Recenzja drukarki Deskjet 4515 Ink Advantage od HP

O czym mowa?

Drukarki atramentowe to temat nieco zapomniany. Nic więc dziwnego, że kolejne premiery nie wywołują żadnej ekscytacji, a już na pewno nie tak histerycznej jak ma to miejsce chociażby w branży urządzeń mobilnych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku rytuału, zamiast dreszczyku emocji otrzymujemy odczucia podobne do wymiany odkurzacza na nowszy model. Liczy się cena materiałów eksploatacyjnych, pobór prądu, czy bezawaryjność. Na drugi plan spadają zastosowane technologie i wzornictwo. Jeśli jednak przyjrzymy się polotowi, reprezentowanemu przez producentów, trudno takie tendencje nazwać krzywdzącymi.

HP (3)

Mimo wszystko postanowiliśmy odnaleźć nieco ekscytacji w nowym, atramentowym urządzeniu wielofunkcyjnym Deskjet 4515 Ink Advantage, którego premiera odbyła się 1 października. Słuszność tego silnego postanowienia wzmacniały informacje o ciekawej specyfikacji technicznej oraz (nie ma co ukrywać) nasza umiarkowanie chłodna opinia o poprzednich dokonaniach HP na tym polu.

Wygląd i budowa

Słusznych rozmiarów karton, przywiódł na myśl niezbyt romantyczne odczucia. Trudno jednak oczekiwać w tym wypadku czegoś więcej. Całość została odpowiednio zabezpieczona styropianem.

HP (6)

Prócz samej drukarki zestaw obejmuje instrukcję szybkiej instalacji, płytę ze sterownikami oraz kabel zasilający z 2 końcówkami. Zdradzając z wyprzedzeniem specyfikacje techniczną – model 4515 to urządzenie pozwalające na pracę bezprzewodową, mimo to dużym zaskoczeniem był brak kabla USB. Nie wykluczone że niekompletny zestaw trafił jedynie do naszej redakcji, ponieważ zgodnie ze specyfikacją techniczną zawartą na oficjalnej stronie producenta, powinien on być on dołączony.

HP (2)

Urządzenie wielofunkcyjne z oczywistych względów nie podlega szczególnej miniaturyzacji, jego wymiary są jednak całkowicie akceptowalne. Obudowa została wykonana z matowego, czarnego plastiku, którego jakość nie budzi zastrzeżeń. Odrobinę niepokoju może budzić połyskliwy panel sterujący, sprawiający wrażenie mało odpornego na zabrudzenia i zadrapania. Ogólne wrażenie jest zdecydowanie pozytywne. Zastosowany prosty, lecz elegancki design doskonale sprawdzi się zarówno w domu jak i biurze.

HP (4)

Użytkowanie

Specyfikacja techniczna (dane producenta):

 • Typ: urządzenie wielofunkcyjne (skaner, drukarka, kopiarka)
 • Prędkość druku A4 (czarny): 21 str/min
 • Prędkość druku A4 (kolor): 17 str/min
 • Sugerowany cykl: ponad 1000 stron/mies
 • Rozdzielczość wydruku (czarny): 1200 x 600
 • Rozdzielczość wydruku (kolor): 4800 x 1200
 • Tusze: 2 (czarny + kolor)
 • Drukowanie dwustronne: automatyczne
 • Obsługiwane formaty: A4; A5; B5; DL; C6; A6
 • Pamięć: 128 MB DDR3
 • Rozdzielczość skanów: do 1200 dpi
 • Rozdzielczość kopiowania (czarny): 600 x 600 dpi
 • Rozdzielczość kopiowania (kolor): 600 x 1200 dpi
 • Łączność: 1 USB 2.0; 1 WiFi 802.11b/g/n
 • Systemy kompatybilne: Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, SP3 (32-bit); Mac OS X v10.6, Lion, Mountain Lion
 • Wymiary: 445 x 608 x 390 mm
 • Waga: 5,56 kg
 • Moc – praca: 13.95 W

HP (9)

Przedpremierowa wersja trafiła do nas z menu w języku niemieckim. Mimo pewnych trudności wywołanych tym faktem, stosunkowo szybko poradziliśmy sobie z odnalezieniem podstawowych funkcji. Na dobrą sprawę Deskjet 4515 jest gotowa do pracy już w chwili włączenia jej do zasilania. Użytkownik może chociażby wykonać xero dokumentu, czy wydrukować zdjęcia z karty pamięci. Dużym minusem w naszym odczuciu jest długość kabla zasilającego licząca 1,8 m. Niestety jest to stanowczo za mało dla urządzenia, które w swoim założeniu mogłoby sprawdzić się w użytku niewielkiej firmy.

HP (10)

Podłączenie drukarki do komputera to już jednak wyższa szkoła jazdy. Niezależnie czy korzystamy z kabla USB (własnego), czy też z łączności WiFi, konieczne staje się zainstalowanie dostarczonych przez producenta sterowników. Zarówno Windows 7 jak i Windows 8.1 nie rozpoznawały urządzenia bezpośrednio po podłączeniu. Płyta ze sterownikami to standardowo jedna ze słabszych stron HP. Tradycyjnie producent postanowił nas uraczyć zestawem niezbyt przydatnych i słabo zoptymalizowanych dodatków. Do dyspozycji otrzymujemy więc program do zarządzania drukarką (zbędny z punktu widzenia użytkownika korzystającego z systemu Windows) oraz skrót, który okazuje się być hiperłączem do strony pozwalającej pobrać HP Photo Creations, czyli programu do nietypowych wydruków zdjęć.

HP (8)

Skonfigurowanie sieci przebiega stosunkowo płynnie, chociaż nie we wszystkich przypadkach kończy się sukcesem. Istotnym plusem technologii bezprzewodowej jest możliwość dokonywania wydruków, bezpośrednio z urządzeń mobilnych wyposażonych w odpowiednie aplikacje. Efektem tego w przypadku „pracy w biegu”, nie ma konieczności każdorazowego włączania komputera. Wpisywanie ustawień routera odbywa się bezpośrednio na panelu sterującym. Obok dotykowego ekranu wyświetlają się przyciski funkcyjne, niewidoczne w chwili gdy urządzenie jest w stanie spoczynku. Sam panel jest wystarczająco precyzyjny mimo niewielkich rozmiarów, jednakże zastosowana technologia (najprawdopodobniej opornościowa) wymaga zdecydowanych przyciśnięć pożądanych ikon. Mimo wcześniejszych obaw podczas testów, na połyskliwej powierzchni nie pojawiły się żadne zarysowania.

HP (5)

Sam proces drukowania przebiega płynnie, rolki urządzenia dobrze radzą sobie z nawet dużymi ilościami papieru. Bez zarzutów Deskjet 4515 radzi sobie również ze skanowaniem oraz kopiowaniem. Tempo pracy drukarki nie odbiega od ogólnie akceptowalnych norm.

HP (7)

Zgodnie z rozsyłanymi przez HP informacjami prasowymi, urządzenie ma doskonale radzić sobie z wydrukiem zdjęć. Efekty nie są rewelacyjne, ale napawają optymizmem biorąc pod uwagę że nowość od HP została wyceniona na 549 zł.

HP (1)

Podsumowanie:

HP Deskjet 4515 Ink Advantage to rozsądna propozycja dla osób, które szukają niezawodnego urządzenia wielofunkcyjnego, pracującego bezprzewodowo. Wszelkie możliwe wady, takie jak krótki kabel zasilający czy denerwujące nieco oprogramowanie, pojawiają się tylko w pierwszych chwilach użytkowania drukarki. Jeśli jesteśmy sobie w stanie z nimi poradzić, nowość od HP odwdzięczy się sprawną pracą, niezłą jakością wydruków oraz udanym wzornictwem. Wszystko to w połączeniu z bezprzewodową komunikacją oraz niezłą jakością materiałów, sprawiło że z Deskjet 4515 było naprawdę trudno nam się pożegnać.

HP Deskjet 4515 Ink Advantage został przez nas wyróżniony w kategorii:

 

TA PolecaThink About przyznaje wyróżnienia wyłącznie produktom testowanym w redakcji. Każdy nagrodzony produkt posiada godne uwagi cechy które odzwierciedlane są w postaci znaczków. Więcej o kategoriach przyznawanych wyróżnień można przeczytać tu: think-about.pl/wyroznienia-think-about

 

 

 

 

Za udostępnienie sprzętu do testów dziękujemy firmie:

hp