i Aeolus Pure to zdecydowanie najładniejsze podkładki w ofercie Enermax. Wyglądem szczególnie zachwyca Aeolus, jest to jednak skutkiem kilku bezkompromisowych rozwiązań, mogących na dłuższą metę frustrować. Nieco mniejszy TwisterOdio pozbawiony jest natomiast większości irytujących niedoskonałości, rozczarowuje natomiast jakością zastosowanych plastików. Na uwagę zasługuje wysoka jakość wykonania obydwu podkładek. Co istotne, dopracowane wzornictwo połączone zostało z doskonałymi walorami użytkowymi, zapewniając wyjątkowo skuteczne obniżenie temperatury podzespołów laptopa.

Aeolus Pure został nagrodzony przez redakcję następującymi wyróżnieniami:

TA Design TA Poleca

 

 

 

 

TwisterOdio został nagrodzony przez redakcję następującymi wyróżnieniami:

rozwiązanie TA Poleca

 

 

 

 

Za udostępnienie sprzętu do testów, dziękujemy firmie:

enermax logo

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *