Ranking robotów koszących – najlepsze kosiarki automatyczne

Roboty koszące to urządzenia, które stworzone są do pielęgnowania trawników. Można by rzec, że to ich jedyne zadanie. Dlaczego więc nie dać się odciążyć w tym uciążliwym i monotonnym zadaniu? Sprawdź nasz ranking robotów koszących.

Rynek kosiarek automatycznych stale się rozrasta, co potwierdza zainteresowanie tymi urządzeniami. Z wyglądu przypominają one roboty sprzątające, jednak szczotki ze sztucznego włosia zastępują ostrza. To wygodne w użyciu urządzenie praktycznie samo zadba o kondycję naszego trawnika. Na co jednak zwracać uwagę przy wyborze robota koszącego i na jaki model postawić?

Na co zwracać uwagę przy zakupie automatycznej kosiarki?

Najważniejszym aspektem, na jaki musimy zwrócić uwagę podczas zakupu robota koszącego, jest rozmiar trawnika. Producenci w specyfikacji urządzenia podają maksymalną oraz zalecaną powierzchnię, którą jest w stanie wykosić kosiarka automatyczna. Warto jednak mieć na uwadze to, że producenci zazwyczaj podają te wartości panujące w określonych warunkach – przy płaskim trawniku bez zmian wysokości terenu. Jeśli nasze podwórko jest duże, a więc powierzchnia koszenia nie należy do najmniejszych, to najlepiej wybrać urządzenie, które cechuje się długim czasem pracy na baterii. Wpłynie to na wydajność kosiarki i czas koszenia. 

Automatyczne roboty koszące to urządzenia zasilane baterią, dlatego też przed zakupem musimy sprawdzić, jak długo urządzenie może pracować na jednym ładowaniu. Przekłada się to oczywiście na wydajność koszenia, ponieważ za jednym razem kosiarka jest w stanie wykosić większy obszar. Im mniejsza bateria, tym częstsze są przerwy na ładowanie akumulatora. Podstawowe modele oferują maksymalnie około 45 minut pracy. Na rynku znajdziemy jednak urządzenia, które są w stanie kosić nieustannie przez 1,5 godziny. Wiele zależy też od warunków atmosferycznych, które wpływają na ich pracę. Większość urządzeń jest wyposażonych w funkcję automatycznego doboru energii. Oznacza to tyle, że jeśli robot koszący wykryje niski poziom baterii, uda się do stacji dokującej. 

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się dużo krzewów, kwiatów i drzew warto sprawdzić, czy robot, który wpadł nam w oko, posiada szereg czujników. Te pozwolą na dokładne omijanie przeszkód. Ważny jest także kąt nachylenia pracy urządzenia w przypadku, kiedy nasze podwórko nie ma równego ukształtowania. Im większy kąt nachylenia, tym lepsza wydajność urządzenia na pagórkowatym terenie. 

Nowoczesne funkcje oraz wbudowane czujniki odgrywają istotną rolę w pracy robota koszącego. Nie każdy obszar jest bowiem przeznaczony do koszenia. Kiedy kosimy trawę, przy pomocy kosiarki elektrycznej bądź spalinowej z napędem wiemy jak manewrować urządzeniem, omijając na przykład rabaty kwiatowe czy nasadzenia. Kosiarka automatyczna nie ma jednak tej wiedzy, dlatego też warto wybrać urządzenie, które pozwala na wyłączanie poszczególnych stref. W takich przypadkach zazwyczaj używa się specjalnych czujników lub kabli, które sygnalizują robotowi, że konkretna strefa jest wyłączona z koszenia. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o to, że robot wpadnie np. do oczka wodnego, które nie zostało odgrodzone.

Jakie funkcje powinien posiadać robot?

Roboty koszące wyposażone są w szereg funkcji, które wpływają na komfort użytkowania urządzenia. Jedną z podstawowych jest czujnik wysokości trawy. Pozwala ona na ustawienie wysokości trawy, jaką ma kosić robot. Mulczowanie to kolejna przydatna funkcja, która odpowiada za cięcie trawy na drobne kawałki, dzięki czemu nie będziemy musieli jej grabić. Tak rozdrobniona trawa ulegnie szybkiemu rozpadowi i będzie świetnym kompostem dla naszego trawnika. 

Każdy wie, że koszenie w deszczu nie ma dużego sensu, ponieważ źdźbła trawy tracą na swojej sprężystości i pod obciążeniem kładą się na powierzchnię. Proces ten sprawia, że koszenie trawy jest nieprecyzyjne, dlatego też warto postawić na urządzenie posiadające czujnik deszczu. Co prawda kosiarki automatyczne są wodoodporne, jednak koszenie podczas opadów jest po prostu nieefektywne. Kosiarka z czujnikiem deszczu w momencie wykrycia opadów powróci do stacji dokującej. Ważny jest także czujnik temperatury, który odpowiada za bezpieczną pracę urządzenia, zwłaszcza w upalne dni. Jeśli kosiarka będzie bliska przegrzaniu się, robot się wyłączy. 

Smartfony to urządzenia, za pomocą których robimy dziś praktycznie wszystko. Za ich pośrednictwem możemy sterować oświetleniem w naszym domu czy nawet ogrzewaniem. Dobrze więc, aby robot koszący posiadał możliwość połączenia się z telefonem. Dedykowana aplikacja pozwoli nam na uruchomienie kosiarki niezależnie od tego, czy znajdujemy się w domu, w pracy, czy na wakacjach. Pozwoli ona również na wyznaczanie stref czy nawet zdalne sterowanie kosiarką. Funkcja PIN, w którą wyposażone są niektóre kosiarki, sprawia, że żadna osoba, która nie zna kodu, jej nie uruchomi. Jest to więc idealne zabezpieczenie przed złodziejami. Taka opcja chroni również dzieci, utrudniając przypadkową aktywację urządzenia.

Ranking robotów koszących

NAC RLM800-NG

NAC RLM800-NG
 • Maksymalna powierzchnia robocza: 800 m2
 • Czas pracy na baterii: 90 min
 • Czujniki: mrozu, podnoszenia, wykrywania przeszkód, prowadzenia
 • Długość przewodu ograniczającego: 100 metrów
 • Łączność ze smartfonem: Nie 
 • Dodatkowe funkcje: Mulczowanie, automatyczne ładowanie, harmonogram pracy, blokada PIN, regulacja wysokości koszenia

NAC RLM800-NG wyposażony jest w bezszczotkowy silnik. Energia zgromadzona w akumulatorze robota koszącego NAC umożliwia ciągłą pracę przez około 90 minut. Jest to oczywiście uzależnione od warunków, w jakich przyjdzie mu pracować. Ładowanie baterii do pełna trwa 45 minut. Dzięki funkcji automatycznego ładowania urządzenie w momencie wykrycia niskiego poziomu baterii kieruje do stacji ładującej. Przystosowany jest do koszenia trawników na obszarze do 800 m2. System trzech noży obrotowych pozwala na zmianę ustawienia ich wysokości w zakresie od 2,5 do 6 cm. Warto wiedzieć, że urządzenie może pokonywać nachylenie terenu do 30 stopni.

Kosiarkę automatyczną NAC RLM800-NG wyposażono w funkcję mulczowania, co oznacza, że bardzo drobne ścinki trawy pozostają na trawniku. Z czasem opadają w kierunku gleby, gdzie rozkładają się stanowiąc naturalny nawóz organiczny. Ponadto w urządzeniu są zamontowane czujniki deszczu, podnoszenia, unikania przeszkód oraz prowadzenia. Wprowadzanie kodu PIN jest zabezpieczeniem przed kradzieżą, ale także przed przypadkowym włączeniem przez dziecko. Warto również wspomnieć o funkcji harmonogramu pracy, która dobiera częstotliwość koszenia trawy względem jej wzrostu. W pakiecie znajdziemy również przewód ograniczający o długości 100 metrów.  

Cena: 2 709,99 zł Cena: 1 689,00 zł Przejdź do sklepu

Worx Landroid WR141E

Worx Landroid WR141E
 • Maksymalna powierzchnia robocza: 500 m2
 • Czas pracy na baterii: 60 min
 • Czujniki: mrozu, podnoszenia, wykrywania przeszkód
 • Długość przewodu ograniczającego: 130 metrów
 • Łączność ze smartfonem: Tak 
 • Dodatkowe funkcje: System AIA, mulczowanie, Cut to Edge, automatyczne ładowanie, koszenie wielu stref, harmonogram pracy, blokada PIN, regulacja wysokości koszenia, alarm

Worx Landroid WR141E na tle innych kosiarek automatycznych z pewnością wyróżnia się designem. Przeznaczony jest do pielęgnowania murawy na terenie o powierzchni do 500 m2 i może pokonywać wzniesienia terenu o maksymalnym nachyleniu do 35%. Warto wiedzieć, że można regulować ustawienie ostrzy na wysokości od 3 do 6 cm. Akumulator umożliwia pracę przez 60 minut, natomiast w pełni naładowany jest po 90 minutach. Aplikacja na telefon pozwala na tworzenie harmonogramów czy wyznaczenie stref koszenia.

Urządzenie wyposażone jest w szereg funkcji i czujników. Funkcja Cut to Edge umożliwia koszenie trawę przy krawężnikach lub obrzeżach w odległości do 4 cm. Inteligentny system planowania i nawigacjifunkcja AIA – pozwala na optymalne dobranie trasy, dzięki czemu koszenie odbywa się z większą efektywnością. Robot koszący Worx posiada także na pokładzie czujnik deszczu oraz podnoszenia. Dodatkowo znajduje się tutaj również PIN oraz alarm, który wyśle powiadomienie, kiedy podczas koszenia pójdzie coś nie tak, a w sytuacji zagrożenia urządzenie całkowicie się wyłączy.

Cena: 2 999,00 zł Przejdź do sklepu

Bosch Indego S+ 500

Bosch Indego S+ 500
 • Maksymalna powierzchnia robocza: 500 m2
 • Czas pracy na baterii: 60 min
 • Czujniki: deszczu, podnoszenia, wykrywania przeszkód, 
 • Długość przewodu ograniczającego: 150 metrów
 • Łączność ze smartfonem: Tak
 • Dodatkowe funkcje: Automatyczne ładowanie, mulczowanie, koszenie wielu stref, regulacja wysokości koszenia, harmonogram pracy, blokada PIN, BorderCut, LogiCut, MultiArea, SmartMowing, SpotMow, wsparcie dla Amazon Alexa i Google Assistant

Niemiecki producent przystosował robota koszący Bosch Indego S+ 500 do koszenia ogrodów o powierzchni 500 m2. Wyposażony jest on w system trzech oddzielnych nożyków, których wysokość można ustawić od 3 do 5 cm. Trawę robot ścina na pasie o szerokości 19 cm oraz może pokonywać nachylenie terenu wynoszące 15 stopni. Energooszczędny bezszczotkowy silnik pobiera energię z akumulatora, który w pełni naładowany pracuje przez 60 minut. Przez podobny czas bateria ładuje się.

Funkcja LogiCut dobiera najbardziej efektywną trasę koszenia, a trawa ścinana jest równoległymi pasami. Oczywiście urządzenie zostało wyposażone w czujniki unikania przeszkód, deszczu oraz czujnik podniesienia. Funkcja BorderCut odpowiedzialna jest za precyzyjne koszenie krawędzi, natomiast SpotMow pozwala na koszenie małych powierzchni do 9 m2. Nie można zapomnieć także o funkcji SmartMowing, która tworzy plany koszenia w oparciu o wielkość trawnika, prognozę pogody czy indywidualne preferencje. Aplikacja mobilna pozwala na sterowanie urządzeniem. Warto dodać, że robot obsługuje z asystentami głosowymi Google Android i Alexa. 

Cena: 4 299,00 zł Przejdź do sklepu

GARDENA Sileno City 500 15002-32

Gardena Sileno Minimo 500
 • Maksymalna powierzchnia robocza: 500 m2
 • Czas pracy na baterii: 65 min
 • Czujniki: mrozu, podnoszenia, kolizji, wykrywania przeszkód
 • Długość przewodu ograniczającego: 150 metrów
 • Łączność ze smartfonem: Tak (Bluetooth)
 • Dodatkowe funkcje: Automatyczne ładowanie, koszenie wielu stref, harmonogram pracy, blokada PIN, regulacja wysokości koszenia, mulczowanie

Gardena Sileno City 500 15002-32 przystosowany jest do koszenia terenu o powierzchni 500 m2, gdzie nachylenie gruntu wynosi około 35 stopni. Wysokość trzech uchylnych ostrzy tnących można ustawić w zakresie od 2 do 5 cm, które ścinają 16-to cm pas zieleni. Akumulator do pełna ładuje się w 75 minut, co daje mu energię na około 65 minut pracy. Robot sprawnie radzi sobie także w wąskich przestrzeniach, co ma związek z kształtem obudowy.

Robot wyposażony jest w czujniki kolizji i podnoszenia, które wyłączają ostrza w momencie jego podniesienia. Funkcja SensorControl dostosowuje częstotliwość koszenia do tempa wzrostu trawy. Urządzenie posiada Certyfikat IPX5, który oznacza, że nie są mu straszne zachlapania czy nawet drobny deszcz. Kosiarką można sterować za pomocą mobilnej aplikacji, która działa w zakresie do 10 metrów.

Cena: 4 999,99 zł Cena: 3 389,99 zł Przejdź do sklepu

Ambrogio L15 Deluxe

Ambrogio L15 Deluxe
 • Maksymalna powierzchnia robocza: 600 m2
 • Czas pracy na baterii: 150 min
 • Czujniki: deszczu, podnoszenia, wykrywania przeszkód
 • Długość przewodu ograniczającego: 100 metrów
 • Łączność ze smartfonem: Tak
 • Dodatkowe funkcje: Mulczowanie, Przycisk awaryjny STOP, Tryb Eco Mode, blokada na kod PIN, Sterowanie smartfonem (Wi-Fi)

Największą zaletą robota koszącego Ambrogio L15 Deluxe jest jego długi czas pracy na jednym ładowaniu. W optymalnych warunkach kosiarka automatyczna jest w stanie kosić trawnik przez 2,5 godziny, pokonując w tym czasie teren o maksymalnym nachyleniu 24 stopni. Robot wyposażony jest w bezszczotkowe silniki oraz cztery obrotowe noże, które ścinają trawę na szerokości pasa 18 cm. Wysokość koszenia można regulować na wysokości od 2 do 7 cm, a teren jaki może obsłużyć robot to 600 m2.

Robotem koszącym Ambrogio L15 Deluxe można sterować za pomocą aplikacji Ambrogio Remote, która łączy się z urządzeniem za pomocą Bluetooth lub dotykając przycisków na obudowie. Czujniki deszczu, podnoszenia, wykrywania przeszkód umożliwiają bezpieczną pracę. Ponadto na w górnej części znajduje się czerwony przycisk awaryjny STOP, którym można natychmiastowo wyłączyć robota. Dodatkowo Ambrogio L15 Deluxe zabezpieczony jest funkcją PIN, dzięki czemu nie mogą go uruchomić osoby niepowołane.

Cena: 5 199,99 zł Przejdź do sklepu

Husqvarna Automower 305

Husqvarna Automower 305
 • Maksymalna powierzchnia robocza: 600 m2
 • Czas pracy na baterii: 70 min
 • Czujniki: mrozu, podnoszenia, przechylenia, 
 • Długość przewodu ograniczającego: –
 • Łączność ze smartfonem: Tak
 • Dodatkowe funkcje: Automatyczne ładowanie, regulacja wysokości koszenia, harmonogram pracy, blokada PIN, wyświetlacz, mulczowanie

Roboty Husqvarna cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów, a to ze względu na wysoką jakość wykonania. Model Automower 305 jest urządzeniem dedykowanym małym i średnim ogrodom. Jest w stanie skosić powierzchnie o maksymalnej wielkości 600 m2. Nachylenie terenu podczas koszenia, jakie jest w stanie obsłużyć urządzenie, wynosi 40 proc. Jest to możliwe dzięki kołom z głębokim bieżnikiem, co przenosi się na lepszą przyczepność. 

Kosiarka automatyczna Husqvarna Automower 305 to model, który został wyposażony w szereg przydatnych funkcji. Robot jest w stanie kosić w ruchu spiralnym oraz pozwala na cięcie w miejscu, czyli tzw. Spot cutting. Urządzenie posiada alarm dźwiękowy oraz blokadę PIN, które nie tylko są zabezpieczeniem przed dziećmi, ale również przed kradzieżą. Automower 305 automatycznie wykrywa wąskie przejścia, posiada czujniki mrozu, podnoszenia czy wywrócenia. Jeśli urządzenie zostanie podniesione lub się wywróci, trzy ostrza automatycznie się wyłączają. 

Aplikacja na smartfony pozwala na sterowanie urządzeniem. Husqvarna Automower 305 posiada system monitorowania wzrostu trawy, dzięki któremu nie kosi jej wtedy, kiedy nie jest to konieczne. Na pokładzie znajduje się także funkcja automatycznego ładowania. Przewód ograniczający pozwala na odgrodzenie poszczególnych obszarów, a także na rozpoczęcie pracy wzdłuż jego obrębu. Bateria gwarantuje 70 minut pracy na pojedynczym ładowaniu. Naładowanie do pełna zajmuje 60 minut. 

Cena: od 5 899 zł przejdź do porównywarki cen 

Dziękujemy, że przeczytałeś nasz materiał pełen przydatnych informacji! W opracowaniu znajdziesz linki reklamowe naszych partnerów. Gdy zdecydujesz się z nich skorzystać i dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję. Ale nie martw się, nie wpływa to na jakość merytoryczną treści – to jak dodatkowy bonus, który pomaga nam kontynuować tworzenie wartościowych materiałów!