Osuszacz powietrza – co musisz wiedzieć? Ranking 2023

Złota, zmienna jesień trwa w najlepsze, a tuż za pasem – wyczekiwana zima. Niestety, każda pora roku w klimacie umiarkowanym z cechami przejściowymi ma swoje konsekwencje. Typowym problemem w obecnym okresie jest nieprawidłowa wilgotność powietrza w domu. Jak ustrzec się przed złym samopoczuciem, nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a w tym wirusami? Osuszacz powietrza może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Na czym polega jego praca, na co zwracać uwagę podczas zakupu i ile kosztuje odpowiedni osuszacz powietrza? W dzisiejszym wpisie znajdziesz solidną dawkę wiedzy. Wbrew pozorom, osuszacz powietrza to wcale nie kolejny, reklamowy produkt.

Kilka słów o jesiennych zagrożeniach

W ostatnich latach jesteśmy niemal zalewani różnorodnymi nowinkami – również ze świata AGD. Prężnie rozwija się również marketing, tak więc do kupowania mniej potrzebnych produktów wcale nie musimy ulec presji podczas prezentacji drogich garnków. Na szczęście stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami, a wątpliwości dotyczące posiadania pewnych urządzeń to dobry znak. Niemniej, pewne z nich mogą uchronić nas przed wieloma konsekwencjami, a za ich stworzeniem stoi realna potrzeba. Osuszacz powietrza jest tego idealnym przykładem – jego historia sięga aż 1902 roku. Za jego zaprojektowanie odpowiada Willis Haviland Carrier, którego celem było osuszenie drukarni. Warto dodać, że o samej cyrkulacji powietrza mówiono już w czasach starożytnych, jednak jak widać, na stworzenie odpowiedniego sprzętu przyszło nam czekać dość długo. Dekady pracy naukowców i specjalistów zaowocowały nowoczesnymi modelami, które stale zyskują na popularności. Zwłaszcza, gdy mowa o okresach sprzyjających większej wilgotności. Polska znajduje się w klimacie umiarkowanym z cechami przejściowymi, tak więc o zjawisku przekonujemy się rok, do roku. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z czego wynika pogorszenie samopoczucia, częstsze przeziębienia, a nawet choroby układu oddechowego. Aby jednak dowieźć, że omawiany osuszacz powietrza ma sens, przyjrzyjmy się korelacji z porami roku oraz temperaturą…

Jesień, wilgotne powietrze

Wilgotność powietrza, a jesienna temperatura

Za oknem mienią się kolorowe, bujne drzewa, a temperatura drastycznie spada – zarówno na dworze, jak i w naszych domach. Niestety jak wynika z badań Netatmo, aż 54% domów odznacza się nieprawidłową wilgotnością powietrza. To, co jest dla nas najbardziej znaczące to wyjaśnienie zjawiska, a także późniejsze konsekwencje. Stopień wilgotności względnej wyrażony w procentach obrazuje ilość pary wodnej, jaka znajduje się w powietrzu (a konkretniej stopnia nasycenia). Co istotne, zmienia się to wraz ze zmianą temperatur – im niższa, tym mniej pary wodnej, jaką może przyjąć powietrze. Aby ustalić więcej szczegółów, należałoby skorzystać z wykresu psychrometrycznego (znanego jako wykres Molliera lub Carriera). Pytanie, czy aby na pewno w każdym domu musi być miłośnik matematyki oraz fizyki, aby zachować odpowiednią wilgotność powietrza? Bynajmniej. Wystarczy wiedzieć, jaką wilgotność uznaje się za optymalną dla człowieka, a mieści się ona w granicach 40-60%. Potwierdza to wiele badań naukowych, które udowadniają bezpośredni związek z zahamowaniem rozwoju grzybów, pleśni i narażenia na dolegliwości zdrowotne. Co istotne, głównym problemem wilgotności podczas jesieni jest wspomniana nieodpowiednia temperatura, a także brak cyrkulacji powietrza. Poza niepożądanymi gośćmi, których wymieniłam powyżej, warto odnieść się również do bezpośrednich konsekwencji dla zdrowia. Mowa tu o bólach stawowych, problemach z oddychaniem, zapaleniu zatok, a nawet problemach skórnych i nie tylko. Główną rolę grają tu m.in. mitotoksyny (metabolity powstających grzybów, które kochają wilgoć). Zaciekawić może również jedna z metaanaliz stworzona z inicjatywy ENRIECO.

Zagrzybione środowisko domowe na początku życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem astmy, szczególnie u małych dzieci, oraz objawów alergicznego nieżytu nosa u dzieci w wieku szkolnym.

Dodam, że problem nie dotyczy wyłącznie dzieci – może dotknąć każdego z nas. Zwłaszcza, gdy cierpimy na współistniejące choroby. Problem zbyt dużej wilgotności znają również osoby, które mieszkają w niedostatnie ocieplonych budynkach. Nieprzyjemna woń stęchlizny na tkaninach to nie wszystko, albowiem dochodzić może również do niszczenia mebli, ścian i nie tylko.

Wilgotność powietrza

Osuszacz powietrza – rodzaje, funkcje

Dziś skupiamy się urządzeniach dedykowanych gospodarstwom domowym. Na rynku znajdziemy więc dwa najpopularniejsze typy – osuszacz powietrza kondensacyjny (najchętniej wybierany), a także rozwiązania adsorpcyjne. Pierwszy z nich jest polecany przy relatywnie sprzyjających temperaturach w domu, a mechanizm działania polega na chłodzeniu powietrza, doprowadzając do skraplania pary wodnej. Wewnątrz znajduje się wentylator, który niejako zasysa powietrze z otaczającej przestrzeni, dzięki czemu przepływa przez wymienniki ciepła. Jeśli w twoim domu odnotowujesz niższe temperatury, lepszym wyborem okaże się model adsorpcyjny. Wilgoć jest neutralizowana przez wewnętrzny granulat w postaci żelu, a wydmuchiwane powietrze osiąga wyższą temperaturę. Tym samym, może niejako pełnić funkcję dodatkowego ogrzania pomieszczenia. Pytanie, który osuszacz powietrza będzie bardziej pasować do warunków panujących w twoim mieszkaniu lub domu. Do podjęcia ostatecznej decyzji jeszcze długa droga, albowiem rodzaj sprzętu to nie wszystko (zakładając, że zależy nam na jego wydajności).

Temperatura powietrza

Jako że producenci starają się dopasowywać funkcjonalność urządzeń do rosnących wymagań, możemy wybrać również osuszacz powietrza z licznymi udogodnieniami. Mowa tu m.in. o sterowaniu elektronicznym, funkcji jonizacji, dodatkowej filtracji i nie tylko. O tym, pomówię poniżej.

Osuszacz powietrza – na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Jeśli borykasz się ze zbyt dużą wilgotnością w domu, a jednocześnie nadal wahasz się nad wyborem modelu, jesteś w dobrym miejscu. Warto pamiętać, że każdy sprzęt może być przeznaczony do wnętrz o różniących się właściwościach. Tym samym, zawsze warto wybierać go z naciskiem na indywidualne potrzeby i dopasowanie. Oto kilka cech, które powinieneś poddać analizie tuż przed zakupem.

 • Maksymalna powierzchnia osuszania – jeśli posiadasz dość duży dom, wiele budżetowych sprzętów może nie zdać rezultatu. Osuszacz powietrza może jednak niezawodnie pełnić swoją funkcję w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu, takim jak choćby sypialnia czy toaleta. W przypadku tego parametru, producenci wyrażają wydajność w m2.
 • Wydajność osuszania – ten aspekt wywołuje najwięcej wątpliwości, ponieważ jest zależny od warunków w pomieszczeniu. Najlepiej więc, aby zerkać na normy wilgotności – wyrażenie ilości przepływu litrów wody na 24 h (l/24 h) będzie najlepszym rozwiązaniem. Im większa wartość, tym lepsza wydajność osuszania. Spotkać możemy się również z zapisem litr na godzinę (l/h).
 • Pojemność zbiornika – szukasz kompaktowego sprzętu? Znajdziesz go kosztem pojemności, co wiąże się z koniecznością częstszej wymiany wody. Nawet jeśli nie jesteś właścicielem zbyt dużych przestrzeni, najbezpieczniej zdecydować się na sprzęt, który posiada co najmniej 2 litrowy zbiornik.
 • Tryby pracy – innymi słowy, określane jako liczba poziomów wydajności osuszania (w przypadku lepszych modeli, są to zazwyczaj 3 opcje).
 • Funkcje dodatkowe – osuszacz powietrza może być wyposażony m.in. w timer, higrostat, funkcję automatycznego wyłączania, a nawet odszraniania. Najdroższe modele współgrają z ideą Smart, tak więc ich sterowanie jest możliwe za pomocą smartfona.
 • Głośność pracy – jeśli masz w domu małe dziecko lub nadmierny hałas doprowadza Cię do szału, ten parametr może być szczególnie istotny. Znaczna część sprzętów generuje od 33 do nawet 55 dB.

W zależności od wyboru typu urządzenia, spotkać możemy się z oznaczeniem typu czynnika chłodzącego oraz jego ilości. Warto zwrócić uwagę również na przepływ powietrza (m3/h) oraz wydajność w odniesieniu do wilgotności względnej (RH). Jak w przypadku większości sprzętów, istotna pozostaje również moc urządzenia (Wat).

Zakupy online

Osuszacz powietrza – ranking 2023. Który będzie idealny dla Ciebie?

Osuszacz powietrza Stadler Form Theo

Szukasz kompaktowego rozwiązania do mieszkania o małym lub przeciętnym metrażu? Smukły model Theo może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Osuszacz powietrza STADLER FORM Theo

Parametry techniczne

 • Maksymalna powierzchnia osuszania: 40 m2
 • Wydajność: 0,42 l/h
 • Pojemność zbiornika: 2,1 l
 • Poziom hałasu: 42 dB

Cena: 899 złsprawdź szczegóły

Stadler Form ma całkiem dobrego reprezentanta również dla większych przestrzeni, a mowa tu o wersji Albert.

Osuszacz powietrza Master DH 720

Master z powodzeniem osuszy powietrze nawet na powierzchniach sięgających 50 m2, jest to nieco droższe rozwiązanie, co idzie w parze z większymi osiągami.

Osuszacz powietrza Master DH 720

Parametry techniczne

 • Maksymalna powierzchnia osuszania: 50 m2
 • Wydajność: 0,83 l/h
 • Pojemność zbiornika: 5 l
 • Poziom hałasu: 47 dB

Cena: 1542,59 złsprawdź szczegóły

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N

Producent wyposażył model w dodatkowe funkcje, choć nieco kosztem podstawowych parametrów. Urządzenia posiada higrostat, a poziom wilgotności sprawdzisz na czytelnym wyświetlaczu.

Osuszacz powietrza Columbia Vac OPC1050N
 • Maksymalna powierzchnia osuszania: 25 m2
 • Wydajność: 0,5 l/h
 • Pojemność zbiornika: 2 l
 • Poziom hałasu: 36 dB

Cena: 999 złsprawdź szczegóły

Osuszacz powietrza ECOAIR DD1 Classic MK5

Poszukujesz rozwiązania dla mieszkania, w którym borykasz się również z niską temperaturą? Ten adsorpcyjny model je osuszy, a dodatkowo nieco ogrzeje. Dodatkowym atutem jest m.in. jonizator.

Osuszacz powietrza ECOAIR DD1 Classic MK5
 • Maksymalna powierzchnia osuszania: 45 m2
 • Wydajność: 0,29-41 l/h (warto pamiętać, że adsorpcyjne urządzenia działają nieco inaczej)
 • Pojemność zbiornika: 2 l
 • Poziom hałasu: 34 dB

Cena: 1776,78 złsprawdź szczegóły

Osuszacz powietrza Welltec DHN30

Pora na propozycję dla wysoce wymagających użytkowników – mowa tu o sprzęcie od Welltec, który odznacza się zarówno wysoką wydajnością, jak i etapową filtracją (a to nie wszystkie zalety).

Osuszacz powietrza Welltec DHN30
 • Maksymalna powierzchnia osuszania: do 60 m2
 • Wydajność: 1,25 l/h (na rynku istnieje kilka wersji produktu o zróżnicowanej wydajności)
 • Pojemność zbiornika: 6 l
 • Poziom hałasu: 41-49 dB

Cena: 2290 zł sprawdź szczegóły

Jeśli posiadasz większe wnętrze, w jednym ze sklepów znajdziesz również wersję produktu o wyższych osiągach.

Stworzenie bezpiecznego domu to nie lada problem, jednak wiele urządzeń może Ci w tym pomóc. Nie jest Ci obojętne samopoczucie i odpowiednia profilaktyka? Może zainteresować Cię również: Miernik jakości powietrza – to tanie urządzenie naprawdę może uratować Ci życie.

Materiał zawiera linki partnerskie.