Ranking top 6 - jaką domową maszynę do szycia warto wybrać

Ranking top 6 – jaką domową maszynę do szycia warto wybrać

Oferta maszyn do szycia na rynku jest bardzo szeroka. Jaką wybrać – mechaniczną czy komputerową? Przedstawiamy 6 modeli, w różnych przedziałach cenowych oraz omawiamy ich funkcje.

Na rynku producenci prześcigają się w prezentowaniu kolejnych modeli maszyn do szycia. Już, na samym początku należy zastanowić się, jak bardzo intensywnie zamierzamy korzystać z urządzenia. Jeśli planujemy okazjonalne szycie, wybierzmy tańszy model, z mniejszą ilością ściegów i prostszy w obsłudze. Jeżeli natomiast krawiectwo leży nam w sercu, to wybierzmy model, który jest zbudowany na metalowej ramie i podzespołach oraz z długim okresem gwarancyjnym. Im droższy model tym więcej będzie miał funkcji, które uprzyjemnią nam pracę.

Fot. Magda Pilarczyk

Producenci oferują dwa główne rodzaje maszyn – mechaniczną i komputerową. Wybierając model mechaniczny decydujemy, że manualnie, za pomocą przycisków i pokręteł konfigurujemy ścieg – szerokość, długość, rodzaj ściegu. Pedał nożny uruchamia funkcję szycia. Urządzenie komputerowe automatycznie wykonuje część pracy – po wybraniu odpowiedniej opcji na panelu sterującym. Szyjemy za pomocą pedału nożnego lub przycisku start/stop. Na rynku są także maszyny typu overlock, które zabezpieczają brzeg tkaniny, aby nitki się nie snuły, czyli służą do obszywania brzegów materiału.

Fot. Magda Pilarczyk

Najważniejszą funkcją maszyny jest oczywiście szycie. W maszynach mechanicznych rodzaj ściegu wybieramy za pomocą pokrętła, przesuwając na odpowiedni symbol, zaś w komputerowych za pomocą przycisku funkcyjnego. Istotna jest ilość programów ściegowych, jakie możemy wybrać w swoim urządzeniu. Najczęściej używamy ściegu prostego, zygzag, ściegu elastycznego i krytego. To podstawowy zestaw. Jednak to od nas zależy jak bardzo rozbudowanej puli ściegów będziemy używać. Na pewno przyda się ścieg do obszywania dziurki, ściegi ozdobne, ścieg do szycia wstecz. Im bardziej zaawansowana maszyna tym jest większy wybór ilości ściegów – ozdobne ściegi satynowe, program do dzianin, do cerowania, możliwość wyszywania literek i znaków specjalnych.

Fot. Magda Pilarczyk

Pojęcia z którymi warto się zapoznać, planując zakup

Regulacja długości i szerokości ściegu – ustawiamy gęstość naszycia, czyli odległość między wbiciami igły. Dzięki temu ścieg jest mocny i ładnie wygląda. Im większą wartość wybierzemy tym ścieg będzie dłuższy / szerszy (długość do 5 mm, szerokość do 9 mm).

Prędkość szycia – to ilość wkłuć igły w tkaninę na minutę (od 800 do ponad 1000 wkłuć). Funkcja ta ma istotne znaczenie dla początkujących adeptów sztuki szycia lub kiedy potrzebujemy zszyć kilka warstw materiału, a zależy nam na uzyskaniu równego ściegu. W maszynach komputerowych prędkość szycia regulujemy przesuwając odpowiedni suwak. W maszynach mechanicznych za tę funkcję odpowiedzialny jest rozrusznik nożny (im mocniej naciśnięty tym szybciej szyjemy).

Funkcja szycia wstecz
Fot. Magda Pilarczyk

Szycie wstecz – służy do zabezpieczenia ściegu, kiedy go rozpoczynamy oraz kończymy szyć. Dzięki temu ściegi nie prują się, a szycie jest trwałe i solidne. 

Chwytacz decyduje o wiązaniu nici w czasie zszywania. Chwytacz rotacyjny stosowany jest w maszynach komputerowych i mechanicznych. Szpulka nici wkładana jest od góry płytki ściegowej, dzięki czemu widać ile pozostało nici. Ten rodzaj chwytacza daje nam lepsze wiązanie ściegu. Chwytacz wahadłowy występuje w maszynach starszego typu. Szpulka mocowana jest w bębenku, a chwytacz porusza się, jak wahadło w zegarze. Jest bardziej trwały, lecz trudniej go zamontować i nie widać ile zostało nici na szpulce.

Chwytacz wahadłowy
Fot. Magda Pilarczyk

Regulacja naprężenia nici górnej i dolnej – w maszynach mechanicznych dokonuje się przy pomocy pokrętła, w komputerowych urządzeniach odbywa się to automatycznie. Dzięki odpowiedniemu naprężeniu nici górnej mamy wpływ na wygląd ściegu. Idealne naprężenie nici uzyskujemy wówczas, gdy podczas szycia nić górna i dolna wiążą się między warstwami. Tę funkcję wykorzystujemy kiedy materiał jest bardzo cienki lub kiedy przeszywamy kilka warstw.

Regulacja stopnia naprężenia nici (po lewej)
Fot. Magda Pilarczyk

Regulacja siły docisku stopki – odpowiedni rodzaj stopki dobiera się pod szyty ścieg – inną stopkę się zakłada do szycia ściegu prostego, inną do ściegów ozdobnych itd. Odpowiednio dostosowany docisk stopki do ząbków transportera wpływa na przesuwanie przeszytego już materiału – ma to istotne znaczenie, ponieważ możemy wybrać dowolną tkaninę: cienką, grubą i sztywną lub rozciągliwą dzianinę uzyskując ścieg bez pofalowań.

Oświetlenie – w nowszych modelach zwykle jest to oświetlenie LED. Żarówki tego typu pobierają mniej prądu, a przede wszystkim nie rozgrzewają się, co wpływa na komfort wielogodzinnej pracy. Zadaniem jest odpowiednie doświetlenie pola roboczego.

Fot. Magda Pilarczyk

Jaką zatem maszynę wybrać?

Spośród sześciu modeli, które poniżej omówimy, przedstawiamy aż 5 maszyn mechanicznych oraz jedną komputerową. Wiąże się to z tym, że mechaniczne modele są bardzo dobrze wyposażone w różnego rodzaju funkcje oraz posiadają wiele możliwości regulacji, aby szycie wyszło perfekcyjnie. Poza tym są po prostu tańsze od komputerowych urządzeń. Prezentujemy Państwu maszyny do szycia w różnych przedziałach cenowych. Opisujemy je od najtańszych do najdroższych.

Maszyna do szycia 33 C1, marki Silvercrest

Model ten możemy nabyć w sklepach Lidl. Urządzenie to ma wbudowane 33 programy ściegowe. Posiada płynną regulację długości (0 – 4,2 mm) i szerokości ściegu (0 – 4,8 mm) oraz czterostopniowe, automatyczne obszywanie dziurek. Odznacza się wysoką skutecznością przebijania tkaniny – nawet przy grubych materiałach igła z łatwością się przekłuwa.

Maszynę do szycia marki Silvercrest możemy łatwo przenosić, ponieważ ma wygodny uchwyt. Pole robocze oświetla lampa LED, dzięki czemu zwiększa się komfort pracy. W trosce o użytkowników, którzy po raz pierwszy zasiądą do szycia istnieje możliwość pobrania kodu QR, aby uzyskać dostęp do filmu instruktażowego obsługi urządzenia. Do maszyny dołączonych jest też wiele niezbędnych akcesoriów (30 elementów).

Opis produktu

Parametry techniczne

Cena: 499,00 zł Przejdź do sklepu

Maszyna do szycia Łucznik Ewa II 2014

W sklepach Neonet możemy wybrać maszynę Łucznik Ewa II 201, gdzie mamy do dyspozycji 38 programów szycia, w tym 22 dotyczące pracy bez użycia podwójnej igły. Interesujący nas program szycia wybieramy przesuwając pokrętło na odpowiedni rysunek. W modelu tym istnieje opcja szycia podwójną igłą oraz funkcja wolnego ramienia, z której korzystamy, gdy szyjemy po obwodzie na przykład obszywając mankiet lub nogawkę. Istnieje możliwość regulowania długości ściegu w zakresie od 0 do 4 mm oraz funkcji szycia wstecz. Regulację prędkości obrotów umożliwia wygodny pedał nożny.

Maszyna Łucznik Ewa II 2014 posiada wiele ułatwień, dzięki którym urządzenie jest obsługiwane w sposób intuicyjny. Posiadacze tego urządzenia będą zadowoleni z funkcji automatycznego nawijania nici na dolną szpulkę. Wraz z maszyną w zestawie jest kilka rodzajów stopek do szycia. Dzięki nim z łatwością przyszyjesz guzik lub zamek błyskawiczny, a także starannie wykończysz krawędzie materiału. Uchwyt do przenoszenia oraz lampka doświetlająca pole robocze to kolejne niezbędne gadżety będące na wyposażeniu urządzenia.

Opis produktu

Parametry techniczne:

Cena: 519,00 zł Przejdź do sklepu

Minerva Next 363D II

W sklepie RTVEuroAGD znajdziemy model Minerva Next 363D II o mocy 70 W. Możemy wybierać spośród 32 różnych ściegów oraz decydować jakiej długości (od 0 do 4 mm) i szerokości (0 – 5 mm) ma być ścieg. Posiada wiele niezbędnych funkcji jak: szycie wstecz, automatyczne nawlekanie nici czy możliwość założenia podwójnej igły. Prędkość szycia wynosi 850 obr/min.

Maszyna do szycia Minerva Next 363D II posiada wbudowane oświetlenie LED, dzięki czemu zszywany materiał jest dobrze widoczny, a oczy nie męczą się. Funkcja wolnego ramienia umożliwia szycie po obwodzie lub szycie małych ubranek dla lalek.

Opis produktu

Parametry techniczne

Cena: 949,00 zł Przejdź do sklepu

Maszyna do szycia Singer Wzmocniona 4432

W ofercie sklepów Media Expert znajdziemy maszynę do szycia Singer 4432 Heavy Duty, która posiada 32 rodzaje ściegów. Model ten posiada dość wysoką prędkość szycia (1100 obr/min), regulację naprężenia nici, automatyczne nawlekanie igły oraz opcję szycia wstecz i przyszywania guzików. Można regulować szerokość (0 – 6 mm) i długość (0 – 4 mm) ściegu.

Urządzenie posiada funkcję wolne ramię, które niezwykle ułatwia pracę i daje możliwość szycia na okrągło, co się przydaje przy wykończeniu rękawów czy nogawek. Istnieje możliwość zamontowania maszyny Singer 4432 Heavy Duty na stole. Solidna metalowa konstrukcja i odpowiednie oświetlenie przestrzeni wokół igielnicy dają wyższy komfort pracy. Maszyna

Opis produktu

Parametry techniczne

Cena: 1049,00 zł Przejdź do sklepu

Maszyna do szycia Brother HF27

Model Brother HF27 możemy nabyć w sklepach Komputronik. Posiada silnik o mocy 51 W oraz wiele przydatnych funkcji, takich jak: płynna regulacja gęstości i szerokości ściegu, automatyczne nawlekanie igły, wolne ramię. Wyposażona jest w 27 różnych rodzajów ściegów. Maszynę wyróżnia udoskonalony układ transportu materiału – zastosowano ząbki o większej powierzchni oraz większą stopkę ściegową, dzięki czemu urządzenie świetnie radzi sobie z grubymi materiałami, a równocześnie delikatna faktura ząbków nie zaciąga delikatnych materiałów. Maszyna do szycia Brother HF27 dzięki metalowej konstrukcji jest mocna i wytrzymała.

Opis produktu

Parametry techniczne

Cena: 1190,00 zł Przejdź do sklepu

Komputerowa maszyna do szycia Carina SCNM100 A1, marki Silvercrest

Komputerową maszynę Carina marki Silvercrest możemy nabyć w sklepach Lidl. Posiada silnik o mocy 70 W. Model ten może pochwalić się dużą ilością programów ściegowych (100 programów) oraz używa 22 ściegów użytkowych. Za pomocą przycisku istnieje możliwość regulacji długości (0-4,5 mm) i szerokości (0-7 mm) ściegu. W urządzenie wbudowany jest ręczny regulator prędkości, przycisk start / stop i funkcja szycia wstecz.

W maszynie zamontowana jest bezodblaskowa lampa do szycia LED, która dobrze doświetla pole robocze. Do urządzenia dołączona jest krótka instrukcja obsługi, którą możemy pobrać za pomocą kodu QR.

Opis produktu

Parametry techniczne

Cena: 1299,00 zł Przejdź do sklepu

Exit mobile version