Orbit Puzzlebox – helikopter sterowany myślami

Puzzlebox Orbit to zabawka edukacyjna, która sterowana jest za pomocą fal mózgowych. Ten niewielki helikopter wyposażony jest w oprogramowanie typu otwartego oraz materiały dydaktyczne.

Orbit Puzzlebox

Przeznaczenie Orbit Puzzlebox :

Helikopter promowany jest jako nowa szalona zabawka. Producent Puzzlebox jest zdania iż  technologia pozwalająca sterować myślami odniesie duży sukces na rynku.

Nadrzędnym celem jaki wyznaczył sobie producent jest stworzenie nowego, otwartego podejścia do komputerów przetwarzających fale mózgowe  Po zakończeniu projektu dostępne będą w dystrybucji materiały konstruktorskie wraz z kodem źródłowym oraz schematy i dokumenty potrzebne do tworzenia własnych 'zabawek’.

Orbit Puzzlebox

Puzzlebox Orbit posiada unikalną konstrukcję, która chroni jego sferyczne ostrza w przypadku zderzeń z innymi obiektami, takimi jak ściany i sufity, nadając mu przyjemną, techniczną estetykę. Materiały użyte do produkcji zapewniają przetrwanie wielu upadków i zderzeń, bez widocznej szkody, co jest szczególnie istotne w ciągu nauki obsługi i testowania.

Orbit Puzzlebox

Na chwile obecną dostępne są dwa modele Orbit. Pierwszy zaprojektowany do stosowania z urządzeniami przenośnymi, takimi jak tablety bądź smartphone. System tego helikoptera współpracuje z oprogramowaniem iOS firmy Apple oraz Android’em, dane przesyłane są z i do adaptera podczerwieni podłączonego bezpośrednio pod gniazdo audio. NeuroSky MindWave Mobile EEG – czyli sprzęt zakładany na głowę wymaga komunikacji poprzez fale Bluetooth z urządzeniem mobilnym, oprogramowanie wykonuje wyodrębnienie i wizualizację fal mózgowych w czasie rzeczywistym.

Orbit Puzzlebox

Orbit PuzzleboxPuzzlebox Pyramid dołączony jest do drugiego modelu. Piramida działa jako baza oraz pilot do zdalnego sterowania dla Orbit. Oferuje ona indywidualnie zaprojektowany i programowalny mikro-kontroler kompatybilny z popularną płytą Arduino. Dwanaście wielokolorowych diod LED, ułożonych zgodnie ze wskazaniami tarczy zegara na powierzchni piramidy, jest używane do obrazowania aktualnego poziomu koncentracji, psychicznego odprężenia i jakości sygnału EEG.

Światła te mogą być dostosowywane do wyświetlania różnych kolorów, tworząc wzory symbolizujące rożne informacje w zależności od preferencji. Od spodu obręcze wyposażone zostały w kilka podczerwonych diod LED, które działają na helikopter oraz system oprogramowania, umożliwiajac kontrolowanie dodatkowych produktów IR (przykładowo pozwalają na włączenie telewizora).

Orbit Puzzlebox

W przypadku obu wersji użytkownik może zdefiniować „tor lotu” helikoptera (np. „zawiśnij w miejscu” lub „przelecieć przez pokój”). Będzie on realizowany, gdy czujniki ustalą stan psychiczny i zinterpretują niezbędne dane.

Puzzlebox Orbit opiera się na sprzęcie EEG z NeuroSky, zaczerpnięto z niego czujniki pomiaru skoncentrowania i medytacji. Wykorzystanie sprawdzonego sprzętu w połączeniu z udokumentowanym doświadczeniem z BCI, uzyskane przez firmę Puzzlebox, umożliwiło autorom koncentrację na budowie jak najlepszego produktu wraz z oprogramowaniem.

Orbit Puzzlebox

Zabawkę można kupić za pośrednictwem strony producenta, a jej ceny zależne są od wybranej opcji:

  • 89 dolarów – tylko Śmigłowiec Orbit Puzzlebox (w zestaw nie wchodzi NeuroSky MindWave Mobile)
  • 189 dolarów – Edycja mobilna (wymaga oprogramowania Android lub iOS; pracuje na telefonach bądź tabletach)
  • 299 dolarów – Edycja Puzzlebox Pyramid (można zamówić już teraz ale na dostawę trzeba poczekać do maja 2013)

źródło: orbit.puzzlebox.info