18’nastoletnia Eesha Khare, zwyciężczyni konkursu organizowanego przez firmę Intel zaprezentowała sposób na ładowanie telefonu w 20-30 sekund. Wygrywając tym samym główną nagrodę czyli 50’000 dolarów nagrodę ufundowaną przez Intel Foundation Young Scientist Award.
Do uzyskania takiego efektu zastosowany został superkondensator, dotychczas wykorzystywany do zasilania diod LED. Umożliwia on pakowanie dużej ilości energii na małej przestrzeni, dodatkowo pozwala na szybkie ładowanie oraz przechowuje swój ładunek przez długi czas.
Porównując urządzenie z przeciętnymi akumulatorami, które wytrzymują około 500 cykli, może ono wytrzymać nawet 10’000 cykli. Co za tym wyróżnia się większą jakością, trwałością czy wygodą użytkowania. W przyszłości technologia użyta w projekcie Eesha Khare może uwolnić ludzi od potrzeby stałego dostępu do gniazdek elektrycznych usprawniając wiele gadgetów i sprzętów zasilanych akumulatorami.
Czym dokładnie jest superkondensator?
Akumulator składa się z ogniw elektrochemicznych, którego komórki składają się z dwóch elektrod oddzielonych od siebie pewną odległością. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełniona jest elektrolitem, który jest związkiem przekształcającym jony, gdy te rozpuszczają się w niektórych rozpuszczalnikach, takich jak elektrolity. Jedna z tych elektrod pozwala elektronom wypływać z niego, a druga odbiera je. Natomiast energia uzyskana w tym procesie jest magazynowana w związkach, które tworzą elektrody.
Zaletami tej technologii jest z pewnością szybki czas ładowania (porównując z akumulatorami litowo-jonowymi) oraz bardzo długa żywotność (nawet do miliona cykli). Poza tym materiały używane do budowy tego typu akumulatorów są mniej toksyczne, a całość nie wymaga konserwacji. Plusem jest również zakres temperatury w jakich są w stanie pracować, zawiera się między -40 a 60 stopni Celsjusza. Dodatkowo nie mają one określonej biegunowości, czyli nie wymagają żadnych procedur ładowania i można je rozładowywać do zera nie tracą przy tym ich możliwości.
Niestety minusami tej technologi są między innymi małe napięcie, w granicach 2-3V oraz zmiana wartości napięcia gdy baterie są rozładowywane. Aczkolwiek w celu zapobiegania temu stosowane są specjalne układy energoelektroniczne.
źródło: dvice.com